Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:14] 19 czerwca 2024 Nie łudź się, że twoje dziecko nie przyćpa "Żyjemy w świecie, w którym odurzanie się jest praktykowane powszechnie. Jesteśmy wręcz namawiani do tego, aby legalnie brać. Naiwnością byłoby więc sądzić, że twoje dziecko na pewno niczego nie weźmie" - przekonuje Bogusław Janiszewski, autor "Książki o narkotykach. Nieporadnika". Posłuchaj rozmowy o tym, jak wprowadzić dzieci w świat narkotyków, tak aby je ochronić a nie zaszkodzić. Na podcast zapraszają Magda Keler i Agnieszka Urazińska
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [23:09] 5 czerwca 2024 Kiedy sport to twoja mama Sport łączy, rozwija, uczy zasad, a przede wszystkim zapewnia nam lepsze zdrowie. Ale co, gdy jest go w życiu dziecka za dużo? Gdy chce trenować profesjonalnie? A jak od małego pielęgnować miłość do sportu w dzieciach, które ćwiczyć za bardzo nie chcą? O tym porozmawiałyśmy z Karoliną Koszewską, pięściarką i kick-bokserką, mistrzynią świata i Europy w kickboxingu, złotą medalistką igrzysk europejskich. Na podcast zapraszają Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska, dziennikarki "Wysokich Obcasów".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:42] 29 maja 2024 Jesteś czymś więcej niż wynikiem - Jakie jest szczęśliwe dziecko? - warto zadawać sobie to pytanie jak najczęściej. Takie, które realizuje wizję rodzica i robi to, co należy? A może takie, które szuka swoich dróg, nawet jeśli nadwyręża przy tym cierpliwość dorosłych, nawet jeśli popełnia - zdaniem dorosłych - błędy. Do jakiego stopnia powinniśmy wpływać na wybory dziecka? Jak zachęcać do sportu? I nie dać się presji osiągania najlepszych wyników. Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska rozmawiają z Karolem Rucikowskim, psychologiem sportu.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:15] 22 maja 2024 Silna, to nie siłaczka Chcemy wychowywać dzieci tak, by miały moc i ją czuły. Ale można przedobrzyć. Wciąż spotykamy ludzi, którzy biorą na barki los swój i innych. Bardzo często to kobiety, które wszystko ogarną, wszystkim pomogą. Siłaczki, które zapominają o sobie. Jak wychować dziewczynki na silne, ale nie siłaczki? Opowiedziała nam o tym Iwona Boguszyńska, trenerka wendo, trenerka równościowa, specjalistka ds. dostępności z Fundacji W człowieku Widzieć Brata. Na podcast zapraszają Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:33] 8 maja 2024 Czy dzieci będą jeszcze czytać książki? Podsuwamy dziecku ukochaną książkę, a ono ciska ją w kąt. Mówi, że woli posłuchać audiobooka albo obejrzeć film. Albo sięgnąć po tzw. literaturę young adults, która - powiedzmy sobie szczerze - nie jest najwyższych lotów. Czy i jak możemy zachęcić dzieci do czytania? O tym porozmawiałyśmy z Agnieszką Karp-Szymańską, filolożką polską, prezeską fundacji Czas Dzieci oraz przewodniczącą jury konkursu Piórko 2024.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:47] 24 kwietnia 2024 Dziewczynki czują siłę To nieprawda, że ona ma być grzeczna i słodka, a jemu wypada łobuzować. Że ona powinna się uczyć gotowania, a on matematyki. Coraz rzadziej słychać komunikaty, które odbierają dziewczykom siłę. I już rosną nam - jakie to piękne - dziewczynki, które mówią: "Mogę wszystko", "Zostanę, kim tylko zechcę", "Lubię być sobą". To wielka zasługa rodziców. Nawet nie wiecie, jak wiele możecie zrobić. O sile dziewczynek rozmawiamy w podcaście Być Rodzicem Nastolatka.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:34] 10 kwietnia 2024 Koniec z pracami domowymi - cieszyć się czy martwić Polska szkoła weszła właśnie w nowy wymiar ? nie ma już obowiązkowych prac domowych. Były zmorą rodziców i utrapieniem uczniów. Powinniśmy skakać z radości. A jednak wątpliwości mają i dorośli, i dzieci. Czy to naprawdę dobre rozwiązanie? Czy nie obniży się poziom edukacji? Jedno jest pewne: to duża zmiana, do której będziemy się przez jakiś czas przyzwyczajać. Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska rozmawiały o tym z uczniami, rodzicami i nauczycielami, a teraz o pożegnaniu z pracami domowymi opowiadają w podcaście Wysokich Obcasów Być Rodzicem Nastolatka.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:50] 27 marca 2024 Pokolenie Sephora. Czy rodzice powinni być czujni? Hashtag "pokolenie Sephora" ma na TikToku już 330 mln wyświetleń. Tzw. Alfy nie interesują się już zabawkami, ale kremami, błyszczykami i tonerami. Dlaczego 10, 11-latki spędzają tyle czasu w drogeriach? Czy trend ze Stanów na dobre przyjął się już w Polsce?
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:46] 13 marca 2024 Jak skumplować się z nastolatkiem? Bycie rodzicem nastolatka wbrew pozorom ma same zalety. Przede wszystkim można się w końcu wyspać! Trochę też dokształcić, bo kto, jak nie one wytłumaczą nam co to bambik i elo? Tylko jak dotrzeć do nastolatka, kiedy nadal uważa, że kumplowanie się ze starymi to obciach? Mamy na kilka sposobów!
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:39] 28 lutego 2024 Nasza szkoła zła Słyszymy, że szkołę trzeba zmienić. Ale jak to? - pytają dorośli. - Za naszych czasów było jeszcze gorzej i jakoś sobie poradziliśmy. Dlaczego więc nasze dzieci nie dają rady? Co w pierwszej kolejności należałoby zmienić: spis lektur, podstawę programową a może raczej należałoby zadbać o dobrostan uczniów. Czy to czego się uczymy jest tak samo ważne jak uczymy? O tym wszystkim porozmawiałyśmy z Aleksandrą Dulas, terapeutką.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:23] 14 lutego 2024 Czy rodzic może uchronić dziecko przed lękiem, który paraliżuje? Świat ma objawy zaburzeń lękowych. To jest zbiorowe wołanie o pomoc - mówi Marcin Matych, w mediach społecznościowych znany jako dr Nerwica. Wedle niektórych danych, zaburzenia lękowe dotyczą co czwartej osoby. Skąd się biorą? Wiele zależy od tego, w jakim środowisku się wychowujemy, jaki przekaz płynie od rodziców. Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler zapraszają na kolejny odcinek podcastu "Wysokich Obcasów" - Być Rodzicem i rozmowę z dr. Nerwicą o tym, jak wielka jest rola rodziców, jak bardzo od nich zależy, czy wychowają człowieka podatnego na lęk. Co mówić? Co robić? Jakich zachowań unikać? Podpowie Marcin Matych, lekarz, psychoterapeuta, autor poradnika "Bliskość i lęk", który 14 lutego pojawił się na rynku nakładem wydawnictwa Agora i pokazuje, jak niezmiernie ważne są dla nas, dla naszego zdrowia psychicznego, dobre relacje - z innymi i ze sobą.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:49] 31 stycznia 2024 Dziecko ma się uczyć czy bawić? Chcemy dla dziecka jak najlepiej. A - wiadomo - im więcej będzie wiedziało, tym więcej może osiągnąć. Więc może szachy dla przedszkolaka? Nauka pływania dla niemowlaka? Czy pierwsza klasa to nie za późno na rozpoczęcie nauki języka angielskiego? Jednak chcemy, żeby dzieciom było lżej niż nam. Jeszcze się w życiu napracujesz. Na naukę przyjdzie czas, a teraz jest czas na zabawę - mówimy naszym maluchom. No właśnie, czy ci gorliwi rodzice zabierają dziecku dzieciństwo, czy może - przeciwnie - robią dla niego coś dobrego, pomagają mu się rozwijać? A ci pobłażliwi, odbierają szansę na rozwój, czy może pozwalają dziecku być dzieckiem? W podcaście "Wysokich Obcasów" Być Rodzicem Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler zastanawiają się, kiedy jest dobry czas na to, aby się tym rozwojem zająć. Jak to zrobić, żeby nie przesadzić. I żeby dziecko dobrze się przy tym bawiło. W tych rozważaniach pomaga nam dr Aneta Czerska, pedagożka, matematyczka, specjalistka rozwoju małych dzieci i autorka metody Cudowne Dziecko.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:38] 17 stycznia 2024 Porozmawiajmy o babci Babcie i dziadkowie to oddzielny świat - najlepsi przyjaciele swoich wnuków. Rozpieszczają, kochają, uczą. I pozostawiają po sobie ważne wspomnienia, a ich rady zdarza nam się powtarzać po latach własnym dzieciom i wnukom. A że mamy styczeń, a w nim - święto babć i dziadków, to dziś w podcaście "Wysokich Obcasów" Być Rodzicem porozmawiamy o rodzicach rodziców - o babciach i dziadkach.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:56] 3 stycznia 2024 Czy powinniśmy mówić dziecku, że świat bywa zły? Rodzice chcą jak najlepiej chronić swoje dzieci. Także przed złem tego świata. Niestety często ochrona oznacza albo zakłamywanie rzeczywistości i udawanie, że pewne zjawiska nie występują, albo nadmierne straszenie dziecka - z nadzieją, że wystraszone nie wplącze się w kłopoty. Jeszcze trudniej rozmawiać, gdy samemu nie pokonało się lęków, gdy nie udało się przepracować własnych traum. Jak nie przenosić lęków na dziecko? Jak rozmawiać o niebezpieczeństwach tak, aby dziecko nie wpadło w panikę i wiedziało, jak postępować? O tym w podkaście "Być rodzicem" rozmawiamy z dr Aleksandrą Piotrowską, psycholożką dziecięcą.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [23:56] 20 grudnia 2023 Tata na pełny etat Z urlopu rodzicielskiego korzysta zaledwie 1 procent ojców. Mężczyźni nie biorą urlopów głównie z powodów finansowych. To oni wciąż zarabiają więcej, oni przejmują więc po narodzinach dziecka rolę utrzymującego dom. Ale też według badań nie chcą tego urlopu brać, bo obawiają się utraty pracy i zatrzymania drogi do awansu. Ciekawe, że w przypadku kobiet zakłada się, że takich rozważań nie ma. A przecież, choć luka płacowa jest faktem, zagrożenia związane z dłuższą nieobecnością w pracy nie mają płci. Niestety żyjemy w kulturze, gdzie ojciec zajmujący się dzieckiem to niemalże bohater. A już taki, który wie, w której szufladzie są skarpetki, a na której półce bodziaki, to superbohater. Jak to zmienić? Jak zachęcić ojców do bardziej aktywnego włączenia się w rodzicielstwo? A może to jednak my, kobiety, nie do końca mężczyzn do tego świata dopuszczamy? O tym porozmawiałyśmy z Mariuszem Kanią, dziennikarzem, podróżnikiem, blogerem, autorem cyklu Tata Zawodowiec.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [28:28] 6 grudnia 2023 Nie można być za młodym na depresję. Chorują nawet przedszkolaki Dziecko mówi: "Nie chcę tu być" albo po prostu "Chciałbym zniknąć". To zawsze alarmujące. A coraz częściej się zdarza, że słyszymy to od kilkuletniego dziecka. - Wiem, dla wielu osób to brzmi niewiarygodnie. Ale tak, to się zdarza nawet w tym wieku i to coraz częściej - mówi Joanna Sass-Gust, psycholożka, psychoterapeutka, pracująca w Fundacji Słonie na Balkonie. - Trafiają do nas do gabinetu nawet kilkuletnie dzieci, wiele dzieci z pierwszych, drugich czy trzecich klas podstawówki. I to wcale nie są wyjątki. Problem jest jednak tak mało rozpoznany, że nie ma żadnych statystyk na temat tego zjawiska. Najbardziej martwi mnie jednak, że w związku z tym, że objawy w tym wieku są nieoczywiste i w związku z brakiem świadomości dorosłych wiele dzieci nie trafia do specjalisty. O nie boję się najbardziej. O depresji dzieci, także tych najmłodszych, o tym, jak w porę zauważyć problem i jak dziecku pomóc - rozmawiamy w podcaście Wysokich Obcasów "Być rodzicem".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:30] 22 listopada 2023 Dlaczego matematyka, królowa nauk, budzi tak negatywne emocje? Matematyka - królowa nauk. Ale też szkolnych lęków, często wręcz koszmarów, wspominanych jeszcze przez lata po zakończeniu nauki. Komu z nas nie śnił się sprawdzian z matmy, z pustą kartką i pustką w głowie? Badania wykazują, że w grupie przedszkolaków zdecydowana większość dzieci jest uzdolniona matematycznie. A potem w szkole tworzą się sztuczne podziały na humanistów i umysły ścisłe, a dziewczynkom wmawia się, że do matematyki się nie nadają. Dlaczego tak wiele z nas matematyki się boi? Czy polska szkoła potrafi matematyki uczyć? O tym rozmawiamy z Olgą Woźniak, dziennikarką naukową, właścicielką prywatnej szkoły podstawowej Eureka, w której realizuje autorski program nauczania przedmiotów przyrodniczych, w tym matematyki.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [34:23] 8 listopada 2023 "Kochaj i pozwól na bunt" - książka, która pomoże rodzicom nastolatków przetrwać Mówią, że małe dziecko to mały kłopot. A później zaczyna się przygoda - ona może być piękna, fascynująca, ale - a mówią to ci, którzy się znają, bo są rodzicami nastolatków - jest to przygoda najeżona wyzwaniami. Joanna Szulc - mama, psycholożka, dziennikarka, napisała książkę "Kochaj i pozwól na bunt" - a to fascynująca lektura dla rodziców, bo problemy dorastających pokazuje z różnych stron, oczami ekspertów z różnych dziedzin. My mamy szczęście, bo możemy zaprosić do studia autorkę i zadać jej całą masę pytań. Z przyjemnością dzielimy się tym szczęściem z Państwem w podcaście Być Rodzicem "Wysokich Obcasów". A przy mikrofonach, niezmiennie - Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler. A przede wszystkim jest nasza gościni - Joanna Szulc, autorka świeżo wydanej książki.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [33:32] 25 października 2023 "Nudeski", czyli jak wygląda edukacja seksualna w sieci 20 proc. dziewcząt w wieku 13-17 lat udostępnia w sieci swoje intymne materiały. Wysyłanie "nudesków" staje się wśród młodzieży niemal tak powszechne, jak selfiaki. Pandora gate, która ujawniła seksualne nadużycia ze strony dorosłych influencerów, otworzyła rodzicom oczy. Wielu z nich zadało sobie w końcu pytanie "czy na pewno wiem, co w sieci robi moje dziecko?". Jak edukować dzieci, by nie padły ofiarą przestępstwa? Czy przeglądanie telefonów to dobra praktyka? Co o seksualności w sieci mówią same dzieci? O tym opowiada nam Martyna Różycka, szefowa zespołu dyżurnet.pl.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:27] 11 października 2023 Mamy głosu nie mają. Dlaczego? Bo zawsze ktoś inny wie lepiej Nie ma jednej prawdy o macierzyństwie. Można karmić dziecko piersią lub butelką. Można spędzać z nim bez przerwy dwa lata albo - jak Francuzki - iść po trzech miesiącach do pracy. Można rodzić przez cesarskie cięcie albo naturalnie. Można odpoczywać - jak Karin z Singapuru, która w czasie połogu korzystała z pomocy niani przez 24 godziny i miała czas, by się zregenerować. Można - jak Manal z Bahrajnu - tuż po porodzie brać udział w całodniowym wystawnym przyjęciu na cześć dziecka organizowanym na porodówce, bo tak każe tradycja. Można bardzo chcieć dziecka. Można zdecydować się na aborcję. Anna Pamuła, dziennikarka, pisarka, autorka książki "Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach" o tę prawdę spytała blisko 100 kobiet z całego świata. I okazało się, że choć tak wiele nas dzieli, łączy jedno: wciąż o macierzyństwie inni chcą mówić za nas. Dlatego właśnie mamy do pogadania. My - mamy, odzyskujemy głos. Posłuchajcie, jak różne to macierzyństwo może być. Na podcast zapraszają Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska