WObiektywie. Pomidorowe bojowniczki, błotne pływaczki i nagie rowerzystki [galeria zdjęć tygodnia]

Magdalena Stroka-Felicka
Tomatina, Bunol, okolice Walencji, sierpień 2023 r.

Tomatina, Bunol, okolice Walencji, sierpień 2023 r. (Fot. Alberto Saiz / AP Photo)

Królowa Kamila oddaje cześć dzielnej szpieżce, a córka Martina Luthera Kinga upamiętnia słynną mowę ojca. Matki w Kanadzie walczą z nielegalnym obrotem narkotykami, a w Stanach Zjednoczonych z powszechnym dostępem do broni. Hiszpanki obrzucają się pomidorami w ramach tradycji i głośno protestują w ramach wojny z seksizmem. Walijki nurkują w błocie, Japonki ratują drzewa, a Amerykanki promują ciałopozytywność jeżdżąc nago na rowerze. Bo mogą. Oto przegląd najciekawszych kobiecych zdjęć tygodnia.
1 z 16
Fot. Yui Mok / PA / AP
Fot. Yui Mok / PA / AP

Kolorowo i niebezpiecznie w Notting Hill

Młode tancerki biorą udział w paradzie będącej częścią obchodów karnawału Notting Hill w Londynie, hucznej imprezy, z założenia promującej kulturę karaibską i walkę z uprzedzeniami rasowymi, która gromadzi co roku nawet dwumilionowe grono uczestników. Tegoroczna przypada w 75. rocznicę przybycia do Wielkiej Brytanii pierwszego statku z karaibskimi imigrantami zarobkowymi. Roztańczone ulice Notting Hill stały się jednak sceną brutalnych wydarzeń: w atakach nożowników rannych zostało osiem osób. Londyńska policja aresztowała 275 podejrzanych o posiadanie broni i napaść.

2 z 16
Fot. Ben Birchall / PA / AP
Fot. Ben Birchall / PA / AP

Nurkowanie w błocie w Walii

Uzbrojona w profesjonalny sprzęt nurkowy zawodniczka bierze udział w Rude Health World Bog Snorkelling Championships na torfowisku Waen Rhydd w Llanwrtyd Wells w Walii. Zawody w nurkowaniu w bagnie to wydarzenie międzynarodowe. Zawodnicy starają się pokonać dwie kolejne długości 60-metrowego rowu wypełnionego wodą przecinającego torfowisko w jak najkrótszym czasie.

3 z 16
Fot. Alicia Leon / AP
Fot. Alicia Leon / AP

Przeciwko seksizmowi w Madrycie

Demonstrantka trzyma transparent z napisem 'Nie wszyscy mężczyźni, ale zbyt wielu' podczas protestu w centrum Madrytu. Hiszpanki wspierają zawodniczkę kobiecej drużyny piłkarskiej, Jennifer Hermoso, która podczas ceremonii wręczenia medali Mistrzostw Świata została wbrew swojej woli pocałowana w usta przez szefa Hiszpańskiej Królewskiej Federacji Piłki Nożnej Luisa Rubialesa. 

4 z 16
Fot. Andrew Harnik / AP Photo
Fot. Andrew Harnik / AP Photo

Śladami ojca w Waszyngtonie

Bernice King, córka Martina Luthera Kinga Jr., przemawia pod pomnikiem ojca w Waszyngtonie. Rodzina Kingów dołączyła do dziesiątek tysięcy uczestników obchodów 60. rocznicy słynnego przemówienia i Marszu na rzecz Pracy i Wolności. Kingowie podkreślają, że oprócz upamiętnienia jednego z najważniejszych momentów w historii walki o prawa człowieka, pragną też łączyć się z ruchami i ludźmi zmuszonymi toczyć o nie walkę dziś.

5 z 16
Fot. Alberto Saiz / AP Photo
Fot. Alberto Saiz / AP Photo

Kąpiel w pomidorach w Hiszpanii

Satysfakcjonującą kąpiel odbywa uczestniczka słynnej hiszpańskiej fiesty - La Tomatiny. Mimo gnębiącej świat inflacji, w corocznej, hucznej bitwie na pomidory w mieście Bu?ol w okolicach Walencji wzięły udział tysiące chętnych. Na miazgę starto 120 ton dojrzałych pomidorów.

6 z 16
Fot. Valentin Flauraud / Keystone / AP
Fot. Valentin Flauraud / Keystone / AP

Taniec na cztery łapy w Genewie

Dama w czerwonej sukience i jej pupil - dog niemiecki arlekin - zostali uchwyceni w uścisku podczas międzynarodowej wystawy psów rasowych w Genewie. Dogi, początkowo wykorzystywane jako psy bojowe i do polowań na dużą zwierzynę, dziś są hodowane na stróży i towarzyszy człowieka. Mimo imponujących rozmiarów i wagi przekraczającej 50 kg, cechują się delikatnością i pogodnym usposobieniem. Na wystawie w Genewie swoje atuty zaprezentowało ponad 21 tysięcy czworonożnych zawodników różnych ras.

7 z 16
Fot. Vianney Le Caer / Invision / AP
Fot. Vianney Le Caer / Invision / AP

Na czerwonym dywanie w Wenecji

Mniejszy rozmiarami, choć zapewne nie jamniczym duchem, jest czworonożny podopieczny Cateriny Murino, który towarzyszy jej na czerwonym dywanie podczas trwającego właśnie Festiwalu Filmowego w Wenecji. Być może duet nie lubi się rozstawać, z pewnością jednak dodaje kolorytu tegorocznej, przez strajk aktorów i scenarzystów wyjątkowo ubogiej w gwiazdy imprezie.

8 z 16
Fot. Aijaz Rahi / AP Photo
Fot. Aijaz Rahi / AP Photo

Damska taksówka w Indiach

Preethi, 38-letnia transpłciowa mieszkanka Bengaluru, czeka na klientów przy swojej elektrycznej rikszy oznaczonej 'Lady Driver' - Kobieta Kierowca. Mam stałych klientów - mówi. - Od sprzedawców warzyw po matki z sąsiedztwa, które czują się bezpieczniej wysyłając ze mną swoje córki do szkół i na uczelnie.

9 z 16
Fot. Frank Franklin II / AP Photo
Fot. Frank Franklin II / AP Photo

Tenisowa Michelle Obama na US Open

Była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, Michelle Obama, na wesoło inauguruje otwarcie tenisowych zawodów US Open. Na kortach w Nowym Jorku towarzyszył jej mąż Barack i legenda kobiecego tenisa, Billie Jean King - zwyciężczyni trzydziestu dziewięciu turniejów wielkoszlemowych.

10 z 16
Fot. Norihiro Haruta / AP
Fot. Norihiro Haruta / AP

W obronie drzew w Tokio

Aktywistka Miho Nakashima, z pokrywającymi jej ciało liśćmi i gałęziami namalowanymi przez artystę Andy'ego Boergera, demonstruje sprzeciw wobec planów wycięcia 100-letnich drzew w parku Jingu Gaien w Tokio. Terenem parku jest zainteresowany deweloper, który na miejscu jednej z niewielu zielonych oaz w mieście planuje wybudować 200-metrowe wieżowce.

11 z 16
Fot. Darryl Dyck / AP
Fot. Darryl Dyck / AP

Pamięci ofiar przedawkowania w Vancouver

Vicki Cartwright (druga z lewej), bije w bęben chodząc po okręgu utworzonym przez zdjęcia ofiar przedawkowania leków. Razem z innymi członkiniami stowarzyszenia Moms Stop the Harm uczestniczą w obchodach Międzynarodowego Dnia Świadomości Przedawkowania w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Odkąd w kwietniu 2016 r. prowincja ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego przez nielegalny obrót substancjami leczniczymi i narkotycznymi, z powodu ich przedawkowania życie straciło ponad 12 000 osób. Syn Vivki, Harley, zmarł w 2021 r. w wieku 31 lat.

12 z 16
Fot. Kirsty Wigglesworth / AP Photo
Fot. Kirsty Wigglesworth / AP Photo

Szpieżka odsłonięta w Londynie

Brytyjska królowa Kamila odsłania portret Noor Inayat Khan w Royal Air Force Club w Londynie. Pochodząca z Indii Noor była członkinią WAAF (brytyjskiej lotniczej służby kobiet) i szpieżką pracującą dla brytyjskiego wywiadu podczas drugiej wojny światowej. W 1943 r. została przeniesiona do Francji, gdzie służyła w ruchu oporu jako radiotelegrafistka. Zdekonspirowana i aresztowana przez gestapo, wywieziona do więzienia w Rzeszy, a następnie do obozu w Dachau, została zastrzelona wraz z kilkoma innymi brytyjskimi agentkami. Pośmiertnie Noor otrzymała odznaczenie Orderu Imperium Brytyjskiego, francuskiego Krzyża Wojennego oraz Krzyża Jerzego, najwyższego brytyjskiego odznaczenia cywilnego nadawanego za akty szczególnej odwagi.

13 z 16
Fot. Tassanee Vejpongsa / AP Photo
Fot. Tassanee Vejpongsa / AP Photo

Nagie rowerzystki w Filadelfii

'Wolność bycia nagim' - napisała na klatce piersiowej uczestniczka The Philly Naked Bike Ride - nagiego rajdu rowerowego, który po raz czternasty zorganizowano w Filadelfii. Idea imprezy? Wspólna jazda w celu uświadamiania potrzeby ograniczania zużycia paliwa, promocji pozytywnego wizerunku ciała i wspierania kolarstwa. Uczestnicy zachęcani są do wyrażania własnych przesłań, muszą jednak przestrzegać kodeksu postępowania. A ten wyklucza dyskryminację, wszelkie przejawy przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej, obraźliwe i przedmiotowe traktowanie współuczestników.

14 z 16
Fot. Bram Janssen / AP Photo
Fot. Bram Janssen / AP Photo

Pamięci żołnierzy w Kijowie

Kobiety trzymają dymiące na żółto i niebiesko race podczas protestu upamiętniającego pięćset dni od momentu pojmania ukraińskich żołnierzy w Mariupolu. Demonstracja na placu w Kijowie została zainicjowana przez rodziny żołnierzy wziętych do rosyjskiej niewoli.

15 z 16
Fot. Carlos Osorio / The Canadian Press / AP
Fot. Carlos Osorio / The Canadian Press / AP

Pszczela awantura w Ontario

Pszczelarze Terri Faloney (gołymi rękami), i Tyler Troute (w pełnym oprzyrządowaniu) usuwają pszczoły z maski i dachu samochodu po tym, jak ciężarówka przewożąca ule uległa wypadkowi uwalniając tysiące owadów w Burlington, w kanadyjskiej prowincji Ontario.

16 z 16
Fot. George Walker IV / AP Photo
Fot. George Walker IV / AP Photo

Przeciwko dostępowi do broni w Nashville

Członkinie stowarzyszenia zrzeszającego rodziców uczniów The Covenant School, prywatnej protestanckiej szkoły w Nashville, protestują w sali Izby Reprezentantów opowiadając się za reformą prawa dotyczącego dostępu do broni palnej. W marcu 2023 r. w szkole doszło do strzelaniny, w której zginęła trójka dziewięcioletnich dzieci i troje dorosłych pracowników placówki.

Komentarze
s
Szpierzka, ludzie ratunku!!
@valdec
Fakt, ratunku! Bo powinno być: szpieżka.
A może i szpiegini, choć kusi mnie szpiona .)
już oceniałe(a)ś
3
1
Co my byśmy baz Nich zrobili ?
już oceniałe(a)ś
0
0
"szpieżce" - od razu przestałem czytać to gó....
Kolejna niedouczona tępota.
Nie ma w Słowniku Języka Polskiego słowa "szpieżka" i nawet tutaj je pisząc, podkreśla mi na czerwono ty nieuku i miernoto, która chce być kontrowersyjna, jest zakompleksiona i poszukuje uwagi. Żenująca patodziennikaro.
już oceniałe(a)ś
0
1
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy