WObiektywie. Czwarty puchar Igi Świątek, ostatni protest Grety Thunberg i szczyt liderek w Brukseli. Kobiece zdjęcia tygodnia

Magdalena Stroka-Felicka
Ceremonia wejścia w dorosłość Wyra'whaw w centrum rytualnym Ramada, wioska Tenetehar Wa Tembe w Brazylii, czerwiec 2023.

Ceremonia wejścia w dorosłość Wyra'whaw w centrum rytualnym Ramada, wioska Tenetehar Wa Tembe w Brazylii, czerwiec 2023. (Fot. Eraldo Peres / AP Photo)

Iga Świątek zdobywa swój czwarty wielkoszlemowy puchar, a Greta Thunberg ogłasza ostatni protest - ale tylko ten szkolny. Żołnierki stają w szeregu w Pekinie i opłakują koleżankę w Izraelu. W Brazylii dziewczęta wchodzą w dorosłość, a na Węgrzech zostają Miss. Matki walczą o przetrwanie swoich dzieci na Haiti, a w Waszyngtonie zabierają je do pracy na Kapitol. W Portland i Buenos Aires kobiety mierzą się z mroczną przeszłością, w Berlinie oddają hołd zmarłej w Nowym Targu Dorocie, a w Brukseli optymistycznie patrzą w przyszłość rządzoną przez liderki światowej polityki.
1 z 17
Fot. Ohad Zwigenberg / AP Photo
Fot. Ohad Zwigenberg / AP Photo

Śmierć żołnierki w Izraelu

Izraelskie żołnierki opłakują śmierć swojej koleżanki, sierżantki Lii Ben Nun. 19-latka była jedną z trójki wojskowych zabitych przez egipskiego strażnika granicznego, który przekroczył granicę Izraela w sobotę, zanim został śmiertelnie postrzelony przez żołnierzy.

2 z 17
Fot. Tamas Vasvari / MTI / AP
Fot. Tamas Vasvari / MTI / AP

Miss w Budapeszcie

Najpiękniejsze przedstawicielki narodu węgierskiego prezentują się od najlepszej strony podczas finału państwowych eliminacji do konkursu Miss Universe. Zwyciężyła Boglárka Hacsi, 23-letnia studentka. Będzie reprezentowała swój kraj podczas międzynarodowego finału, który odbędzie się w grudniu w Indiach.

3 z 17
Fot. Robert F. Bukaty / AP Photo
Fot. Robert F. Bukaty / AP Photo

Molestowanie w kościele w Portland

Ann Allen, mieszkanka Portland w stanie Maine, trzyma swoje zdjęcie z czasu Pierwszej Komunii Świętej. Allen złożyła pozew cywilny przeciwko rzymskokatolickiej diecezji Portland. Twierdzi, że w latach 60. jako dziecko była wykorzystywana seksualnie przez księdza Lawrence'a Sabatino w parafii św. Piotra. Jej pozew był możliwy dzięki zmianie w prawie stanowym, która zlikwidowała przedawnienie w sprawach o wykorzystywanie seksualne.

4 z 17
Fot. Aurelien Morissard / AP Photo
Fot. Aurelien Morissard / AP Photo

Królowa Iga Świątek

Najlepsza tenisistka świata, Iga Świątek, cieszy się z pucharu zwyciężczyni turnieju French Open. To jej trzeci wielkoszlemowy triumf na kortach Rolanda Garrosa, a czwarty w karierze (wygrała też w turnieju US Open).

5 z 17
Fot. Henning Kaiser / dpa / AP
Fot. Henning Kaiser / dpa / AP

Greta Thunberg protestuje i dorasta

Patience Nabukalu, aktywistka na rzecz klimatu z Ugandy (na pierwszym planie), przemawia do megafonu przed Gretą Thunberg podczas wiecu protestacyjnego Fridays for Future w niemieckim Bonn. Aktywiści protestowali przeciwko planowanemu rurociągowi naftowemu w Afryce Wschodniej. W ramach projektu ropa naftowa miałaby być transportowana nowym rurociągiem o długości 1443 kilometrów z zachodniej Ugandy przez Tanzanię do Oceanu Indyjskiego. Greta Thunberg ogłosiła zaś właśnie, że z powodu ukończenia szkoły średniej nie będzie już mogła uczestniczyć w zapoczątkowanym w 2018 r. szkolnym strajku dla klimatu. Z aktywizmu w innej formie nie zamierza jednak rezygnować.

6 z 17
Fot. Antonio Calanni / AP Photo
Fot. Antonio Calanni / AP Photo

Pożegnanie Silvio Berlusconiego

Podczas państwowych uroczystości pogrzebowych byłego włoskiego premiera Silvio Berlusconiego, w Mediolanie pojawiły się córki zmarłego polityka. Eleonora pozdrawiała zgromadzone wokół katedry tłumy, a Barbara składała dłonie w geście podziękowania za ich liczne przybycie. Mimo kontrowersji wokół królewskiej oprawy uroczystości, zgromadziła ona kilkanaście tysięcy uczestników.

7 z 17
Fot. Gavriil Grigorov / Sputnik, Kremlin Pool Photo / AP
Fot. Gavriil Grigorov / Sputnik, Kremlin Pool Photo / AP

Rosyjska kosmiczna misja aktorska

Aktorka Julia Peresild przemawia na Kremlu w towarzystwie Władimira Putina podczas ceremonii wręczenia złotych medali Rosyjskiego Bohatera Pracy. Peresild zasłużyła się krajowi, kiedy poleciała na Międzynarodową Stację Kosmiczną w rosyjskim statku kosmicznym Sojuz wraz z kosmonautą Antonem Szkaplerowem i reżyserem Klimem Szipienko, spędzając 12 dni na orbicie i kręcąc pierwszy na świecie film w kosmosie.

8 z 17
Fot. Mukhtar Khan / AP Photo
Fot. Mukhtar Khan / AP Photo

Wielkie kaszmirskie wesele

Kilkuletni chłopiec wygląda spod morza różowych szat otaczających go młodych kobiet. Dziewczęta przywdziały typowy kaszmirski strój ślubny aby wziąć udział w ceremonii masowych zaślubin dla muzułmańskich narzeczonych, których nie stać na indywidualną, wystawną uroczystość.

9 z 17
Fot. Markus Schreiber / AP Photo
Fot. Markus Schreiber / AP Photo

Ani jednej więcej w Berlinie

Protesty pod hasłem "Ani jednej więcej" po śmierci 33-letniej Doroty w szpitalu w Nowym Targu ogarnęły prawie całą Polskę. Solidarność z Polkami narażonymi na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia przez drakońskie prawo antyaborcyjne wyraziły też kobiety poza granicami naszego kraju. Tu znicze zapalone w milczącym proteście w Berlinie.

10 z 17
Fot. Odelyn Joseph / AP Photo
Fot. Odelyn Joseph / AP Photo

Skrajne ubóstwo na Haiti

Ren?se Est?ve ścina kokosy dla swoich córek Manouchi Victor i Routcheland Veillard w ich domu w wiejskiej okolicy Saint-Louis-du-Sud na Haiti. Rodzina Est?ve walczyła ze skrajnym ubóstwem i nie radziła sobie z utrzymaniem kilkorga dzieci, więc kobieta oddała dwójkę najmłodszych do sierocińca licząc, że otrzymają tam lepszą opiekę i właściwe wyżywienie. Dzieci, nazywane "sierotami ubóstwa", mieszkały w ośrodku przez trzy lata. Widząc jednak, jak bardzo straciły na wadze, matka odebrała je i przywiozła z powrotem do domu. W odzyskaniu dzieci i stworzeniu im przyzwoitych warunków do życia pomogła jej organizacja Little Footprints, Big Steps - "Małe stopy, wielkie kroki."

11 z 17
Fot. Amanda Andrade-Rhoades / AP Photo
Fot. Amanda Andrade-Rhoades / AP Photo

Z mamą do pracy na Kapitolu

Ważne sprawy państwowe nie przeszkadzają matce, kongresmence Brittany Pettersen zaserwować synowi popołudniowej porcji mleka. Trzyletni Davis towarzyszy mamie w pracy, uczestnicząc w przesłuchaniu Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów w sprawie stanu międzynarodowego systemu finansowego na Kapitolu w Waszyngtonie.

12 z 17
Fot. Eraldo Peres / AP Photo
Fot. Eraldo Peres / AP Photo

Wchodzenie w dorosłość w rdzennej Brazylii

Młoda mieszkanka wioski Tenetehar Wa Tembe, położonej na rdzennym terytorium Alto Rio Guamá w stanie Para w Brazylii, przygotowuje się do wzięcia udziału w festiwalu Wyra'whaw. Ciało pomalowane na czarno i tradycyjny strój są elementami koniecznymi w symbolicznym rytuale dojrzewania.

13 z 17
Fot. Wang Zhao / Pool Photo / AP
Fot. Wang Zhao / Pool Photo / AP

W równym szeregu w Pekinie

Członkinie chińskiej gwardii honorowej przygotowują się do ceremonii powitania przed Wielką Halą Ludową w Pekinie. Czekają na przybycie prezydentki Hondurasu Xiomary Castro i gospodarza uroczystości, prezydenta Chin Xi Jinpinga.

14 z 17
Fot. Hussein Malla / AP Photo
Fot. Hussein Malla / AP Photo

Walka o oszczędnosci w Bejrucie

Oryginalne, choć na pewno skuteczne, atrybuty protestacyjne dzierży mieszkanka Bejrutu, domagając się uwolnienia zamrożonych depozytów pod siedzibą banku Byblos. W obliczu galopującej inflacji i spadku wartości krajowej waluty, libańskie banki nałożyły nieformalne kontrole kapitałowe, ograniczając deponentom dostęp do ich funduszy.

15 z 17
Fot. Fredrik Naumann / AP
Fot. Fredrik Naumann / AP

Dla Iranek w Oslo

PaykanArtCar to organizacja non-profit, która łączy talenty współczesnych irańskich artystów z symbolem dumy narodowej - samochodem Paykan - w celu zwrócenia uwagi na kwestię łamania praw człowieka w Iranie. Co roku samochód powierzany jest irańskiemu artyście jako płótno do wyrażenia idei przywrócenia godności wszystkim obywatelom, bez względu na płeć czy orientację seksualną. Tym razem zabytkowy pojazd (model z 1974 roku, oryginalnie podarowany przez szacha Iranu rumuńskiemu dyktatorowi Nicolae Ceau?escu) został ozdobiony przez irańsko-kanadyjską artystkę Simin Keramati kobiecymi włosami, nawiązującymi do walki Iranek o podstawowe prawa. Odsłonięciu dzieła w Oslo towarzyszyła też irańska aktywistka Masih Alinejad.

16 z 17
Fot. Victor R. Caivano / AP Photo
Fot. Victor R. Caivano / AP Photo

Cień dawnych tortur w Buenos Aires

Julieta Gonzalez siedzi w opuszczonej celi Banfield Pit, dawnego posterunku policji w Buenos Aires. To jedno z miejsc, których rządząca w latach 1976-1983 dyktatura używała do nielegalnego przetrzymywania i tortur. Gonzalez i cztery inne transseksualne kobiety złożyły w kwietniu zeznania opowiadając o represjach, jakie spotkały je w tym miejscu.

17 z 17
Fot. Eric VIDAL / European Parliament
Fot. Eric VIDAL / European Parliament

Szczyt liderek w Brukseli

Dziesięć lat temu w Parlamencie Europejskim zainaugurowano Women Political Leaders Summit - Szczyt Kobiet Liderek Politycznych. "Musimy wciąż dążyć do wysokiej reprezentacji kobiet w polityce", powiedziała wtedy prezydentka Liberii, Ellen Johnson Sirleaf. Dekadę później, myślą przewodnią szczytu jest "Representation matters" - "Reprezentacja ma znaczenie". Mimo znacznego wzrostu udziału kobiet w polityce światowej, wciąż 90 proc. populacji kieruje się bowiem uprzedzeniami wobec kobiet. Według najnowszego raportu ONZ, prawie połowa jest zdania, że to mężczyźni są lepszymi przywódcami politycznymi.

Komentarze
> Kobiece zdjęcia tygodnia
A w 9 przypadkach na 10 autorami zdjęć są mężczyźni ;-)
@masofrev
Bo na świecie nie ma nawet 10 fotografów kobiet.
I tak lepszymi fotografami są faceci to fakt po prostu.
już oceniałe(a)ś
1
5
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy