1/2
zamknij < >
Zdjęcie numer 1 w galerii - Gdy niemiecki oficer odkrył, że ukrywa Żydów, obiecał, że nie wyda jej, jeśli zostanie jego kochanką

Fot. archiwum rodzinne

Irena Gut ratowała od Zagłady. Książka o Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata. Na zdjęciu 15-letnia Irena z suczką Lalką, Kozłowa Góra, 1937 r.
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Gdy niemiecki oficer odkrył, że ukrywa Żydów, obiecał, że nie wyda jej, jeśli zostanie jego kochanką
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Gdy niemiecki oficer odkrył, że ukrywa Żydów, obiecał, że nie wyda jej, jeśli zostanie jego kochanką
Komentarze
"Do końca życia także z bólem wspominała reakcję księdza, do którego poszła szukać pocieszenia. Gdy wyznała, że w przypadku jej odmowy kilkanaścioro ludzi straciłoby życie, usłyszała, że w takim razie ona ?straci swoją nieśmiertelną duszę, a to są tylko (!) Żydzi" To żeście pominęli. Rzepa Historia 14.01.2021
@c.t.k
Co Was dziwi? Przecież to kwintesencja kościoła katolickiego! Organizacja przestępcza
już oceniałe(a)ś
67
1
@c.t.k
Durne, tępe skoorviele w kieckach.
już oceniałe(a)ś
19
0
Milczenie. To charakterystyczne dla osób, które NAPRAWDĘ pomagały Żydom w czasie wojny. Bali się, dalej się bali.
@maaac
Potwierdzam. O tym, że moi pradziadkowie ukrywali Żydów, dowiedzieliśmy się wiele lat po wojnie. Moja babcia, która razem z mężem pomagała swoim rodzicom, nie bardzo chciała o tym mówić. Powiedziała kiedyś, że chciałaby zapomnieć o strachu, który im stałe towarzyszył, o tym, że najbardziej bali się sąsiadów i tak zwanych teraz "żołnierzy wyklętych". Dla babci byli zwykłymi bandziorami i inaczej ich nie nazywała.
A utrzymanie, wyżywienie 10-12 osób, kiedy sam masz kilkuosobową rodzinę, naprawdę nie jest ani proste, ani za darmo.
Należało być bardzo ostrożnym, na wszystko i wszystkich trzeba było uważać.
Szkoda słów...
już oceniałe(a)ś
49
2
Dziękuję za przywołanie tej poruszającej historii.
już oceniałe(a)ś
53
1
Moi oboje rodzice przeżyli wojnę w różny sposób - ojciec służył w Armii Andersa we Włoszech i wylądował w Wlk. Brytanii aż do 1947 roku skąd powrócił do Polski ; matka przeżyła całą hitlerowską okupację w kraju,pracując na utrzymanie siebie i mojego brata , wtedy,kilkuletniego dziecka.
Jakże różnie wspominali oni czasy wojny lecz najgorzej lata powojenne aż do 1956 roku - ojciec po powrocie do kraju codziennie był przesłuchiwany na UB a matce też uprzykrzano życie częstymi nachodzeniami do domu w celu zeznawania na temat w jaki sposób sąsiedzi zachowywali się w czasie wojny.
Na wiele,bardzo wiele pytań o wojnie nigdy nie usłyszałem od nich odpowiedzi...
już oceniałe(a)ś
31
0
Niestety w czasie wojny seks staje się walutą. W tym przypadku przynajmniej nie wymuszoną siłą.
@beaumonter
W czasie wojny każdy robilby wszystko, by przeżyć. Ty też.
już oceniałe(a)ś
14
0
@beaumonter
Może nie siłą fizyczną, ale wymuszony szantażem.
już oceniałe(a)ś
0
0
No i po co to było: wszyscy ci Ocaleni, szaleńcza odwaga, nieludzkie poświęcenie, ogromne człowieczeństwo i jeszcze większa chęć niesienia pomocy śp. Pani Gut-Opdyke?
Amerykańskie, a także izraelskie nastolatki najpierw temat miały w dudzie, a jak dorosly to uwierzyły, że Polacy popełnili Zagładę, a obozy śmierci też były wiadomo czyje... Tylko dlatego, że mieszkający w Polsce Sprawiedliwi nie mają w sobie tej amerykańskiej otwartości, by mówić o najtrudniejszym etapie swojego życia?
już oceniałe(a)ś
18
18
...w obozach dla osób przemieszczonych... Każde kumate polskie dziecko słyszało o obozach dla Dipisów ale widać prowadząca wywiad uczyła się historii tylko na kursach parafialnych!
@wena
całkowicie zbędne jest to co napisałe(a)ś
już oceniałe(a)ś
21
1
Nie ukrywałbym Żydów podczas wojny. Nikt nie ma prawa zmuszać innych do heroizmu ani wytykać im jego braku.
@v1it0
Nikt nie ma prawa oczekiwać heroizmu - dlatego gdy się trafia - jest tym bardziej cenny... skłonność do poświęcenia w imię wyższych celów - obrony rodziny, innych ludzi jest sprawdzianem z naszego człowieczeństwa. Gdyby ktoś katował ci dziecko - stałbyś i przyglądał się czy w zgodzie ze swoim sumieniem - poszedł do domu, by tego nie widzieć?
już oceniałe(a)ś
44
3
@v1it0
Tego nie wiesz.
już oceniałe(a)ś
19
0
@v1it0
Twoja sprawa. Twoje Sumienie. Ja bym raczej powiedział, że "nie wiem" ... ale chciałbym się zachować godnie, po ludzku, przyzwoicie.
już oceniałe(a)ś
26
2
@lech@dif.pl
Chcieć, to sobie można. Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono.
Jeden z najbardziej wstrząsających fragmentów "Mausa": stary Spiegelman opowiada młodemu, jak chcieli poświęcić dziadków, by przeżyć, Art oburza się, że niby jak rodzinę przecież, a ojciec mu odpowiada: "Wtedy już nie było żadnych rodzin!"...
już oceniałe(a)ś
13
0