Najsłynniejsze koty [GALERIA/FRAGMENTY KSIĄŻKI]

Anna Dobrydnio
ORANGEY

ORANGEY (EAST NEWS)

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Koty mają to gdzieś. Prezentujemy galerię zdjęć kultowych kotów i fragmenty książki "Historia kotów"
1 z 6
EAST NEWS
EAST NEWS

Orangey - kot ze 'Śniadania u Tiffany'ego'

Orangey to przykład kota, który zdobył sławę i bogactwo dzięki pracy w mediach.

 EAST NEWS

Rudy kocur znany z filmów poza planem zdjęciowym słynął z nieprzewidywalnego temperamentu.

 EAST NEWS

W "Śniadaniu u Tiffany'ego" (1961) wystąpił jako Kot, grając u boku Audrey Hepburn.

 EAST NEWS

Nieposkromiony charakter kociego aktora sprawił, że sceny z jego udziałem trzeba było nagrywać po kilka razy. Wcześniej grał w filmie "Rhubarb" (1951), gdzie wcielił się w rolę kota-szczęściarza, który odziedziczył po właścicielu fortunę.

 EAST NEWS

Podczas zdjęć do filmu Orangey okazał się tak drażliwy i trudny w obejściu, że - aby poprawić współpracę między kotem a aktorami - trzeba było wysmarować mięsną pastą i skropić kocimiętką Raya Millanda, partnera z planu.

 EAST NEWS

Problemy tego typu nie przeszkadzały Orangeyowi w robieniu zawrotnej kariery - przed śmiercią w 1963 roku kot wygrał dwie nagrody w plebiscycie Patsy (wśród zwierząt aktorów - odpowiednik Oscara).

 EAST NEWS

2 z 6
EAST NEWS
EAST NEWS

Socks - pierwszy kot USA

Czarno-biały Socks, kot Billa Clintona, cieszył się niemałą sławą odkąd z ulicy, gdzie znalazła go Chelsea Clinton, córka głowy państwa, trafił na salony.

 

  EAST NEWS

Kot zdobył taką popularność, że regularnie otrzymywał całe worki korespondencji, a w 1993 roku opublikowano fikcyjny dziennik kota.

  EAST NEWS

W książce przyznawał, że legenda wielkiego łowcy, która pozostała po kocie Roosevelta, napawała go lekkim przerażeniem.

  EAST NEWS

Socks potłukł porcelanę, która należała niegdyś do Nancy Reagan i wiele razy przyprawiał ochronę Clintona o palpitację serca, przebiegając w zawrotnym tempie korytarzami rezydencji.

  EAST NEWS

3 z 6
EAST NEWS
EAST NEWS

Fritz - kot dla dorosłych

Rysownik Robert Crumb stworzył Fritza, kota z kreskówki, w 1965 roku.

 

 EAST NEWS

Chociaż Fritz był powodem licznych kontrowersji - klął jak szewc i co rusz miewał łóżkowe przygody - pod koniec lat 60. zdobył sobie ogromną popularność.

 EAST NEWS

Kiedy w 1971 roku ponownie pojawił się na ekranie, film oznaczono symbolem "X" - pierwszy raz w przypadku produkcji animowanej.

 EAST NEWS

Wznowienie nie zdobyło serc publiczności, a Fritz stracił pozycję na rzecz innych bohaterów, na przykład Garfielda, którego nieodparty urok sprawił, że kreskówka cieszy się nieprzerwaną popularnością od debiutu w 1977 roku do dziś, często też pojawia się w przeróżnych czasopismach w formie komiksowej historyjki.

 EAST NEWS

4 z 6
mat. prasowe
mat. prasowe

Koty wojenne

Niezwykle czułe zmysły kociego gatunku doceniano również podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. W 1968 roku oddział wojskowych kotów przewodników dostarczono do Wietnamu, gdzie zwierzęta miały służyć podczas nocnych patroli w dżungli. Desmond Morris (1928) uważa, że ten przedziwny eksperyment przyniósł tylko jeden wyraźny skutek: kiedy żołnierze Wietkongu dowiedzieli się o tej tajemnej broni, wielu z nich umarło ze śmiechu.

5 z 6
mat. prasowe
mat. prasowe

Nadprzyrodzone siły kotów i ich wpływ na kobiety

Mimo uznania praktycznej roli kota w wiekach średnich skojarzenia go z siłami nadprzyrodzonymi wciąż się nasilały. Wczesnoegipski szacunek do tych zwierząt ustąpił rosnącej nieufności, a w niektórych miejscach lękowi przed kocim gatunkiem.

Zwierzę najpierw kojarzone z bogami, a następnie z szatanem stało się obiektem licznych przesądów i powiedzeń, z których wiele przetrwało do dziś. Kobiet w ciąży dotyczyły dwa skrajnie odmienne wierzenia. W Europie Wschodniej uważano, że kot pozytywnie wpływa na płodność młodej pary. Dlatego też miesiąc po weselu odprawiano specjalny obrzęd płodności, podczas którego kota umieszczano w kołysce, niesiono go do domu młodej pary i bujano go do snu jak małe dziecko.

 mat. prasowe

Gdzie indziej panował pogląd, że jeśli ciężarnej kobiecie dokuczał ból, niewątpliwie ktoś rzucił na nią urok i to małe koty drapią ją od środka. Każda kobieta przekonana, że rzucono na nią czar i że niebawem urodzi kocięta, musiała doznać poważnego wstrząsu.

 mat. prasowe

O ile profesorowie z Cambridge, dworzanie i literaci byli tolerancyjni w stosunku do własnych kotów, które prowadziły żywot wygodny i dostatni, o tyle społeczeństwo nie wykazywało się podobną dobrocią w stosunku do kotów należących do rzekomej czarownicy. Pupil wiedźmy miał niewiele wspólnego z rozpieszczonym kocurem domowym. Zwierz czarownicy był jej duchem pomocniczym; uważano też, że opętało go tyle samo, jeśli nie więcej, sił nadprzyrodzonych co jego właścicielkę.

6 z 6
mat. prasowe
mat. prasowe

'Historia kotów'

Mahomet bał się wstać, aby nie obudzić swojego kota.

Kot Churchilla, Nelson, jadał z nim obiady na Downing Street.

Picasso uwielbiał je malować - bezpańskie, z najeżonym futrem.

Brigitte Bardot nie wyobrażała sobie bez nich życia - miała ich ponad pięćdziesiąt.

Koty były zwiastunami nieszczęścia i pupilami czarownic. Zbawcami rolników i gospodarstw domowych. Z czarnych wyrabiano "lek" na ślepotę. Teraz możecie poznać ich historię: od czasów boskiego kultu w starożytnym Egipcie, przez stosy średniowiecza, aż po powrót w chwale na współczesne salony.

"Historia kotów" to dzieje ich trudnego związku z ludźmi, książka pełna ciekawostek i zaskakujących epizodów.

Zapraszamy do lektury, więcej informacji na temat książki TUTAJ

Teraz możesz poznać jego historię: od czasów boskiego kultu w starożytnym Egipcie, przez stosy średniowiecza, aż po powrót w chwale na współczesne salony.

 

Koty były zwiastunami nieszczęścia i pupilami czarownic. Zbawcami rolników i gospodarstw domowych. Z czarnych wyrabiano ?lek? na ślepotę. Jeden został nawet oficjalnym kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Jedni je kochają, inni nienawidzą. Koty mają to gdzieś.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mahomet bał się wstać, aby nie obudzić swojego kota.

Kot Churchilla, Nelson, jadał z nim obiady na Downing Street.

Picasso uwielbiał je malować ? bezpańskie, z najeżonym futrem.

Brigitte Bardot nie wyobrażała sobie bez nich życia ? miała ich ponad pięćdziesiąt.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

?Historia kotów? to dzieje ich trudnego związku z ludźmi, książka pełna ciekawostek i zaskakujących epizodów.

 

Komentarze
Koty-lepsi ludzie
już oceniałe(a)ś
39
2
Zdjęcie kocurka w okularach bezcenne !!! Autor Andy Prokh, wpiszcie to nazwisko w google , facet rewelacyjnie portretuje koty -- swoją córkę też.
już oceniałe(a)ś
16
0
Kot to wyzwanie. Pies dla tych których nikt nie słucha. Siad, do nogi, leżeć, aport.
@splatanie.kwantowe Moj kot rozumial podstawowe komendy (zostan, wyjdz, choc tu) i o dziwo sluchal. Ale wielu wlascicieli kotow zadowala sie pozycja wspolokatora czy obslugi zwierzaka.
już oceniałe(a)ś
10
1
A szesciopalczaste koty Hemingwaya?
już oceniałe(a)ś
10
0
Ten Orangey to miał dobrze, mógł sobie na Audrey Hepburn poleżeć...
już oceniałe(a)ś
5
0
Kiciuś w okularach rozkłada na łopatki;))) Kot jak zwykle łazi swoimi tajemniczymi ścieżkami i ciężko go okiełznać;)Kto ma w domu kota ten wie co znaczy zdewastowana kanapa lub zbita donica z kwiatami na parkiecie. Życie bez kota jest nudne i szare, a z kotem zbzikowane;) Takie uroki posiadania sierściucha psotnika;)
już oceniałe(a)ś
4
0
kot to indywidualność , osobowość, prawie człowiek , pies poddany
już oceniałe(a)ś
0
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy