Tydzień WObiektywie. Charlotte Gainsbourg w biegu, Sharon Stone pod obstawą, Barbie na proteście [zdjęcia]

Magdalena Stroka-Felicka
Charlotte Gainsbourg biegnie na uroczystą kolację z udziałem króla Karola i królowej Kamili. Wersal, Paryż, wrzesień 2023 r.

Charlotte Gainsbourg biegnie na uroczystą kolację z udziałem króla Karola i królowej Kamili. Wersal, Paryż, wrzesień 2023 r. (Fot. Benoit Tessier / REUTERS)

Król Karol z małżonką ucztują w Wersalu, księżna Kate odwiedza bazę Marynarki Wojennej w Somerset, a Harry i Meghan dopingują weteranów na zawodach sportowych w Düsseldorfie. Oprócz rodziny królewskiej, podróżują też gwiazdy - w przeważającej większości do owładniętego modą Mediolanu. Ulice Londynu dudnią od manifestacji w rocznicę śmierci Mahsy Amini, a Tel Awiwu od antyrządowych protestów. W Chinach maszeruje drużyna kolorowych bębniarek, a w Meksyku - pułk żołnierek, choć uwagę przyciągają raczej ich czworonożni towarzysze. Oto najciekawsze kobiece zdjęcia tygodnia.
1 z 17
Fot. Ben Birchall / AP
Fot. Ben Birchall / AP

Bezpieczna księżna Kate

Brytyjska księżna Walii Kate wizytuje Królewską Stację Lotniczą Marynarki Wojennej (RNAS) Yeovilton w hrabstwie Somerset w Anglii. Podczas odwiedzin w jednym z największych lotnisk wojskowych w Wielkiej Brytanii, przymierzyła się do pilotażu helikoptera Wildcat i wypróbowała bezpieczeństwo kamizelek ratunkowych.

2 z 17
Fot. Piroschka Van De Wouw / REUTERS
Fot. Piroschka Van De Wouw / REUTERS

Rozentuzjazmowana Meghan

Inni członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, książę Harry z żoną, księżną Meghan, postawili w tym czasie na sport. Podczas Invictus Games 2023, międzynarodowego wydarzenia sportowego dla rannych żołnierzy, któremu Harry patronuje od lat, kibicowali zawodnikom grającym w finale siatkówki na siedząco - formy dyscypliny, w której rywalizują sportowcy z niepełnosprawnością.

3 z 17
Fot. Matias Delacroix / AP Photo
Fot. Matias Delacroix / AP Photo

Baletowa synchronizacja w Caracas

Tancerki, uchwycone w malarskim kadrze, wykonują układ z baletu 'Giselle'. Coroczna uroczysta prezentacja spektaklu miała miejsce w teatrze Teresy Carreno w Caracas.

4 z 17
Fot. Mukhtar Khan / AP Photo
Fot. Mukhtar Khan / AP Photo

Kaszmirska modlitwa na progu świątyni

Muzułmańskie mieszkanki Śrinagaru odmawiają modlitwy znane jako 'Khawaja Digar'. Zebrały się przed świątynią Naqashband Sahib aby oddać się praktyce sufickiej, obecnej w tradycji Kaszmiru od ponad 400 lat.

5 z 17
Fot. Palazzo Chigi Press Office / REUTERS
Fot. Palazzo Chigi Press Office / REUTERS

Eurpejskie przywódczynie na Lampedusie

Premierka Włoch Giorgia Meloni i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedzają port na sycylijskiej wyspie Lampedusa, do którego przybywają migranci z północnych wybrzeży Afryki. Ogromny kryzys migracyjny, w wyniku którego w ostatnich tygodniach na wyspę przybyła liczba migrantów przewyższająca liczebność jej mieszkańców, zmusza europejskich przywódców do podejmowania zdecydowanych kroków zaradczych.

6 z 17
Fot. Eraldo Peres / AP Photo
Fot. Eraldo Peres / AP Photo

Plemienna łączność w Brazylii

Członkini plemienia Kayapo słucha wiadomości na swoim telefonie podczas głosowania w Sądzie Najwyższym w Brasili. Wśród spraw podlegającym głosowaniu znalazła się kwestia uchylenia lub utrzymania orzeczenia w sprawie legalności granic rozległych ziem rdzennych mieszkańców, oraz ich prawo do przebywania na niektórych obszarach chronionych.

7 z 17
Fot. Benoit Tessier / REUTERS
Fot. Benoit Tessier / REUTERS

Gwiazdorska kolacja w Wersalu

Nieco spóźniona Charlotte Gainsbourg biegnie do Wersalu. Aktorka i wokalistka została zaproszona na uroczystą kolację państwową wydaną na cześć brytyjskiego króla Karola i królowej Kamili pierwszego dnia ich oficjalnej wizyty we Francji. Wśród gości znaleźli się też m.in. Mick Jagger, Carole Bouquet, Hugh Grant i Emma Mackey, gwiazda serialu "Sex Education".

8 z 17
Fot. Kin Cheung / AP Photo
Fot. Kin Cheung / AP Photo

Ukraińska moda w cieniu wojny

Ksenia Schnaider, ukraińska projektantka mody, pokazuje najnowszą kolekcję ubrań w swoim studiu w Haywards Heath w angielskim Sussex. Dla Ksenii i innych ukraińskich artystów trwająca w ich kraju wojna nie jest powodem do zaprzestania działalności. Mimo że kobieta uciekła do Wielkiej Brytanii jako uchodźczyni, jej zespół nadal produkuje ubrania w Kijowie, często przy wtórze alarmów przeciwlotniczych i długich przerw w dostawie prądu. Ksenia pokazuje metkę przypiętą do swojego projektu - po jej zeskanowaniu, klienci słyszą dźwięk syreny alarmowej.

9 z 17
Fot. Fernando Llano / AP Photo
Fot. Fernando Llano / AP Photo

Parada na cztery łapy w Meksyku

Członkinie oddziału meksykańskich sił zbrojnych maszerują podczas dorocznej parady wojskowej z okazji Dnia Niepodległości na głównym placu stolicy. W pochodzie towarzyszą im najmłodsi kadeci - szczeniaki, które zaczynają właśnie profesjonalne szkolenie wojskowe.

10 z 17
Fot. Kevin Coombs / REUTERS
Fot. Kevin Coombs / REUTERS

Pamięci Mahsy Amini

Londyński Trafalgar Square tonie w morzu irańskich flag podczas demonstracji zorganizowanej w pierwszą rocznicę śmierci Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki aresztowanej i zakatowanej przez irańską policję ds. moralności. Kobieta została zatrzymana za niedokładne zakrycie włosów - rzekome złamanie zasad dotyczących ubioru. Jej śmierć wywołała falę gwałtownych protestów w Iranie i na całym świecie.

11 z 17
Fot. Antonio Calanni / AP Photo
Fot. Antonio Calanni / AP Photo

Modelowe towarzystwo na pokazie w Mediolanie

W Mediolanie trwa właśnie tłumnie oblegany przez gwiazdy tydzień mody. Na pokazie najnowszej damskiej kolekcji domu mody Fendi w pierwszym rzędzie zasiadły - i świetnie się bawiły - Demi Moore, Naomi Campbell i Kate Moss.

12 z 17
Fot. Luca Bruno / AP Photo
Fot. Luca Bruno / AP Photo

Sharon Stone zdobywa Mediolan

Sharon Stone na pokaz się dopiero wybiera. Ulicami Mediolanu porusza się w pełnej obstawie. Cel? Prezentacja włoskiej marki Tod's. Oprócz śledzenia nowinek modowych, aktorka znajduje czas na udział w kampaniach i akcjach społecznych - właśnie podpisała list otwarty przeciwko cenzurze książek trafiających do szkolnych bibliotek w kilku amerykańskich stanach.

13 z 17
Fot. Frank Franklin II / AP Photo
Fot. Frank Franklin II / AP Photo

Na Brooklynie świat staje na głowie

Logan Edra, znana również jako B-Girl Logistx, wiruje i staje na głowie rywalizując z Sunny Choi, zwaną B-Girl Sunny, podczas finałowej rundy regionalnych zawodów breakdance Breaking for Gold Big Apple na nowojorskim Brooklynie. Taniec breakdance zadebiutuje oficjalnie jako nowa dyscyplina na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.

14 z 17
Fot. Shir Torem / REUTERS
Fot. Shir Torem / REUTERS

W obronie demokracji w Izraelu

"Ta Barbie walczy za demokrację" - głosi napis na transparencie uczestniczki demonstracji w Tel Awiwie. W Izraelu wciąż trwają protesty przeciwko reformie sądownictwa przygotowanej przez rząd Benjamina Netanyahu.

15 z 17
Fot. Hannah McKay / REUTERS
Fot. Hannah McKay / REUTERS

Po tragicznym trzęsieniu ziemi w Maroku

Khadijia i jej córki, 15-letnia Saeeda i 10-letnia Fatima, siedzą przy samochodzie dającym im prowizoryczne schronienie. W trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło Maroko na początku września, ich dom - podobnie jak większość ich wioski Tagsdirt - został doszczętnie zniszczony. Tak jak mieszkańcy innych dotkniętych kataklizmem peryferyjnych wiosek, wciąż czekają na państwową pomoc.

16 z 17
Fot. Vincent Thian / AP Photo
Fot. Vincent Thian / AP Photo

Igrzyska Azjatyckie czas start!

Dyrygentka przewodzi drużyną bębniarek idących przez chiński Hangzhou w sztafecie z pochodnią rozpoczynającą 19. Igrzyska Azjatyckie. Tegoroczna edycja zawodów odbędzie się w Chinach, jako największe międzynarodowe wydarzenie sportowe od czasu zniesienia ograniczeń związanych z pandemią.

17 z 17
Fot. Ohad Zwigenberg / AP Photo
Fot. Ohad Zwigenberg / AP Photo

Ultraortodoksyjne rytuały w Jerozolimie

Ultraortodoksyjna mieszkanka Jerozolimy wykonuje Kaparot - tradycyjny rytuał oczyszczenia praktykowany w przeddzień święta Jom Kippur. Wymachiwanie żywym kurczakiem nad głową chłopca ma przenieść jego grzechy na zwierzę. Mięso ubitego następnie ptaka rozdawane jest biednym.

Komentarze
szamania z kurczakiem w XXI w. (czyta się: 21. wieku - info dla współczesnych absolwentów systemu edukacji),
od czasu Rozalki z "Antka" (wyguglajcie sobie) nic się w kmiocich łbach nie zmieniło, nawet powszechne i darmowe szkolnictwo było bezsilne
"chłop potęgą jest i basta"
już oceniałe(a)ś
2
0
A u nas wierni chodza o polnocy na rozstajne drogi pod obtasiemkowana figurke Maryjki (tej od cudu nad Wisla) po cos tam. I w XXII w. tez beda chodzic.
już oceniałe(a)ś
1
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy