To one będą kształtować trendy w niedalekiej przyszłości [RANKING "IT GIRLS"]

Redakcja
Paulina Skrzypińska, Monika Synoradzka, Klaudia Prasek.

Paulina Skrzypińska, Monika Synoradzka, Klaudia Prasek. (Fot. Tomek Cholewa)

Twórczynie start-upów, informatyczki, biotechnolożka, filozofka. Pracują dla największych firm. Piszą o nich "The Guardian", "Forbes", "Innovate Finance". Kim są? [ZOBACZ GALERIĘ]
1 z 13
.
.

Justyna Barys

Biotechnolożka, pracuje w projekcie MELISSA. Chodzi o stworzenie systemu wspomagania życia astronautów, m.in. możliwość odzyskiwania jedzenia, wody, tlenu z odpadów organicznych, dwutlenku węgla i minerałów.

2 z 13
.
.

Joanna Drabent

Szefowa i współzałożycielka Prowly, znaczącej firmy internetowego PR. Mają ponad stu klientów, w tym wielkie firmy takie jak Ikea, Spotify czy "National Geographic". W ub.r. firma zdobyła inwestora - 4,5 mln zł.

3 z 13
Fot. Marek Wiśniewski
Fot. Marek Wiśniewski

Edyta Kocyk

Założycielka SiDLY. Z myślą o babci skonstruowała opaskę na rękę zdalnie monitorującą stan zdrowia osób starszych, chorych: mierzy tętno, temperaturę, a wyniki wysyła bliskim, przypomina o zażywaniu leków.

4 z 13
Fot. Marek Wiśniewski
Fot. Marek Wiśniewski

Marta Krupińska

Współzałożycielka globalnego start-upu Azimo zajmującego się przekazami międzynarodowymi za niższą opłatą niż banki. Psycholożka po UJ, występuje w rankingach m.in. "Forbesa" i "Innovate Finance".

CZYTAJ TAKŻE: "Marta Krupińska: Ludzie spędzają zbyt dużo czasu w pracy, by zostawić serce w domu"

5 z 13
.
.

Ewa Macias

Informatyczka po Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, programistka w Google'u. Z kilkudziesięcioosobowym zespołem zajmuje się budowaniem oprogramowania (frontend) dla platformy Google Cloud.

6 z 13
Fot. Jakub Szymczuk
Fot. Jakub Szymczuk

Marta Poślad

"Ma się wrażenie, że zna wszystkich" - pisał o niej w ub.r. brytyjski dziennik "The Guardian". Szefowa działu polityki publicznej i relacji rządowych Google'a (Europa Śr.-Wsch.). Politolożka i socjolożka po Cambridge i UW.

7 z 13
Fot. Tomek Cholewa
Fot. Tomek Cholewa

Klaudia Prasek / Paulina Skrzypińska / Monika Synoradzka

Trzęsą sceną startupową w Poznaniu. Wymyśliły i współorganizują m.in. Poznań Startup Weekend, MAKERspace, Geek Girls Carrots i Startup Poznań 2015. Same pracują w środowisku start-upów.

8 z 13
.
.

Agnieszka Sadowska

Prezeska fundacji Sarigato. Współtwórczyni projektu Szkoła 3.0 - chodzi o przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci, np. dzięki nauce programowania. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

9 z 13
Fot. Magdalena Korczycka
Fot. Magdalena Korczycka

Kamila Staryga

Pracuje w Google X, czyli tej sekcji firmy, w której opracowywane są najbardziej przełomowe technologie. Skończyła zarządzanie produkcją na Politechnice Warszawskiej.

10 z 13
michalmazurek.pl
michalmazurek.pl

Julia Krysztofiak-Szopa

CEO w fundacji Startup Poland, była pierwszą dyrektorką programową kalifornijskiego akceleratora start-upów Blackbox.vc. Przedsiębiorczyni, współwłaścicielka marki bieliźnianej Wellfitting. Z wykształcenia filozofka.

11 z 13
.
.

"IT GIRLS"

Ranking pochodzi z magazynu "IT GIRLS" poświęconego kobietom i technologii. A w nim m.in: ranking 15 najbardziej wpływowych Polek w technologiach i 10 wschodzących gwiazd, próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego w technologii jest tak mało kobiet, teksty poradnikowe (wśród nich, jak założyć e-sklep oraz jak na macierzyńskim zbudować biznesy technologiczne) i psychologiczne, rozmowa z Malcolmem Gladewellem o przyszłości internetu i zagrożeniach wynikających z bycia zawsze online. A na okładce Susan Wojcicki -  była dyrektorka marketingu Google i obecna CEO Youtube'a, jedna z najbardziej wpływowych kobiet w technologii worldwide.

"IT GIRLS" od 9 maja do kupienia w salonach prasowych oraz na kulturalnysklep.pl

12 z 13
.
.

Twórcy rankingu

Agnieszka Hryniewicz-Bieniek- dyrektor zarządzająca Google Polska. Wcześniej pracowała w Johnson & Johnson, Deutsche Telekom, Gruner & Jahr oraz w Disneyu. Jest członkiem rady nadzorczej Banku Millennium. Mentorka i coach dla przyszłych kobiet liderek biznesu. Ukończyła studia ekonomiczne w SGH w Warszawie oraz studia podyplomowe z public relations.

Michał Brański - członek zarządu Grupy Wirtualna Polska. W 1999 r. z Jackiem Świderskim i Krzysztofem Sierotą założył portal go2.pl (późniejsze o2.pl). Wspólnie kupili Wirtualną Polskę od TP SA. Wiceprezes ds. strategii w Grupie WP. Studiował zarządzanie i marketing na SGH.

Eliza Kruczkowska - dyrektor departamentu ds. rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju. Koordynuje rządowy program wsparcia start-upów - Start In Poland. W latach 2015-16 prezes fundacji Startup Poland, której celem jest budowa silnego ekosystemu start-upów. Wcześniej pracowała m.in. dla Huawei, Mozilla Firefox i organizacji pozarządowych, np. fundacji ePaństwo.

Michał Sadowski - założyciel i prezes Brand24 - narzędzia monitoringu internetu używanego w ponad 50 krajach. Startup Founder of the Year w konkursie The Next Web Startup Awards. Autor książki "Rewolucja social media". Programista i grafik.

13 z 13
Fot. Ewa Motylewska,  Bartłomiej Zborowski, Teodor Klepczyńskim, Adam Warawa
Fot. Ewa Motylewska, Bartłomiej Zborowski, Teodor Klepczyńskim, Adam Warawa

15 Polek, które rządzą w technologiach

"15 Polek, które rządzą w technologiach"

Więcej na ten temat: it girls, kobiety, nowe technologie
Komentarze
Uczone białogłowy i na dodatek przedsiębiorcze. Ale nasza cywilizacja zmierza w kierunku odhumanizowania, wynalazki techniki coraz bardziej w gruncie rzeczy dzielą ludzi, zamiast ich łączyć. A nad wszystkim parasol trzymają wielkie korporacje i dyktują warunki, jakie panują na rynkach gospodarczych. Mam wrażenie, że - wbrew temu, co mówiono po ostatnim wielkim kryzysie finansowym - ekonomia jest coraz bardziej nieprzewidywalna, a rola jednostek w niej staje się coraz bardziej iluzoryczna.
już oceniałe(a)ś
0
0
Przewiń i czytaj dalej Wysokie Obcasy