Ubrania, które monitorują stan zdrowia, tatuaże o działaniu zbliżonym do EKG, paski ułatwiające zasypianie. Co zamiast tabletki?

Emilia Stawikowska
Co zamiast tabletki? / IT GIRLS

Co zamiast tabletki? / IT GIRLS (123rf.com)

Czy wkrótce uwolnimy się od konieczności połykania tabletek i robienia badań profilaktycznych? [ZOBACZ GALERIĘ]
1 z 8
123rf.com
123rf.com

Bluza, która cię zbada

Tekst pochodzi z magazynu "IT GIRLS"

Naukowcy pracują nad zaawansowanymi technologiami wyposażania odzieży w zintegrowane biosensory, lecz na rynku są już dostępne pierwsze modele, które mają za zadanie dbać o zdrowie użytkownika. Firma Jabil Circuit wspólnie z przejętą przez siebie dwa lata temu spółką Clothing+ stworzyły pilotażowy projekt Peak+. Ubrania (jeszcze nie można ich kupić) wyglądają jak zwykła odzież sportowa, lecz w ich tkaninę wbudowane są zintegrowane czujniki. Podczas treningu pomiary są wysyłane bezprzewodowo do aplikacji na smartfonie. Na podstawie analizy m.in. rytmu serca użytkownik otrzymuje powiadomienia o postępach w treningu, np. o pulsie.

W wybranych stanach USA dostępna jest też pierwsza linia ubrań ciążowych z wbudowanym paskiem specjalnych czujników. "B" Maternity Wearable to pomysł studentki z Cornell University w Ithaca (USA). Głównym celem zaprojektowanej przez nią odzieży jest profilaktyka ciążowa. Ubrania rejestrują temperaturę, tętno, ciśnienie oraz oddech, a wszystkie dane dostarczają do smartfona. System może też zaalarmować jego użytkowniczkę m.in. o zbyt długo utrzymującym się stresie, który może zagrozić zdrowiu jej i dziecka.

2 z 8
Mat. prasowe
Mat. prasowe

Wirtualny trener

Kilka lat temu rynek zrewolucjonizowała opaska Fitbit. To zakładany na nadgarstek tracker podłączony do aplikacji, który umożliwia kontrolowanie aktywności fizycznej i zwyczajów kulinarnych. Fitbit informuje, ile przeszliśmy danego dnia kroków, jaki pokonaliśmy dystans, na ile pięter się wdrapaliśmy oraz ile spaliliśmy kalorii. Fitbit ma też system motywacyjny. Za pomocą aplikacji można wyznaczać cele, śledzić postępy i bić rekordy (nie tylko własne, bo jest też opcja rywalizowania ze znajomymi). Fitbit to także dziennik odżywiania, który powiadamia, ile jeszcze można zjeść, żeby nie przybrać na wadze. Fitbit śledzi też długość i jakość snu, a rano budzi użytkownika delikatnymi wibracjami.

Nowszą i coraz bardziej popularną wersją opaski jest Fitbit Blaze, który łączy jej funkcje ze smartwatchem i pulsometrem. Gadżet jest wyposażony w kolorowy dotykowy wyświetlacz, na którym pojawiają się informacje m.in. o połączeniach, danych z kalendarza. Oprócz tego ten Fitbit (podobnie jak w wersji podstawowej) monitoruje pokonane kroki, spalone kalorie, tętno, sen oraz postępy w treningach. W zegarek wbudowany jest ponadto wirtualny trener FitStar, który układa plan treningowy i motywuje do wykonywania ćwiczeń.

3 z 8
Mat. prasowe
Mat. prasowe

Samochód kontrolujący oddech

Czy jeżdżenie samochodem może pozytywnie wpłynąć na zdrowie? Audi stosuje w niektórych ze swoich pojazdów technologię Fit Driver. System (na razie dostępny w Niemczech) kontroluje funkcje życiowe kierowcy, a informacje przesyła np. do smartwatcha lub telefonu. Strefa kierowcy wyposażona jest w sensory mierzące puls i temperaturę skóry oraz kontrolujące oddech. Informacje przekazywane są do systemu, który na podstawie specjalnych algorytmów analizuje stan zdrowia kierującego. Informuje o możliwych dolegliwościach i doradza wizytę u lekarza. Fit Driver może aktywować ukryty w fotelu masażer, który redukuje poziom stresu u kierowcy. System reguluje również temperaturę w kabinie, analizuje ruch na drodze, a po zestawieniu wszystkich danych informuje m.in. o tym, że kierowca powinien zjechać na parking i odpocząć.

4 z 8
Mat. prasowe
Mat. prasowe

Pasek ułatwiający zasypianie

Pasek 2Breathe (dostępny w Polsce) zdobył Innovation Award podczas odbywających się co roku w styczniu w Las Vegas największych na świecie targów Consumer Electronic Show. 2Breathe ma zapewnić lepszy komfort zasypiania. Zaprojektowany przez naukowców z Izraela pasek zakłada się na talię tuż przed ułożeniem się do snu. Pasek monitoruje oddech śpiącego, a dzięki technologii Bluetooth przesyła dane do aplikacji w telefonie. Na tej podstawie system komponuje muzykę. Wsłuchiwanie się w dźwięki i dostosowanie do nich oddechu ma pozwolić szybko zasnąć.

5 z 8
Mat. prasowe
Mat. prasowe

Inteligentna rękawiczka

Okazuje się, że gry komputerowe mogą być świetną rehabilitacją dla dłoni. Pod warunkiem że użyjemy Rapael Smart Glove - rękawiczki, która za pomocą technologii Bluetooth łączy się z oprogramowaniem zawierającym kilkadziesiąt gier stymulujących ruchy podobne do codziennych czynności, jak np. podnoszenie, krojenie, wlewanie, chwytanie w locie. Pacjent pod kontrolą rehabilitanta wybiera odpowiedni plan ćwiczeń, zakłada rękawiczkę i bawiąc się, wraca do sprawności. Według naukowców z Korei terapia z wykorzystaniem Rapael Smart Glove jest skuteczniejsza niż stosowane do tej pory techniki rehabilitacyjne. Produkt można zamówić w Polsce u pośrednika.

6 z 8
Mat. prasowe
Mat. prasowe

Tatuaż zamiast EKG

Medyczne tatuaże mają szansę zrewolucjonizować medycynę. Pierwsze z nich zostały zaprezentowane przez firmę MC10, pioniera elektroniki medycznej. Tatuaż przypomina plaster, lecz w przyszłości jego kształt i wzór będą dostosowywane do preferencji użytkownika. Innowacyjny plaster ukrywa się pod nazwą BioStamp Research Connect. Elastyczny, przylegający do skóry sensor wykrywa pierwsze objawy problemów ruchowych, monitoruje też układ krążenia, działając jak mini-EKG (do kupienia w Kanadzie i USA). W Polsce bywa wersja takiego tatuażu zaprojektowana we współpracy z L'Oréal. Plaster wypełniony jest barwnikami, które uaktywniają się w zależności od intensywności promieni słonecznych. Jeśli czas przebywania na słońcu staje się zbyt długi, plaster zmienia barwę, alarmując użytkownika o negatywnym wpływie słońca na skórę.

7 z 8
Mat. prasowe
Mat. prasowe

Leczenie bólu bez tabletek

Nowy rozdział w medycynie otworzyła też firma Lifewave, która sprzedaje plastry o specjalistycznych funkcjach. Przykleja się je na 12 godzin w wyznaczonych miejscach na ciele. Zawarte w plastrach aktywne elektrody w nieinwazyjny sposób aktywują procesy regeneracji w komórkach - mogą w ciągu 5 minut zmniejszyć ból. Dostępne są też plastry o innym zastosowaniu, m.in. redukujące stres poprzez zsynchronizowanie półkul mózgowych - takie działanie Lifewave spowalnia też procesy starzenia się. Do kupienia w Polsce.

8 z 8
.
.

IT GIRLS

Tekst pochodzi z magazynu "IT GIRLS" poświęconego kobietom i technologii. A w nim m.in: ranking 15 najbardziej wpływowych Polek w technologiach i 10 wschodzących gwiazd, próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego w technologii jest tak mało kobiet, teksty poradnikowe (wśród nich, jak założyć e-sklep oraz jak na macierzyńskim zbudować biznesy technologiczne), psychologiczne. A na okładce Susan Wojcicki -  była dyrektorka marketingu Google i obecna CEO Youtube'a, jedna z najbardziej wpływowych kobiet w technologii worldwide.

"IT GIRLS" od 9 maja do kupienia w salonach prasowych oraz na kulturalnysklep.pl

Więcej na ten temat: it girls, kobieta, nowe technologie
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy