WObiektywie. Mała bogini, rozpędzona rikszarka i modny Paryż

Magdalena Stroka-Felicka
Dziewczynka przebrana za żywą boginię Kumari. Katmandu, wrzesień 2023 r.

Dziewczynka przebrana za żywą boginię Kumari. Katmandu, wrzesień 2023 r. (Fot. Navesh Chitrakar / REUTERS)

Rozpędzone rikszarki biegną ulicami Tokio, a nagie pływaczki po angielskiej plaży - świętują równonoc jesienną. Azjatyckie sportowczynie rywalizują podczas letnich Igrzysk, latynoskie tancerki otwierają teksański mecz baseballowy, a Megan Rapinoe z pokorą żegna się z piłkarską murawą. Nepalczycy czczą młodą boginkę-dziewicę, brytyjskie druidki świętują równonoc, a chilijskie tkaczki rozmawiają z matką ziemią. Mongolia stawia na dostęp do edukacji dla młodzieży z niepełnosprawnościami, a Pakistan na rozwój zawodowy Afganek, które uciekły przez represjami z własnego kraju. Paryż żyje modą. Na pokazach rywalizują klasyczna elegancja i antypatriarchalne slogany. Oto wybór najciekawszych kobiecych zdjęć tygodnia.
1 z 16
Fot. Erin Hooley / AP Photo
Fot. Erin Hooley / AP Photo

Pożegnanie Megan Rapinoe

Megan Rapinoe, reprezentantka Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej kłania się opuszczając boisko podczas drugiej połowy meczu piłki nożnej z Republiką Południowej Afryki. Mecz rozegrany w Chicago był ostatnim w karierze Rapinoe. 38-letnia piłkarka, aktywistka i rzeczniczka osób LGBT+ odchodzi na sportową emeryturę.

2 z 16
Fot. Eugene Hoshiko / AP Photo
Fot. Eugene Hoshiko / AP Photo

Taneczne igrzyska w Chinach

Artystki i artyści zespołu tanecznego występują podczas ceremonii otwarcia 19. Igrzysk Azjatyckich w Hangzhou w Chinach. Rozpoczęte z rozmachem zawody są pierwszą masową imprezą sportową po zdjęciu pandemicznych obostrzeń w Chinach.

3 z 16
Fot. Scott Heppell / REUTERS
Fot. Scott Heppell / REUTERS

Naga kąpiel po angielsku

Uczestniczki North East Skinny Dip (ang. kąpieli na golasa) biegną po plaży w Druridge Bay w Wielkiej Brytanii. Coroczna naga impreza organizowana jest aby uczcić równonoc jesienną. Zimna kąpiel w morskiej wodzie przyciąga co roku setki odważnych uczestników celebrujących "naturę i wolność".

4 z 16
Fot. Andreea Alexandru / AP Photo
Fot. Andreea Alexandru / AP Photo

W obronie praw zwierząt w Rumunii

Demonstrantka tuli czworonożnego podopiecznego podczas marszu obrońców praw zwierząt w Bukareszcie. Aktywiści protestowali w stolicy Rumunii, wzywając władze do bardziej rygorystycznego przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących ochrony i dobrostanu zwierząt.

5 z 16
Fot. Stephanie Lecocq / REUTERS
Fot. Stephanie Lecocq / REUTERS

Niebezpieczna moda w Paryżu

Modelka prezentuje niebezpieczną (lub obronną) kreację Kevina Germaniera podczas pokazu kolekcji na wiosnę i lato 2024. 

6 z 16
Fot. Adrees Latif / REUTERS
Fot. Adrees Latif / REUTERS

Migranci nad Rio Grande

Podczas gdy na niebie gromadzą się burzowe chmury, 19-letnia Wenezuelka Daviana bawi się z dwuletnim Adrielem w wodzie rzeki Rio Grande. Wraz z setkami innych imigrantów, czekają w Eagle Pass w Teksasie na swoją szansę dostania się do Stanów Zjednoczonych.

7 z 16
Fot. Vianney Le Caer / AP Photo
Fot. Vianney Le Caer / AP Photo

Paryska moda feministyczna

Podczas pokazu kolekcji Dior na paryskim tygodniu mody, widzowie podziwiali nie tylko najnowsze kreacje, ale i scenografię, która niosła wyraźny przekaz. Na telebimach wyświetlono antykapitalistyczne i antypatriarchalne hasła. Był to sposób projektantki Diora, Marii Grazii Chiuri, na "odrzucenie systemu przemysłowego mody, który nakazuje kobietom dostosowanie się do idei doskonałości".

8 z 16
Fot. Fayaz Aziz / REUTERS
Fot. Fayaz Aziz / REUTERS

Pomoc dla afgańskich uchodczyń

Kobiety ubrane w burki pochylają się nad maszynami podczas zajęć krawieckich w Akademii Umiejętności dla Potrzebujących Aspirantów (SANA) w Peszawarze. Centrum edukacyjne zostało założone w zeszłym roku przez 37-letnią Mahrę Basheer. Pakistanka chce w ten sposób pomóc uciekającym z sąsiedniego Afganistanu kobietom, które we własnym kraju mierzą się z prześladowaniami ze strony rządzących talibów. W centrum uczą się nowego fachu, tak by móc w przyszłości założyć własne firmy.

9 z 16
Fot. Ng Han Guan / AP Photo
Fot. Ng Han Guan / AP Photo

Irańskie akrobacje w Chinach

Reprezentantka Iranu Mina Panahi Dorcheh frunie podczas Igrzysk Azjatyckich w dyscyplinie wushu - chińskich sztuk walki. Niestety zawodniczka nie ukończyła rywalizacji - po upadku doznała poważnego urazu nogi.

10 z 16
Fot. Ignacio Munoz / AP Photo
Fot. Ignacio Munoz / AP Photo

Magia tkania w Chile

Teófila Challapa tka na swoim krośnie w domu w Cariquima w Chile. Tkactwa nauczyła ją babcia. 59-latka do dziś opiera na obróbce wełny swój dobrobyt. Alpaki i lamy pozwoliły jej się utrzymać w trudnych latach, kiedy wychowywała dzieci jako samotna matka. Przed rozpoczęciem pracy na krośnie Teófila odmawia modlitwę: "Matko Ziemio, daj mi siłę, bo to Ty będziesz produkować, nie ja."

11 z 16
Fot. Susannah Ireland / REUTERS
Fot. Susannah Ireland / REUTERS

Druidki w Londynie

Członkinie żeńskiego zakonu Druidów biorą udział w ceremonii z okazji równonocy jesiennej na Primrose Hill w Londynie.

12 z 16
Fot. Issei Kato / REUTERS
Fot. Issei Kato / REUTERS

Rikszarki przejmują Tokio

19-letnia rikszarka Akina Suzuki pędzi ulicą tokijskiej dzielnicy Asakusa. Riksza to popularny środek komunikacji w mieście. Kierowcy muszą spełniać szereg wymogów formalnych - oprócz siły fizycznej, muszą posiadać rozległą wiedzę na temat Tokio i wiedzieć, jak nawiązać kontakt z turystami, którzy najczęściej wynajmują ich do zwiedzania. Rikszarze pokonują pieszo lub biegiem średnio 20 km dziennie. Coraz częściej profesją parają się kobiety - mają szansę zarobić ponad milion jenów miesięcznie - trzykrotnie więcej niż średnia krajowa.

13 z 16
Fot. Tony Gutierrez / AP Photo
Fot. Tony Gutierrez / AP Photo

Taneczny układ baseballowy w Teksasie

Członkinie grupy Alma y Corazon Tejano Ballet Folklorico, części artystycznego stowarzyszenia zajmującego się propagowaniem świadomości kulturowej w społeczności latynoskiej, występują na murawie w teksańskim Arlington przed meczem baseballowym pomiędzy Seattle Mariners i Texas Rangers. Rangersi świętują Miesiąc Dziedzictwa Latynoskiego, jako uhonorowanie wkładu, jaki społeczność latynoska wniosła do społeczeństwa.

14 z 16
Fot. Vianney Le Caer / AP Photo
Fot. Vianney Le Caer / AP Photo

Kwintesencja Paryża na wybiegu

Idealną synchronizację z symbolem Paryża, wieżą Eiffla, prezentują modelki podczas pokazu najnowszej kolekcji Yves Saint Laurent. Paryski tydzień mody zakończy się 3 października, a wielbiciele mody z całego świata przeniosą się do Nowego Jorku.

15 z 16
Fot. Navesh Chitrakar / REUTERS
Fot. Navesh Chitrakar / REUTERS

Młoda bogini w Nepalu

Kilkuletnia dziewczynka, w makijażu i tradycyjnym stroju, uczestniczy w Kumari Puja, części obchodów nepalskiego festiwalu, podczas którego mieszkańcy Katmandu oddają cześć dzieciom przebranym za Żywą Boginię Kumari. Zgodnie z pismami hinduistycznymi, uroczystość upamiętnia zabicie złego Kolasura przez boginię Kali, występującą pod postacią dziewicy - symbolu rodzącej się kobiecości i natury.

16 z 16
Fot. Bat-Orgil Battulga / AP
Fot. Bat-Orgil Battulga / AP

Inkluzywna edukacja w Mongolii

17-letnia niesłysząca Oyunjargal Gansukh uczy się w domu swojej ciotki w Murun w Mongolii. Do niedawna mongolskim dzieciom z niepełnosprawnościami odmawiano dostępu do regularnej edukacji. W 2019 r. przyjęto politykę integracji, która wraz z działalnością wspieranej międzynarodowo organizacji All4Education, znacznie poprawiła ich sytuację. Według najnowszych danych, w 2021 r. do szkoły uczęszczało ponad 80% dzieci z niepełnosprawnościami. W 2010 r. było ich tylko 44%.

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy