Sztuka znad Buga: Land Art Festiwal [GALERIA]

Anna Dobrydnio
Katarzyna Krzykawska / Koń a sprawa polska

Katarzyna Krzykawska / Koń a sprawa polska (fot. Robert Pranagal)

W lipcu nad Bugiem, w okolicach Janowa Podlaskiego, w ramach 5. edycji Land Art Festiwal powstało kilkanaście instalacji, które połączyło hasło "rzeka". Rzeka w sensie metaforycznym i geograficznym stała się punktem wyjścia dla artystów zaproszonych do udziału w festiwalu z całego świata. Oto wybrane realizacje
1 z 8
fot. Robert Pranagal
fot. Robert Pranagal

Jarosław Koziara: Baba

 

Jarosław Koziara / Babafot. Robert Pranagal

 

Jarosław Koziara - performer, artysta plastyk, zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk wizualnych. Stworzył kilkadziesiąt scenografii teatralnych (m.in. dla Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie), także dla widowisk oraz wydarzeń plenerowych i telewizyjnych (np. Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy).

 

Jest sprawcą happeningów i performansów w przestrzeni miejskiej oraz instalacji w galeriach. Od kilkunastu lat zajmuje się sztuką ziemi. Twórca kilkudziesięciu monumentalnych, kilkuhektarowych land artów. Zajmuje się projektowaniem graficznym i designem. Autor kilkuset okładek do płyt, książek, plakatów, znaków graficznych. Prezes Fundacji Latająca Ryba.

 

Więcej na temat artysty na jego stronie internetowej: Jarosław Koziara

Więcej o festiwalu na stronie: landart.lubelskie.pl

2 z 8
fot. Robert Pranagal
fot. Robert Pranagal

Katarzyna Krzykawska: Koń a sprawa polska

Katarzyna Krzykawska / Koń a sprawa polskaKatarzyna Krzykawska / Koń a sprawa polska, fot. Robert Pranagal

- To dezynfekcja pejzażu romantycznego. Koń wrósł w narodową wyobraźnię, w polską tożsamość. Stał się częścią ego Polaka. To jest taki pejzaż w pejzażu. Połączenie historii, mitu narodowego i granicznej rzeki - opowiada artystka

 

Katarzyna Krzykawska zajmuje się rzeźbą, instalacją i grafiką.

 

W pracach Katarzyny Krzykawskiej pojawiają się motywy "naturalnego" zestawionego ze sztucznym; zderzenie idei romantycznego, polskiego pejzażu i kiczu obiektów masowej produkcji wyrosłych na gruncie naszych wyobrażeń na ten temat. Ostatnie prace odnoszą się do mentalnych gier z tradycją i tożsamością narodową.

 

Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych m.in.: Galeria "Alles wird schoen", Hamburg, Galeria XS, Kielce, Galeria XX1, Warszawa oraz licznych wystawach zbiorowych. Uczestniczyła w wielu sympozjach i plenerach artystycznych m.in.: Arboretum Bolestraszyce, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

 

Dyplom uzyskała na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP w roku 2000 i w Instytucie Sztuki AP w roku 1998. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Sztuk Pięknych w Kielcach.

Więcej o artystce: Katarzyna Krzykawska

3 z 8
fot. Robert Pranagal
fot. Robert Pranagal

Dorota Koziara: Dom

Dorota Koziara - artystka designerka, zajmuje się projektowaniem architektury, wnętrz publicznych i prywatnych, przedmiotów, mebli, aranżacji wystaw, scenografii teatralnych, rzeźbą i instalacją.

 

Dyplom w 1993 roku z Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Przez 10 lat współpracowała z Allesandro Mendinim i Atelier Mendini w Mediolanie. Wśród najważniejszych projektów wnętrza salonów m.in. Alessi, Swatcha, wnętrza Byblos Art Hotel Villa Amista, dom Fransa Haksa w Amsterdamie.

 

W dorobku ma wystawy, projekty scenografii do spektakli teatralnych w Mediolanie i Nowym Jorku. Kuratorka wielu wystaw z dziedziny sztuki i projektowania, a także autorka aranżacji wystaw, wśród najważniejszych "Fragilisme" Fondation Cartier pour l'Art Contemporaine w Paryżu czy "Art of Italian Design" Megaron Ateny.

Więcej o artystce: Dorota Koziara

4 z 8
fot. Robert Pranagal
fot. Robert Pranagal

Duilio Forte: Sleipnir XLIV Ciconae

Duilio ForteDuilio Forte / Sleipnir XLIV Ciconae, fot. Robert Pranagal

 

Duilio Forte/Włochy - artysta i architekt. Ukończył architekturę na Politechnice Mediolańskiej. Założyciel Atelier Forte, laboratorium badawczego skupiającego się na architekturze i rzeźbie. W swoich pracach bada przestrzenie naturalne i sztuczne.

 

Przenosząc i aktualizując siłę mitu tworzy ponadczasowe wydarzenia z nowej ery: ArkiZoic. Ten stworzony przez niego styl jest determinowany przez reguły i kształt. Dwukrotnie brał udział w Weneckim Biennale Architektury, był nominowany do Nagrody ICIF, jego prace były prezentowane we Włoszech, Szwecji, Grecji i USA.

5 z 8
fot. Robert Pranagal
fot. Robert Pranagal

Paweł Chlebek: Żniwo

Paweł Chlebek / ŻniwoPaweł Chlebek / Żniwo, fot. Robert Pranagal

Paweł Chlebek - rzeźbiarz. W swojej sztuce przedstawia tajemnicę życia i piękno przyrody.

 

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zdobył również tytuł doktora sztuk pięknych. Studiował także na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Jest nauczycielem rzeźby oraz snycerstwa i prezesem stowarzyszenia Pro-Plastyk'a w Rzeszowie.

 

Mieszka i tworzy w małej miejscowości na południu Polski. W swoim dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Polsce, Australii, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej, Tajwanie, USA, na Litwie oraz rezydencji i sympozjum rzeźbiarskich m.in. w Australii, Argentynie, Danii, Francji, Indiach.

6 z 8
fot. Robert Pranagal
fot. Robert Pranagal

Uladzimir Hramovich: Nieznane granice państwa

 

Uladzimir Hramovich (BY) / Nieznane granice państwaUladzimir Hramovich / Nieznane granice państwa, fot. Robert Pranagal

 

Uladzimir Hramovich - ukończył grafikę na Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk. Brał udział w licznych wystawach grafiki użytkowej i plenerach artystycznych w Polsce i na Białorusi, m.in. na ASP we Wrocławiu czy "Graphic Mosaic" w Petersburgu, zorganizowanej przez międzynarodową grupę artystyczną 4.

 

Odbył rezydencję artystyczną w Domu Miedziorytnika we Wrocławiu, tworząc grafiki, których tematem była pamięć o Eugeniuszu Gecie Stankiewiczu. Parokrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Lecie Artystycznym w Kryzowej.

7 z 8
fot. Robert Pranagal
fot. Robert Pranagal

Bongi Park: Breath

 

Bongi Park (Korea Płd.) / BreathBongi Park / Breath, fot. Robert Pranagal

 

Bongi Park - artysta tworzący rzeźby tradycyjne oraz plenerowe instalacje site-specific, badacz. Urodził się w Gyeongnam, w Korei Płd, dyplom magistra sztuk pięknych na kierunku rzeźba uzyskał na Uniwersytecie Jungang w Korei w 1998.

 

Na koncie ma wystawy indywidualne w USA i Korei, brał udział w wielu wystawach, m.in. w międzynarodowym Biennale Sztuki Korean Nature w 2006, Chemin D'Art - Festival D'Art Contemporain (Francja) czy też prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Rzeźby Guandu (Park Przyrodniczy Guandu, Tajwan), na którym jego praca "Oddech" spotkała się z wielkim entuzjazmem.

 

Był wykładowcą wydziału rzeźbiarskiego Narodowego Uniwersytetu Changwon w Korei. Jako badacz brał udział w licznych międzynarodowych sympozjach dotyczących sztuk przyrodniczych oraz rezydencjach w Indiach, Chinach, USA, Australii, Niemczech, Belgii i innych. Był Artystą Wizytującym na California State University, w 2005 otrzymał stypendium na pobyt w Vermont Studio, USA.

8 z 8
fot. Robert Pranagal
fot. Robert Pranagal

Nad Bugiem

 

Bazinato (BY) / The experince of synesthesiaBazinato (BY) / The experince of synesthesia, fot. Robert Pranagal

Tatiana Talipova (UA), Marcin Proczek (PL) / H2OTatiana Talipova (UA), Marcin Proczek (PL) / H2O, fot. Robert Pranagal

Marcin Sudziński / Święte miejsceMarcin Sudziński / Święte miejsce, fot. Robert Pranagal

Paweł Totoro Adamiec / Królowie Nadbużańscy fot. Robert PranagalPaweł Totoro Adamiec / Królowie Nadbużańscy fot. Robert Pranagal

Więcej o festiwalu na stronie: landart.lubelskie.pl

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy