WObiektywie. Mała bogini, rozpędzona rikszarka i modny Paryż

Dziewczynka przebrana za żywą boginię Kumari. Katmandu, wrzesień 2023 r. (Fot. Navesh Chitrakar / REUTERS)

Pożegnanie Megan Rapinoe
Megan Rapinoe, reprezentantka Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej kłania się opuszczając boisko podczas drugiej połowy meczu piłki nożnej z Republiką Południowej Afryki. Mecz rozegrany w Chicago był ostatnim w karierze Rapinoe. 38-letnia piłkarka, aktywistka i rzeczniczka osób LGBT+ odchodzi na sportową emeryturę.

Taneczne igrzyska w Chinach
Artystki i artyści zespołu tanecznego występują podczas ceremonii otwarcia 19. Igrzysk Azjatyckich w Hangzhou w Chinach. Rozpoczęte z rozmachem zawody są pierwszą masową imprezą sportową po zdjęciu pandemicznych obostrzeń w Chinach.

Naga kąpiel po angielsku
Uczestniczki North East Skinny Dip (ang. kąpieli na golasa) biegną po plaży w Druridge Bay w Wielkiej Brytanii. Coroczna naga impreza organizowana jest aby uczcić równonoc jesienną. Zimna kąpiel w morskiej wodzie przyciąga co roku setki odważnych uczestników celebrujących "naturę i wolność".

W obronie praw zwierząt w Rumunii
Demonstrantka tuli czworonożnego podopiecznego podczas marszu obrońców praw zwierząt w Bukareszcie. Aktywiści protestowali w stolicy Rumunii, wzywając władze do bardziej rygorystycznego przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących ochrony i dobrostanu zwierząt.

Niebezpieczna moda w Paryżu
Modelka prezentuje niebezpieczną (lub obronną) kreację Kevina Germaniera podczas pokazu kolekcji na wiosnę i lato 2024.

Migranci nad Rio Grande
Podczas gdy na niebie gromadzą się burzowe chmury, 19-letnia Wenezuelka Daviana bawi się z dwuletnim Adrielem w wodzie rzeki Rio Grande. Wraz z setkami innych imigrantów, czekają w Eagle Pass w Teksasie na swoją szansę dostania się do Stanów Zjednoczonych.

Paryska moda feministyczna
Podczas pokazu kolekcji Dior na paryskim tygodniu mody, widzowie podziwiali nie tylko najnowsze kreacje, ale i scenografię, która niosła wyraźny przekaz. Na telebimach wyświetlono antykapitalistyczne i antypatriarchalne hasła. Był to sposób projektantki Diora, Marii Grazii Chiuri, na "odrzucenie systemu przemysłowego mody, który nakazuje kobietom dostosowanie się do idei doskonałości".

Pomoc dla afgańskich uchodczyń
Kobiety ubrane w burki pochylają się nad maszynami podczas zajęć krawieckich w Akademii Umiejętności dla Potrzebujących Aspirantów (SANA) w Peszawarze. Centrum edukacyjne zostało założone w zeszłym roku przez 37-letnią Mahrę Basheer. Pakistanka chce w ten sposób pomóc uciekającym z sąsiedniego Afganistanu kobietom, które we własnym kraju mierzą się z prześladowaniami ze strony rządzących talibów. W centrum uczą się nowego fachu, tak by móc w przyszłości założyć własne firmy.

Irańskie akrobacje w Chinach
Reprezentantka Iranu Mina Panahi Dorcheh frunie podczas Igrzysk Azjatyckich w dyscyplinie wushu - chińskich sztuk walki. Niestety zawodniczka nie ukończyła rywalizacji - po upadku doznała poważnego urazu nogi.

Magia tkania w Chile
Teófila Challapa tka na swoim krośnie w domu w Cariquima w Chile. Tkactwa nauczyła ją babcia. 59-latka do dziś opiera na obróbce wełny swój dobrobyt. Alpaki i lamy pozwoliły jej się utrzymać w trudnych latach, kiedy wychowywała dzieci jako samotna matka. Przed rozpoczęciem pracy na krośnie Teófila odmawia modlitwę: "Matko Ziemio, daj mi siłę, bo to Ty będziesz produkować, nie ja."

Druidki w Londynie
Członkinie żeńskiego zakonu Druidów biorą udział w ceremonii z okazji równonocy jesiennej na Primrose Hill w Londynie.

Rikszarki przejmują Tokio
19-letnia rikszarka Akina Suzuki pędzi ulicą tokijskiej dzielnicy Asakusa. Riksza to popularny środek komunikacji w mieście. Kierowcy muszą spełniać szereg wymogów formalnych - oprócz siły fizycznej, muszą posiadać rozległą wiedzę na temat Tokio i wiedzieć, jak nawiązać kontakt z turystami, którzy najczęściej wynajmują ich do zwiedzania. Rikszarze pokonują pieszo lub biegiem średnio 20 km dziennie. Coraz częściej profesją parają się kobiety - mają szansę zarobić ponad milion jenów miesięcznie - trzykrotnie więcej niż średnia krajowa.

Taneczny układ baseballowy w Teksasie
Członkinie grupy Alma y Corazon Tejano Ballet Folklorico, części artystycznego stowarzyszenia zajmującego się propagowaniem świadomości kulturowej w społeczności latynoskiej, występują na murawie w teksańskim Arlington przed meczem baseballowym pomiędzy Seattle Mariners i Texas Rangers. Rangersi świętują Miesiąc Dziedzictwa Latynoskiego, jako uhonorowanie wkładu, jaki społeczność latynoska wniosła do społeczeństwa.

Kwintesencja Paryża na wybiegu
Idealną synchronizację z symbolem Paryża, wieżą Eiffla, prezentują modelki podczas pokazu najnowszej kolekcji Yves Saint Laurent. Paryski tydzień mody zakończy się 3 października, a wielbiciele mody z całego świata przeniosą się do Nowego Jorku.

Młoda bogini w Nepalu
Kilkuletnia dziewczynka, w makijażu i tradycyjnym stroju, uczestniczy w Kumari Puja, części obchodów nepalskiego festiwalu, podczas którego mieszkańcy Katmandu oddają cześć dzieciom przebranym za Żywą Boginię Kumari. Zgodnie z pismami hinduistycznymi, uroczystość upamiętnia zabicie złego Kolasura przez boginię Kali, występującą pod postacią dziewicy - symbolu rodzącej się kobiecości i natury.

Inkluzywna edukacja w Mongolii
17-letnia niesłysząca Oyunjargal Gansukh uczy się w domu swojej ciotki w Murun w Mongolii. Do niedawna mongolskim dzieciom z niepełnosprawnościami odmawiano dostępu do regularnej edukacji. W 2019 r. przyjęto politykę integracji, która wraz z działalnością wspieranej międzynarodowo organizacji All4Education, znacznie poprawiła ich sytuację. Według najnowszych danych, w 2021 r. do szkoły uczęszczało ponad 80% dzieci z niepełnosprawnościami. W 2010 r. było ich tylko 44%.