Sześć najciekawszych nowości książkowych dla dzieci-społeczników

Zuzanna Ziomecka

"Jestem najsilniejszy" Mario Ramos (Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015)

Cała nadzieja w dzieciach! Dlatego zbieramy książki, które wesprą nas w nacieraniu ich młodych skorupek tymi wartościami i postawami, na jakich chcemy budować przyszłość
1 z 6
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015

Skrzydła służą do fruwania

Książka o Ptysi, osobliwej istocie, będącej pół ptakiem i pół dziewczynką. To powieść, napisana zabawnie, miejscami poetycko, ale zasadniczo bez najmniejszego zamiaru ułatwienia nam rozwiązania zagadki głównej bohaterki. Towarzyszymy jej i osobom, które ją po drodze spotykają. Widzimy jak potrzeby innych narzucają Ptysi role, interpretacje. Tymczasem ona się im wiecznie wymyka.

I jedyne co jest jasne od początku do samego końca tej niezwykłej historii, to że skrzydła służą do fruwania. Powieść przetłumaczono na kilkanaście języków, zaadaptowano na sztukę teatralną i film, a także wyróżniono najważniejszymi nagrodami dla niderlandzkojęzycznej książki dziecięcej, między innymi Złotą Sową i Srebrnym Rysikiem.



"Ćwir" Joke Van Leewen

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015

lat 5+

2 z 6
Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015
Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015

Dlaczego pestki czereśni doskonale nadają się do wypchania poduszki dla kota?

Znane postacie z serii książek obrazkowych "Zima...", "Wiosna...", "Jesień..." i "Lato na Ulicy Czereśniowej" wychodzą z konwencji książek obrazkowych bez słów i zasiedlają wielką książkę kucharską dla dzieci. Ta, również podzielona na sezony, książka pomaga połączyć warzywa i smaki każdej pory roku w proste, smaczne przepisy. Znajome postacie wyjaśniają również w jaki sposób przygotować siebie i kuchnie do gotowania, dzielą się ciekawostkami i bardzo praktycznymi wskazówkami.

 

Dzieci mogą się dowiedzieć takich rzeczy jak dlaczego po zjedzeniu rabarbaru zęby robią się matowe, jak wyhodować pomidory oraz, czemu pestki czereśni doskonale nadają się do wypchania poduszki dla kota. Na końcu książki znajduje się rysunkowy słownik wyjaśniający czym są poszczególne narzędzia kuchenne, jak obliczać miary i temperaturę a nawet...jak zrobić własną książkę kucharską.

 

"Wielkie gotowanie na ulicy czereśniowej"

Rotraut Susanne Berner, Dagmar von Cramm

Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015

lat 5+

3 z 6
Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015
Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015

Prztyczek w nos dla prześladujących innych chłopców

Książka o tym jak zachowują się silni, prześladujący innych chłopcy. A jednocześnie o tym jak działa łańcuszek pokarmowy w przyrodzie, która pilnuje by po każdego takiego najsilniejszego w lesie przyszedł ktoś większy i postawił na "swoim" miejscu. Na końcu uroczy prztyczek w nos takim zabijakom płci męskiej udziela największa i najsilniejsza ze wszystkich Mama Smok. Heh heh.

 

"Jestem najsilniejszy" Mario Ramos

Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2015

lat 3+

4 z 6
Hokus-Pokus, Warszawa 2015
Hokus-Pokus, Warszawa 2015

O podróżującym dźwięku

Książka naukowa napisana prostym językiem podająca tak frapujące przykłady i opowiadająca historie tak niesamowite, że niejeden rodzic wykradnie ją dziecku z pokoju by połknąć w całości pod własną kołdrą. Dowiemy się z niej nie tylko, jak powstaje dźwięk, ale i jak działają nasze uszy, jak dźwięk podróżuje i dlaczego w przestrzeni kosmicznej nie ma go wcale. Poznamy też chłopca z Ameryki, niewidzącego od urodzenia, który "widzi" uszami tak jak nietoperz. Nauczymy się znaczenie decybeli, co słuchać na pustyni oraz wiele innych fascynujących faktów.

"Dźwięk" Irena Cieślińska, Patrycja Bluij-Stodulska

Wydawnictwo Hokus-Pokus, Warszawa 2015

lat 5+

5 z 6
Dobra Literatura
Dobra Literatura

Czy warto uczyć kaczki wspinać się na drzewa?

Zabawna krytyka współczesnego systemu masowej edukacji, z perspektywy zwolenników stawiania na rozwój indywidualnych talentów dzieci. Bo czy warto uczyć kaczki wspinać się na drzewa zamiast skupić na doskonaleniu jej naturalnych zdolności do pływania i latania? A czy mrówka naprawdę jest "trudną uczennicą" pływania i latania nadająca się wyłącznie do szkoły specjalnej? Czy może, jak twierdzi nauczyciel wspinania, wszystko jest z nią jednak w porządku? To książka o tym jak równanie do średniej ucina zarówno skrzydła jak i płetwy.

 

"Jak kózka uczyła się pływać" Nele Moost, Pieter Kunstreich

Dobra Literatura, Warszawa 2015

lat 5+

6 z 6
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2015
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2015

Gender w lesie

Pięknie ilustrowana przez Katarzynę Bogucką historia o genderze, z lasem w tle. Okazuje się bowiem, że gdy ślimaki idą do pierwszej klasy w szkole podstawowej imienia Straceńczej Walki o Wolny Las, nie mają jeszcze określonej płci. Co rodzi pewną konfuzję wśród rówieśników. Podczas pierwszego zdania domowego ślimaka, młodzi czytelnicy poznają innych mieszkańców lasu, którzy z natury nie są jednopłciowi lub monogamiczne. To ważna lekcja z tolerancji dla uczniów w każdym wieku.

 

"Kim jest ślimak sam?" Maria Pawłowska, Jakub Szamałek

Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2015

lat 5+

E-book jest dostępny w Publio.pl >>

Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy