WObiektywie. Amazońska sopranistka, mongolska pasterka i birmańskie wioślarki

Magdalena Stroka-Felicka
Sopranistka Ailyn Perez, występująca jako Florencia Grimaldi, bierze udział w próbie generalnej śpiewanej po hiszpańsku 'Florencia en el Amazonas' w Met Opera w Nowym Jorku 13 listopada 2023 r.

Sopranistka Ailyn Perez, występująca jako Florencia Grimaldi, bierze udział w próbie generalnej śpiewanej po hiszpańsku 'Florencia en el Amazonas' w Met Opera w Nowym Jorku 13 listopada 2023 r. (Fot. Timothy A. Clary / AFP / East News)

W Brazylii rządzi moda, w Salwadorze wibrują kolorowe suknie miss, a w Nowym Jorku błyszczą uśmiechy Cindy Crawford i bliźniaczo do niej podobnej córki Kai. Baśniowa śpiewaczka szuka ukochanego w amazońskiej dżungli, choć tak naprawdę w nowojorskiej operze. W prawdziwej Amazonii ważą się losy ostatnich rdzennych plemion, a ich nadzieją są dzielne kobiety. Odwagi nie brakuje też żołnierkom - tym na frocie i tym opłakującym ofiary konfliktów w Ukrainie i Izraelu. Filipińska senatorka odzyskuje wolność, a rosyjska artystka ją traci po opresyjnym wyroku sądu. Oto wybór najciekawszych kobiecych zdjęć tygodnia.
1 z 19
Fot. Aaron Favila / AP Photo
Fot. Aaron Favila / AP Photo

Senatorka na wolności

Była senatorka Leila de Lima odzyskuje wolność po wyjściu z sądu w Muntinlupa City na Filipinach. Kobieta spędziła w areszcie ponad sześć lat, przetrzymywana pod zarzutem posiadania narkotyków. Według de Limy dowody zostały sfabrykowane, aby przeszkodzić jej w dochodzeniu w sprawie brutalnej rozprawy ówczesnego prezydenta Rodrigo Duterte z osobami oskarżonymi o posiadanie lub handel narkotykami. Filipiński sąd nakazał zwolnienie jej za kaucją, dwie inne sprawy przeciwko de Limie zostały oddalone.

2 z 19
Fot. Moises Castillo / AP Photo
Fot. Moises Castillo / AP Photo

Kolorowy ptak na wyborach Miss Universe

Miss Meksyku, Melissa Flores, prezentuje strój inspirowany narodową tradycją podczas gali  wyborów Miss Universe w San Salvador.

3 z 19
Fot. Kin Cheung / AP Photo
Fot. Kin Cheung / AP Photo

Światełko na Downing Street

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak z ubraną w tradycyjne sari żoną Akshatą Murty i córkami zapala świece przed swoją siedzibą na Downing Street, aby uczcić hinduskie święto Diwali - znane jako Festiwal Świateł.

4 z 19
Fot. Gregoire Merot / AP Photo
Fot. Gregoire Merot / AP Photo

Wielka susza na małej wyspie

Mieszkanka M'tsamoudou na wyspie Majotta na Oceanie Indyjskim napełnia wiadra w punkcie poboru wody. Z powodu długotrwałej suszy spotęgowanej latami złego zarządzania zasobami wodnymi, w okolicy woda z kranów płynie tylko raz na trzy dni.

5 z 19
Fot. Roger Steinman / AP Photo
Fot. Roger Steinman / AP Photo

Sportowy układ taneczny w Teksasie

Idealnie zsynchronizowane cheerleaderki Dallas Cowboy występują przed meczem Narodowej Ligi Futbolowej pomiędzy zespołami New York Giants i Dallas Cowboys w Arlington w Teksasie.

6 z 19
Fot. Efrem Lukatsky / AP Photo
Fot. Efrem Lukatsky / AP Photo

Kwiaty dla poległych w Chersoniu

Ukraińska żołnierka płacze składając kwiaty w miejscu hołdu dla poległych podczas wojny. Mieszkańcy Chersonia upamiętniają rok od wyzwolenia miasta z rąk rosyjskich.

7 z 19
Fot. Hassan Ammar / AP Photo
Fot. Hassan Ammar / AP Photo

Trzech panów i maratonki w Bejrucie

Mieszkańcy Bejrutu prezentują mało sportowe wsparcie dla uczestniczek rywalizujących na dystansie 42 kilometrów podczas Międzynarodowego Maratonu w libańskim Bejrucie.

8 z 19
Fot. Francisco Seco / AP Photo
Fot. Francisco Seco / AP Photo

Pierwsze damy zabierają głos w sprawie Gazy

Pierwsze damy Kataru, Sheikha Moza Bint Nasser, i Turcji, Emine Erdogan, uczestniczą w szczycie "Zjednoczeni na rzecz pokoju w Palestynie" w Stambule. Żony i przedstawicielki przywódców spotkały się, aby wezwać do zakończenia działań wojennych Izraela w Strefie Gazy. We wspólnej konferencji po spotkaniu wzięły udział też Hala Helmy Elsaid Younes - członkini egipskiego Zgromadzenia Ogólnego, przedstawicielka władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sheikha Alyazia bint Saif, żona premiera Szkocji Nadia El-Nakla i Libii - Amina Ali Muhammed El-Shavush El Dilawi i pierwsza dama Senegalu, Marieme Faye Sall.

9 z 19
Fot. Thein Zaw / AP Photo
Fot. Thein Zaw / AP Photo

Etniczne wyścigi wioślarskie w Birmie

Członkinie etnicznej społeczności Intha, zamieszkującej tereny wokół birmańskiego jeziora Inle celebrują święto narodowe demonstrując swoje umiejętności wioślarskie.

10 z 19
Fot. Oded Balilty / AP Photo
Fot. Oded Balilty / AP Photo

Pamięci ofiar ataku Hamasu

Izraelskie żołnierki z bronią przewieszoną przez ramię dołączają do bliskich ofiar październikowego ataku Hamasu. Na plaży w Tel Awiwie zorganizowano czuwanie ku pamięci ponad 200 zabitych uczestników festiwalu Nova Music Festival.

11 z 19
Fot. Andre Penner / AP Photo
Fot. Andre Penner / AP Photo

Tydzień mody w Sao Paulo

Modelka prezentuje kobaltowe dodatki i elementy makijażu podczas pokazu najnowszej kolekcji marki Apartamento 03. W brazylijskim Sao Paulo trwa właśnie barwny tydzień mody.

12 z 19
Fot. Evan Agostini/Invision/AP
Fot. Evan Agostini/Invision/AP

Cindy Crawford z córką podbijają Nowy Jork

Kaia Gerber pozuje do zdjęć uśmiechając się czule do mamy, Cindy Crawford. Trzęsący światem mody rodzinny duet uczestniczył w nowojorskiej imprezie - 74. ceremonii wręczenia nagród National Book Awards w Cipriani Wall Street.

13 z 19
Fot. Timothy A. Clary / AFP / East News
Fot. Timothy A. Clary / AFP / East News

Hiszpańska baśń w nowojorskiej operze

Sopranistka Ailyn Perez, występująca jako Florencia Grimaldi w spektaklu 'Florencia en el Amazonas", bierze udział w próbie generalnej w Met Opera w Nowym Jorku. Otwierając się na szerszą publiczność, po raz pierwszy od prawie wieku Metropolitan Opera wystawi spektakl w języku hiszpańskim. 'Florencia en el Amazonas' to czerpiąca z realizmu magicznego opowieść o podróży diwy operowej do dżungli Ameryki Południowej w poszukiwaniu dawno zaginionego kochanka, łowcy motyli.

14 z 19
Fot. Fatima Shbair / AP
Fot. Fatima Shbair / AP

Dramat ofiar w Strefie Gazy

Przerażona matka szuka ran na ciele swoich synów, po tym jak cała trójka ucierpiała w wyniku izraelskiego bombardowania na Strefę Gazy. Ranni przyjmowani są do nielicznych działających jeszcze bez prądu, wody i pożywienia szpitali.

15 z 19
Fot. Andrew Harnik / AP Photo
Fot. Andrew Harnik / AP Photo

Prezydencki podpis pod czujnym kobiecym okiem

Jak każe prawo i obowiązek, głowa państwa podpisuje ważne dla kraju dokumenty. W tym przypadku prezydent Joe Biden, w silnej damskiej obstawie i w ważnej dla kobiet sprawie, składa podpis pod memorandum, które ustanowi pierwszą w historii Inicjatywę Białego Domu w zakresie badań nad zdrowiem kobiet. Towarzyszą mu pierwsza dama Jill Biden, dyrektorka Biura Zarządzania i Budżetu Shalandy Young, dyrektorka Rady Polityki Równości Płci Białego Domu Jen Klein oraz była pierwsza dama Kalifornii i założycielka Ruchu Alzheimera Kobiet, Maria Shriver.

16 z 19
Fot. Manish Swarup / AP Photo
Fot. Manish Swarup / AP Photo

Życie mongolskiej pasterki

Nurmaa pasie owce w regionie Munkh-Khaan w dystrykcie Sukhbaatar, w południowo-wschodniej Mongolii. Kobieta zaadaptowała się do wędrownego stylu życia, kiedy poślubiła pasterza Agvaantogtokha. Dziś mówi: "Z roku na rok uczę się nowych rzeczy. Pasterstwo i przyjmowanie na świat zwierząt. Pomaganie w rozbijaniu obozu. Gotowanie dużych posiłków składających się z chleba, gulaszu, herbaty mlecznej i domowego wina."

17 z 19
Fot. Dmitri Lovetsky / AP Photo
Fot. Dmitri Lovetsky / AP Photo

Rosyjska aktywistka w więzieniu

Sasza Skoczilenko, 33-letnia rosyjska artystka i aktywistka, stoi za kratkami w sali sądowej przed rozprawą w sądzie rejonowym Vasileostrovsky w Petersburg. Skochilenko została uznana winną rozpowszechniania fałszywych informacji o wojsku i skazana na 7 lat więzienia. Kobieta zaklejała metki cenowe w supermarketach i zastępowała je inymi z hasłami krytykującymi rosyjskie działania wojskowe w Ukrainie.

18 z 19
Fot. Andre Penner / AP Photo
Fot. Andre Penner / AP Photo

Rdzenne przywódczynie w Amazonii

Siostry Mandei, Mayta i Borea są członkiniami plemienia amazońskiego Juma. Tradycja jednej z niewielu wciąż istniejących społeczności rdzennych Amazonii wydawała się zagrożona po śmierci ojca kobiet, Aruká Jumy - ostatniego mężczyzny społeczności Jumy, który zmarł na COVID. Teraz jednak, pod przywództwem jego trzech córek, plemię zawalczy o zachowanie swojego terytorium i kultury.

19 z 19
Fot. Christophe Ena / AP Photo
Fot. Christophe Ena / AP Photo

Marie Le Pen na marszu

Liderka francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen dołącza do tysięcy uczestników marszu przeciwko antysemityzmowi zorganizowanego w Paryżu. Polityczka wzięła udział w wydarzeniu mierząc się z ostrą krytyką, że jej partia nie zdołała otrząsnąć się z antysemickiego dziedzictwa pomimo rosnącej popularności i szans na wpływ na politykę państwa.

Komentarze
Czy zauważyliście, że wszystkie zdjęcia z kobietami w roli głównej?
@EBJ
No przecież takie było założenie
już oceniałe(a)ś
5
0
@EBJ
No tak, nie zauważyłam, ze to WO.
Szkoda, myślałam, że tak samo wyszło :D.
już oceniałe(a)ś
0
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy