Jak przełamać oczekiwania i uprzedzenia otoczenia, które blokują nasze działania? Dlaczego kobiety sukcesu rzadko dzielą się historiami o upadkach? I dlaczego postrzeganie mężczyzn jako życiowego zasobu jest absurdalne? Alicja Wysocka-Świtała, autorka książki "Pozytywna furia. Czyli jak sięgać po więcej", opowiada o siostrzeństwie, budowaniu własnej siatki wsparcia, weryfikowaniu relacji i sile płynącej z mówienia o porażkach. Na podcast zaprasza Natalia Waloch.
W ciągu ostatnich trzech lat Ukraińcy założyli w Polsce 77,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Większość kobiet uciekających przed wojną ma wyższe wykształcenie, a 78% z oficjalnie zarejestrowanych niemal miliona Ukraińców to osoby aktywne zawodowo i płacące podatki. Mimo tego, Ukraińcy są często postrzegani jako naród roszczeniowy, a dane CBOS pokazują, że po raz pierwszy od lat większość Polaków deklaruje wobec nich niechęć. O antyukraińskich nastrojach w Polsce w najnowszym odcinku podcastu „Po Swojemu” Natalia Waloch rozmawia z Julią Boguslavską, założycielką Fundacji Ukrainka w Polsce, która koncentruje się na integracji Ukrainek w polskim społeczeństwie, wspieraniu ich rozwoju osobistego i zawodowego, a także na włączaniu Ukrainek do polskiego środowiska zawodowego i biznesowego poprzez edukację. Julia omawia najbardziej szkodliwe stereotypy dotyczące Ukraińców oraz analizuje, czym jest bezpieczeństwo narodowe i dlaczego nie jest wyłącznie domeną państwa, ale także – a może przede wszystkim – społeczeństwa.
W nowym odcinku podcastu "Po Swojemu", Natalia Waloch rozmawia z Katarzyną Sarnowską, producentką i scenarzystką, autorką scenariusza do filmu "Przepiękne". W rozmowie Sarnowska dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy w branży filmowej, która wciąż pozostaje zdominowana przez mężczyzn. Jak wygląda życie kobiety w męskim świecie filmu? Jak odnaleźć się w nim jako matka? I jak to jest tęsknić za wolnością?
"Przykre jest to, że kobiety wciąż uważają, że aby być śmieszne, muszą się same ośmieszyć. Na scenie albo jesteś seksi sekretarką, albo przyjmujesz rolę męczącej kobiety z menopauzą lub wrednej teściowej. Na pewno nie możesz na scenie być wyżej niż mężczyzna "- mówi Joanna Pawluśkiewicz, komiczka, improwizatorka, scenarzystka i społeczniczka. Jak walczyć z tymi stereotypami? Jak zmienić w społeczeństwie myślenie, że kobieta może być zabawna, wygłupiać się i przy tym nie przejmować się, jak wygląda? Jak reagować na seksistowskie komentarze, które są tłumaczone jako "żarty"? Joanna Pawluśkiewicz oprócz komedii zajmuje się ochroną Puszczy Białowieskiej. - Improwizacja trzyma mnie w pionie. Gdybym jej nie miała, nie zdecydowałabym się na aktywizm. Łączy się to ze sobą niesamowicie, np. podczas mistrzostw w naśladowaniu ptaków - podkreśla Pawluśkiewicz.
Jakie wyzwania stoją przed kobietami w świecie technologii? Dlaczego tak ważne jest, aby wzorce kobiet w nauce i biznesie były obecne w podręcznikach szkół podstawowych? W tym odcinku podcastu gościmy Biankę Siwińską – doktorkę, naukowczynię, prezeskę Fundacji Edukacyjnej Perspektywy oraz twórczynię inicjatyw takich jak „Women in Tech” i „Dziewczyny na Politechniki”. Bianka dzieli się swoimi przemyśleniami na temat równouprawnienia w świecie technologii, wskazując na potrzebę silniejszego zaangażowania kobiet w tym obszarze. Podkreśla, że mamy ogromny potencjał, który wciąż nie jest w pełni zsyntetyzowany. Czas, aby kobiety pełniły równorzędne role w świecie technologii. Bo wszystkim nam się to opłaca.
W najnowszym odcinku podcastu gościmy Karolinę Oponowicz – redaktorkę naczelną wydawnictwa Agora dla dzieci, socjolożkę, dziennikarkę. Rozmawiamy o literaturze dziecięcej, procesie wydawniczym i o tym, dlaczego książki stają się dla nas ucieczką do innego świata. Karolina dzieli się swoimi doświadczeniami, mówiąc o tym, jak zachęcać dzieci do czytania, co sprawia, że książka chwyta za serce oraz jakie tytuły zyskują popularność zamiast "Harrego Pottera". Poruszamy także temat stresu współczesnych rodziców i roli książek w ich życiu. Zaprasza Natalia Waloch.
Czy dziewczynki naprawdę muszą naprawić świat? Jak przekaz „możesz wszystko” wpływa na ich życie? Dlaczego polskie dziewczynki są samotniejsze niż ich rówieśniczki w Europie? Jak wygląda przyjaźń nastolatek realizowana w świecie online i dlaczego należy ćwiczyć z córkami sztukę odpoczynku? Sylwia Szwed, prezeska Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, opowiada o wyzwaniach, które stoją przed współczesnymi dziewczynkami oraz o różnicach w doświadczeniach chłopaków i dziewczyn.
Ile książek napisano o kulcie fallusa, a ile o kulcie waginy? Czy pracując na akademii, można ubierać się wyłącznie na różowo? I czy da się spawać w szpilkach? Natalia Waloch rozmawia z prof. Iwoną Demko, artystką, wykładowczynią krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i waginistką, o dowartościowywaniu własnej kobiecości po 50. roku życia, podnoszeniu spódnic jako formie protestu, rozpoczynaniu rozmów od pytania "Jak tam twoja menopauza?" oraz o wstydzie i bezwstydzie.
Dlaczego nie powinniśmy mówić o "przyznawaniu się" do depresji? Czym różni się depresja u mężczyzn od tej u kobiet? Kiedy warto zacząć szukać pomocy i zgłosić się do lekarza? W tym odcinku podcastu "Po swojemu" Gośka Serafin, dziennikarka, podcasterka i autorka książki "Jest ok. To dlaczego nie chcę żyć?", dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z depresją, procesem zdrowienia oraz tym, że nauka wglądu w swoje emocje może być równie trudna jak nauka nowego języka.
Co tak naprawdę mówi o nas to, co mamy na sobie? Dlaczego pewne ubrania budzą w nas obrzydzenie? Czy wymianki ciuchowe mogą być formą siostrzeństwa? Karolina Sulej, antropolożka mody, dziennikarka i aktywistka, opowiada o tym, jak ubrania nie tylko kształtują nasz wygląd, ale stają się językiem, którym komunikujemy się ze światem. Przyglądamy się modzie jako zjawisku granicznemu – łączącego sztukę, gospodarkę, codzienność i performans. Czy ubrania mogą stać się formą ochrony psychologicznej, talizmanem, a nawet narzędziem walki politycznej? Jak ubiór może tworzyć wspólnotę, indywidualność i przestrzeń do kreatywności? Jak mawiał RuPaul: "Rodzimy się nago, reszta to drag."
Dlaczego dla pracy i obowiązków stajemy na rzęsach i naciągamy dobę kolanem, a na przyjemność i odpoczynek nigdy nie mamy czasu? Dlaczego, choć wiemy, że pośpiech upokarza i go nienawidzimy, wciąż bierzemy na siebie więcej i więcej? Czy kobieta jest w stanie wyskoczyć z kołowrotka, w którym pędzi jak ten nieszczęsny chomik i dlaczego warto żyć tak, żeby przeżyć swój imbryk. I inne przedmioty. Lifehacki na to, jak znaleźć dla siebie czas i nie umrzeć od poczucia winy podaje w tym odcinku Bożena Kowalkowska, specjalistka od ogranizacji, autorka książek "Odzyskać czas", "W swoim czasie" i "Poza czasem".
Dlaczego tak trudno mówić o niepłodności czy przemocy seksualnej? Jak możemy wspierać osoby, które przechodzą przez te trudne doświadczenia? W najnowszym odcinku podcastu Po swojemu Natalia Waloch rozmawia z Mają Staśko – dziennikarką, aktywistką i autorką książek. Maja dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z czternastoletnią walką o diagnozę endometriozy, procesem in vitro, a także zmaganiami z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Mówi o drodze do odzyskiwania głosu, którą umożliwił jej aktywizm, po okresie bezsilności i braku wiary w siebie. To rozmowa o odwadze, o tym, jak nie odwracać oczu od krzywdy i jak walczyć o przestrzeń do mówienia o sprawach, które wciąż pozostają w cieniu społecznego wstydu.
Jak nasze ciała mogą stać się źródłem wyzwolenia? W dzisiejszym odcinku gościmy Katarzynę Tubylewicz, pisarkę, kulturoznawczynię i podcasterkę, która od lat mieszka w Szwecji. Rozmawiamy o wolności, którą odkrywamy w ciele, o roli jogi w duchowym wyzwoleniu oraz o tym, dlaczego kobieca seksualność nie kończy wraz z menopauzą. Na podcast zaprasza Natalia Waloch.
Czy gniew może stać się siłą twórczą? Julia Kamińska, aktorka, wokalistka i scenarzystka, w szczerej rozmowie opowiada o swojej drodze do artystycznej wolności oraz o sile radykalnej szczerości. Mówi o wyzwoleniach twórczych, walce z presją wyglądu w show-biznesie, terapii i wyjściu poza schematy „dobrze ułożonej” osoby. Jak uwolnienie od społecznych oczekiwań i pełna szczerość z sobą samą pomagają tworzyć prawdziwe, autentyczne życie? I o co powinnyśmy walczyć w dzisiejszym świecie? Zaprasza Natalia Waloch.
Czy warto być wrażliwą na cierpienie innych? Dlaczego walka o równouprawnienie powinna obchodzić nas wszystkie? I jakie wyzwania stoją przed nami w walce o lepszą przyszłość? W dzisiejszym odcinku podcastu "Po swojemu" Natalia Waloch rozmawia z mecenaską Sylwią Gregorczyk-Abram – adwokatką, aktywistką i współzałożycielką Wolnych Sądów, która została wyróżniona tytułem Warszawianki Roku 2024 za swoje działania na rzecz praworządności i ochrony praw człowieka. Sylwia opowiada o pielęgnowaniu wrażliwości na świat, doświadczeniu macierzyństwa i wychowywaniu dziecka z niepełnosprawnością oraz o wyzwaniach związanych z byciem kobietą w świecie, który wciąż zdominowany jest przez mężczyzn.
Czy kujonka może być buntowniczką? Czy feministka może mieć sztuczne rzęsy i powiększone usta? Czy wypada jej pragnąć silnego mężczyzny u jej boku? Dlaczego kobiety powinny zadawać proste, naiwne pytania i w jaki sposób mogą czerpać z herstorii? I wreszcie: jaka jest cena za bycie sobą, czyli dziką radykalną czirliderką z różowymi włosami? Natalia Waloch rozmawia z pisarką, aktywistką, feministką, autorką książki "Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie" – Sylwią Chutnik. Dowiemy się, jak wspierać dziewczyny w ich wyborach tak, by świat był dla nich przestrzenią wolności oraz mówimy o jej konsekwencjach, pracy domowej i emocjonalnej oraz uczeniu się śmiałości życiowej dzięki działaniu w grupach.
Natalia Waloch rozmawia z Joanną Chmurą, autorką książki "To nawet lepiej" i twórczynią platformy rozwojowej "On My Way" o stawianiu granic, budowaniu świadomego życia w zgodzie z własnymi pragnieniami, o życiu jako cyklu nieustannie przenikających się sytuacji, w którym każde zakończenie prowadzi do nowego początku. Joanna opowiada o tym, jak radzić sobie z niepewnością, czerpać inspirację z biografii innych ludzi, a także jak przekształcać żałobę i straty w siłę do dalszego rozwoju. To rozmowa o akceptacji siebie i otwartości na życie takim, jakie jest
Odeszła od kościoła i stała się feministką. Zaczęła myśleć i mówić o sobie bez wstydu. Przestała się oszukiwać i poświęcać dla innych, choć stały za nią pokolenia poświęcających się kobiet. O swojej drodze do wolności i byciu czarną owcą opowiada Natalia Niemen, a na podcast zaprasza Natalia Waloch, Wysokie Obcasy
Kobiety i dzieci stanowią większość społeczeństwa, a jednak nasze miasta wciąż są projektowane głównie pod młodych, sprawnych mężczyzn. Matka z dzieckiem - ale też osoba starsza, schorowana, chodząca o kulach czy jeżdżąca na wózku - w mieście walczy o przetrwanie: nie ma gdzie się wysikać, nie ma dostępu do bezpłatnej wody, brakuje nawet ławek, by przysiąść. Jak to się dzieje, że rządy i samorządy łamią ręce nad demografią, a jednocześnie robią wszystko, by nie widzieć kobiet i dzieci? O tym rozmawiam z Moniką Pastuszko, antropolożką kultury, badaczką miasta i autorką książki "Matka Polka sika w krzakach"
Kiedy była mała i wracała z przedszkola, gdzie obowiązywały maniery, wchodziła za zasłonę, tupała i klęła, żeby zrzucić z siebie grzeczność. Dziś nie ma problemu z odwieszaniem mundurka na kołku i byciem sobą. Mówi, że pomaga jej w tym egoizm, bycie ważną dla samej siebie i tego samego uczy córki. Gościnią odcinka jest Paulina Holtz, aktorka filmowa i teatralna, lektorka i fotografka