Tydzień WObiektywie. Miłość w Rzymie, śmierć w Meksyku i nadzieja w Tel Awiwie [zdjęcia]

Magdalena Stroka-Felicka
Uczestniczka manifestacji wzywającej do uwolnienia Izraelczyków i Niemców przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy. Tel Awiw, październik 2023 r.

Uczestniczka manifestacji wzywającej do uwolnienia Izraelczyków i Niemców przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy. Tel Awiw, październik 2023 r. (Fot. Francisco Seco / AP Photo)

Dramatyczny konflikt na Bliskim Wschodzi przynosi ogrom cierpienia. Palestynki rozpaczają po stracie bliskich w ogniu izraelskich bomb, Izraelki wzywają do uwolnienia najbliższych uprowadzonych przez Hamas. Na drugim końcu świata Meksykanki tradycyjnie czczą pamięć zmarłych podczas Dia de Muertos, a rdzenne Boliwijki pędzą na rowerach w ulicznym wyścigu. Hinduski oddają cześć mitycznej bogini, a Brytyjki - ulubionym bohaterom komiksów i gier. W Rzymie, na czerwonym dywanie, Juliette Binoche bawi się w towarzystwie fanów, a Trudie Styler i Sting obdarowują się czułością. Oto subiektywny przegląd najciekawszych kobiecych zdjęć tygodnia.
1 z 16
Fot. Moses Sawasawa / AP Photo
Fot. Moses Sawasawa / AP Photo

W poszukiwaniu bezpieczeństwa w Kongu

Mieszkanka obozu przesiedleńczego Bulengo stoi w wejściu do namiotu służącego jej za tymczasowe schronienie. 42-letnia matka czwórki dzieci uciekła przed wojną i przemocą ze wschodniego Konga, ale nawet w obozie nie znalazła bezpiecznej przystani - padła ofiarą gwałtu. Setki tysięcy kobiet i dziewcząt zostało przesiedlonych w ciągu ostatniego roku we wschodnim Kongu w wyniku walk prowadzonych przez ponad 130 zbrojnych grup. Według danych organizacji Lekarze bez Granic, w ostatnich miesiącach ponad dwa razy więcej kobiet zamieszkujących obozy dla przesiedleńców zgłosiło się na leczenie z powodu napaści na tle seksualnym.

2 z 16
Fot. Ginnette Riquelme / AP Photo
Fot. Ginnette Riquelme / AP Photo

Dzień Zmarłych w Meksyku

Mieszkanka Meksyku przygotowuje się do udziału w obchodach Dnia Zmarłych. Przebrana za  la Catrinę, pierwszą damę Meksyku, szkielet w wytwornej sukni w kapeluszu z kwiatami i piórami, weźmie udział w słynnych, barwnych uroczystościach Dia de Muertos. 

3 z 16
Fot. Matias Delacroix / AP Photo
Fot. Matias Delacroix / AP Photo

Kobieca droga do prezydentury w Wenezueli

Opozycyjna kandydatka na prezydentkę Wenezueli Maria Corina Machado świętuje ze swoimi zwolennikami w siedzibie swojego sztabu w Caracas. Wyniki prawyborów wskazują, że jest faworytką w wyścigu, w którym zmierzy się z prezydentem Nicolásem Maduro, który rządzi krajem od 2013 r.

4 z 16
Fot. Dolores Ochoa / AP Photo
Fot. Dolores Ochoa / AP Photo

Czuła rywalizacja w Chile

Barbara Dos Santos z Brazylii, po lewej, pociesza rywalkę, Camilę Camilo z Kolumbii, po skończonej walce w półfinale kategorii 66 kg kobiet na Igrzyskach Panamerykańskich w Santiago.

5 z 16
Fot. Andrew Medichini / AP Photo
Fot. Andrew Medichini / AP Photo

Filmowa miłość w Rzymie

Wiecznie zakochani Trudie Styler i Sting okazują sobie czułość po przybyciu na pokaz filmu "Posso entrare?" podczas 18. Festiwalu Filmowego w Rzymie. Producentka i muzyk są małżeństwem od ponad 30 lat.

6 z 16
Fot. Hatem Ali / AP Photo
Fot. Hatem Ali / AP Photo

Dramat w Strefie Gazy

Mieszkanka miasta Rafah płacze nad ciałem dziecka zabitego przez izraelską bombę. Organizacje międzynarodowe alarmują, że sytuacja w Strefie Gazy jest dramatyczna - brakuje wody i żywności, leków, wkrótce zabraknie elektryczności, co grozi ostatecznym paraliżem niewydolnych już szpitali. Wzrasta też przemoc wobec zamieszkujących Gazę kobiet i dzieci.

7 z 16
Fot. Bebeto Matthews / AP Photo
Fot. Bebeto Matthews / AP Photo

Sztuka molekularna w Nowym Jorku

Karina Smigla-Bobinski, niemiecka artystka multimedialna, prezentuje swoją interaktywną instalację "ADA", będącą częścią wystawy Muzeum Balonów "Let's Fly" na nowojorskim Manhattanie. Jak mówi artystka, "ADA" jest samokształtującym się dziełem sztuki z duszą, postindustrialnym "stworem", który jest wprawiany w ruch przez dotyk widzów. Przypominający molekularną hybrydę projekt zainspirowała Ada Lovelace, która w XIX wieku wraz z Charlesem Babbage'em opracowała pierwszy prototyp komputera. 

8 z 16
Fot. Marco Ugarte / AP Photo
Fot. Marco Ugarte / AP Photo

Krajobraz po huraganie Otis

Mieszkanka Acapulco niesie lustro zrabowane ze zniszczonego przez wodę sklepu meblowego. Huragan Otis, któremu nadano 5. kategorię, przetoczył się przez południowe wybrzeże Pacyfiku wywołując masowe powodzie w Meksyku, niszcząc drogi i pozostawiając duże połacie lądu bez zasilania i łączności.

9 z 16
Fot. Andy Newman / AP
Fot. Andy Newman / AP

Jubileusz Diany Nyad na Florydzie

Diana Nyad, po lewej, i Bette Zirkelbach, kierowniczka szpitala dla żółwi we Florida Keys, niosą Rocky'ego, wyleczonego zielonego żółwia na plażę w Key West na Florydzie. Uratowany w styczniu, wymagał ośmiogodzinnej operacji jelit, zabiegów oddechowych, transfuzji krwi i miesięcy przyjmowania leków. Zdrowy Rocky został wypuszczony do Atlantyku w czasie weekendowych obchodów 10. rocznicy wielkiego wyczynu Nyad - pierwszego udanego przepłynięcia z Kuby do Key West. W 2013 roku, w wieku 64 lat, Nyad płynęła przez Cieśninę Florydzką przez 52 godziny i 54 minuty.

10 z 16
Fot. Bikas Das / AP Photo
Fot. Bikas Das / AP Photo

Dary dla bogini w Kalkucie

Hinduski z twarzami ozdobionymi cynobrowym barwnikiem niosą na głowach dary dla bogini Durgi. Kobiety uczestniczą w rytualnych obchodach festiwalu Durga Puja nad brzegiem rzeki Hooghly w Kalkucie. Pięciodniowy festiwal upamiętnia zabicie króla demonów przez boginię Durgę, świętując triumf dobra nad złem.

11 z 16
Fot. Francisco Seco / AP Photo
Fot. Francisco Seco / AP Photo

Walka o zakładników Hamasu

Młoda kobieta uczestniczy w manifestacji przed ambasadą Niemiec w Tel Awiwie domagającej się uwolnienia Izraelczyków i Niemców porwanych przez Hamas do Strefy Gazy. Najnowsze sondaże pokazują, że Izraelczycy nie ufają rządowi i zarzucają mu niedostateczne starania o odzyskanie ok. 200 zakładników uprowadzonych przez terrorystów podczas ataku 7 października.

12 z 16
Fot. Kin Cheung / AP Photo
Fot. Kin Cheung / AP Photo

Święto popkultury w Londynie

Dziewczyna przebrana za Gwen, Mglistą Krawczynię z gry League of Legends, pozuje fotografom przed rozpoczęciem konwentu MCM Comic Con w Londynie. Trzydniowy zlot miłośników komiksów, anime i gier wideo organizowany jest od 20 lat, dwa razy do roku.

13 z 16
Fot. Juan Karita / AP Photo
Fot. Juan Karita / AP Photo

Cholity na rowery!

Rdzenne boliwijki pędzą ulicami miasta El Alto na dwóch kółkach. W rowerowym wyścigu, który ma aktywować rdzenne kobiety pozostające na marginesie społecznym i zapewnić im dawkę ruchu, bierze udział około stu cholitas. Ubrane w tradycyjne długie, wzorzyste spódnice, z włosami splecionymi w warkocze, ścigają się na dystansie 15 kilometrów przez centrum El Alto. Najszybsze mają szanse na cenne nagrody - puchar, telefon komórkowy i zapas konserw.

14 z 16
Fot. Andreea Alexandru / AP Photo
Fot. Andreea Alexandru / AP Photo

Ślubowanie żołnierek w Bukareszcie

Członkini akademii wojskowej stoi w szyku pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Bukareszcie. Ceremonia zaprzysiężenia nowych adeptów odbywa się w Dniu Armii Rumuńskiej.

15 z 16
Fot. Esteban Felix / AP Photo
Fot. Esteban Felix / AP Photo

Kobieca siła sportowa w Chile

Meksykanka Leslie Soltero pokonała Avy Lee z Haiti w finale dyscypliny taekwondo Kyorugi kobiet na Igrzyskach Panamerykańskich w Santiago. Z radości nosiła swojego trenera na rekach.

16 z 16
Fot. Andrew Medichini / AP Photo
Fot. Andrew Medichini / AP Photo

Juliette Binoche w Rzymie

Juliette Binoche wita się z fanami przed premierą filmu "The Pot Au Feu". Aktorka uczestniczy w pokazach podczas 18. Rzymskiego Festiwalu Filmowego.

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy