WObiektywie. Siostry niepokorne, modlitwy ofiarne i kobiece połowy [ZDJĘCIA]

Magdalena Stroka-Felicka
Muzułmanka modli się podczas święta Eid-al-Adha. Meczet w Katmandu, Nepal, czerwiec 2023.

Muzułmanka modli się podczas święta Eid-al-Adha. Meczet w Katmandu, Nepal, czerwiec 2023. (Fot. Niranjan Shrestha / AP Photo)

Nepal i Malezja rozbrzmiewają modlitwą muzułmanek, ulice Seattle sloganami niepokornych zakonnic, a bruk Madrytu stukotem wysokich obcasów drag queens. W Los Angeles Barbie kroczy po różowym dywanie, a w Londynie Yennefer rzuca czar na Wiedźmina. Na froncie w Donbasie panna młoda całuje swojego męża, a w Wenezueli kobiety walczą o przetrwanie ciągnąc rybackie sieci. Zobacz subiektywny wybór najlepszych kobiecych zdjęć tygodnia.
1 z 17
Fot. Lindsey Wasson / AP Photo
Fot. Lindsey Wasson / AP Photo

Siostry niepokorne na paradzie równości

Siostra Castrata Sigmata z zakonu Sióstr Wieczystego Odpustu, uchwycona podczas dorocznej parady Seattle Pride. Siostry są międzynarodowym stowarzyszeniem niezrzeszonych religijnie osób wszelkich płci założonym w 1979 r. Większość członków identyfikuje się jako osoby LGBTQ+.

2 z 17
Fot. Amr Nabil / AP Photo
Fot. Amr Nabil / AP Photo

W drodze do Mekki

Muzułmańska uczestniczka pielgrzymki hadżdż chroni się przed słońcem w pobliżu skalistego wzgórza znanego jako Góra Miłosierdzia, położonego na Równinie Arafat. Około dwóch milionów pielgrzymów przybywa właśnie do świętego miasta Mekki na największy hadżdż od czasu pandemii, która poważnie ograniczyła wiernym dostęp do jednego z pięciu filarów islamu (pozostałe to wyznanie wiary, modlitwa, jałmużna i post).

3 z 17
Fot. Jordan Strauss / Invision / AP
Fot. Jordan Strauss / Invision / AP

Barbie nadchodzi

Margot Robbie, która wciela się w rolę obudzonej do życia ukochanej lalki wszystkich dziewczynek, pozuje fotografom podczas uroczystej premiery filmu "Barbie" w Los Angeles. W filmie wyreżyserowanym przez Gretę Gerwig zagrał też Ryan Gosling, którego Ken wzbudził kontrowersje jeszcze przed premierą.

4 z 17
Fot. Libkos / AP Photo
Fot. Libkos / AP Photo

Ślub na froncie

Państwo młodzi, wolontariusze korpusu medycznego ukraińskich sił zbrojnych o pseudonimach Nikita i Polka, wymieniają się pierwszym pocałunkiem jako mąż i żona. Uroczystość zaślubin odbyła się bezpośrednio przy linii frontu w obwodzie donieckim.

5 z 17
Fot. Bruna Prado / AP Photo
Fot. Bruna Prado / AP Photo

Tęczowa Noc Gwiazd w Rio

Artystka Jaqueline Andrade (w środku) występuje podczas pokazu artystycznego zatytułowanego "Noite das Estrelas" (Noc Gwiazd), w kompleksie Mare Favela w Rio de Janeiro. Artystyczna część obchodów brazylijskiego Miesiąca Dumy honoruje ruchy LGBTQ+ z lat 80. i 90. XX wieku.

6 z 17
Fot. Arnulfo Franco / AP Photo
Fot. Arnulfo Franco / AP Photo

Synchroniczny taniec basenowy

Pływaczki z meksykańskiego zespołu prezentują układ pływania synchronicznego w basenie w San Salvador. Występ był częścią Mistrzostw Ameryki Centralnej i Karaibów.

7 z 17
Fot. Bruna Prado / AP Photo
Fot. Bruna Prado / AP Photo

W ochronie małp w Brazylii

Biolożka Clariane Caroline de Araujo wspina się na platformę w chronionym obszarze lasu w Lima Duarte, w brazylijskim stanie Minas Gerais. Naukowczyni karmi grupę północnych małp muriki, gatunku, który jeszcze niedawno był krytycznie zagrożony wyginięciem. W ostatnich latach populacja małp wzrosła prawie pięciokrotnie i wynosi 232 osobniki.

8 z 17
Fot. Niranjan Shrestha / AP Photo
Fot. Niranjan Shrestha / AP Photo

Modlitwa poświęcenia w Nepalu

Młoda muzułmanka modli się podczas obchodów Eid-al-Adha, Święta Ofiary, w meczecie w Katmandu. Muzułmanie na całym świecie upamiętniają poświęcenie proroka Abrahama i złożenie w ofierze dla Boga swojego syna Ismaila. Podczas obchodów wierni składają ofiary ze zwierząt, zabijając owce, kozy, krowy i wielbłądy.

9 z 17
Fot. Matias Delacroix / AP Photo
Fot. Matias Delacroix / AP Photo

Kobieca twarz rybołówstwa w Wenezueli

Koleżanka pomaga Carolinie Chavez wspiąć się na łódź rybacką, w której pracują u wybrzeży Tuja w Wenezueli. Kobiety pracują przy połowie ryb w systemie 12-godzinnych zmian. Kiedy są na morzu, ich dziećmi zajmują się dziadkowie. W rybołówstwie zarabiają 8 dolarów za zmianę, co stanowi zaledwie ułamek tego, czego wenezuelska rodzina potrzebuje, aby kupić podstawowe towary, ale więcej niż ogólnokrajowa płaca minimalna. Carolina zaczęła łowić ryby w wieku 11 lat. Dwa lata temu prawie straciła lewą rękę, kiedy wraz ze współtowarzyszkami próbowała podnieść zaplątaną ciężką sieć. Ich łodzie zderzyły się, odcinając połowę jej środkowego palca.

10 z 17
Fot. Juan Karita / AP Photo
Fot. Juan Karita / AP Photo

Najpiękniejsze cholity w Boliwii

Uczestniczki konkursu piękności Miss Cholita Pacena czekają na rozpoczęcie rywalizacji. Coroczna impreza organizowana w Valle de La Luna na obrzeżach La Paz w Boliwii ma wyłonić miss, ale przede wszystkim promować tradycję kobiet Ajmara i nagrodzić kultywowanie ich tradycyjnego stylu życia i rdzennego języka.

11 z 17
Fot. Lindsey Wasson / AP Photo
Fot. Lindsey Wasson / AP Photo

Szczepionka na raka piersi

Pielęgniarka Erika Obrietan podaje trzecią dawkę eksperymentalnej szczepionki przeciwko rakowi piersi pacjentce Kathleen Jade w uniwersyteckim centrum medycznym w Seattle. 50-letnia Jade dowiedziała się, że ma raka piersi pod koniec lutego. Otrzymana przez nią szczepionka ma sprawić, że guz w piersi ulegnie zmniejszeniu przed operacją, a ta przebiegnie pomyślniej. "Nawet jeśli ta szansa jest niewielka, czułam, że warto" - powiedziała Jade, która otrzymuje jednocześnie standardowe leczenie przeciwnowotworowe.

12 z 17
Fot. Pavel Golovkin / AP Photo
Fot. Pavel Golovkin / AP Photo

Noc Świętojańska w Estonii

Para ubrana w tradycyjne stroje tańczy podczas obchodów Nocy Świętojańskiej w Skansenie w Tallinie. Estończycy hucznie świętują Jaanipäev - wyjeżdżają z miast i bawią się do rana na łonie natury.

13 z 17
Fot. Scott Garfitt / Invision / AP
Fot. Scott Garfitt / Invision / AP

Yennefer w Londynie

Czarodziejka Yennefer z Vengerbergu, czyli Anya Chalotra wcielająca się w postać ukochanej Wiedźmina, pozuje fotografom po przybyciu na światową premierę trzeciego sezonu serialu w Londynie. Ten sezon będzie jednocześnie ostatnim, w którym w głównej roli zobaczymy Henry'ego Cavilla.

14 z 17
Fot. Vincent Thian / AP Photo
Fot. Vincent Thian / AP Photo

Święta ofiara w Malezji

Kilkuletnia muzułmańska dziewczynka głaszcze krowę leżącą w pobliżu meczetu w Selayang na obrzeżach Kuala Lumpur w Malezji. Zwierzę zostało przeznaczone na ofiarę podczas obchodów islamskiego Eid al-Adha, czyli Święta Ofiary.

15 z 17
Fot. Bernat Armangue / AP Photo
Fot. Bernat Armangue / AP Photo

Wyścig na obcasach w Madrycie

Uczestnicy madryckiego Tygodnia Dumy upewniają się, że najważniejsze elementy ich stroju  są dobrze przymocowane i się zgubią się po drodze. Zaraz bowiem staną na starcie wyścigu na szpilkach, w którym obcasy przepisowo muszą mieć wysokość co najmniej 15 centymetrów.

16 z 17
Fot. Nathan Howard / AP Photo
Fot. Nathan Howard / AP Photo

Walka o legalną aborcję w Stanach

Hope Neyer bierze udział w manifeście pod Sądem Najwyższym w Waszyngtonie w rocznicę wydania wyroku w sprawie Dobbs przeciwko Jackson Women's Health Organization, który faktycznie unieważniał obowiązujące prawo do wykonania legalnej aborcji na każdym etapie ciąży.

17 z 17
Fot. Roberto E. Rosales / AP Photo
Fot. Roberto E. Rosales / AP Photo

Adwokatka rdzennych Amerykanów

Szefowa Departamentu Zasobów Wewnętrznych USA Deb Haaland pozuje do zdjęcia w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Haaland to amerykańska polityczka, wcześniej członkini Izby Reprezentantów, w której zasiadła w 2018 r. wraz z Sharice Davids - jako pierwsze rdzenne Amerykanki. Po matce pochodzi z plemienia Laguna Pueblo, zamieszkującego teren w pobliżu miasta. Sprawy rdzennej ludności i dbałości o środowisko naturalne od początku stawiała na czele politycznych priorytetów.

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy