WObiektywie. Błotny protest w Rzymie, krwawa manifestacja w Cannes i robótki ręczne w więzieniu

Magdalena Stroka-Felicka
Protest antywojenny w Cannes. Maj 2023.

Protest antywojenny w Cannes. Maj 2023. (Fot. Daniel Cole / AP Photo)

Na czerwonym dywanie w Cannes gwiazdy pozują w błyskach fleszy, a aktywistki protestują w szczelnym kordonie ochrony. Na szczycie G7 politycy debatują o losach świata, podczas gdy ich żony, a także jeden mąż, oglądają japońskie tańce narodowe. Żołnierki walczą na frocie w Ukrainie i stają w równym szeregu w Pekinie. W świecie mody demokracja - Louis Vuitton pokazuje najnowszą kolekcję na włoskiej wyspie, a Boliwijki - w więzieniu w La Paz. Mistrzyni Martina Navratilova błyszczy na korcie ze Złotą Rakietą, a Tina Turner - na firmamencie gwiazd, które odeszły zbyt szybko. Bo jest, i zawsze już będzie, simply the best.
1 z 15
Fot. Joel C Ryan / Invision / AP
Fot. Joel C Ryan / Invision / AP

Natalie Portman w Cannes

Niedługo po odwiedzinach w Poznaniu, które wzbudziły niemały protest po prawej stronie polskiej sceny politycznej, aktorka Natalie Portman zawitała na Lazurowe Wybrzeże. Podczas 76. Festiwalu Filmowego w Cannes promowała film "May December".

2 z 15
Fot. Cecilia Fabiano / LaPresse / AP
Fot. Cecilia Fabiano / LaPresse / AP

Błotny protest w Rzymie

Aktywistka z grupy "Ostatnie pokolenie" (ang. "Last Generation") oblała się błotem podczas protestu zorganizowanego pod budynkiem rzymskiego Senatu. Mocna reakcja policji nie przeszkodziła jej wykrzykiwać: "Pomóżcie nam w transformacji ekologicznej!"

3 z 15
Fot. LIBKOS / AP Photo
Fot. LIBKOS / AP Photo

Na froncie w Ukrainie

Uśmiechnięta żołnierka siedzi na dachu transportera opancerzonego, który w tumanach kurzu przesuwa się w okolice linii frontu w rejonie Ługańska.

4 z 15
Fot. Daniel Cole / AP Photo
Fot. Daniel Cole / AP Photo

Kobiece protesty w Cannes

Czerwony dywan przed Pałacem Festiwalowym w Cannes stał się areną wymownych manifestacji aktywistek. Jedna z nich, ubrana w suknię w barwach ukraińskiej flagi, na pełnych filmowych gwiazd festiwalowych schodach oblała się płynem imitującym krew. Nie wypowiedziała przy tym żadnego słowa. Inna, należąca do feministycznej organizacji SCUM, głośno protestowała przeciwko surogacji, z której często korzystają gwiazdy przemysłu filmowego.

5 z 15
Fot. Japan Pool / AP
Fot. Japan Pool / AP

Pierwsze żony, wnuczka i mąż

Podczas szczytu G7 w Japonii przywódcy światowych mocarstw dyskutowali o palących problemach politycznych i gospodarczych. Ich drugie połówki jak zwykle miały zapewniony bogaty program kulturalno-rozrywkowy. W świątyni Itsukushima zorganizowano barwny pokaz tradycyjnych japońskich tańców, a na widowni zasiedli: wnuczka Joe Bidena Maisy, pierwsza dama Jill Biden, żona brytyjskiego premiera Akshata Murty, japońska pierwsza dama Yuko Kishida, małżonka kanclerza Niemiec Britta Ernst oraz rodzynek - Heiko von der Leyen, mąż Ursuli.

6 z 15
Fot. Kin Cheung / AP Photo
Fot. Kin Cheung / AP Photo

Pożegnanie Tiny Turner

Fanka dotyka portretu Tiny Turner wywieszonego przed Teatrem Aldwych w Londynie. W środę świat obiegła informacja o śmierci legendy muzyki, która po długiej chorobie zmarła w swoim domu w Kuesnacht niedaleko Zurichu. Zrozpaczeni fani składają kwiaty pod domem artystki i przy jej gwieździe w Alei Sław w Hollywood.

7 z 15
Fot. Ebrahim Noroozi / AP Photo
Fot. Ebrahim Noroozi / AP Photo

Być kobietą w Afganistanie

Ubrane w burki zakrywające całe ciało, stłoczone pod ścianą i pilnowane przez uzbrojonego strażnika, mieszkanki Kabulu stoją w kolejce po darmowe racje żywnościowe przygotowane przez jedną z organizacji pomocowych. Amnesty International ogłosiło właśnie, że za drastyczne ograniczenia praw kobiet w Afganistanie, talibowie powinni zostać oskarżeni o zbrodnię przeciwko ludzkości i osądzeni w Międzynarodowym Trybunale Karnym.

8 z 15
Fot. Omar Sanadiki / AP Photo
Fot. Omar Sanadiki / AP Photo

Śniadanie na trawie w Syrii

Syryjska pierwsza dama Asma Assad, żona prezydenta Bashara Assada, celebruje śniadanie z żonami rolników podczas rozpoczętych właśnie różanych dożynek w wiejskich okolicach Damaszku.

9 z 15
Fot. Mark Baker / AP Photo
Fot. Mark Baker / AP Photo

Indyjskie tańce w Sydney

Indyjska grupa taneczna wykonuje figurę wieloramienną podczas pokazu w Qudos Bank Arena w Sydney. Podczas swojej drugiej wizyty w Australii, premier Indii Narendra Modi odwiedził zamieszkującą miasto hinduską społeczność.

10 z 15
Fot. Antonio Calanni / AP Photo
Fot. Antonio Calanni / AP Photo

Wielka moda na rajskiej wysepce

Nicolas Ghesquier, projektant stojący na czele domu mody Louis Vuitton, zaprezentował najnowszą kolekcję Cruise 2024 w rajskich okolicznościach przyrody - pokaz odbył się na włoskiej wysepce Isola Bella na jeziorze Maggiore. Wśród zaproszonych gwiazd znalazły się Catherine Deneuve i Cate Blanchett. I byłby to pewnie pokaz sezonu, gdyby nie ulewny deszcz, który szybko kazał gościom schować się pod parasolami.

11 z 15
Fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo
Fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo

Pod okiem kamer w Moskwie

Yekaterina Maksimova, rosyjska dziennikarka i aktywistka, wschodzi na stację metra w Moskwie. W ciągu ostatniego roku kobieta została zatrzymana pięć razy, kiedy "wyłapywały" ją wszechobecne kamery bezpieczeństwa z funkcją rozpoznawania twarzy. Jak mówi, policjanci zatrzymywali ją, ale nie wiedzieli dlaczego, więc po kilku godzinach wypuszczali na wolność.

12 z 15
Fot. Thomas Peter / AP
Fot. Thomas Peter / AP

Jak od linijki w Pekinie

Żołnierki gwardii honorowej stoją w idealnym szyku podczas ceremonii przywitania prezydenta Republiki Konga, Felixa Tshisekediego, w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.

13 z 15
Fot. Juan Karita / AP Photo
Fot. Juan Karita / AP Photo

Więzienny pokaz mody

Więźniarka pokazuje szal, który stworzyła podczas odbywania wyroku w więzieniu dla kobiet Obrajes w La Paz w Boliwii. W ośrodku zorganizowano specjalny, sponsorowany przez program "Przedsiębiorczość na rzecz wolności" pokaz mody, podczas którego kobiety miały możliwość zaprezentowania wytworzonych przez siebie akcesoriów i tekstyliów.

14 z 15
Fot. Gregorio Borgia / AP Photo
Fot. Gregorio Borgia / AP Photo

Złota Martina w Rzymie

Martina Navratilova, 18-krotna mistrzyni Wielkiego Szlema w grze pojedynczej i członkini Międzynarodowej Galerii Sław Tenisa, przechadza się po korcie ze Złotą Rakietą, nagrodą honorową, którą otrzymała od Włoskiej Federacji Tenisowej przed finałowym meczem mężczyzn w turnieju Italian Open w Rzymie. Navratilova odniosła ogromne zwycięstwo także w życiu prywatnym - niedawno ogłosiła, że wygrała walkę z nowotworem.

15 z 15
Fot. Arnulfo Franco / AP Photo
Fot. Arnulfo Franco / AP Photo

Na pomoc żółwiom w Panamie

Callie Veelenturf, biolożka zajmująca się ochroną środowiska morskiego i założycielka "The Leatherback Project" - inicjatywy na rzecz ochrony żółwi skórzastych, razem z  wolontariuszkami kontroluje gniazda na plaży w pobliżu Armila w Panamie. Do niedawna zagrożony wyginięciem gatunek został właśnie objęty międzynarodową ochroną i prawem do życia w środowisku wolnym od zanieczyszczeń i innych szkodliwych skutków działalności człowieka.

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy