Zdaniem jury numer jeden polskiej biotechnologii, prowadzi m.in. badania nad innowacyjnym lekiem na raka, miliarderka.
"Pani Małgorzata jest spontaniczna, więc do załatwiania spraw politycznych się nie nadaje. Za to trzyma firmę żelazną ręką" - napisała o niej "Polityka".
Do biznesu farmaceutycznego rodziny męża dołączyła na szóstym roku studiów medycznych. Poślubiła Macieja Adamkiewicza - również lekarza. Prowadzenie firmy nie przeszkodziło obojgu w zrobieniu w kolejnych latach specjalizacji lekarskich. Małgorzacie - z chorób wewnętrznych oraz endokrynologii, a Maciejowi - z chirurgii.
Z firmy założonej przez dr. Mariana Adamkiewicza, ojca Macieja, wspólnie stworzyli farmaceutyczne imperium, a ich majątek szacowany jest na 1,19 mld zł (22. miejsce w rankingu najbogatszych Polaków "Forbesa" w 2017 r.). Początkowo Małgorzata Adamkiewicz pracowała w klinice i była dyrektorem medycznym, opracowywała rozwiązania i patenty na leki przełamujące monopol zachodnich koncernów. Od 2006 r. odpowiada za zarządzanie operacyjne Grupą Adamed. Mąż skupia się na poszukiwaniu nowych obszarów biznesowych. - To doskonały menedżer - mówił "Polityce" o żonie Maciej Adamkiewicz.
Farmacja to jedna z najbardziej innowacyjnych gałęzi przemysłu, a wykorzystywana w niej biotechnologia jest przyszłością farmakoterapii.
Wielokrotnie nagradzana za innowacyjność firma ma dziś w swoim portfolio ok. 250 produktów nowej generacji, zatrudnia 1,7 tys. osób, w działalność badawczo-rozwojową zainwestowała miliard złotych, m.in. w badania nad wspomnianym lekiem na raka. To wyzwanie, jakiego do tej pory nie podjęła się żadna polska firma farmaceutyczna. - W życiu należy grać o najwyższą stawkę. Do dziś nie ma skutecznych terapii dla wielu rodzajów nowotworów. To jedno z największych wyzwań, jakie stoi przed naukowcami i firmami farmaceutycznymi - mówiła Adamkiewicz w miesięczniku "Forbes".
- Przyzwyczailiśmy się do tego, że Adamed w Polsce podejmuje działania jako pierwszy, a potem inne firmy go naśladują - stwierdziła.
Tak było m.in. z jednym z leków na nadciśnienie, a ostatnio - z farmaceutykiem na zaburzenia erekcji. Wyprodukowany przez Adamed lek został okrzyknięty pierwszym w Europie generykiem viagry dostępnym bez recepty. Rok później krok firmy powtórzyli inni producenci, dziś polscy pacjenci mają w aptece do wyboru kilka zamienników niebieskiej pigułki.
Małgorzata Adamkiewicz kieruje również Fundacją Grupy Adamed, przyznaje stypendia naukowe uczniom na rozwój wiedzy z chemii, biochemii, medycyny, inżynierii, robotyki, fizyki i nowych technologii. Do programu zgłosiło się do tej pory 16 tys. uczniów. Tłumaczy: - Dojrzali przedsiębiorcy muszą wspierać młodych. Ważne jest, żebyśmy większość talentów mogli zatrzymać w kraju, oferując im atrakcyjne miejsca pracy. A do tego potrzebny jest silny biznes.
Poza branżą farmaceutyczną, której - jak mówi - poświęca 99 proc. czasu pracy, Adamkiewicz zainwestowała również w podwarszawski ekskluzywny hotel Narvil.
O życiu prywatnym nie opowiada, wywiadów udziela wyłącznie na tematy związane z biznesem.
Wszystkie komentarze