Co trzecia kobieta padła ofiarą przemocy. Ulicami światowych miast przeszły wielotysięczne demonstracje [zdjęcia]

Magdalena Stroka-Felicka
Kobieta uczestniczy w demonstracji z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w Mediolanie, Włochy, sobota, 25 listopada 2023 r.

Kobieta uczestniczy w demonstracji z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w Mediolanie, Włochy, sobota, 25 listopada 2023 r. (Fot. Luca Bruno / AP Photo)

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt pozostaje jednym z najbardziej rozpowszechnionych naruszeń praw człowieka na świecie. Według najnowszych danych ONZ, na całym świecie ponad 700 milionów kobiet - prawie jedna na trzy - przynajmniej raz w życiu padło ofiarą przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej. Przypadający 25 listopada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet wybrzmiał w tym roku echem tysięcy kobiecych głosów sprzeciwu. Demonstracje w obronie praw kobiet przeszły ulicami Quito i Meksyku, przeciwko handlowi ludźmi protestowały Brazylijki, a solidarność z ofiarami przemocy głośno wyraziły Włoszki i Francuzki. Kobiety, i wspierający je mężczyźni, wzywali rządy państw do bardziej zdecydowanych działań w celu ochrony kobiet, których w patriarchalnych społeczeństwach oprawcami najczęściej są najbliżsi - partnerzy lub byli partnerzy.
1 z 17
Fot. Alessandra Tarantino / AP Photo
Fot. Alessandra Tarantino / AP Photo

Włochy

Uczestniczka demonstracji z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w Rzymie. Szacuje się, że na ulice włoskiej stolicy wyszło tysiące ludzi, a organizatorzy demonstracji nazywają ten zryw rewolucją w podejściu Włochów do problemu przemocy wobec kobiet. Dzień demonstracji przypadł kilka dni po głośnym zabójstwie 22-letniej studentki uniwersytetu, Giulii Cecchettin, rzekomo z rąk jej byłego chłopaka, które wywołało falę oburzenia i protestów we Włoszech.

2 z 17
Fot. Paul White / AP Photo
Fot. Paul White / AP Photo

Hiszpania

Kobiety w maskach maszerują z transparentami z nazwiskami zabitych kobiet podczas demonstracji w Madrycie.

3 z 17
Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo
Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo

Argentyna

Uczestniczka demonstracji w Buenos Aires nosi maskę z hashtagiem w języku hiszpańskim: "Ani kroku wstecz" domagając się zmian w państwowej polityce zapobiegania przemocy wobec kobiet.

4 z 17
Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo
Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo

Hiszpania

Mieszkanka Pampeluny w północnej Hiszpanii dołącza do ulicznego protestu z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

5 z 17
Fot. Michel Euler / AP Photo
Fot. Michel Euler / AP Photo

Francja

Tysiące protestujących przemierzają ulice Paryża domagając się od rządu zdecydowanych działań mających na celu zapobiegania przemocy wobec kobiet. Protestujący maszerowali za dużym transparentem z napisem "Kobiety są wściekłe, stop przemocy: działania i zasoby, teraz". W ostatnich latach Francja podjęła kroki w celu zaostrzenia kar za gwałt i wykroczenia seksualne. Ale chociaż prezydent Emmanuel Macron obiecał zająć się przemocą domową i innymi rodzajami przemocy wobec kobiet, aktywiści twierdzą, że Francja wciąż ma przed sobą długą drogę.

6 z 17
Fot. Dolores Ochoa / AP Photo
Fot. Dolores Ochoa / AP Photo

Ekwador

Mieszkanka Quito w Ekwadorze staje naprzeciw kordonu policji trzymając transparent z wizerunkiem kobiety, ofiary samobójstwa. Marsz przeciwko przemocy wobec kobiet przeszedł na Plac Niepodległości, znajdujący się przed pałacem prezydenckim Carondelet.

7 z 17
Fot. Martin Mejia / AP Photo
Fot. Martin Mejia / AP Photo

Peru

Grupa protestantek niesie trumnę z wypisanymi nazwiskami ofiar przemocy ze względu na płeć podczas marszu z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet w Limie.

8 z 17
Fot. Luca Bruno / AP Photo
Fot. Luca Bruno / AP Photo

Włochy

Młoda kobieta z pomalowaną twarzą idzie w proteście wraz z tysiącami mieszkańców Mediolanu. Dane włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pokazują, że w tym roku we Włoszech zginęło 106 kobiet, z czego 55 poniosło śmierć z ręki partnera lub byłego partnera.

9 z 17
Fot. Luca Bruno / AP Photo
Fot. Luca Bruno / AP Photo

Włochy

Demonstrantki ściskają w dłoniach pęki kluczy podczas zgromadzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet w Mediolanie. Szacuje się, że we Włoszech co trzy dni z rąk partnera lub byłego partnera ginie jedna kobieta. Wśród propozycji rządu mających poprawić bezpieczeństwo Włoszech, jest kampania w szkołach mająca na celu przeciwdziałanie seksizmowi, machizmowi oraz przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet.

10 z 17
Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo
Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo

Argentyna

Mieszkanki Buenos Aires również zebrały się na proteście w Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Protestantki trzymają banery ze zdjęciami ofiar handlu ludźmi.

11 z 17
Fot. Ariana Cubillos / AP Photo
Fot. Ariana Cubillos / AP Photo

Wenezuela

Uczestniczka demonstracji założyła papierowe skrzydła motyla z podobizną afgańskiej dziewczynki ze słynnego zdjęcia autorstwa Steve'a McCurry'ego i napisem: "Dla świata wolnego od przemocy wobec kobiet". Setki demonstrantów przeszło ulicami Caracas w Wenezueli.

12 z 17
Fot. Silvia Izquierdo / AP Photo
Fot. Silvia Izquierdo / AP Photo

Brazylia

Z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet przy plaży Copacabana w Rio de Janeiro ustawiono instalację z damskich butów z imionami kobiet, które padły ofiarą przemocy.

13 z 17
Fot. Emrah Gurel / AP Photo
Fot. Emrah Gurel / AP Photo

Turcja

Kobiety skandują hasła równości, siostrzeństwa i solidarności z Palestynkami padającymi ofiarami gwałtów wojennych podczas podczas wiecu z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet zorganizowanego w Stambule.

14 z 17
Fot. Dolores Ochoa / AP Photo
Fot. Dolores Ochoa / AP Photo

Ekwador

Kobiety naciskają na kordon policji, który uniemożliwia im dotarcie do Placu Niepodległości położonego przed pałacem prezydenckim Carondelet w Quito. Demonstracja w Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet zgromadziła tysiące uczestniczek.

15 z 17
Fot. Alessandra Tarantino / AP Photo
Fot. Alessandra Tarantino / AP Photo

Włochy

Młoda mieszkanka Rzymu zapala racę podczas wiecu z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet przed Koloseum w Rzymie.

16 z 17
Fot. Aurea Del Rosario / AP Photo
Fot. Aurea Del Rosario / AP Photo

Meksyk

Demonstrantka stoi przed Pałacem Narodowym w mieście Meksyk, otoczona fioletowymi kartonowymi sylwetkami, symbolizującymi "Mujeres que luchan" - kobiety, które walczą.

17 z 17
Fot. Dolores Ochoa / AP Photo
Fot. Dolores Ochoa / AP Photo

Ekwador

Uczestniczka marszu przeciwko przemocy wobec kobiet w ekwadorskim Quito, z delikatnym symbolem kobiecości na policzku, wykrzykuje slogany solidarności z pokrzywdzonymi kobietami.

Komentarze
"na całym świecie ponad 700 milionów kobiet - prawie jedna na trzy - przynajmniej raz w życiu padło ofiarą przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej."

Matematykiem co prawda nie jestem, ale dzieląc 4 miliardy przez 700 milionów za nic nie chce mi wyjść 30%, no ale to może to jakaś nowa feministyczna dziedzina nauki.
@ustawiamdlasiebienick
pewnie policzyli w jakiejś strukturze wiekowej (15-64 na przykład - 2,55 mld, albo powyżej 15 - 2,9 mld) i wtedy prawie się zgadza :)
już oceniałe(a)ś
1
0
@ustawiamdlasiebienick
Globally, an estimated 736 million women?almost one in three?have been subjected to physical and/or sexual intimate partner violence, non-partner sexual violence, or both at least once in their life (30 per cent of women aged 15 and older). This figure does not include sexual harassment.
Piszą globally - ale prowadzili badania w 161 krajach - czyli ze czterdziestu nie mają danych.
już oceniałe(a)ś
1
1
@szczyg
Niestety nie chcą podać, o które konkretnie kraje chodzi. Ja obstawiam, że wśród niezbadanych są te, gdzie 15-letnie i młodsze dziewczynki życia kupuje się za cztery kozy i dywan, a przemoc wobec kobiet kwitnie.

www.unwomen.org/sites/default/files/Headquarters/Attachments/Sections/Library/Publications/2020/Synthesis-of-evidence-on-collection-and-use-of-administrative-data-on-VAW-en.pdf
już oceniałe(a)ś
1
1
@szczyg
czyli dlatego wlasnie przemoc wobec kobiet nie istnieje, bo 161 krajow to nie jest wystarczajaca liczba by to udowodnic
już oceniałe(a)ś
1
0
chcialoby sie rzec "me too". Nie mam w swoim otoczeniu ani jednej kobiety, lacznie ze mna, ktora nie padlaby ofiara, glownie przemocy na tle seksualnym. Kiedys rozmawialam nt ze znajomym. Byl zaszokowany tym jak mezczyzni roszcza sobie prawo do cial kobiet np, pakujac lapy miedzy nogi publicznie (moj osobisty przypadek i to niestety nie pojedynczy, i tak mozna powiedziec, ze sie prosilam bo poszlam na koncert w jeansach i koszulce i stanelam przy barierkach)
@konjak12
Tak. Obcy faceci zachowują się obleśnie, i to wcale nie trzeba ładnego stroju ani nawet uczesanych włosów.
już oceniałe(a)ś
1
0
"Co trzecia kobieta padła ofiarą przemocy" i dlatego my, durne baby z WO postanowiłyśmy zrobić, a potem wydrukować obleśny wywiad z ku....
To w ogóle jest nieprzemocowe.
już oceniałe(a)ś
5
2
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy