Jennifer Lawrence, Reese Witherspoon, Sonia Bohosiewicz: jak celebrytki walczą o równe płace

Jennifer Lawrence, Reese Witherspoon, Sonia Bohosiewicz: jak celebrytki walczą o równe płace

Katarzyna Pawłowska
Są cenione i uwielbiane. Mimo to wciąż opłacane gorzej niż ich koledzy z branży. Coraz częściej zabierają głos nie tylko w swoim własnym interesie. I mają to szczęście, że są słuchane i cytowane na całym świecie
www.instagram.com/jennifer_lawrence_jlaw/ www.instagram.com/jennifer_lawrence_jlaw/

Jennifer Lawrence, aktorka

Grała m.in. w "Igrzyskach śmierci", "Poradniku pozytywnego myślenia" i "X-Men: Mroczna Phoenix"

Kiedy hackerzy włamali się na serwery firmy Sony i w sieci znalazła się korespondencja bossów firmy, Lawrence dowiedziała się, że mimo iż jest najlepiej zarabiającą aktorką, wciąż zarabia znacznie mniej niż jej koledzy z planu. "Kiedy dowiedziałam się, ile mniej zarabiam od farciarzy z fujarami, wkurzyłam się nie na Sony, ale na siebie. Zawiodłam jako negocjatorka, bo za szybko odpuszczałam".

1
MARK SCHIEFELBEIN/AP MARK SCHIEFELBEIN/AP

Serena Williams, tenisistka

Novak Djokovic, serbski tenisista, stwierdził niedawno, że w jego branży mężczyźni powinni zarabiać więcej niż kobiety, bo bilety na ich mecze sprzedają się lepiej i to oni generują większe przychody dla sponsorów. Na jego słowa zareagowała 21-krotna triumfatorka turniejów Wielkiego Szlema, Serena Williams - "To rozczarowujące. Gdybym miała syna i córkę, którzy grają w tenisa, nigdy bym im nie próbowała wmówić, że mój syn powinien zarabiać więcej, bo jest chłopcem. Novak ma prawo do własnego zdania, ale jestem ciekawa, czy, jeśli będzie miał kiedyś córkę powie jej, że zasługuje na mniej, bo jest dziewczynką"

2
fot. Marcin Kaliński fot. Marcin Kaliński

Sonia Bohosiewicz, aktorka

Grała min. w filmach "Rezerwat", "Excentrycy", "7 uczuć"

Podczas rozmów o moim udziale w bardzo dużym serialu moja menedżerka zaproponowała stawkę, jaką w tym serialu mają mężczyźni. Zmieniono mnie. Szukają innej aktorki. Nikt ze mną nawet nie negocjował".

3
JORDAN STRAUSS / AP JORDAN STRAUSS / AP

Reese Witherspoon, aktorka

Laureatka Oscara za film "Spacer po linie,  producentka serialu "Wielkie kłamstewka"

Przy okazji "Wielkich kłamstewek" udało się jej zwrócić uwagę na problem nierówności płac między aktorkami i aktorami w produkcjach HBO. Telewizja zdecydowała się je zlikwidować.

4
Fot. Tyler Golden / flickr.com Fot. Tyler Golden / flickr.com

Emma Stone, aktorka

Laureatka Oscara za główną rolę w "La La Land" i pierwszoligowa hollywoodzka aktorka

Niedawno wyznała, że zdarzało się, iż jej filmowi partnerzy - mężczyźni - zgadzali się na obniżenie gaży, by nie zarabiać więcej od niej. 

5
Komentarze
Problem z aktorkami jest taki, że jest ich dużo i na każde miejsce jest mnóstwo chętnych i większość z nich jest taka lekko na jedno kopyto.
Pewnie są takie jak Judi Dench, Meryl Streep i parę innych które potrafią pociągnąć każdy film natomiast w połowie filmów spokojnie można zastąpić Jennifer Lawrence, Emilię Clark etc. jakąkolwiek ładną dziewczyną która w miarę umie grać i wyjdzie podobnie. A chętnych ładnych aktorek jest w Hollywood na pęczki.
Męscy aktorzy AAA są zdecydowanie bardziej wyraziści, taki Daniel Day-Lewis, Michael Fassbender itp. potrafi sprawić, że człowiek nawet z mega kiepskiego filmu nie wyjdzie z kina i ogólnie jako marka są dużo silniejsi.
@iwanme
chyba jest też całkiem sporo przystojnych aktorów grających na jedno kopyto, trudno jednego od drugiego odróżnić, ale i tak lepiej im płacą niż ich damskim odpowiednikom.
Rzecz w tym, że dobra aktorka dostaje zwykle mniejszą gażę, niż dobry aktor.
już oceniałe(a)ś
4
0
@iwanme
Widzę, że do tej pory oglądał Pan filmy kręcone przez mężczyzn dla mężczyzn. Proszę obejrzeć wspomniane wyżej Wielkie Kłamstewka. Dobry aktor to dobry aktor, dobra aktorka to dobra aktorka i tyle. Oczywiście są filmy, w którym aktorów i aktorki dobiera się wyłącznie wg klucza - jak wyglądają bez koszuli i zazwyczaj są to filmy niezwykle nudne i niewysokich lotów - na przykład cała seria z Chrisem Hemsworthem, gdzie nawet jego biceps nie potrafi stłumić ziewnięcia za ziewnięciem.
już oceniałe(a)ś
2
0
@emerald
Klamstewka oglądałem, Whiterspoon to akurat dobry przykład aktorki która dojrzała, Kidman w końcu botoks trochę odpuścił. Myślę, że żadna za rolę nie dostała mniej niż Skarsg?rd.
już oceniałe(a)ś
0
1
@joanna333
Jest, tylko mniej niż kobiet i nawet oni są nieraz bardziej rozpoznawalni oraz przynoszą więcej kasy.
już oceniałe(a)ś
0
0
@emerald
Jeśli chodzi o Hemswortha to cóż nie widziałem z nim zbyt wiele filmów, kojarzę go tylko z tych MCU gdzie pewnie zarabia bardzo dobrze, ale też wątpię czy jakoś więcej niż Scarlet Johansson. Po takich filmach nie oczekuje się raczej wybitnej gry aktorskiej i zarówno on jak Johansson według mnie spokojnie do zastąpienia przez generyczną ślicznotkę/przystojniaka.
już oceniałe(a)ś
0
0
@iwanme
największym wrogiem kobiet są inne kobiety ... same sobie zaniżają wynagrodzenie, jak jedna się nie zgodzi to przyjdą inne za mniej; oczywiście są "filmy" i Filmy itede
już oceniałe(a)ś
0
0
Celebrytki? Jak tu odjąć status kobiecie? właśnie nazywając kobiety sukcesu, aktorki, sportsmenki celebrytkami.
@Jarachowiak
Ogólnie chodzi o udzielanie się w mediach.
Aktorka która gra w filmach, piosenkarka która wydaje płyty i gra koncerty, sportsmenka która uprawia sport i bierze udział w zawodach to aktorki, piosenkarki, sportsmenki (swoją drogą jeszcze nikt nie stworzył potworka sportswumenki? )

Natomiast gdy się do tego doda lans i sporą w mediach to mamy celebrytki.
już oceniałe(a)ś
0
0
@iwanme
Widać znaczenie tego słowa się zmieniło. Dla mnie ciągle oznacza osobę znaną z tego, że nie jest znana z niczego.
już oceniałe(a)ś
0
0
Znów to samo. Wysokie Obciachy nie chcą pamiętać o jednym: towar jest tyle wart ile zechce za niego zapłacić klient. Gdyby filmy z głównymi rolami aktorek przynosiły takie dochody jak te z aktorami to płace wyrównałyby się bez konieczności protestów. To się nazywa wolny rynek.
już oceniałe(a)ś
1
2
Są zatrudnione w dużej spółce medialnej "Agora". Na łamach swojego dodatku WO niejednokrotnie poruszają problematykę nierównych pensji kobiet i mężczyzn. Kobiety, zwłaszcza aktorki, są przez nie przedstawiane jako ofiary tychże nierówności.
Jednocześnie panie z WO, zawodowo pracujące w mediach, nigdy nie wykorzystały łamów swojego dodatku, żeby przedstawić własnego pracodawcę w pozytywnym świetle, wskazać go jako przykład, który warto naśladować, bo stosuje równość płac i nie faworyzuje żadnej z płci.
Czy panie z WO walczą o równość płac kobiet i mężczyzn cudzymi rękami?
Czy same wywalczyły ową równość na własnym podwórku?

Chętnie o tym poczytam.
już oceniałe(a)ś
2
0
W naszym języku termin "celebrytka" to nie to samo co "celebrity"; ten drugi byłby tu właściwszy: wszystkie wymienione tu panie są świetne w swoich zawodach; są słynne z talentu, a nie pokazywania się na ściankach.
@joanna333
Sorry - nie wszyskie. Zestawianie miernoty Bohosiewicz z aktorkami ze szczytów Hollywood to nieporozumienie.
już oceniałe(a)ś
0
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy