WObiektywie. Martha Stewart z muppetami, poetka NASA i designerka AI [zdjęcia]

Magdalena Stroka-Felicka
Kadetka podczas ceremonii wręczenia dyplomów w Amerykańskiej Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Czerwiec 2023.

Kadetka podczas ceremonii wręczenia dyplomów w Amerykańskiej Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Czerwiec 2023. (Fot. John Leyba / AP Photo)

Martha Stewart okazuje czułość Muppetom, a królowa Camilla Percy'emu - emerytowanemu ogierowi z legendarnej stajni. W Colorado kadetki dołączają do amerykańskich sił powietrznych, a w New Delhi policjantki otaczają protestujące zapaśniczki kordonem. Jordania ma nową księżniczkę, z wykształcenia architektkę, a Iran kolejne warsztaty stolarskie prowadzone silną kobiecą ręką. Ai-da, robot o sztucznej inteligencji maluje obrazy, a zupełnie ludzka poetka pisze wiersz dla misji kosmicznej NASA. Oto wybór najciekawszych kobiecych zdjęć tygodnia.
1 z 17
Fot. Evan Agostini / Invision / AP
Fot. Evan Agostini / Invision / AP

Martha i Muppety

Martha Stewart, która zasłynęła ostatnio historyczną okładką w magazynie "Sports Illustrated", pozuje do zdjęcia z mieszkańcami Ulicy Sezamkowej, Elmo i Groverem. Telewizyjna trójka spotkała się podczas dorocznej gali charytatywnej Sesame Workshop, podczas której zbierane były fundusze na pomoc potrzebującym dzieciom.

2 z 17
Fot. John Leyba / AP Photo
Fot. John Leyba / AP Photo

Dyplomowana kadetka Air Force

Świeżo upieczona kadetka krzyczy z radości podczas uroczystości rozdania świadectw Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Colorado Springs. Niestety to nie osiągnięcia młodych kadetów zdobiły tego dnia nagłówki mediów, ale efektowny upadek obecnego na ceremonii prezydenta Joe Bidena.

3 z 17
Fot. Royal Hashemite Court / AP
Fot. Royal Hashemite Court / AP

Książę i architektka w Jordanii

Ulice Ammanu zapełniły się mieszkańcami świętującymi ślub na jordańskim dworze królewskim. Książę Hussein, syn króla Abdullaha II i królowej Ranii, poślubił swą ukochaną podczas tradycyjnej ceremonii, na którą zjechały się koronowane głowy i przywódcy państw ze wszystkich stron świata. Jej Wysokość Księżniczka Jordanii, pochodząca z Arabii Saudyjskiej Rajwa Khaled bin Musaed bin Saif bin Abdulaziz Al Saif z wykształcenia jest architektką.

4 z 17
Fot. Alex Brandon / AP Photo
Fot. Alex Brandon / AP Photo

Pamięć o poległych w Memorial Day

Avery Carlin odwiedza grób swojego wujka, kaprala armii amerykańskiej Michaela Pursela na Cmentarzu Narodowym Arlington pod Waszyngtonem. Kobieta leży na trawie przykryta kocem i jak wielu rodaków spędza Dzień Pamięci (Memorial Day) przy pomnikach bliskich - członkach amerykańskich sił zbrojnych i wojennych weteranów.

5 z 17
Fot. Kin Cheung / AP Photo
Fot. Kin Cheung / AP Photo

Artystka ze świata sztucznej inteligencji

AI, czyli sztuczna inteligencja, spędza sen z powiek tym, którzy obawiają się, że niebawem przejmie ich obowiązki i miejsca pracy. Dotyczy to też świata designu. Podczas czwartej edycji London Design Biennale w Somerset House w Londynie, odwiedzających przywitała Ai-da - stworzona przez Aidana Mellera i nazwana na cześć Ady Lovelace artystka-robot. Dzięki wgranemu systemowi sztucznej inteligencji stworzonemu przed naukowców z Oxfordu, połączonemu z oprogramowaniem graficznym, Ai-da potrafi tworzyć poezję, projektować, rysować i malować. Stworzyła m.in. portret królowej Elżbiety II zaprezentowany podczas Platynowego Jubileuszu monarchini.

6 z 17
Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo
Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo

Poławiaczki małży w Hiszpanii

Bea Moledo, Ana Abreu i Marisol Rodriguez szukają małży w ujściu rzeki Lourizan w Galicji w północnej Hiszpanii. Kobiety pracują w grupach, brnąc po mokrych piaskach ujścia rzecznego, czekając na zazwyczaj bogaty w zbiory czas odpływu. Poszukiwaczki małży nazywają siebie "morskimi rolniczkami".

7 z 17
Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo
Fot. Natacha Pisarenko / AP Photo

Rosyjskie małżonki w Buenos

Nadieżda i Tatiana Skvortosove pozują fotografowi podczas sesji po ceremonii ślubnej w Buenos Aires w Argentynie. Ostatnie lata przyniosły wzmożoną emigrację Rosjan do Brazylii i Argentyny nie tylko ze względu na wojnę w Ukrainie. Jak mówią kobiety, w ciągu ostatniej dekady otwarte życie jako członkinie społeczności LGBTQ+ stawało się w Rosji coraz trudniejsze. Pobrały się w urzędzie stanu cywilnego niecały miesiąc po przeprowadzce do Buenos Aires, ale nazwiska zmieniły jeszcze w Rosji, aby móc udawać siostry.

8 z 17
Fot. Matias Delacroix / AP Photo
Fot. Matias Delacroix / AP Photo

Baletnice w Wenezueli

Tancerki baletowe zmieniają i dopinają kostiumy w przerwie między występami w spektaklu "Coppélia" Léa Delibes'a w teatrze Teresy Carreno w Caracas.

9 z 17
Fot. Fabiano Maisonnave / AP Photo
Fot. Fabiano Maisonnave / AP Photo

Samotność matki w Amazonii

Maria de Fatima da Costa, członkini społeczności Sao Gabriel w stanie Amazonia kryje się za siecią rybacką. Maria jest matką Amarildo da Costa de Oliveiry i Oseney'a da Costa de Oliveiry, mężczyzn oskarżonych o zabójstwo eksperta ds. społeczności tubylczych Bruno Pereiry i Doma Phillipsa - brytyjskiego dziennikarza, których ciała odnaleziono w Amazonii w lecie 2022 roku. Obaj synowie Marii przebywają w więzieniu o zaostrzonym rygorze.

10 z 17
Fot. Ohad Zwigenberg / AP Photo
Fot. Ohad Zwigenberg / AP Photo

Pożegnanie męża na Zachodnim Brzegu

Kilkuletni chłopiec tuli się do pleców matki, Tal Tamari podczas pogrzebu swojego ojca, Meira Tamari w żydowskim osiedlu Shaked na Zachodnim Brzegu. 32-latek został zastrzelony przez palestyńskich napastników.

11 z 17
Fot. Kirsty Wigglesworth / AP Photo
Fot. Kirsty Wigglesworth / AP Photo

Królowa Camilla i ogier Percy

Brytyjska królowa Camilla głaszcze Percy'ego Toplisa, kiedyś konia wyścigowego, dziś emerta. Monarchini złożyła wizytę w The British Racing School w Newmarket. Legendarna szkoła jeździecka obchodzi właśnie 40-lecie istnienia.

12 z 17
Fot. Esteban Felix / AP Photo
Fot. Esteban Felix / AP Photo

Superwoman w sądzie

Ubrana w kostium Super Girl pracowniczka Pałacu Sprawiedliwości w Santiago z rozmachem przemierza salę sądową podczas pozorowanego procesu. Fikcyjna rozprawa to część obchodów Dnia Dziedzictwa, podczas którego wiele muzeów, teatrów i historycznych budynków rządowych otwiera swoje podwoje, aby promować dziedzictwo historyczne Chile.

13 z 17
Fot. Ariana Cubillos / AP Photo
Fot. Ariana Cubillos / AP Photo

W pułapce przemocy na Haiti

Lovenie Joseph trzyma swojego synka podczas badania w izbie przyjęć prowadzonej przez Lekarzy bez Granic w dzielnicy Cite Soleil w Port-au-Prince na Haiti. Z powodu eskalacji przemocy wywołanej walkami gangów, organizacja została zmuszona do czasowego wstrzymania działalności w mieście.

14 z 17
Fot. Rodrigo Abd / AP Photo
Fot. Rodrigo Abd / AP Photo

Praca kobiet w Afganistanie

Pracowniczki fabryki dywanów w Kabulu selekcjonują i przygotowują do tkania naturalną wełnę. Fabryki to jedno z ostatnich miejsc, w których reżimowa władza talibów pozwala pracować kobietom.

15 z 17
Fot. Altaf Qadri / AP Photo
Fot. Altaf Qadri / AP Photo

Protesty zapaśniczek w New Delhi

Funkcjonariuszki policji w New Delhi stoją na pierwszej linii barykady podczas manifestacji zwolenników opozycyjnej Partii Kongresowej. Demonstranci protestują przeciwko szefowi Federacji Zapaśniczej Indii. Brij Bhushan Sharan Singh mierzy się z zarzutami molestowania seksualnego młodych zawodniczek. Podczas protestów doszło do aresztowania kilku sportowców, m.in. Sakshi Malik, brązowej medalistki igrzysk w Rio i pierwszej hinduskiej zapaśniczki z olimpijskim medalem.

16 z 17
Fot. Hadi Mizban / AP Photo
Fot. Hadi Mizban / AP Photo

Kobiecy warsztat w Iraku

30-letnia Aliyaa Tami pracuje w swoim warsztacie stolarskim w Bagdadzie. Coraz więcej kobiet decyduje się w Iraku na zakładanie warsztatów i pracę z drewnem, tradycyjnie zarezerwowaną dla mężczyzn.

17 z 17
Fot. Gregory M. Waigand / NASA / AP
Fot. Gregory M. Waigand / NASA / AP

Kosmiczna poetka NASA

Ada Limón, poetka, laureatka amerykańskiej nagrody U.S. Poet pozuje do zdjęcia w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w kalifornijskiej Pasadenie. Limón napisała wiersz na potrzeby planowanej misji NASA na księżyc Jowisza, Europę. Utwór zatytułowany "In Praise of Mystery: A Poem for Europa" zostanie wygrawerowany na statku kosmicznym Europa Clipper, który wyruszy na misję w październiku 2024 roku.

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy