Nie bądź rodzicem tabletowym

Materiały Fundacji Dzieci Niczyje
Nie bądź rodzicem tabletowym

Nie bądź rodzicem tabletowym (źródło: www.mamatatatablet.pl)

Ponad 40 proc. dzieci poniżej 2 lat korzysta z takich urządzeń jak smartfon czy tablet, prawie jedna trzecia z nich - codziennie. W najnowszej kampanii Fundacja Dzieci Niczyje każe rodzicom zastanowić się, jakie będzie pierwsze słowo ich dziecka: mama, tata czy tablet?
1 z 6

Mama, tata, tablet

2 z 6
źródło: www.mamatatatablet.pl
źródło: www.mamatatatablet.pl

Mama, tata, tablet

Kampania "Mama, tata, tablet" prowadzona przez Fundację Dzieci Niczyje powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych - www.mamatatatablet.pl.

* Ponad 40% rocznych i dwuletnich dzieci w Polsce  korzysta z tabletów lub smartfonów, wśród nich niemal co trzecie korzysta z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie.

* 60% rodziców, którzy udostępniają dzieciom tablet lub smartfon, robi to, żeby zająć się swoimi sprawami, co czwarty po to, żeby dziecko zjadło posiłek, 18% - żeby dziecko zasnęło.

Raport z badania "Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce".
(Millward Brown Poland  dla FDN, 2015)

3 z 6
źródło: www.mamatatatablet.pl
źródło: www.mamatatatablet.pl

Problem

Dzieciom do drugiego roku życia nie zaleca się kontaktu z urządzeniami ekranowymi, w tym tabletami i smartfonami.

Udostępnianie urządzeń dotykowych dzieciom w wieku od 3 do 6 lat powinno być decyzją przemyślaną i obwarowaną szeregiem zasad.

Główne z nich to:

- Należy zapewnić dzieciom dostęp jedynie do bezpiecznych i pożytecznych treści, dostosowanych do ich wieku.

- Dzieci nie powinny korzystać z urządzeń mobilnych codziennie. Dobrym pomysłem jest ustalenie dnia lub dni, np. weekendu, bez urządzeń ekranowych.

- Warto, żeby jednorazowo dzieci nie korzystały z urządzeń mobilnych dłużej niż 15-20 minut.

- Rodzice powinni towarzyszyć dzieciom w korzystaniu z urządzeń mobilnych, tłumaczyć im to, co widzą na ekranie, wykorzystywać wspólny czas do interakcji.

- Nie należy traktować korzystania z urządzeń  mobilnych jako nagrody, a zakazu ich używania jako kary. Podnosi to w oczach dzieci atrakcyjność tych urządzeń i wzmacnia przywiązanie do nich.

- Opracowano głównie na podstawie zaleceń  Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej (AAP).

Więcej na stronie kampanii.

4 z 6
źródło: www.mamatatatablet.pl
źródło: www.mamatatatablet.pl

Pozytywne treści

W poszukiwaniu pozytywnych treści na urządzenia mobilne warto skorzystać z popularnych wyszukiwarek (np. Google) - wpisanie odpowiedniego hasła np. "aplikacje dla dzieci" lub nazwy konkretnej aplikacji poz­woli zapoznać się z informacjami od dystrybutorów aplikacji oraz opiniami innych internautów. Wpisując nazwę aplikacji w serwisie You Tube z dużym prawdopodobieństwem trafimy na film prezentujący jej działanie.

Szukając aplikacji dziecięcych warto skorzystać również z katalogu  BestApp prowadzonego przez Fundację Dzieci Niczyje. Jest on dostępny jako aplikacja (dla systemu Android)  oraz strona - www.bestapp.fdn.pl.

5 z 6
źródło: www.mamatatatablet.pl
źródło: www.mamatatatablet.pl

Co robić?

Co robić, kiedy przyzwyczailiśmy już roczne czy dwuletnie dziecko do korzystania ze smartfona i nie potrafimy się nim zaopiekować bez udostępniania mu tych urządzeń?

Albo jak reagować na sytuacje, kiedy starsze dzieci korzystają z urządzeń dotykowych w sposób budzący nasz niepokój?

Dla dziecka w wieku przedszkolnym aktywności online powinny być jedynie dodatkiem do atrakcyjnych form spędzania czasu bez udziału urządzeń elektronicznych.

Opiekunowie powinni ustalić między sobą zasady korzystania dziecka z urządzeń mobilnych i z konsekwencją je egzekwować.

Jeżeli sytuacja wymyka się spod kontroli, warto szukać pomocy u psy­chologa dziecięcego i dowiedzieć się jak stawiać dziecku granice, jak towarzyszyć dziecku w emocjach, oraz jak spędzać z nim aktywnie czas.

Pomocna będzie również rozmowa z konsultantem bezpłatnego Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100.

6 z 6
źródło: www.mamatatatablet.pl
źródło: www.mamatatatablet.pl

Mama, tata, tablet

Na stronie kampanii "Mama, tata, tablet" można znaleźć wiele pomocy dla rodziców takich jak broszura dla rodziców czy raporty z badań.

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy