WObiektywie. Szał Eurowizji, echa koronacji i ślub w stylu Star Wars

Magdalena Stroka-Felicka
Eurowizja 2023, występ Mae Muller podczas próby kostiumowej. Liverpool, maj 2023.

Eurowizja 2023, występ Mae Muller podczas próby kostiumowej. Liverpool, maj 2023. (Fot. Martin Meissner / AP Photo)

W Londynie księżna Kate podróżuje królewską karocą, Jill Biden walczy z angielskim deszczem, a Paloma Faith manifestuje podczas koronacyjnego koncertu. W Kijowie narzeczona żegna ukochanego żołnierza, a orkiestra symfoniczna schodzi do schronu. W Indiach islam i hinduizm łączą się w kobiecym dialogu, a tancerki na wygnaniu goszczą Dalajlamę. W Vegas ślub biorą fani Gwiezdnych Wojen, a w Nowym Jorku Jane Fonda trzyma rękę na pulsie. Oto subiektywny wybór najlepszych kobiecych zdjęć mijającego tygodnia.
1 z 17
Fot. Evan Agostini/Invision/AP
Fot. Evan Agostini/Invision/AP

Jane Fonda i dobre obyczaje

Jane Fonda stanęła na straży skromności uczestników uroczystej premiery swojego najnowszego filmu "Book Club: Następny rozdział" w Nowym Jorku. W opowieści o czterech przyjaciółkach w kwiecie wieku odkrywających na nowo radość z życia zagrała u boku Mary Steenburgen, Candice Bergen i Diane Keaton.

2 z 17
Fot. Heng Sinith / AP Photo
Fot. Heng Sinith / AP Photo

Azjatyckie akrobacje olimpijskie

Kambodżańskie tancerki wykonują powietrzny układ gimnastyczny podczas ceremonii otwarcia 32. Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej. Impreza zorganizowana w Phnom Penh ma ponad sześćdziesięcioletnią tradycję i wciąż się rozwija - w tym roku na przykład po raz pierwszy uczestniczyli w niej sportowcy z Timoru Wschodniego.

3 z 17
Fot. Aijaz Rahi / AP Photo
Fot. Aijaz Rahi / AP Photo

Kobiecy dialog islamsko-hinduski

Modelową wersję idei dialogu między podziałami prezentują mieszkanki indyjskiego Bengaluru w stanie Karnataka. Muzułmanka i wyznawczyni hinduizmu przysiadły na ławeczce po oddaniu głosów w lokalu wyborczym. Sondaże wskazują, że partia opozycyjna prowadzi przed nacjonalistyczną Indyjską Partią Ludową premiera Narendra Modiego.

4 z 17
Fot. Alex Babenko / AP
Fot. Alex Babenko / AP

Pożegnanie żołnierza w Kijowie

Ivanka Sanina idzie w kondukcie pogrzebowym swojego narzeczonego, Christophera Jamesa Campbella, żołnierza międzynarodowego legionu walczącego w Ukrainie, weterana wojny w Iraku. Amerykanin zginął w walkach w Bachmucie.

5 z 17
Fot. Martin Meissner / AP Photo
Fot. Martin Meissner / AP Photo

Szał Eurowizji

Reprezentantka Wielkiej Brytanii Mae Muller występuje podczas próby kostiumowej przed  konkursem Eurowizji. Tegoroczna edycja odbywa się w Liverpoolu, a do finału dostała się też reprezentantka Polski lub - jak twierdzą niektórzy - telewizji polskiej, Blanka.

6 z 17
Fot. Mary Altaffer / AP Photo
Fot. Mary Altaffer / AP Photo

Psio-ludzkie wysokie loty

Monty, zaiste niemały przedstawiciel rasy sznaucer olbrzym, frunie w powietrzu razem ze swoją opiekunką podczas wystawy psów Westminster Kennel Club Dog Show w Nowym Jorku.

7 z 17
Fot. Toby Melville / AP
Fot. Toby Melville / AP

Księżna jak z bajki

Catherine, księżna Walii, wraca karocą z uroczystości koronacji swojego teścia, króla Karola i królowej Kamilli. Poszukującym sensacji nie udało się wychwycić podczas ceremonii żadnych potknięć ani uchybień. Być może z powodu nieobecności w Westminsterze księżnej Meghan, a być może dlatego, że większość uwagi jak zwykle skupiła na sobie perfekcyjna Kate.

8 z 17
Fot. Kin Cheung / AP Photo
Fot. Kin Cheung / AP Photo

Jill Biden walczy z deszczem w Londynie

Oprócz uczestnictwa w koronacji nowej pary królewskiej, w kalendarzu odwiedzającej Londyn Jill Biden znalazło się spotkanie z żoną brytyjskiego premiera - Akshatą Murty. Zaliczywszy walkę z legendarną angielską pogodą, amerykańska pierwsza dama w pełni zrealizowała plan wycieczki.

9 z 17
Fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo
Fot. Alexander Zemlianichenko / AP Photo

Baletowe przygotowania w Moskwie

Podczas gdy tegoroczna parada wojskowa na Placu Czerwonym - delikatnie mówiąc - nie zachwyciła rozmachem, obchody Dnia Zwycięstwa obfitowały w atrakcje poboczne. Przed uroczystym koncertem trenowały baletnice, za tło prób mając fontannę "Przyjaźń narodów" przy moskiewskim WDNH, Wystawę Osiągnięć Gospodarki Narodowej.

10 z 17
Fot. Amr Nabil / AP
Fot. Amr Nabil / AP

Ucieczka z Sudanu

Matka przytula kilkumiesięczne niemowlę czekając na miejsce na wojskowym statku ewakuującym ludność z Port Sudan. Organizacje międzynarodowe alarmują, że w obliczu wciąż eskalującej przemocy i ciężkich walk pomiędzy sudańską armią, a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Reagowania, krajowi grozi katastrofa humanitarna.

11 z 17
Fot. Ashwini Bhatia / AP Photo
Fot. Ashwini Bhatia / AP Photo

Taniec dla Dalajlamy w Indiach

Tancerki Tashi Shölpa, ubrane w tradycyjne tybetańskie stroje, szykują się do występu przed Dalajlamą w świątyni Tsuglakhang w Dharamshali. Duchowy przywódca odwiedził miasto aby wziąć udział w obchodach 25-lecia Bharat Tibbat Sahyog Manch - organizacji działającej na terenie Indii, zrzeszającej Tybetańczyków na wygnaniu i szerzącej wiedzę o wspólnej historii obu krajów. Tym razem unikając niejednoznacznie śmiesznych żartów, Dalajlama wyraził nieustającą wiarę w wolność Tybetu.

12 z 17
Fot. Ian West / Pool via AP
Fot. Ian West / Pool via AP

Klimatyczny manifest w Windsorze

Elton John nie odebrał telefonu, Adele odmówiła. Paloma Faith była jedną z nielicznych gwiazd, które przyjęły zaproszenie do występu podczas koncertu celebrującego koronację króla Karola i królowej Kamili. Artystka wykorzystała tę okazję, aby na czerwonym dywanie podnieść kwestię ochrony klimatu - jej strój zdobił napis "Climate".

13 z 17
Fot. Lindsey Wasson / AP Photo
Fot. Lindsey Wasson / AP Photo

Pamięci zaginionych rdzennych plemion

W pierwszym rzędzie demonstracji zorganizowanej 6 maja w Seattle idą Savanna Briggs-Vielle z plemienia Blackfeet (Czarne Stopy), Lisa Monger z plemienia Tutalip, Kayla Harstad z grupy zamieszkującej rezerwat Chippewa i Sajali Keeline, przedstawicielka plemienia Muckleshoot. Kobiety przewodzą trzeciemu marszowi pamięci Zaginionych Rdzennych Kobiet, Mężczyzn i Rodzin.

14 z 17
Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo
Fot. Alvaro Barrientos / AP Photo

Chleb dla świętego w Hiszpanii

Uczestniczki tradycyjnej Procesji Chleba przygotowują się do startu w Santo Domingo de La Calzada na północy Hiszpanii. W niesionych na głowach koszach ukrywają bochenki chleba jako symbol pomocy biednym i potrzebującym. Procesja jest częścią Fiestas del Santo, corocznych fiest dedykowanych patronowi miasta - świętemu Dominikowi de la Calzada, oferującemu pomoc ubogim i wiernym pielgrzymującym do Santiago de Compostela.

15 z 17
Fot. Julio Cortez / AP Photo
Fot. Julio Cortez / AP Photo

Szyk i elegancja na wyścigach

Obserwatorki gonitwy podczas wyścigów konnych w Kentucky Oaks prezentują miks mody wysokiej z przystępną. Ich bogato zdobione kapelusze chronią przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami, umożliwiając spokojne spożywanie mniej eleganckiego, choć z pewnością pożywnego posiłku.

16 z 17
Fot. Bernat Armangue / AP Photo
Fot. Bernat Armangue / AP Photo

Jamala śpiewa w Kijowie

Jamala, ukraińska piosenkarka, zwyciężczyni konkursu Eurowizji z 2016, czeka na rozpoczęcie koncertu w Operze Narodowej w Kijowie, podczas którego wystąpi w towarzystwie ukraińskiej orkiestry symfonicznej. Koncert, będący prezentacją najnowszej płyty artystki z wyborem tradycyjnych pieśni Tatarów krymskich, został przerwany przez alarm przeciwlotniczy, który zmusił wszystkich muzyków do zejścia ze sceny prosto do schronu.

17 z 17
Fot. John Locher / AP Photo
Fot. John Locher / AP Photo

Ślub z nadania księżniczki Leii

Księżniczka Leia usuwa się w cień pozwalając nowożeńcom, Erin Clemens i Michaelowi Van Wornerowi cieszyć się pierwszym małżeńskim pocałunkiem. W Little Vegas Chapel w Las Vegas przyłączono się do celebrowania Dnia Star Wars. Święto miłośników gwiezdnej sagi obchodzone jest 4 maja pod hasłem "May the fourth be with you".

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy