Tydzień WObiektywie. Księżna Kate w więzieniu, burmistrzyni na quadzie, baletnice na miejskim placu [zdjęcia]

Magdalena Stroka-Felicka
Sandra Cuevas, kandydatka na stanowisko burmistrza miasta Meksyk. Wrzesień 2023 r.

Sandra Cuevas, kandydatka na stanowisko burmistrza miasta Meksyk. Wrzesień 2023 r. (Fot. Raquel Cunha / REUTERS)

Burmistrzyni Sandra patroluje ulice Meksyku, a księżna Kate sprawdza dobrobyt angielskich więźniów. Na Taylor Swift spada deszcz nagród, a na Arynę Sabalenkę ciężar porażki. Członkinie plemion Brazylii pilnują praw rdzennych mieszkańców, a chilijskie aktywistki pamięci ofiar wojskowego puczu. Przedstawiamy subiektywny wybór najlepszych kobiecych zdjęć tygodnia.
1 z 17
Fot. Luca Bruno / AP Photo
Fot. Luca Bruno / AP Photo

Baletnice w Mediolanie

1607 młodych baletnic z ponad 100 włoskich szkół tańca uczestniczy w "białym tańcu" - układzie baletowym towarzyszącym obchodom festiwalu "One Dance" na Piazza del Duomo w Mediolanie. To piąta edycja imprezy stworzonej przez Roberto Bolle, która ma na celu promocję tańca. W pokazie finałowym zaplanowano taniec klasyczny, współczesny i tango.

2 z 17
Fot. Brendan Mcdermid / REUTERS
Fot. Brendan Mcdermid / REUTERS

Najlepsza Taylor Swift

Taylor Swift odbiera nagrodę w kategorii Best Pop od członków zespołu NSYNC: Joey'a Fatone'a, Lance'a Bassa i Justina Timberlake'a podczas gali MTV Video Music Awards 2023. Piosenkarka zgarnęła w sumie dziewięć nagród, m.in. dla najlepszej artystki roku, za najlepszą piosenkę, reżyserię i najlepszy klip wideo.

3 z 17
Fot. Frank Franklin II / AP Photo
Fot. Frank Franklin II / AP Photo

Kobieca rywalizacja w US Open

Coco Gauff pociesza rywalkę, Arynę Sabalenkę, po przegranej w finale gry pojedynczej kobiet w turnieju US Open. Mimo porażki w Nowym Jorku, Białorusinka zepchnęła z podium Igę Świątek i została nową liderką rankingu WTA.

4 z 17
Fot. Kin Cheung / AP Photo
Fot. Kin Cheung / AP Photo

Księżna Kate w więzieniu

Brytyjska księżna Walii Kate cierpliwie poddaje się procedurze obwąchiwania przez psa policyjnego podczas wizyty w zakładzie karnym HMP High Down. Więzienie dla mężczyzn w angielskim Sutton jest zarządzane przez Służbę Więzienną Jego Królewskiej Mości. Księżna, jako patronka działającej w zakładzie organizacji charytatywnej The Forward Trust, sprawdza w jaki sposób wspiera ona osadzonych w wychodzeniu z uzależnień.

5 z 17
Fot. Adriano Machado / REUTERS
Fot. Adriano Machado / REUTERS

Marsz Rdzennych Kobiet w Brazylii

Kobiety z różnych plemion uczestniczą w trzecim Marszu Rdzennych Kobiet w Brasilii. Marsz zorganizowano, aby zwrócić uwagę na problemy praw kobiet, miejscowej ludności tubylczej i ochrony środowiska naturalnego.

6 z 17
Fot. Toby Melville / REUTERS
Fot. Toby Melville / REUTERS

Londyńskie psie wyższe sfery

Brytyjska posłanka do Parlamentu Anna McMorrin zachęca swojego cocker spaniela o imieniu Cadi do przejścia przez tunel. Para bierze udział w konkurencji agility konkursu Westminster Dog of the Year w Londynie - imprezy, w której biorą udział brytyjscy politycy i ich pupile, a która ma podkreślić rolę czworonogów w życiu społecznym. Ostatecznie Cadi zajęła drugie miejsce - zaraz za TJ, pupilem ministra pracy i emerytur, Mimsa Daviesa. W nagrodę Westminsterski Pies Roku będzie mógł uczestniczyć w spotkaniach ministerialnych.

7 z 17
Fot. Vianney Le Caer / Invision / AP
Fot. Vianney Le Caer / Invision / AP

Kwitnąca Sienna Miller

Sienna Miller pozuje na czerwonym dywanie podczas gali "Vogue World" w Londynie. Aktorka wybrała odsłaniającą ciało kreację z najnowszej kolekcji domu mody Schiaparelli i potwierdziła informację, że wkrótce przywita na świecie swoje drugie dziecko.

8 z 17
Fot. Alberto Pezzali / AP Photo
Fot. Alberto Pezzali / AP Photo

Wszystkie odcienie Chanel

Kuratorka dogląda ostatnich przygotowań do otwarcia wystawy "Gabrielle Chanel. Manifest mody" w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta. Na ekspozycji znalazły się m.in. słynne wełniane kostiumy - model, którego fanką była Jackie Kennedy.

9 z 17
Fot. Armando Franca / AP Photo
Fot. Armando Franca / AP Photo

Maryjny pochód w Portugalii

Kobiety i dziewczęta w maryjnych, różowo-niebieskich strojach niosą posążki Jezusa w procesji Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w portugalskim miasteczku Lamego. Celebracje w dolinie rzeki Douro to jeden z największych i najstarszych festiwali religijnych w Portugalii. Dwutygodniowe obchody co roku przyciągają tysiące uczestników.

10 z 17
Fot. Esteban Felix / AP Photo
Fot. Esteban Felix / AP Photo

Pamięci ofiar dyktatury Pinocheta

Grupa feministycznych aktywistek trzyma świece podczas czuwania w intencji ofiar dyktatury generała Augusto Pinocheta. Demonstracja w Santiago zebrała się w przeddzień 50. rocznicy wojskowego zamachu stanu w Chile.

11 z 17
Fot. Mukhtar Khan / AP Photo
Fot. Mukhtar Khan / AP Photo

Masowe zaślubiny w Kaszmirze

Kilkuletnia dziewczynka wygląda zza pleców grupy siedzących na podłodze muzułmanek. Szczelnie okryte kobiety to narzeczone biorące udział w ceremonii masowych zaślubin w miejscowości Śrinagar, w kontrolowanym przez Indie Kaszmirze. Masowe wesela są w Indiach aranżowane przez organizacje społeczne w celu pomocy ubogim rodzinom, których nie stać na wysokie koszty ceremonii, ani na zwyczajowy posag i drogie prezenty, które tradycyjnie w wielu społecznościach są wymagane od nowożeńców.

12 z 17
Fot. Peter Dejong / AP Photo
Fot. Peter Dejong / AP Photo

Odjazd z manifestacji w Hadze

Holenderska policja transportuje aresztowane aktywistki, które brały udział w proteście zorganizowanym przez ruch Extinction Rebellion. Protestujący, chcąc po raz kolejny zwrócić uwagę na zagrożenia płynące z ocieplenia klimatu, zablokowali autostradę A12 w Hadze. Policja użyła armatek wodnych i zatrzymała łącznie około 500 osób.

13 z 17
Fot. Jean-Francois Badias / AP Photo
Fot. Jean-Francois Badias / AP Photo

Ursula w europejskim kręgu

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłasza w Parlamencie Europejskim doroczne przemówienie na temat stanu Unii Europejskiej oraz jej planów i strategii na przyszłość. Polityczka nie potwierdziła jeszcze, czy zamierza się ubiegać o reelekcję w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

14 z 17
Fot. Ramon Espinosa / AP Photo
Fot. Ramon Espinosa / AP Photo

Święto patronki w Hawanie

Mieszkanki Hawany niosą posąg Oshun, bogini miłości, kobiecości i płodności, w kubańskich wierzeniach utożsamianej z patronką wyspy - Matką Bożą z El Cobre. Słynne procesje w dniu święta dziewicy w Hawanie oddają charakter kubańskiej kultury duchowej, w której religie chrześcijańskie mieszają się z przywiezionymi przez niewolników wierzeniami afrykańskimi.

15 z 17
Fot. Raquel Cunha / REUTERS
Fot. Raquel Cunha / REUTERS

Burmistrzyni patroluje Meksyk

Kandydatka na stanowisko burmistrza miasta Meksyk, Sandra Xantall Cuevas Nieves, patroluje ulice na quadzie. Jej przejazd to element Operacji Diament, której celem jest pilnowanie porządku w przestrzeni publicznej w gminie. Sandra Cuevas to meksykańska bizneswoman i polityczka, członkini Partii Rewolucji Demokratycznej. Od października 2021 r. jest burmistrzynią Cuauhtémoc.

16 z 17
Fot. Niranjan Shrestha / AP Photo
Fot. Niranjan Shrestha / AP Photo

Festiwal darów lata w Nepalu

Mieszkanka Bhaktapur w Nepalu modli się w oknie, obserwując mijający jej dom pochód z okazji festiwalu Pancha Dan. Buddyjski festiwal pięciu letnich darów to święto, w którym wierni ofiarowują pięć darów, które uważają za niezbędne dla ich dobrostanu: niełuskany ryż, ziarna ryżu, rośliny strączkowe, sól i pieniądze.

17 z 17
Fot. Valeria Ferraro / AP Photo
Fot. Valeria Ferraro / AP Photo

Dramat na Lampedusie

Kobieta i jej dziecko śpią owinięte w koce termiczne przed ośrodkiem dla migrantów na Lampedusie. W związku z rekordowym napływem imigrantów, władze ogłosiły stan wyjątkowy. W ciągu 48 godzin liczba osób przybyłych do wybrzeży wyspy przekroczyła liczebność jej mieszkańców. 

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy