PauzujWznówPosłuchaj [47:38]4 grudnia 2023It girl rewolucji i cesarzowa Francuzów: Józefina BonaparteCzarownica przepowiedziała jej, że wyjdzie dwukrotnie za mąż, że drugi mąż uczyni ją więcej niż królową, ale umrze nieszczęśliwa. I wszystko się spełniło.
Była kobietą o niezwykłej zdolności przetrwania i wymyślania się na nowo: żoną, utrzymanką, rewolucjonistką, więźniarką, ikoną stylu i cesarzową. A czarne od cukru zęby nie przeszkodziły jej w owijaniu sobie mężczyzn wokół palca.
Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Józefinie de Beauharnais.
PauzujWznówPosłuchaj [24:18]27 listopada 2023Matka Kate z Syberii - jak brytyjska pielęgniarka leczyła trąd w RosjiPrzemierzyła 13 tys. km po Syberii, by sprawdzić, w jakich warunkach żyją trędowaci i ewentualnie znaleźć tajemnicze cudowne ziele na tę chorobę.
I mimo że szczegółowo opisała, jak sanie ryły w śniegu czy jak światła w oddali, które brała za domostwa, okazywały się oczami wilków, znaleźli się tacy, którzy twierdzili, że nigdy na Syberii nie była. Wiadomo przecież, że kobieta, która osiąga coś, co nie udałoby się większości mężczyzn, musi być niewiarygodna. A jeśli przy tym od mężczyzn woli kobiety, należy ją ukarać.
W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadaj o pielęgniarce Kate Mersden
PauzujWznówPosłuchaj [36:53]20 listopada 2023Elżbieta Batory - krwawa hrabina czy ofiara spisku politycznego?Ma na koncie najdłuższą listę ofiar w historii: żaden męski seryjny morderca nie może z nią konkurować. Była czarownicą, wampirzycą i kobietą tak opętaną strachem przed utratą urody, że była gotowa zrobić wszystko, by ją utrzymać. Ale mogło być też tak, że padła ofiarą politycznego spisku i większość jej zbrodni zmyślili jej wrogowie. Historycy do dziś nie mogą się zgodzić, co jest prawdą.
W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Elżbiecie Batory.
PauzujWznówPosłuchaj [38:06]13 listopada 2023Jak słodka niczym wata cukrowa piosenkarka country stała się kulturowym fenomenem - Taylor Swift Zaczynała jako słodka jak wata cukrowa z posypką piosenkarka country, dziś jest kulturowym fenomenem analizowanym przed ekspertów. Oprócz tego, że od lat sprawia, że rzesze dziewcząt i kobiet niezmiennie płaczą i śmieją się przy jej piosenkach, jest w stanie też sprawić, by miliony ludzi poszły głosować przeciw zamordystycznym zapędom trumpowców.
Jej ostatnia trasa koncertowa tylko w USA wygenerowała dochód taki jak Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, dzięki czemu Stanom Zjednoczonym w ostatnim kwartale roku wzrosło PKB.
Jakby tego było mało, recenzenci całkiem serio piszą o niej jako o następczyni Boba Dylana czy Bruce?a Springsteena, a na amerykańskich uniwersytetach jej tekstom poświęca się seminaria literaturoznawcze. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Taylor Swift.
PauzujWznówPosłuchaj [35:31]6 listopada 2023Samozwańcza zbawczyni ojczyzny - Maria Boczkariowa Ta herstoria w powieści by nie przeszła: zbyt nieprawdopodobna. Niepiśmienna chłopka przed przemocą domową ucieka do wojska. Telegram cara umożliwia jej zaciąg. Wymyśla batalion śmierci, który ma zmotywować mężczyzn do walki. I robi tour po prezydentach i królach, którym opowiada swoją historię. I nigdy, przenigdy nie nazywaj jej babą. W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch, dziennikarki "Wyborczej" i "Wysokich Obcasów" opowiadają o Marii Boczkariowej.
PauzujWznówPosłuchaj [34:44]30 października 2023Cesarzowa z dyskiem i w berecie ? sportowczyni Halina KonopackaTo naprawdę niewiarygodne, że największe polskie place, rynki i aleje nie noszą jej imienia. Była absolutnie wszechstronna. Jako sportowczyni dała Polsce pierwsze olimpijskie złoto. Gdy rzucała dyskiem w swoim czerwonym berecie, z gardeł tysięcy nieodmiennie wydobywał się ryk triumfu. Prócz tego grała też w siatkówkę, jeździła na nartach i łyżwach, pływała, rzucała oszczepem i skakała w dal. Ach, i szalała na rajdach kabrioletem Lancią. Do tego pisała wiersze, mówiła kilkoma językami i grała legionistom na gitarze. W czasie wojny pomagała wywieźć z Polski 80 ton złota. W międzywojniu była symbolem odradzającego się po latach zaborów kraju. Jeśli mówimy czasem, że Polska jest kobietą, to w latach 20. i 30. z pewnością Polska była Haliną Konopacką. I to o niej w najnowszym odcinku "Herstorii" opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
Patronem akcji "He(r) Story" jest serwis Wysokieobcasy.pl.
PauzujWznówPosłuchaj [45:15]23 października 2023Za wolność waszą i naszą - noblistka Narges MohammadiZ dzieciństwa zapamiętała matkę skuloną na dywanie i płaczącą po tym, jak w telewizji wyczytano nazwisko siostrzeńca wśród straconych więźniów politycznych. Matka potem mówiła jej, żeby za nic nie zajmowała się polityką, ale jak wiemy, rady matek nie są tym, czego słuchają córki. Weszła na wojenną ścieżkę z reżimem i nie zeszła z niej ani na cal od 30 lat. Ta walka kosztowała ją karierę w zawodzie inżynierki, zdrowie, życie rodzinne i wolność. Swoje bliźnięta Alego i Kianę, dziś 16-letnich, ostatni raz przytulała osiem lat temu. Kiedy na początku października jej nazwisko wyczytywała komisja noblowska, siedziała w celi ponurego teherańskiego więzienia Evin, gdzie odsiaduje 10-letni wyrok. W dzisiejszym odcinku Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Narges Mohammadi, a gościnią jest dziennikarka i iranistka Jagoda Grondecka.
PauzujWznówPosłuchaj [44:14]16 października 2023Królowi się nie odmawia: żona nr 6 ? Katarzyna ParrO mało nie straciła głowy, bo? zaginała męża w rozmowach o religii. Zapamiętana została jako pielęgniarka Henryka VIII, ostatnia żona, ta, która przeżyła, a była też intelektualistką, reformatorką, autorką pierwszej angielskiej książki podpisanej przez kobietę. No i prawie dorównała królowi w liczbie ślubów. W dzisiejszym odcinku opowiadamy o Katarzynie Parr.
PauzujWznówPosłuchaj [37:30]9 października 2023To dzięki niej możesz zagłosować - Justyna Budzińska-TylickaCałe życie poświęciła walce o to, by Polkom było lepiej: jako lekarka promowała świadome macierzyństwo i opowiadała się za prawem do aborcji, walczyła z gorsetami i zachęcała kobiety do sportu, piętnowała hipokryzję każącą wyrzekać na prostytucję, a nie na mężczyzn z niej korzystających. Wreszcie ruszyła niebo i ziemię, i z koleżankami załatwiła Polkom prawa wyborcze.
W najnowszym odcinku Herstorii Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o wojującej - słowem, parasolką i stetoskopem - feministce, dr Justynie Budzińskiej-Tylickiej.
PauzujWznówPosłuchaj [37:32]2 października 2023Mistrzyni gotyckiego horroru - Daphne du Maurier Dziewczynka, która chciała być chłopcem. Autorka jednego z najsłynniejszych pierwszych zdań w angielskiej literaturze. Zaszufladkowano ją jako autorkę gotyckich romansów, ale była mistrzynią suspensu, niedopowiedzenia i mistrzowsko dawkowanej grozy; trzy z jej książek zekranizował Alfred Hitchcock. Kochała mężczyzn i kobiety, ale najbardziej... dom. W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Daphne du Maurier
PauzujWznówPosłuchaj [50:34]25 września 2023Królowa pustyni - Gertrude BellByła dziką dziewczynką, wyrosła na nieposkromioną kobietę. Jako dziecko łaziła po drzewach, biegała, skakała z dachów, jako dorosła objechała dwa razy Ziemię, a był to dopiero początek. Skończyła Oxford z najlepszą notą w historii uczelni, ale dyplomu nie dostała, bo była kobietą. Prawdziwą siebie odnalazła na Wschodzie, gdzie przemierzała pustynię, spędzając po 12 godzin w siodle, zawiązywała sojusze z wodzami beduińskich plemion, a na koniec pomogła założyć Irak i kilka innych państw. Podróżniczka, historyczka, archeolożka, kartografka, lingwistka, poliglotka, pisarka, tłumaczka, alpinistka, brytyjska funkcjonariuszka państwowa i szpieżka Gertrude Bell jest bohaterką najnowszego odcinka Herstorii Wysokich Obcasów.
PauzujWznówPosłuchaj [37:49]18 września 2023Przyprawiła rogi Henrykowi VIII - Katarzyna HowardHenryk VIII nazywał ją różą bez kolców i klejnotem kobiecości, dziś powiedzielibyśmy, że młodsza o 32 lata żona była raczej symptomem kryzysu wieku średniego. Długo przedstawiano ją jako nimfomankę lub głupią małolatę, dziś pisze się o niej jako o ofierze podwójnych standardów i wykorzystywanym przez mężczyzn dziecku.
W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o żonie nr 5, Katarzynie Howard.
PauzujWznówPosłuchaj [34:58]11 września 2023Fotografka wojenna w wannie Hitlera - Lee MillerTrudno powiedzieć, czy witalność oraz siłę charakteru rozwinęła mimo tragedii w dzieciństwie czy też z jej powodu. Dość, że szła przez życie tak, jakby niczego się nie bała, a wolty jakie wykonywała, zadziwiały świat. Kto bowiem spodziewałby się, że fotomodelka i muza artystów sama zostanie znakomitą fotografką zaprzyjaźnioną z surrealizmem? I dalej: że ta fotografka dotąd oddana formalnym eksperymentom i spędzająca życie na salonach z bohemą pewnego dnia włoży mundur oraz wielkie, żołnierskie buciory i z aliantami ruszy przez Europę?
To ona jako jedna z pierwszych pokazała światu, że owszem, ludzie ludziom zgotowali ten los. Podchodziła z aparatem najbliżej jak się dało do wyzwalanych więźniów obozów koncentracyjnych, stosów kości oraz ciał, których naziści nie zdążyli się pozbyć.
Do historii przeszło jej zdjęcie w wannie Hitlera, ale o niebo ciekawsza jest opowieść o tym, jak się w niej znalazła.
W dzisiejszym odcinku Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Lee Miller
PauzujWznówPosłuchaj [42:45]28 sierpnia 2023Uznana za wariatkę, bo sprzeciwiała się mężowi - Elizabeth Packard "Mam własny umysł i wolę, i takie samo prawo do opinii jak mój mąż? - uważała. Mąż tego zdania nie podzielał. "Wydaje się dziwnie zdeterminowana, by postawić na swoim, co musi oznaczać, że jest szalona? - uznał i zamknął ją w zakładzie dla chorych psychicznie. Bo mógł. Bo amerykańskie prawo w 1860 r. dawało mu taką możliwość. Jej z kolei nie pozwalało nawet na odwołanie się od tej decyzji. Zdiagnozowano u niej tzw. moralne szaleństwo, czyli zachowanie niezgodne z normami przypisanymi jej płci. W zamknięciu spędziła trzy lata. Gdy wyszła, wzięła się do udowadniania, że ona jest zupełnie normalna, za to chore jest prawo dające mężom taką władzę nad żonami.
W dzisiejszym odcinku "Herstorii Wysokich Obcasów? Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Elizabeth Packard.
PauzujWznówPosłuchaj [41:44]21 sierpnia 2023Mała wielka sędzia - Ruth Bader GinsburgPrawo studiowała w czasach, kiedy dziekan pytał (nielicznych) studentek, czemu zajmują miejsce mężczyzn. Wyspecjalizowała się w dyskryminacji ze względu na płeć: najpierw jako prawniczka broniąca praw klientek przed Sądem Najwyższym, potem jako sędzia tegoż Sądu - druga kobieta w historii na tym stanowisku.
W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Ruth Bader Ginsburg.
PauzujWznówPosłuchaj [41:05]14 sierpnia 2023Głos najbardziej gorszącej piosenki świata - Jane BirkinJej kariera ? a nagrała wiele płyt i zagrała w 80 filmach - była równie nonszalancka, jak jej styl, podejmowała wyzwania i eksperymentowała tak, jakby nie miała nic do stracenia. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Jane Birkin.
PauzujWznówPosłuchaj [39:36]7 sierpnia 2023Tyle wygrać na rozwodzie - Anna z KleveKról zamówił jej portret i się zakochał, ale na żywo go rozczarowała. "Nie podoba mi się!", ogłosił, i ekspresowo się rozwiódł. Do historii przeszła jako "flandryjska klacz", brzydka, odrzucona, trochę śmieszna, a trochę żałosna. Ale czy aksamitny rozwód i szczodra odprawa to naprawdę taki straszny los dla żony Henryka VIII?
W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o małżonce nr 4., Annie z Kleve.
PauzujWznówPosłuchaj [45:17]31 lipca 2023Powstanka MajaDo powstania mknęła z wakacji na dachu pociągu. Miała zaledwie 16 lat, ale w przeciwieństwie do wielu uczestników warszawskiego zrywu nie była bojowniczką amatorką. 1 sierpnia 1944 r. miała za sobą już półtora roku w służbie AK, zaliczone kursy łączności, sanitariatu, strzelania, a nawet kurs na kierowcę. Dekady później potrafiła wyrecytować, jak zbudowany jest silnik. Miała dużo szczęścia, wiele razy umknęła śmierci. Przez to, że spóźniła się na wartę, nie rozerwała jej mina samobieżna. Raz stała już pod murem pod lufami niemieckich karabinów, a jednak uszła z życiem. Chciała być architektką albo dziennikarką, ale w powstaniu - gdy tak wiele razy nie mogła komuś pomóc, bo nie umiała - zdecydowała, że zostanie lekarką. Przepracowała 60 lat jako chirurżka i urolożka, praktykowała nie tylko w Polsce, ale też w Indiach. Nie lubiła, gdy powstanie warszawskie potępiano w czambuł, uważała, że dzięki niemu Polacy pokazali, że nie da się ich całkiem i na trwałe zniewolić. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Eleonorze Galicy-Zarembie, ps. "Maja", a później zapraszają na rozmowę z Julią Radziwiłł-Fido, wnuczką powstanki.
PauzujWznówPosłuchaj [34:03]24 lipca 2023Jane Seymour - ta, której Henryk VIII nie skrócił o głowęZ pierwszą żoną się rozwiódł, drugą skrócił o głowę, trzecia miała być miłością życia Henryka VIII. Do historii przeszła jako "ta dobra", łagodna i pokorna. Ale to tylko pozory, bo pod skromnie spuszczonym wzorkiem Jane Seymour kryła się także ambicja i bezwzględność. Na podcast zapraszają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk, dziennikarki "Wysokich Obcasów".
PauzujWznówPosłuchaj [31:31]17 lipca 2023"Idę się przejść", powiedziała wnukom. 3500 km przez góry. Emma GatewoodZałożyła trampki, przez ramię przewiesiła ważący 8 kg worek i ruszyła w trasę. 3500 kilometrów przez góry i doliny ledwo wytyczonym szlakiem Appalachów.
67-letnia matka jedenaściorga, babcia dwudziestki trójki i prababcia dwójki właśnie zaczynała przygodę życia. Rodzinie powiedziała, że idzie się przejść.
W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają herstorię Emmy Gatewood.