Złamane serce Penélope Cruz

red.
Penélope podbija właśnie świat rolą w filmie Woody'ego Allena "Zakochani w Rzymie". Aktorka znana z krewkiego temperamentu, którym obdarza swoje bohaterki równie charakterna jest w życiu. Kiedy jednak wmieszała się w wielką politykę, dotąd wielbiąca ją hiszpańska ulica zawrzała. Przeczytacie o tym w najnowszym numerze "Wysokich Obcasów Extra"

"Vicky, Cristina, Barcelona"

To Woody Allen odkrył komediowy talent Penélope, która wcześniej na ekranie była albo tylko ładna (w produkcjach hollywoodzkich), albo dramatyczna (u Almodovara). W "Vicky, Cristina, Barcelona" Cruz pokazała, że umie też śmieszyć, a scena, której robi piekielną awanturę Javierowi Bardemowi uznawana jest za najlepszą w filmie. Penélope zgarnęła za tę rolę Oscara, ale mimo że weszła na szczyt, nie zapomina, skąd pochodzi.

1

"Volver"

W "Volver" Almodovara Cruz zagrała dzielną ubogą samotną matkę, która nie cofnie się przed niczym, by zapewnić bezpieczeństwo córce. Sama aktorka też pochodzi z niezamożnych, robotniczych przedmieść Madrytu. Jest córką fryzjerki Encarny  i sprzedawcy Eduardo. Aktorka wyznaje, że kreując role silnych kobiet, wzoruje się właśnie na matce:  - Urodziła mnie, kiedy miała dwadzieścia jeden lat. Nie wiem, jak dawała sobie radę z prowadzeniem domu i wychowywaniem trójki dzieci. Pracowała od rana do nocy, by zapewnić nam w miarę normalne życie i dobrze nas wykształcić.

2

"Dziewięć"

Kto widział "Dziewięć", ten wie, że Penélope doskonale tańczy. To zasługa baletu, który aktorka ćwiczyła od dziewiątego roku życia. Tańczyć nie przestała, gdy wyjechała uczyć się aktorstwa w Nowym Jorku. Z tego okresu życia pamięta, że ściągała sobie paznokcie z palców stóp, żeby mniej bolało. Bo godziny ćwiczeń sprawiały, że wrzynały się w ciało aż do krwi.

3

"Przerwane objęcia"

Mimo kariery w Hollywood, Cruz wraca do Hiszpanii. I do Almodovara, który pozwala jej rozwinąć aktorskie skrzydła, jak w filmie "Przerwane objęcia". - Wyrosłam w kulturze i tradycji iberyjskiej, kocham hiszpańską sztukę, wydaje mi się, że tu rozumiem ludzi najlepiej - powtarza Penélope. Ale choć jej twarz świetnie sprzedaje hiszpańskie magazyny, hiszpańska ulica nie zawsze ją kocha.

4

"Kobiety na topie"

Sytuacja w Hiszpanii łamie mi serce - oświadczyła Penélope, mając na myśli kryzys gospodarczy i ruch "Oburzonych". - Kiedy pływasz w basenie przy willi czy kiedy jedziesz mercedesem? - sarkastycznie odpowiedzieli swojej gwieździe Hiszpanie. - Pé, jeśli jesteś tak zaniepokojona sytuacją tutaj, to płać podatki tutaj.

Widać kariera Cruz - podobna do tej, jaką zrobiła jej bohaterka z ?Kobiety na topie? - rozsierdziła nękanych bezrobociem i rosnącymi cenami rodaków.

5
źródło: Agora SA źródło: Agora SA

Wysokie Obcasy Extra

Więcej o krewkim dialogu Penélope z oburzonymi Hiszpanami przeczytacie w "Wysokich Obcasach Extra".

6
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy