Najnowszy numer Wysokich Obcasów w kioskach od 27 kwietnia

red.
Zobacz, co w nich przeczytasz:
1 z 13

Wysokie Obcasy

okładka

2 z 13
Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Od Redakcji: czy dojrzałość nie jest przypadkiem przereklamowana?

Jest w tym numerze rozmowa z psychoterapeutami Danutą Golec i Wojciechem Eichelbergerem o tym, co to znaczy być dorosłym, dojrzałym. Sprawa nie jest prosta i odpowiedź również. Sama, czytając ją, pomyślałam, że dorosła poczułam się raz - jak zdałam do liceum. Konsekwencje tego boleśnie odczuli wówczas moi rodzice. Bo dorosłość 15-latki sprowadza się, co pewnie każdy pamięta z autopsji, do egzekwowania praw, a niekoniecznie wypełniania obowiązków. Ten stan potrafi u niektórych trwać latami i po jakimś czasie zaniepokojeni zaczynamy przebąkiwać o braku dojrzałości. Bo dorosłość i dojrzałość nie zawsze idą w parze, dojrzałość się często spóźnia, ale z reguły przychodzi.

3 z 13

Pushpa Basnet - ciocia z Domu Motyli

W Nepalu dzieci odsiadują wyroki pozbawienia wolności z rodzicami. Sierocińców brak, więc jeśli rodzic zostaje skazany (zwłaszcza matka), często staje przed wyborem: albo porzucić dziecko na ulicy, albo zabrać ze sobą za kraty.
28-letnia Pushpa Basnet w ciągu 7 lat wyciągnęła z więzień ponad setkę dzieci. Niektóre z nich to z nią po raz pierwszy zobaczyły świat poza kratami.

4 z 13

Jane McGonigal: Granie na komputerze uratuje świat

Czy na łożu śmierci naprawdę będziesz żałować, że nie grałaś częściej w ''Angry Birds''? Jane McGonigal odpowiada na to pytanie twierdząco.

5 z 13
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

W przedpokoju życia. Co to znaczy dziś być dorosłym

Na peerelowskich podwórkach wisiały tabliczki: ''Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiedzialność ponoszą rodzice''. Dla niektórych to kuszące tkwić w roli dziecka i nie ponosić odpowiedzialności za stłuczone szyby w dorosłym życiu. Z jakiegoś powodu dojrzałość jest dzisiaj szczególnie trudna - mówili w Klubie ''Wysokich Obcasów'' psychoterapeuci Danuta Golec i Wojciech Eichelberger. Spotkanie prowadzili Agnieszka Jucewicz i Grzegorz Sroczyński

6 z 13

Koszmary do wynajęcia

Fotograficzny portret klasy posiadającej i współczesnego polskiego miasta. Z Natalią Fiedorczuk, piosenkarką i autorką albumu ''Wynajęcie'', rozmawia Małgorzata Czyńska.

7 z 13

Tatuaże mojej babci. Suzanne Khardalian odkrywa tajemnicę babci, Ormianki

W pani w filmie jest tylko jedna kobieta, która zgodziła się z detalami opowiedzieć o losie kobiet. To 104-latka z Erywania.

Poleciła mi ją jedna antropolożka z Erywania. Przyszłam do tej staruszki i powiedziałam prosto z mostu: ''Marija, chcę z tobą mówić o ludobójstwie. Chcę, żebyś mi powiedziała, co stało się z kobietami''. Była rozpromieniona. ''Powiem ci, tylko muszę zebrać myśli. Przyjdź jutro''. Następnego dnia miała na karteczce listę nazwisk kobiet. Punkt po punkcie opowiadała mi ich losy. Trudno było tego słuchać, ale wreszcie miałam przed sobą kogoś, kto mówił mi o kobietach.
Marija mieszkała w tureckiej Malatyi do 1937 roku. Została żoną bogatego Turka, wojskowego. Wszystkie te lata zajmowała się pomaganiem innym Ormiankom. Razem z kilkoma koleżankami organizowały ucieczki ormiańskich kobiet z haremów. Co środa chodziły do łaźni. To był dzień, kiedy kąpały się tam prostytutki. Wypatrywały wśród nich Ormianek i pytały, czy chciałyby zbiec. Organizowały ucieczkę. Kobiety do Aleppo przewoził za pieniądze pewien Kurd. Nigdy się nie dowiedział, że to są Ormianki z haremów, mówiły mu, że to panny młode, które mają być wydane za mąż w Syrii. Pomogły ponad dwóm tysiącom kobiet. W końcu ona sama postanowiła uciec, dokładnie tą samą drogą.

8 z 13

Marimekko. Odlot z makami w świecie mody

Marimekko jest dla kobiety, która chce zapomnieć, że ma na sobie ubranie.
Nawet jeśli ktoś nie wie, co to jest Marimekko, może kojarzyć kwiecisty wzór, który od pół wieku fińska marka drukuje na ubraniach, torbach, kaloszach, zasłonach, naczyniach, ręcznikach, obrusach, kuchennych fartuchach. Wykorzystują go Converse, H&M i Muccia Prada. W szpilkach Manolo Blahnika w maki paradowała Carrie Bradshaw, bohaterka ''Seksu w wielkim mieście'' (nosiła też kolorowe sukienki i bluzki Marimekko). Tej wiosny rozkwitły na samolotach linii Finnair.

9 z 13

Do kosza z koronkami. Czyli jak uniknąć infekcji w okolicach intymnych

To tlące się ''bólołaskotanie'' poznam natychmiast. Mojemu pęcherzowi znów coś się nie spodobało.

10 z 13

Wyszczuplanie okładem, masażem, gazem

- To ostatni kawałek ciasta drożdżowego, koniec obżarstwa!
- Jeszcze ten jeden kawałek czekolady, bo od jutra sałatki i basen.
- No nie, genialna ta kaczka, zacznę od poniedziałku...

Długa zima, szaruga za oknem nie sprzyjają dotrzymywaniu takich obietnic, więc radzę zrobić coś, co skutecznie zmobilizuje do działania. Dla mnie tym czymś jest wizyta w salonie kosmetycznym.
Znajduję zabiegi, których celem jest zmniejszenie nadmiaru tkanki tłuszczowej i cellulitu. Na szczęście są jednocześnie odprężające i mogą być nawet przyjemne. Wiosenne porządki, czyli: * pozbywam się toksyn, * mobilizuję swoje ciało do spalania komórek tłuszczowych, * poprawiam krążenie, * nawilżam i ujędrniam skórę.

11 z 13

Latin lover odchodzi. Co z równouprawnieniem we Włoszech?

Zamiast równych szans mamy dziś równe przeszkody. Z Irene Zancanaro, włoską ekspertką ds. praw człowieka i równych szans w departamencie równych szans rozmawia Miłada Jędrysik

12 z 13

Uczta terenowa

Kotleciki, smarowidła, zielenina, sosy i posypki. W roli chleba i talerza - pita, w roli stołu - trawa.

13 z 13
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl
Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Łzy ojca

Gdy napisałem na blogu o chorobie córki, obce osoby z Anglii, Zielonej Góry czy Piaseczna pisały: - ''Trzymajcie się, wszystko będzie dobrze''. Kurczę, to pomaga. Z Bartoszem Rajem rozmawia Katarzyna Jaklewicz

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy