Najnowszy numer Wysokich Obcasów w kioskach już 3. listopada

red.
Zobacz, co przeczytasz w najnowszym numerze:
Fot.Michał Mutor/Agencja Wyborcza.pl Fot.Michał Mutor/Agencja Wyborcza.pl

Wysokie Obcasy

okładka

1
fot. Maciej Zienkiewicz /Agencja Wyborcza.pl fot. Maciej Zienkiewicz /Agencja Wyborcza.pl

Od Redakcji: seks i jego ''filie''

Czy mężczyzna może uprawiać seks z mrówką?
Brzmi jak początek głupiego dowcipu. Ale okazuje się, że może. Nawet z całym stadkiem mrówek. To formikofilia. Sensacyjne szczegóły pożycia znajdziecie w wywiadzie Grzegorza Sroczyńskiego z Ewą Wanat i Andrzejem Depką.
Seksuolog dr Andrzej Depko i dziennikarka Ewa Wanat, którzy przez lata w Radiu TOK FM prowadzili audycję ''Kochaj się długo i zdrowo'', wydali książkę ''Chuć, czyli normalne rozmowy o perwersyjnym seksie''. To rozmowy o parafilii, czyli innej miłości. Można by powiedzieć, że o dewiacjach, gdyby nie to, że oni unikają tego słowa, bo kojarzy się negatywnie. Wiele tam rzeczy, z których można boki zrywać. 32-letni mężczyzna został zatrzymany za uprawianie seksu z latarnią uliczną. Wspomniany jest seks z odkurzaczem, dziurą po sęku, motocyklem, ze świeżą szarlotką, a nawet z płytą chodnikową. Ale ta książka to nie żart. To wspaniała, rzekłabym nawet - filozoficzna, dysputa o życiu seksualnym.

2

Byłam bita

Ja już się ludziom nie spowiadam, bo to nic nie daje, tylko poczucie bycia słabą, gorszą - zwierza się Doświadczona

3

Tam szukaj pomocy

Kontakty dla ofiar przemocy w rodzinie podaje Małgorzata Radzikowska - konsultant Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

4

Apel do posłów w sprawie aborcji

Nie namawiam do aborcji, to jedna z najtrudniejszych życiowych decyzji, ale nie można w skrajnych przypadkach jej zabronić - pisze Bożena

5

Miłość aż po grób

Mam 85 lat, jestem na ostatnim etapie życia. I wiem, że oglądając ''Miłość'', młodzi mogą czuć to co ja. Nie przestałam bać się śmierci

- mówi Krzysztofowi Kwiatkowskiemu odtwórczyni głównej roli w filmie, Emmanuelle Riva

6

Ciągła desperacja Alice Munro

W Polsce twórczość Alice Munro poznajemy od końca: ''Zbyt wiele szczęścia'', ''Widok z Castle Rock'', ''Uciekinierka'', ''Kocha, lubi, szanuje...'' powstały w ostatniej dekadzie, a teraz ukazała się jej powieść z 1978 roku ''Za kogo ty się uważasz?''.
Margaret Atwood: ''Jedną z wielu rzeczy, które Alice Munro robi doskonale, jest kontrast między tym, co - jak sądzimy - powinno się zdarzyć, a tym, co się zdarza.
Nie lubi, gdy krytycy piszą, iż nikt tak jak ona nie potrafi dostrzec niezwykłości życia zwykłych ludzi: ''Nie rozumiem pojęcia zwykli ludzie. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi''

7

Odziani i ubrani wg Wojciecha Szarskiego

Lis jest chodzącym dramatem. Tusk - poprawnym nudziarzem. Kwaśniewski ubiera się dobrze, ale kolorystyka świadczy o tym, że koszule i krawaty dobiera mu żona.

Z blogerem Wojciechem Szarskim rozmawia Katarzyna Jaklewicz

8

Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć

Kobiety sądzą, że nietrzymanie moczu to nieodłączny objaw starzenia i trzeba się z nim pogodzić. A to się skutecznie leczy.

Poród trzeba traktować w kategoriach urazu mięśniowo-nerwowego. Ucisk płodu powoduje niedokrwienie, uszkodzenia czy mikrourazy nerwów. W niektórych krajach po porodzie kobiety kieruje się na rehabilitację i zaleca ćwiczenia - podobnie jak u nas po uszkodzeniu ręki czy skręceniu nogi.
Co ciekawe, wysiłkowe nietrzymanie moczu prawie zupełnie nie występuje w tych kastach hinduskich, w których dziewczynki od młodości uczone są sztuk kamasutry.

Z prof. Piotrem Radziszewskim, urologiem, rozmawia Irena Cieślińska

9

Wanat i Depko o parafiliach i fetyszach

Grzegorz Sroczyński w rozmowie z Ewą Wanat i dr. Andrzejem Depką:

Która parafilia jest najpopularniejsza?
On: Sadomasochizm.
Ta parafilia łatwo się chyba ześlizguje na złą stronę mocy.
Ona: Nie. Jest wiele reguł, które chronią przed uszkodzeniem i skrzywdzeniem. Jest umowa między parterami i hasło bezpieczeństwa, które się wymawia, kiedy ktoś ma dosyć.
A jak ktoś mimo to dręczy dalej?
On: To znaczy, że jest zaburzony. Nie w sferze seksualnej, tylko psychicznej.
Ona: Każda zabawa ma reguły. I nie wolno ich przekraczać. Piszemy o tym.
Czyli sado-maso, dopóki są reguły, jest OK?
Ona: Tak.
Ekshibicjonizm?
Ona: Nie jest OK. Chodzi przecież o to, żeby dobrać się w parę. Dogadać. A ekshibicjonista nie jest w stanie dobrać się w parę.
Może przecież zapytać: ''Przepraszam, czy mogę za chwilę wyskoczyć zza drzewa i pokazać pani swojego nabrzmiałego członka?''.
On: Nie może, bo potrzebuje prawdziwego zaskoczenia i przerażenia. Wtedy dominuje, czuje się samcem alfa i ma wytrysk.
Ona: Ciągle mówicie ''on''. Tak jakby ekshibicjonizm był wyłącz-nie męski.
Jakoś nigdy nie widziałem ekshibicjonistki biegającej po parku.
Ona: Ależ widziałeś, tylko nie w parku. Kobiecie łatwiej być ekshibicjonistką w sposób zawoalowany.
To co ona robi?
On: Nie nosi majtek i czeka, aż ktoś siedzący naprzeciwko to zauważy i będzie się gapił. Albo siedzi nago na balkonie.

10
Fot. Bartosz Bobkowski/ Agencja Wyborcza.pl Fot. Bartosz Bobkowski/ Agencja Wyborcza.pl

Urlop Tuska

Czy dłuższy urlop macierzyński w pakiecie ze żłobkiem i z przedszkolem wystarczy, żebyśmy chcieli mieć więcej dzieci?
Agata Szenderowska-Morgen: Wydłużenie urlopu ojcowskiego oznacza, że pracodawcy będą się musieli przyzwyczaić, że także mężczyzna znika na kilka miesięcy.
Maria Nagórska: Mój syn chciałby mieć dziecko, ale jak, skoro nawet siebie nie może utrzymać?
Rozmawiała i wysłuchała Joanna Sokolińska

11

Cudze cierpienie posłów uszlachetnia

Czy może być coś bardziej uszlachetniającego niż wprowadzenie w środku Europy prawa, które każe kobiecie urodzić dziecko, które pocierpi kilka tygodni, a potem umrze? Ależ tak! W następnym rozdaniu posłowie prawicy zaproponują, by rodziły także kobiety zgwałcone. I nastolatki. Niezłomne sumienia zaprowadzą ich także ku idei, by prawnie zakazać stosowania antykoncepcji oraz wykonywania wszelkich badań prenatalnych.

12

Karolina Zięba - góralka z Persji

Stoliki z Radżasthanu, tureckie pufy, birmańskie figury Buddy, kokosowe doniczki z Malezji, irańskie lampy i lustra, obrazy teherańskich artystów, perskie miniatury, a do tego kobierce i dywany z Iranu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Afganistanu wypełniają krakowskie mieszkanie Karoliny Zięby. Prawdziwą galerię z azjatyckim rzemiosłem Karolina też ma w Krakowie.
Dostrzegać piękne przedmioty nauczyła Karolinę mama, która szukała staroci po podhalańskich domach i na targach. Zbierała wszystko - bez kolekcjonerskiego klucza - co wpadło jej w oko i czym mogła urządzić w oryginalny sposób pensjonat i dwie restauracje, które przejęła po rodzicach.

13
Fot. Paweł Kiszkiel/ Agencja Wyborcza.pl, styl. MALIN Fot. Paweł Kiszkiel/ Agencja Wyborcza.pl, styl. MALIN

Nowoczesna technologia w kremie

Komórki macierzyste, glikany, czynniki wzrostu. Czym się kierować, wybierając krem przeciw zmarszczkom z zaawansowaną technologią?

14

Twardzielka pigwa

Marta Gessler: Kiedy natkniecie się na nią w warzywniaku, należy brać i nie przejmować się, że jest twarda jak kamień. Wszystko się zmieni po ugotowaniu!

15

Dawid Ogrodnik: trzeba się spalić, żeby móc potem świecić

Myślałem, że jestem zajebisty, a studia pokazały, że nic nie umiem. Kiedy wychodziłem na scenę, wszyscy się śmiali.

Z aktorem Dawidem Ogrodnikiem, odtwórcą roli Sebastiana ''Rahima'' Salberta w filmie ''Jesteś Bogiem'' rozmawia Mike Urbaniak

16
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy