Fot. Ohad Zwigenberg / AP Photo
1 z 17
Śmierć żołnierki w Izraelu
Izraelskie żołnierki opłakują śmierć swojej koleżanki, sierżantki Lii Ben Nun. 19-latka była jedną z trójki wojskowych zabitych przez egipskiego strażnika granicznego, który przekroczył granicę Izraela w sobotę, zanim został śmiertelnie postrzelony przez żołnierzy.
Fot. Tamas Vasvari / MTI / AP
2 z 17
Miss w Budapeszcie
Najpiękniejsze przedstawicielki narodu węgierskiego prezentują się od najlepszej strony podczas finału państwowych eliminacji do konkursu Miss Universe. Zwyciężyła Boglárka Hacsi, 23-letnia studentka. Będzie reprezentowała swój kraj podczas międzynarodowego finału, który odbędzie się w grudniu w Indiach.
Fot. Robert F. Bukaty / AP Photo
3 z 17
Molestowanie w kościele w Portland
Ann Allen, mieszkanka Portland w stanie Maine, trzyma swoje zdjęcie z czasu Pierwszej Komunii Świętej. Allen złożyła pozew cywilny przeciwko rzymskokatolickiej diecezji Portland. Twierdzi, że w latach 60. jako dziecko była wykorzystywana seksualnie przez księdza Lawrence'a Sabatino w parafii św. Piotra. Jej pozew był możliwy dzięki zmianie w prawie stanowym, która zlikwidowała przedawnienie w sprawach o wykorzystywanie seksualne.
Fot. Aurelien Morissard / AP Photo
4 z 17
Królowa Iga Świątek
Najlepsza tenisistka świata, Iga Świątek, cieszy się z pucharu zwyciężczyni turnieju French Open. To jej trzeci wielkoszlemowy triumf na kortach Rolanda Garrosa, a czwarty w karierze (wygrała też w turnieju US Open).
Fot. Henning Kaiser / dpa / AP
5 z 17
Greta Thunberg protestuje i dorasta
Patience Nabukalu, aktywistka na rzecz klimatu z Ugandy (na pierwszym planie), przemawia do megafonu przed Gretą Thunberg podczas wiecu protestacyjnego Fridays for Future w niemieckim Bonn. Aktywiści protestowali przeciwko planowanemu rurociągowi naftowemu w Afryce Wschodniej. W ramach projektu ropa naftowa miałaby być transportowana nowym rurociągiem o długości 1443 kilometrów z zachodniej Ugandy przez Tanzanię do Oceanu Indyjskiego. Greta Thunberg ogłosiła zaś właśnie, że z powodu ukończenia szkoły średniej nie będzie już mogła uczestniczyć w zapoczątkowanym w 2018 r. szkolnym strajku dla klimatu. Z aktywizmu w innej formie nie zamierza jednak rezygnować.
Fot. Antonio Calanni / AP Photo
6 z 17
Pożegnanie Silvio Berlusconiego
Podczas państwowych uroczystości pogrzebowych byłego włoskiego premiera Silvio Berlusconiego, w Mediolanie pojawiły się córki zmarłego polityka. Eleonora pozdrawiała zgromadzone wokół katedry tłumy, a Barbara składała dłonie w geście podziękowania za ich liczne przybycie. Mimo kontrowersji wokół królewskiej oprawy uroczystości, zgromadziła ona kilkanaście tysięcy uczestników.
Fot. Gavriil Grigorov / Sputnik, Kremlin Pool Photo / AP
7 z 17
Rosyjska kosmiczna misja aktorska
Aktorka Julia Peresild przemawia na Kremlu w towarzystwie Władimira Putina podczas ceremonii wręczenia złotych medali Rosyjskiego Bohatera Pracy. Peresild zasłużyła się krajowi, kiedy poleciała na Międzynarodową Stację Kosmiczną w rosyjskim statku kosmicznym Sojuz wraz z kosmonautą Antonem Szkaplerowem i reżyserem Klimem Szipienko, spędzając 12 dni na orbicie i kręcąc pierwszy na świecie film w kosmosie.
Fot. Mukhtar Khan / AP Photo
8 z 17
Wielkie kaszmirskie wesele
Kilkuletni chłopiec wygląda spod morza różowych szat otaczających go młodych kobiet. Dziewczęta przywdziały typowy kaszmirski strój ślubny aby wziąć udział w ceremonii masowych zaślubin dla muzułmańskich narzeczonych, których nie stać na indywidualną, wystawną uroczystość.
Fot. Markus Schreiber / AP Photo
9 z 17
Ani jednej więcej w Berlinie
Protesty pod hasłem "Ani jednej więcej" po śmierci 33-letniej Doroty w szpitalu w Nowym Targu ogarnęły prawie całą Polskę. Solidarność z Polkami narażonymi na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia przez drakońskie prawo antyaborcyjne wyraziły też kobiety poza granicami naszego kraju. Tu znicze zapalone w milczącym proteście w Berlinie.
Fot. Odelyn Joseph / AP Photo
10 z 17
Skrajne ubóstwo na Haiti
Ren?se Est?ve ścina kokosy dla swoich córek Manouchi Victor i Routcheland Veillard w ich domu w wiejskiej okolicy Saint-Louis-du-Sud na Haiti. Rodzina Est?ve walczyła ze skrajnym ubóstwem i nie radziła sobie z utrzymaniem kilkorga dzieci, więc kobieta oddała dwójkę najmłodszych do sierocińca licząc, że otrzymają tam lepszą opiekę i właściwe wyżywienie. Dzieci, nazywane "sierotami ubóstwa", mieszkały w ośrodku przez trzy lata. Widząc jednak, jak bardzo straciły na wadze, matka odebrała je i przywiozła z powrotem do domu. W odzyskaniu dzieci i stworzeniu im przyzwoitych warunków do życia pomogła jej organizacja Little Footprints, Big Steps - "Małe stopy, wielkie kroki."
Fot. Amanda Andrade-Rhoades / AP Photo
11 z 17
Z mamą do pracy na Kapitolu
Ważne sprawy państwowe nie przeszkadzają matce, kongresmence Brittany Pettersen zaserwować synowi popołudniowej porcji mleka. Trzyletni Davis towarzyszy mamie w pracy, uczestnicząc w przesłuchaniu Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów w sprawie stanu międzynarodowego systemu finansowego na Kapitolu w Waszyngtonie.
Fot. Eraldo Peres / AP Photo
12 z 17
Wchodzenie w dorosłość w rdzennej Brazylii
Młoda mieszkanka wioski Tenetehar Wa Tembe, położonej na rdzennym terytorium Alto Rio Guamá w stanie Para w Brazylii, przygotowuje się do wzięcia udziału w festiwalu Wyra'whaw. Ciało pomalowane na czarno i tradycyjny strój są elementami koniecznymi w symbolicznym rytuale dojrzewania.
Fot. Wang Zhao / Pool Photo / AP
13 z 17
W równym szeregu w Pekinie
Członkinie chińskiej gwardii honorowej przygotowują się do ceremonii powitania przed Wielką Halą Ludową w Pekinie. Czekają na przybycie prezydentki Hondurasu Xiomary Castro i gospodarza uroczystości, prezydenta Chin Xi Jinpinga.
Fot. Hussein Malla / AP Photo
14 z 17
Walka o oszczędnosci w Bejrucie
Oryginalne, choć na pewno skuteczne, atrybuty protestacyjne dzierży mieszkanka Bejrutu, domagając się uwolnienia zamrożonych depozytów pod siedzibą banku Byblos. W obliczu galopującej inflacji i spadku wartości krajowej waluty, libańskie banki nałożyły nieformalne kontrole kapitałowe, ograniczając deponentom dostęp do ich funduszy.
Fot. Fredrik Naumann / AP
15 z 17
Dla Iranek w Oslo
PaykanArtCar to organizacja non-profit, która łączy talenty współczesnych irańskich artystów z symbolem dumy narodowej - samochodem Paykan - w celu zwrócenia uwagi na kwestię łamania praw człowieka w Iranie. Co roku samochód powierzany jest irańskiemu artyście jako płótno do wyrażenia idei przywrócenia godności wszystkim obywatelom, bez względu na płeć czy orientację seksualną. Tym razem zabytkowy pojazd (model z 1974 roku, oryginalnie podarowany przez szacha Iranu rumuńskiemu dyktatorowi Nicolae Ceau?escu) został ozdobiony przez irańsko-kanadyjską artystkę Simin Keramati kobiecymi włosami, nawiązującymi do walki Iranek o podstawowe prawa. Odsłonięciu dzieła w Oslo towarzyszyła też irańska aktywistka Masih Alinejad.
Fot. Victor R. Caivano / AP Photo
16 z 17
Cień dawnych tortur w Buenos Aires
Julieta Gonzalez siedzi w opuszczonej celi Banfield Pit, dawnego posterunku policji w Buenos Aires. To jedno z miejsc, których rządząca w latach 1976-1983 dyktatura używała do nielegalnego przetrzymywania i tortur. Gonzalez i cztery inne transseksualne kobiety złożyły w kwietniu zeznania opowiadając o represjach, jakie spotkały je w tym miejscu.
Fot. Eric VIDAL / European Parliament
17 z 17
Szczyt liderek w Brukseli
Dziesięć lat temu w Parlamencie Europejskim zainaugurowano Women Political Leaders Summit - Szczyt Kobiet Liderek Politycznych. "Musimy wciąż dążyć do wysokiej reprezentacji kobiet w polityce", powiedziała wtedy prezydentka Liberii, Ellen Johnson Sirleaf. Dekadę później, myślą przewodnią szczytu jest "Representation matters" - "Reprezentacja ma znaczenie". Mimo znacznego wzrostu udziału kobiet w polityce światowej, wciąż 90 proc. populacji kieruje się bowiem uprzedzeniami wobec kobiet. Według najnowszego raportu ONZ, prawie połowa jest zdania, że to mężczyźni są lepszymi przywódcami politycznymi.
Wszystkie komentarze
A w 9 przypadkach na 10 autorami zdjęć są mężczyźni ;-)
Bo na świecie nie ma nawet 10 fotografów kobiet.
I tak lepszymi fotografami są faceci to fakt po prostu.