Grunge w modzie

Zofia Rojek
Subkultura grunge już w momencie swojego powstania budziła mnóstwo kontrowersji, największe zaś - od strony estetycznej. Miłośnicy Pearl Jam, Alice In Chains czy kultowej dziś Nirvany nosili wyciągnięte, szare swetry, podarte dżinsy i luźne, flanelowe koszule w kratę, co początkowo, w słynących z geometrycznego minimalizmu latach 90. było nie do przyjęcia przez opinię publiczną . Dziś grunge jest jednym z czołowych komponentów stylu sprzed dwóch dekad i sukcesywnie powraca do współczesnej mody.

Grunge w modzie

Styl muzyczny, określany później jako grunge, powstał w połowie lat 80. w stanie Waszyngton w USA. Najważniejszą rolę w jego początkach odegrało miasto o niezwykłym genius loci, czyli Seattle ? to właśnie stamtąd pochodzą najważniejsi przedstawiciele gatunku. Miasto przeżywało głębokie trudności gospodarcze ? wyraźne ekonomiczne odseparowanie od silnie rozwijających się sąsiednich stanów, rosnące bezrobocie, brak perspektyw ? to wszystko stworzyło idealne warunki do rozwoju swoistej odmiany rocka, która do dziś elektryzuje tłumy.

1

Grunge w modzie

Grunge jest konglomeratem rocka, muzyki alternatywnej i bardzo dalekim pokłosiem hardcore punka, w efekcie tworzącym niepowtarzalne brzmienie o przekazie zintensyfikowanym przez tekst ? będącym najczęściej agresywną krytyką zastanej rzeczywistości, pełną frustracji, rezygnacji, a także ? nienawiści do samego siebie.

2

Grunge w modzie

Większość muzyków pochodziła z tzw. ?trudnych? rodzin, muzyki uczyli się od siebie nawzajem, a pierwsze EPki wydawali już od połowy lat 80.

3

Grunge w modzie

Takie zespoły jak Mother Love Bone, Soundgarden, Green River, Mudhoney czy Malfunkshun stały się inspiracją dla wielu młodych muzyków, którzy - wzorem swoich prowodyrów - zaczęli wydawać płyty w niezależnej wytwórni Sub Pop.

4

Grunge w modzie

Dziś uznaje się ją za głównego, instytucjonalnego popularyzatora grunge'u, a zespoły z nią związane ? za klasykę gatunku.

5

Grunge w modzie

Na początku lat 90. grunge stał się niezwykle popularny, a jego przedstawiciele gwałtownie zyskali status idoli pokolenia buntowników. W 1990 roku swoją debiutancką płytę wydała grupa Alice In Chains, rok później pojawił się - po latach uznany za jeden z najważniejszych w historii muzyki rockowej - album Ten zespołu Pearl Jam.

6

Grunge w modzie

Grunge'owi muzycy chodzili w podartych, za dużych dżinsach, luźnych, zazwyczaj rozpiętych flanelowych koszulach, rozciągniętych t-shirtach i krzywo zawiązanych trampkach

7

Grunge w modzie

Całość tworzyła niedbały strój, oparty na poetyce brudu i estetyce śmieci, tak charakterystycznej dla wielu kontrkultur. Fani grunge?owej muzyki automatycznie identyfikowali się ze swoimi idolami na poziomie wizualnym ? nosili te same rozciągnięte, szare swetry i przetarte spodnie. Luźne fasony całkowicie maskowały różnice płci - kobiety zazwyczaj wyglądały dokładnie tak samo jak mężczyźni.

8

Grunge w modzie

Obecnie grunge jest często utożsamiany z tzw. hobo chic, który do wysokiej mody anektuje eklektyczny sposób ubierania się bezdomnych, prowadzących nomadyczny tryb życia. Jednak różnice obecnej wersji gruge'u i stylu hobo są bardzo wyraźne.

9

Grunge w modzie

Współcześnie styl inspirowany sposobem ubierania się fanów Pearl Jam i Nirvany został zaanektowany przez ulice największych zachodnich metropolii, w nieco zmodyfikowanej i unowocześnionej wersji. Nieśmiertelne trampki zostały zastąpione przez skórzane botki za kostkę, które doskonale komponują się z przetartymi rurkami i luźnymi, kraciastymi koszulami. Do swoich kolekcji grunge?owe elementy wprowadzili między innymi Isabel Marant, Proenza Schouler, a także firmy Acne i Topshop. Styl charakteryzuje się niezwykłą wygodą, dlatego też zyskał dużą popularność i stał się elementem popularnej mody, początkowo będąc wyrazem kontestacji rzeczywistości.

10
Więcej na ten temat: grunge, moda, trendy
Komentarze
90% ubran ilustrujacych te kilka slow, nie sa grunge ! Co za niesmialosc !
już oceniałe(a)ś
2
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy