Maska z masła, peeling z miodu i gorący dym na bóle poporodowe. Zabiegi w tradycyjnym etiopskim SPA [zdjęcia]
Weyba Tis, tradycyjne SPA w Etiopii. (Fot. REUTERS/Tiksa Negeri)
Weyba Tis, tradycyjne etiopskie SPA
Klientka przychodzi na umówioną wizytę w Weyba Tis SPA, w stolicy Etiopii, Addis Abebie.
Weyba Tis, tradycyjne etiopskie SPA
Fana Gebremedhin, właścicielka salonu, która ponad dwie dekady temu przeniosła swoją praktykę z rodzinnego miasta Raya w północnym regionie Tigray, wkrótce otworzy swoje trzecie spa w mieście.
Weyba Tis, tradycyjne etiopskie SPA
"Kiedy zaczynałam ten biznes, tylko starsze kobiety korzystały z moich usług" - mówi Fana. "Teraz zdecydowana większość naszych klientek to nowoczesne, młode kobiety." Tradycyjne etiopskie zabiegi zyskują też popularność na świecie, a składniki takie jak wytwarzany podczas zrównoważonej produkcji etiopski miód wykorzystują w swoich produktach firmy znanych marek kosmetycznych.
Weyba Tis, tradycyjne etiopskie SPA
Fana sama przygotowuje składniki upiększających mikstur, wykorzystując wyłącznie naturalne, lokalne surowce.
Weyba Tis, tradycyjne etiopskie SPA
Wcieranie masła we włosy to etiopska tradycja, która chroni włosy przed niszczycielskim działaniem słońca i głęboko je nawilża. Przetrzymane na włosach przez około godzinę sprawia, że są bardziej miękkie i delikatne w dotyku.
Weyba Tis, tradycyjne etiopskie SPA
Mistir Desalegn przechodzi kurację co najmniej raz w tygodniu, gdy jest w stolicy. "Uczucie, jakie mam po wizycie w Weyba Tis jest wspaniałe" - mówi. "Moja twarz odzyskuje blask".
Weyba Tis, tradycyjne etiopskie SPA
Najbardziej popularnym zabiegiem w zakładzie Fany jest rodzaj sauny, wykorzystującej dym palonego drzewa weyba. Klienci, szczelnie okryte skórzaną peleryną, siedzą na krześle nad małym ogniskiem z tlących się gałązek z dodatkiem ziół. 20-letnia Saba przychodzi na zabieg regularnie: "Miałam lekki ból w udach i dolnej części pleców. Teraz czuję ulgę" - mówi.
Weyba Tis, tradycyjne etiopskie SPA
Choć nie ma jednoznacznych dowodów na lecznicze działanie oparów, klientki są zgodne, że pomagają na bóle kości i stawów oraz urazy stref intymnych związane z porodem i połogiem. Na zdjęciu pracowniczka SPA unosi płaszcz, przykrywający ciało klientki, aby pomóc złagodzić temperaturę jej zabiegu.
Weyba Tis, tradycyjne etiopskie SPA
Głos w sprawie skuteczności zabiegów z wykorzystaniem dymu weyba zabrał nawet minister kultury Etiopii, Workinesh Birru: "Rozumiemy, że potrzebne są dalsze badania w tym zakresie, ale udowodniliśmy na sobie, że jest to lekarstwo na bóle bioder i stawów, bóle głowy, a także na problemy skórne". Wśród badań najbardziej zbliżonych do naukowych znalazły się te opublikowane w w zeszłym roku w czasopiśmie "Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine". Wykazały one, że ekstrakt z weyba może być stosowany do opracowywania metod leczenia zaburzeń związanych z układem odpornościowym.
Weyba Tis, tradycyjne etiopskie SPA
Klientki salonu Fana Weyba nie szukaja jednak potwierdzenia skuteczności ulubionych zabiegów w medycznych periodykach. Nie czeka na nie też twórczyni salonu. Popularność zabiegów jest tak duża, że Fana Gebremedhin planuje już otwarcie kolejnego salonu w Addis Abebie.