WObiektywie. Krwawe damy, tańczące strażaczki i fruwające performerki [ZDJĘCIA]

Magdalena Stroka-Felicka
Uczestnicy 'Chupinazo' podczas inauguracji 2023 San Fermin w Pampelunie, lipiec 2023.

Uczestnicy 'Chupinazo' podczas inauguracji 2023 San Fermin w Pampelunie, lipiec 2023. (Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo)

W Rio szkolą się młode piłkarki, a w Bukareszcie fruwają podniebne performerki. W Kanadzie tańczą dzielne strażaczki, a w Tallinie śpiewają narodowe chórzystki. Kijów żegna zmarłą w ataku rakietowym pisarkę, a Moskwa oskarża scenarzystkę o terroryzm. Caracas czeka na pierwszą transpłciową miss, Berlin gości zmysłową sztukę hiszpańskiej artystki, a Szkocja wita księżną Kate - tym razem nie Walii. Tysiące uczestników i uczestniczek przyciąga rozpoczynająca się Fiesta w Pampelunie - jedni się bawią, inni protestują przeciw przelewanej co roku krwi byków. Oto subiektywny wybór najlepszych kobiecych zdjęć tygodnia.
1 z 16
Fot. Bruna Prado / AP Photo
Fot. Bruna Prado / AP Photo

Młode piłkarki w Rio

Siedemnastoletnia Rayssa da Costa trenuje piłkę nożną na boisku w faweli Complexo do Alemao w Rio de Janeiro. Zajęcia dla dziewcząt z biednych dzielnic prowadzi pozarządowa organizacja "Cara a Cara" (Twarzą w twarz).

2 z 16
Fot. Matias Delacroix / AP Photo
Fot. Matias Delacroix / AP Photo

Transpłciowa Miss w Wenezueli

Sofia Salomon pozuje do zdjęcia ze swoim buldogiem o imieniu Barbie w domu w Caracas. Influencerka i instagramerka wystartuje w eliminacjach do tegorocznego konkursu Miss Wenezueli. Jeśli zostanie przyjęta, będzie pierwszą transpłciową kobietą, która weźmie w nim udział.

3 z 16
Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo
Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo

Przytulny początek fiesty San Fermin

Mieszkanka hiszpańskiej Pampeluny tonie w uścisku tłumu uczestników ceremonii otwarcia fiesty San Fermin 2023. 6 lipca, dokładnie w południe, z placu ratuszowego miasteczka została odpalona rakieta, "El Chupinazo", dając sygnał do rozpoczęcia imprezy. 

4 z 16
Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo
Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo

W obronie byków w Pampelunie

Najbardziej krwawy element corocznej fiesty San Fermin nieustannie budzi sprzeciw obrońców praw zwierząt. O oszczędzenie byków gonionych uliczkami starego miasta ku uciesze tłumów apelowali demonstranci na placu Plaza del Ayuntamiento. Ubrani w czerwone szaty na znak przelewanej krwi zwierząt, robili ogromne wrażenie. Celu jednak nie osiągnęli - festiwal San Fermin potrwa dziewięć dni, podczas których tysiące ludzi będzie obserwowało słynny "bieg byków".

5 z 16
Fot. Jae C. Hong / AP Photo
Fot. Jae C. Hong / AP Photo

Pożegnanie Wiktorii Ameliny w Kijowie

Sofia Cheliak trzyma zdjęcie ukraińskiej pisarki Wiktorii Ameliny podczas jej pogrzebu w Kijowie. Wielokrotnie nagradzana ukraińska pisarka zginęła w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na popularną restaurację odwiedzaną przez dziennikarzy i pracowników organizacji pomocowych w Kramatorsku.

6 z 16
Fot. Oded Balilty / AP Photo
Fot. Oded Balilty / AP Photo

Orzeźwiająca kąpiel w Tel Awiwie

Palestynki cieszą się dobrą pogodą i biorą orzeźwiającą kąpiel podczas festiwalu Eid Al Adha w Tel Awiwie. Mimo wysokich temperatur, kobiety wchodzą do wody w tradycyjnych, zakrywających ciało i głowę strojach.

7 z 16
Fot. Jane Barlow / Pool photo / AP
Fot. Jane Barlow / Pool photo / AP

Wszystkie oczy na Kate

Brytyjska księżna Walii Kate, na ziemi szkockiej tytułowana księżną Rothesay, uczestniczy w nabożeństwie dziękczynnym w Katedrze Św. Idziego w Edynburgu. Msza była częścią uroczystości koronacji Karola III na króla Szkocji.

8 z 16
Fot. Andreea Alexandru / AP Photo
Fot. Andreea Alexandru / AP Photo

Podniebne tańce w Bukareszcie

Artyści włoskiego zespołu Flower Sway Poles fruwają podczas międzynarodowego festiwalu "B-FIT in the Street" w Bukareszcie. Festiwal teatrów ulicznych odbył się w weekend w stolicy Rumunii gromadząc ponad 60 tysięcy widzów.

9 z 16
Fot. Vladimir Kondrashov / AP Photo
Fot. Vladimir Kondrashov / AP Photo

Scenarzystka przed sądem w Moskwie

Dramatopisarka Swietłana Pietrijczuk siedzi na ławie oskarżonych w moskiewskim sądzie.  Rosyjski sąd nakazał tymczasowe aresztowanie Petriychuk i reżysera teatralnego Żenii Berkowicza pod zarzutem uprawiania nielegalnej propagandy i wspierania terroryzmu. Ich sztuka "Finist the Bright Falcon" zebrała świetne recenzje i została wyróżniona prestiżową nagrodą Złotej Maski. To mocny portret grupy rosyjskich kobiet nazywanych "Maryuszkami", które zdecydowały się przejść na radykalny islam i przenieść się do Syrii, a później spotkały się z represjami ze strony przedstawicieli rosyjskiego prawa.

10 z 16
Fot. Noah Berger / AP Photo
Fot. Noah Berger / AP Photo

Taneczna rozgrzewka

Południowoafrykańscy strażacy i strażaczki tańczą podczas przerwy w porannej odprawie w Fox Creek w prowincji Alberta. Kilka krajów, w tym RPA, wysłało zastępy strażaków do Kanady, aby pomóc w kontrolowaniu rozprzestrzeniających się pożarów.

11 z 16
Fot. Michel Euler / AP Photo
Fot. Michel Euler / AP Photo

Puchata moda w Paryżu

Mimo że z nieba leje się skwar, w Paryżu świat mody szykuje się już na zimę. Modelka prezentuje kreację z jesienno-zimowej kolekcji Haute Couture domu mody Schiaparelli.

12 z 16
Fot. Markus Schreiber / AP Photo
Fot. Markus Schreiber / AP Photo

Sztuka dla zmysłów w Berlinie

Hiszpańska artystka Eva Fabregas pozuje wewnątrz instalacji swojej wystawy "Devouring Lovers" w muzeum sztuki współczesnej mających siedzibę w historycznej hali dworcowej Hamburger Bahnhof w Berlinie. Biomorficzne rzeźby artystki kontrastują z przemysłowymi wnętrzami, a emitując lekkie wibracje zapraszają odwiedzających do zmysłowego, przestrzennego doświadczenia sztuki.

13 z 16
Fot. Altaf Qadri / AP Photo
Fot. Altaf Qadri / AP Photo

"Cicha" wojna plemienna w Indiach

Członkinie Meira Paibis, potężnej grupy strażniczej złożonej z hinduskich kobiet z plemienia Meitei, blokują ruch uliczny szukając członków wrogiej, chrześcijańskiej społeczności plemiennej Kuki. W Imphal, stolicy północno-wschodniego indyjskiego stanu Manipur, toczy się walka między dwiema uzbrojonymi społecznościami etnicznymi. Krwawy konflikt rozgrywający się w odosobnionej, pozbawionej dostępu do mediów części kraju, niemal nie istnieje w świadomości społeczności międzynarodowej.

14 z 16
Fot. Pavel Golovkin / AP Photo
Fot. Pavel Golovkin / AP Photo

Muzyczny folklor w Tallinnie

Członkinie żeńskiego chóru śpiewają podczas Młodzieżowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Tallinie. Pierwszy Estoński Festiwal Pieśni i Tańca odbył się w 1869 roku i był ważnym elementem estońskiego przebudzenia narodowego. Oprócz niemieckich, zaprezentowano bowiem też utwory estońskie, w tym "Mu isamaa, mu ?nn ja r??m" ("Moja rodzinna ziemia, moje szczęście i radość"), dziś hymn narodowy kraju. Do początku XX wieku podczas imprezy śpiewali wyłącznie, lub w znacznej większości, mężczyźni. Chór żeński dopuszczono do występu w 1933 r. W 2003 r. Festiwal został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

15 z 16
Fot. Rajesh Kumar Singh / AP Photo
Fot. Rajesh Kumar Singh / AP Photo

Ku czci guru w Uttar Pradesh

Hinduska wierna obmywa stopy swojego guru Swamiego Balbir Giri wodą z płatkami róż. Kąpiel jest elementem Guru Purnimy, obchodzonego w stanie Uttar Pradesh dnia pełni księżyca poświęconego czczonym przez wyznawców hinduizmu nauczycielom.

16 z 16
Fot. Peter Dejong / AP Photo
Fot. Peter Dejong / AP Photo

150 lat bez niewolnictwa w Holandii

Ubrane w tradycyjne stroje kobiety przybywają na uroczystości upamiętniające 150. rocznicę zniesienia przez Holandię niewolnictwa. Spodziewane z tej okazji przemówienie króla Willema-Alexandra będzie kolejnym po tym, w którym pod koniec ubiegłego roku holenderski premier Mark Rutte przeprosił za rolę, jaką jego kraj odegrał w handlu niewolnikami.

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy