WObiektywie. Rapujące babcie, duchy przy urnach i mroczne Walentynki

Magdalena Stroka-Felicka
81-letnia Park Jeom-sun, liderka babcinej grupy rapowej 'Suni and Seven Princesses'.

81-letnia Park Jeom-sun, liderka babcinej grupy rapowej 'Suni and Seven Princesses'. (Fot. REUTERS/Soo-hyeon Kim)

W Rio kończy się wielki karnawał. Uczestniczki tonęły w brokacie i piórach, kąpały w błocie i ścigały na rowerach w rytmie mantry Om. Walentynki też nie przeszły bez echa. Jedni brali ślub na słoniach, inni protestowali przeciwko przemocy wobec kobiet. W światowych stolicach trwają zaś tygodnie mody. Na wybiegach w Nowym Jorku niezmiennie rządzi surowe, choć zza ciemnych okularów, spojrzenie Anna Wintour, a w Madrycie tryumfuje prawdziwie latynoska fantazja. W kategorii mody laury zbiera w tym tygodniu jednak Zendaya, która na premierę "Diuny 2" założyła srebrną zbroję - projekt Thierry'ego Muglera z lat 90. Królową czerwonego dywanu goni księżniczka futbolu amerykańskiego, Taylor Swift. Jasne jest bowiem, że legendarny mecz finałowy Super Bowl wygrała właśnie ona. Mimo chwil wesołości, świat zalewają coraz szerzej zakrojone krwawe konflikty. W Ukrainie żołnierze żegnają waleczne koleżanki, a w Strefie Gazy rodziny tracą bliskich ginących od bomb. Oto świat kobiet na najciekawszych zdjęciach tygodnia.
1 z 20
Fot. REUTERS/Pilar Olivares
Fot. REUTERS/Pilar Olivares

Karnawał w Rio na ulicach...

Ciężarna tancerka ze szkoły samby Mocidade występuje podczas nocnej parady karnawałowej na Sambadromie w Rio de Janeiro. Najsłynniejszy karnawał na świecie kończy się w ten weekend.

2 z 20
Fot. REUTERS/Pilar Olivares
Fot. REUTERS/Pilar Olivares

.... w błocie...

Podczas brazylijskiego karnawału odbywa się szereg imprez towarzyszących. Jedną z mniej atrakcyjnych wizualnie, choć z pewnością nie mniej emocjonujących jest "Bloco da Lama", organizowany od lat 80. w miejscowości Paraty. Legenda głosi, że imprezę zapoczątkowali turyści, którzy wysmarowali ciała błotem aby odgonić uciążliwe komary. 

3 z 20
Fot. REUTERS/Washington Alves
Fot. REUTERS/Washington Alves

... i na dwóch kółkach

W Belo Horizonte uczestniczki corocznej imprezy 'Pena de Pavao de Krishna' wsiadają natomiast na rowery. To inspirowane kulturą i wierzeniami hinduskimi święto odbywa się od 2013 r. i gromadzi setki chętnych do intonowania mantry Om i zabawy pod czujnym okiem boga Kriszny.

4 z 20
Fot. REUTERS/Claudia Greco
Fot. REUTERS/Claudia Greco

W obronie klimatu w Mediolanie

Aktywistka trzyma transparent z napisem "Gdzie jest śnieg?" podczas demonstracji przeciwko Zimowym Igrzyskom Olimpijskim, które mają się odbyć w 2026 r. w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo.

5 z 20
Fot. REUTERS/Antara Foto
Fot. REUTERS/Antara Foto

Duchy wyborcze w Indonezji

Pracownik komisji wyborczej przebrany za hantu, czyli ducha, pomaga mieszkance miejscowości Surabaya na wyspie Jawa oddać głos w wyborach. "Duchy" miały się przyczynić do wzrostu frekwencji, podobnie jak walentynkowe dekoracje i prezenty rozdawane uprawnionym do głosowania Indonezyjczykom, których jest aż 200 milionów.

6 z 20
Fot. REUTERS/Clodagh Kilcoyne
Fot. REUTERS/Clodagh Kilcoyne

Ekstremalne nurkowanie w Katarze

Zawodniczki przygotowują się do startu w półfinałach zawodów w skoku z wysokości podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu w mieście Doha. Mistrzynie high divingu skaczą z wysokości 20 metrów.

7 z 20
Fot. REUTERS/Mike Blake
Fot. REUTERS/Mike Blake

Super Bowl, czyli święto futbolu i miłości

Słynny finał ligi futbolu amerykańskiego, Super Bowl, cieszył się w tym roku wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Oprócz emocjonującego meczu pomiędzy drużynami Kansas City Chiefs i San Francisco 49ers, na boisku rozegrał się spektakl miłości.
Travis Kelce z Kansas City Chiefs był bowiem z trybun dopingowany przez partnerkę, Taylor Swift. Obecność wokalistki nie tylko wywindowała ceny biletów na niespotykaną dotąd skalę, ale też przyczyniła się do zwiększenia zainteresowania samą dyscypliną. Choć to drugie nie jest do końca pewne - wiele z zebranych na trybunach widzek deklarowało bowiem, że są tu "dla Taylor i Travisa".

8 z 20
Fot. REUTERS/Andrew Boyers
Fot. REUTERS/Andrew Boyers

Bieg z naleśnikami w Wielkiej Brytanii

Zawodniczki przygotowują się do startu w Olney Pancake Race, wyjątkowym wyścigu naleśnikowym. Tradycja przeznaczonego wyłącznie dla pełnoletnich kobiet, mieszkanek miasta Olney wyścigu sięga XV w., kiedy to jedna z lokalnych pań domu, chcąc zdążyć na mszę do kościoła, wybiegła z domu z patelnią i smażącym się na niej naleśnikiem w ręce.

9 z 20
Fot. REUTERS/Rodrigo Garrido
Fot. REUTERS/Rodrigo Garrido

Po wielkich pożarach w Chile

Kobieta owinięta kocem stoi na tarasie swojego spalonego domu w mieście w Vina del Mar. Ogromne pożary, jakie nawiedziły Chile w lutym, przyniosły ogromne zniszczenia i pochłonęły setki ofiar.

10 z 20
Fot. REUTERS/Hannah Mckay
Fot. REUTERS/Hannah Mckay

Kosmiczna Zendaya promuje "Diunę 2"

Zendaya pozuje fotografom podczas londyńskiej premiery filmu "Diuna 2". Aktorka przygotowała na imprezę dwie kreacje. Jedną z nich był kosmiczny, srebrny kombinezon - słynny projekt haute couture autorstwa Thierry'ego Muglera z 1995 r. Oprócz Zendayi na premierze pojawili się pozostali członkowie obsady, m.in. Timothée Chalamet, Florence Pugh, Lea Seydoux, Stellan Skarsgard, Austin Butler i Anya Taylor-Joy.

11 z 20
Fot. REUTERS/Monicah Mwangi
Fot. REUTERS/Monicah Mwangi

Mroczne Walentynki w Kenii

Aktywistki i mieszkanki Nairobi, ubrane w koszulki z napisem "Stop killing us" (przestańcie nas zabijać) trzymają świece i kwiaty podczas czuwania 'Dark Valentine' (mroczne Walentynki). Uczestniczki marszu, zorganizowanego nieprzypadkowo w święto zakochanych, domagały się ochrony i konkretnych działań kenijskich władz mających ograniczyć przemoc i zabójstwa kobiet.

12 z 20
Fot. REUTERS/Juan Medina
Fot. REUTERS/Juan Medina

Festiwal miłości na wybiegu

Modelka rozpoczyna pokaz najnowszej kolekcji autorstwa Agathy Ruiz de la Prady. Słynąca z barwnych, traktowanych z przymrużeniem oka kreacji artystka zaprezentowała najnowsze projekty podczas Tygodnia Mody Mercedes-Benz w Madrycie.

13 z 20
Fot. REUTERS/Andrew Kelly
Fot. REUTERS/Andrew Kelly

Surowe jury na New York Fashion Week

Modelka Irina Shayk z gracją sunie po wybiegu prezentując kwiecistą sukienkę z najnowszej kolekcji Caroliny Herrery. W pierwszym rzędzie jednego z najbardziej obleganych pokazów nowojorskiego tygodnia mody siedzą Anna Wintour, Demi Moore, Diane Kruger i Becky G.

14 z 20
Fot. REUTERS/Soo-hyeon Kim
Fot. REUTERS/Soo-hyeon Kim

Rapujące babcie w Korei

81-letnia Park Jeom-sun, liderka grupy rapowej "Suni and Seven Princesses", pozuje do portretu w centrum społeczności osób starszych w mieście Chilgok w Korei Południowej.

15 z 20
Fot. REUTERS/Yves Herman
Fot. REUTERS/Yves Herman

Domowy dzik w Belgii

Tiffany Pierre, mieszkająca w Laneuville, w belgijskim regionie Walonii, wita się ze swoim podopiecznym Oscarem, 80-kilogramowym dzikiem. Oscar zamieszkał w jej domu po tym, jak wraz z mężem uratowała go podczas polowania. Ważył wtedy niespełna 700 gramów.

16 z 20
Fot. REUTERS/Valentyn Ogirenko
Fot. REUTERS/Valentyn Ogirenko

Pogrzeb żołnierki w Kijowie

Ukraiński żołnierz niesie portret Diany Savity Wagner podczas ceremonii pogrzebowej w Kijowie. Wagner, niemiecka sanitariuszka, wstąpiła do ukraińskich sił zbrojnych jako ochotniczka i zginęła w walce z rosyjskimi wojskami na wschodzie kraju.

17 z 20
Fot. REUTERS/Remo Casilli
Fot. REUTERS/Remo Casilli

Przeciw przemocy wobec kobiet

Grupa aktywistek tańczy podczas wiecu zorganizowanego na Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Wydarzenie było częścią globalnej kampanii "One Billion Rising", podnoszącej świadomość skali przemocy, jakiej ofiarami padają kobiety i dzieci.

18 z 20
Fot. REUTERS/Dylan Martinez
Fot. REUTERS/Dylan Martinez

Na froncie w Strefie Gazy

Izraelska żołnierka spogląda w stronę obiektywu podczas spotkania operacyjnego w budynku szkoły w Strefie Gazy.

19 z 20
Fot. REUTERS/Mohammed Salem
Fot. REUTERS/Mohammed Salem

Dramat w Rafah

Palestyńskie małżeństwo pochyla się nad ciałem swojego dziecka, które zginęło w izraelskim ataku. Podczas gdy w budynku i przed szpitalem Abu Yousef Al-Najjar w mieście Rafah rodziny żegnają swoich zmarłych krewnych, izraelskie władze zapowiadają wejście do miasta wojsk lądowych.

20 z 20
Fot. REUTERS/Athit Perawongmetha
Fot. REUTERS/Athit Perawongmetha

Walentynkowy ślub na słoniach

Jirat Somprasung i Rawitsara Chotiwatpongsaton prezentują akt ślubu, który otrzymali właśnie od urzędnika prowadzącego ich ceremonię ślubną. Z okazji Walentynek, w Nong Nooch Tropical Garden w prowincji Chonburi w Tajlandii zorganizowano zaślubiny na słoniach.

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy