Tydzień WObiektywie. Stuletnia spadochroniarka, zielona wielebna i tańczące żołnierki

Magdalena Stroka-Felicka
104-letnia spadochroniarka Dorothy Hoffner. Ottawa, październik 2023 r.

104-letnia spadochroniarka Dorothy Hoffner. Ottawa, październik 2023 r. (Fot. Daniel Wilsey / AP)

W Chinach gimnastyczki wywijają szarfami, a Iga Świątek pokonuje Caroline Garcię. W Paryżu trwa święto mody - gwiazdy chodzą bez makijażu, a modelki w dyskotekowych kulach. Nepalki przeganiają deszcz ciągnąc rydwan, a indonezyjskie żołnierki celebrują rocznicę powstania sił zbrojnych, tańcząc. Giorgia Meloni szuka drogi w męskim świecie, złota, a skromna Jessica Chastain przyjmuje nagrodę, a konkurencję i tak wygrywa pani Dorothy, która w wieku 104 lat została najstarszą spadochroniarką w historii. Oto najciekawsze kobiece zdjęcia tygodnia.
1 z 18
Fot. Eugene Hoshiko / AP Photo
Fot. Eugene Hoshiko / AP Photo

Igrzyska Azjatyckie na cenzurowanym

Wyjątkową choreografię z wstążką prezentuje Wang Zulu z Chin podczas indywidualnych kwalifikacji do finału w dyscyplinie gimnastyki artystycznej na 19. Igrzyskach Azjatyckich w Hangzhou.

2 z 18
Fot. Rene Rossignaud / AP Photo
Fot. Rene Rossignaud / AP Photo

Giorgia w krainie mężczyzn

Podczas zwołanego w Mdinie szczytu MED9, przywódcy Chorwacji, Cypru, Francji, Grecji, Włoch, Malty, Portugalii, Słowenii i Hiszpanii wezwali Unię Europejską do sfinalizowania nowego porozumienia w sprawie masowych migracji z Afryki Północnej. Na konferencję prasową po spotkaniu wchodzi premierka Włoch, Giorgia Meloni, cała na biało.

3 z 18
Fot. Vianney Le Caer / AP Photo
Fot. Vianney Le Caer / AP Photo

Dyskotekowa moda w Paryżu

Coco Rocha przybywa na galę "The Business of Fashion 500" zorganizowaną w ramach tygodnia mody w Paryżu. Ubrana w wielką kulę dyskotekową, modelka zadbała nie tylko o rozrywkę gości, ale i nieprzekraczalność bezpiecznego dystansu na zatłoczonej imprezie. Mimo całego błysku, jaki roztaczali wokół siebie goście pokazów, oczy wszystkich zwrócone były na siwe włosy Andie MacDowell i Pamelę Anderson, która makijaż zostawiła w domu.

4 z 18
Fot. Tatan Syuflana / AP Photo
Fot. Tatan Syuflana / AP Photo

Roztańczone bataliony w Indonezji

Żołnierki tańczą podczas parady z okazji 78. rocznicy powstania indonezyjskich sił zbrojnych w Dżakarcie.

5 z 18
Fot. Ennio Leanza / Keystone / AP
Fot. Ennio Leanza / Keystone / AP

Złota Jessica Chastain w Szwajcarii

Złota, a skromna Jessica Chastain odbiera nagrodę Golden Icon Award podczas 19. Festiwalu Filmowego w Zurychu. Dyrektor festiwalu, uzasadniając wybór, stwierdził, że aktorka "nie przestaje urzekać swoją charyzmą i wdziękiem, a jednocześnie jej postacie są niezmiennie przyziemne. Jessica jest prawdziwą ikoną amerykańskiego kina". Wcześniej nagrodą przyznawaną podczas szwajcarskiego festiwalu uhonorowano m.in. Glenn Close, Hugh Granta, Diane Keaton, Richarda Gere'a, Seana Penna i Sharon Stone.

6 z 18
Fot. Vasily Krestyaninov / AP Photo
Fot. Vasily Krestyaninov / AP Photo

Modlitwa za Górski Karabach

Ormiańskie parafianki uczestniczą w narodowym dniu modlitwy za Artsakh (Górski Karabach) prowadzonym w katedrze apostolskiej w Etchmiadzin, siedzibie wschodniego kościoła prawosławnego w Erywaniu.

7 z 18
Fot. Alexa Herrera / AP Photo
Fot. Alexa Herrera / AP Photo

Walka o legalną aborcję w Meksyku

Ileana Grahanda uczestniczy w demonstracji na rzecz liberalizacji prawa aborcyjnego. 28 września w Meksyku obchodzono Dzień Dekryminalizacji Aborcji.

8 z 18
Fot. Brian Cassella / Chicago Tribune / AP
Fot. Brian Cassella / Chicago Tribune / AP

Stuletnia spadochroniarka w Ottawie

104-letnia Dorothy Hoffner pozdrawia tłumy tuż po tym, jak dotknęła ziemi po udanym skoku ze spadochronem. Najstarszej kobiecie w historii, która tego dokonała, towarzyszą skoczek tandemowy Derek Baxter i przyjaciel, Joe Conant.

9 z 18
Fot. Andy Wong / AP Photo
Fot. Andy Wong / AP Photo

Przed meczem Igi Świątek

Kilkuletnia dziewczynka biegnie po pustych trybunach kortu w Pekinie. Za chwilę rozpocznie się ćwierćfinałowy meczu singla kobiet turnieju China Open, w którym Iga Świątek pokona Francuzkę Caroline Garcię.

10 z 18
Fot. Mahmoud Illean / AP Photo
Fot. Mahmoud Illean / AP Photo

Aresztowanie aktywistki w Jerozolimie

Izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymują palestyńską aktywistkę Hanady Halawani na Starym Mieście w Jerozolimie. Halawani ma zakaz wstępu do meczetu Al-Aksa od ośmiu lat - wielokrotnie występowała przeciwko izraelskiej władzy i mówiła o jej planach zakładających złamanie woli Palestyńczyków i zmniejszenie populacji arabskiej w świętym mieście. Kobieta była aresztowana ponad 60 razy.

11 z 18
Fot. Samantha Laurey / The Argus Leader / AP
Fot. Samantha Laurey / The Argus Leader / AP

Krwawa demostracja w obronie rdzennych kobiet

Maliyah Cartier, uczennica Washington High School i członkini plemienia Cheyenne River Sioux, uczestniczy w marszu uczniów upamiętniającym tysiące zaginionych i zamordowanych rdzennych kobiet w Linwood Park w amerykańskim stanie Południowa Dakota. Według danych federalnych, rdzenni mieszkańcy stanowią 3,5% zaginionych osób w USA. Amerykańskie Biuro do Spraw Zaginionych i Zamordowanych udokumentowało niewielki ułamek z około 4 200 nierozwiązanych w całym kraju spraw zaginięć Indian amerykańskich i rdzennych mieszkańców Alaski.

12 z 18
Fot. Jose Luis Magana / AP Photo
Fot. Jose Luis Magana / AP Photo

Zielona msza w Waszyngtonie

Wielebna Angela Meyer przewodniczy "zielonej mszy" wiernych należących do stowarzyszenia Katolicy na rzecz Wyboru przed katedrą św. Mateusza w Waszyngtonie. Założona w 1973 r. amerykańska organizacja zrzesza wiernych wspierających moralne i ustawowe prawo kobiet do decydowania o swojej seksualności i planach reprodukcyjnych. Powstała po głośnym wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade, który uderzył w prawo do legalnej aborcji Amerykanek. 

13 z 18
Fot. Efrem Lukatsky / AP Photo
Fot. Efrem Lukatsky / AP Photo

Młodzi kadeci w Kijowie

Młodzi kadeci i ubrane na biało uczennice pozują do zdjęcia podczas ceremonii zaprzysiężenia pod pomnikiem księcia Wołodymyra w Kijowie.

14 z 18
Fot. Ng Han Guan / AP Photo
Fot. Ng Han Guan / AP Photo

Irańska precyzja w Chinach

Irańska zawodniczka Haniyeh Rostamiyan reguluje swój celownik podczas zmagań o brązowy medal w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego na 10 metrów podczas 19. Igrzysk Azjatyckich w Hangzhou.

15 z 18
Fot. Altaf Qadri / AP Photo
Fot. Altaf Qadri / AP Photo

Krajobraz po powodzi w Indiach

Meera Devi nakłada warstwę mieszanki krowiego łajna z ziemią i wodą, aby uszczelnić fundamenty swojego odrestaurowanego domu w New Delhi. Zbudowany na równinie zalewowej jednej z najbrudniejszych rzek świata, Jamuny, uległ zniszczeniu podczas powodzi. W związku z coraz częstszymi zalaniami, Devi i jej rodzina odnawiają dom po raz kolejny w przeciągu jednego miesiąca.

16 z 18
Fot. Niranjan Shrestha / AP Photo
Fot. Niranjan Shrestha / AP Photo

Pożegnanie deszczu w Katmandu

Kobiety ciągną boski rydwan podczas Indra Jatra, festiwalu oznaczającego koniec pory deszczowej w Katmandu w Nepalu. Według lokalnego mitu, bóg pogody, nieba i burz Indra przebrał się kiedyś za człowieka, aby zebrać nocny jaśmin dla swojej matki. Został schwytany przez miejscowych, a w zamian za uwolnienie obiecał przyjąć dusze zmarłych do nieba i zatrzymać deszcz.

17 z 18
Fot. Gregory Bull / AP Photo
Fot. Gregory Bull / AP Photo

Szermierka walczy z seksizmem w sporcie olimpijskim

Szermierka Kirsten Hawkes pozuje do portretu w studiu w San Diego. Była zawodniczka złożyła skargę do U.S. Center for Safe Sport, agencji utworzonej sześć lat temu w celu zwalczania nadużyć seksualnych w sporcie olimpijskim. Kobieta utrzymuje, że jej były trener, którego oskarżyła o wymuszenie na niej niechcianego pocałunku i inne nadużycia, nigdy nie znalazł się na liście dyscyplinarnej agencji.

18 z 18
Fot. Hadi Mizban / AP Photo
Fot. Hadi Mizban / AP Photo

Początek szkoły w Bagdadzie

Uczennice w nowych mundurkach przygotowują się do wejścia do klasy pierwszego dnia zajęć w szkole w Bagdadzie.

Komentarze
Wielebna, tak jak i angielski odpowiednik - 'reverend' to przymiotnik, nie rzeczownik.
już oceniałe(a)ś
2
1
Fajnie, że jakiś męski pilot pozwolił jej wyskoczyć z innym facetem z samolotu, żeby trzeci facet zrobił zdjęcie tej dzielnej kobiety!
@ustawiamdlasiebienick
Czy ona wie że wyskoczyła z samolotu?
już oceniałe(a)ś
0
2
Osiemnaście zdjęć kobiecych dewiacji.Brawo wy!
już oceniałe(a)ś
1
9
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy