Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [28:28] 6 grudnia 2023 Nie można być za młodym na depresję. Chorują nawet przedszkolaki Dziecko mówi: "Nie chcę tu być" albo po prostu "Chciałbym zniknąć". To zawsze alarmujące. A coraz częściej się zdarza, że słyszymy to od kilkuletniego dziecka. - Wiem, dla wielu osób to brzmi niewiarygodnie. Ale tak, to się zdarza nawet w tym wieku i to coraz częściej - mówi Joanna Sass-Gust, psycholożka, psychoterapeutka, pracująca w Fundacji Słonie na Balkonie. - Trafiają do nas do gabinetu nawet kilkuletnie dzieci, wiele dzieci z pierwszych, drugich czy trzecich klas podstawówki. I to wcale nie są wyjątki. Problem jest jednak tak mało rozpoznany, że nie ma żadnych statystyk na temat tego zjawiska. Najbardziej martwi mnie jednak, że w związku z tym, że objawy w tym wieku są nieoczywiste i w związku z brakiem świadomości dorosłych wiele dzieci nie trafia do specjalisty. O nie boję się najbardziej. O depresji dzieci, także tych najmłodszych, o tym, jak w porę zauważyć problem i jak dziecku pomóc - rozmawiamy w podcaście Wysokich Obcasów "Być rodzicem".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:30] 22 listopada 2023 Dlaczego matematyka, królowa nauk, budzi tak negatywne emocje? Matematyka - królowa nauk. Ale też szkolnych lęków, często wręcz koszmarów, wspominanych jeszcze przez lata po zakończeniu nauki. Komu z nas nie śnił się sprawdzian z matmy, z pustą kartką i pustką w głowie? Badania wykazują, że w grupie przedszkolaków zdecydowana większość dzieci jest uzdolniona matematycznie. A potem w szkole tworzą się sztuczne podziały na humanistów i umysły ścisłe, a dziewczynkom wmawia się, że do matematyki się nie nadają. Dlaczego tak wiele z nas matematyki się boi? Czy polska szkoła potrafi matematyki uczyć? O tym rozmawiamy z Olgą Woźniak, dziennikarką naukową, właścicielką prywatnej szkoły podstawowej Eureka, w której realizuje autorski program nauczania przedmiotów przyrodniczych, w tym matematyki.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [34:23] 8 listopada 2023 "Kochaj i pozwól na bunt" - książka, która pomoże rodzicom nastolatków przetrwać Mówią, że małe dziecko to mały kłopot. A później zaczyna się przygoda - ona może być piękna, fascynująca, ale - a mówią to ci, którzy się znają, bo są rodzicami nastolatków - jest to przygoda najeżona wyzwaniami. Joanna Szulc - mama, psycholożka, dziennikarka, napisała książkę "Kochaj i pozwól na bunt" - a to fascynująca lektura dla rodziców, bo problemy dorastających pokazuje z różnych stron, oczami ekspertów z różnych dziedzin. My mamy szczęście, bo możemy zaprosić do studia autorkę i zadać jej całą masę pytań. Z przyjemnością dzielimy się tym szczęściem z Państwem w podcaście Być Rodzicem "Wysokich Obcasów". A przy mikrofonach, niezmiennie - Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler. A przede wszystkim jest nasza gościni - Joanna Szulc, autorka świeżo wydanej książki.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [33:32] 25 października 2023 "Nudeski", czyli jak wygląda edukacja seksualna w sieci 20 proc. dziewcząt w wieku 13-17 lat udostępnia w sieci swoje intymne materiały. Wysyłanie "nudesków" staje się wśród młodzieży niemal tak powszechne, jak selfiaki. Pandora gate, która ujawniła seksualne nadużycia ze strony dorosłych influencerów, otworzyła rodzicom oczy. Wielu z nich zadało sobie w końcu pytanie "czy na pewno wiem, co w sieci robi moje dziecko?". Jak edukować dzieci, by nie padły ofiarą przestępstwa? Czy przeglądanie telefonów to dobra praktyka? Co o seksualności w sieci mówią same dzieci? O tym opowiada nam Martyna Różycka, szefowa zespołu dyżurnet.pl.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:27] 11 października 2023 Mamy głosu nie mają. Dlaczego? Bo zawsze ktoś inny wie lepiej Nie ma jednej prawdy o macierzyństwie. Można karmić dziecko piersią lub butelką. Można spędzać z nim bez przerwy dwa lata albo - jak Francuzki - iść po trzech miesiącach do pracy. Można rodzić przez cesarskie cięcie albo naturalnie. Można odpoczywać - jak Karin z Singapuru, która w czasie połogu korzystała z pomocy niani przez 24 godziny i miała czas, by się zregenerować. Można - jak Manal z Bahrajnu - tuż po porodzie brać udział w całodniowym wystawnym przyjęciu na cześć dziecka organizowanym na porodówce, bo tak każe tradycja. Można bardzo chcieć dziecka. Można zdecydować się na aborcję. Anna Pamuła, dziennikarka, pisarka, autorka książki "Mamy do pogadania. Matki świata o miłości, sile i trudnych wyborach" o tę prawdę spytała blisko 100 kobiet z całego świata. I okazało się, że choć tak wiele nas dzieli, łączy jedno: wciąż o macierzyństwie inni chcą mówić za nas. Dlatego właśnie mamy do pogadania. My - mamy, odzyskujemy głos. Posłuchajcie, jak różne to macierzyństwo może być. Na podcast zapraszają Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [28:14] 27 września 2023 Trzeba cieszyć się chwilą - opowieść o Jagience i jej mamie Tak często narzekamy, że chcemy mieć więcej, że chcemy, żeby było lepiej. A są osoby, które cieszą się życiem takim, jakie jest. Bo jest. Tacy ludzie są wśród nas i pomagają innym zrozumieć, że można osiągnąć szczęście, nawet gdy jest trochę trudniej. Jagienka Hursztyn ma 13 lat i z chorobą, wrodzoną łamliwością kości, która odbiera możliwość chodzenia i utrudnia oddychanie, zmaga się od urodzenia. Jagienka ma problemy z poruszaniem. A przede wszystkim ma całą masę marzeń. Ma też plany - chce pomagać ludziom zrozumieć dzieci z niepełnosprawnością. Małgorzata Hursztyn to mama Jagienki. Od początku towarzyszy córce w zmaganiach z chorobą, pewnie nieraz pękało jej serce. A ona się uśmiecha, mówi, że jest szczęśliwa. I też ma plany - chce pomagać i pomaga rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami. Tym razem Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler do podcastu Wysokich Obcasów "Być Rodzicem" zaprosiły mamę i córkę - które opowiadają o szczęściu pomimo trudności
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [39:58] 13 września 2023 Gdy dziecko staje się wrogiem - bo czasem nie wystarczy kochać "Macierzyństwo było spełnieniem moich marzeń. Stało się przekleństwem. Jestem dla swojego dziecka największym wrogiem. Tarczą, do której córka strzela. Oddałam jej wszystko, co miałam. Całą siebie. Dla córki jestem 'debilką', 'krową'. Jestem kucharką, sprzątaczką i bankomatem". Tak mówią rodzice w reportażu "Macierzyństwo stało się przekleństwem" opublikowanym w sierpniowym wydaniu Wysokich Obcasów. To opowieść o rodzicach, którzy są w rozpaczy, bo mają dzieci, które trudno kochać. A z burzy, która rozpętała się pod tekstem w komentarzach, wynika, że takich rodziców jak w reportażu i takich problemów jest wielu. Tylko o tym się nie mówi. Co robić, gdy miłość nie wystarcza, a dziecko staje się wrogiem? Dlaczego tak trudno czasem być z dzieckiem i je zrozumieć. Co zrobić, żeby nie stać się dla młodego człowieka żywą tarczą? Jak uniknąć błędów? A jeśli już sytuacja staje się dramatyczna, co zrobić? Jak przetrwać? W dzisiejszym odcinku podcastu "Wysokich Obcasów" "Być Rodzicem" Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler zaprosiły ekspertkę od trudnych tematów dr Ewę Woydyłło, psycholożkę, psychoterapeutkę, autorkę książek.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:24] 30 sierpnia 2023 Sam w domu, sama na wakacjach, czyli granice samodzielności dziecka Zniknięciem małżeństwa z Warszawy żyła przez dwa miesiące cała Polska. Rodzice, zanim wyjechali w podróż tylko we dwójkę, zostawili dla nastoletnich synów krótki list: "Jesteście dzielni. Poradzicie sobie". Rozgorzała ogólnopolska dyskusja, która głównie toczyła się wokół beztroski rodziców, mało kto jednak zadawał sobie pytanie: a co, jeśli te dzieci mogły już same zostać? A prawo jest w tej kwestii zawiłe. I o ile w przypadku starszych nastolatków, rodzice zakładają po prostu, że faktycznie sami sobie poradzą, tak sytuacja komplikuje się w przypadku dzieci młodszych. Co z samodzielną mamą, która musi wyjść wyrzucić śmieci, a dwulatek przecież w tym czasie smacznie sobie śpi? Co z absurdalnymi adnotacjami w blokach o tym, że do 12. roku życia trzeba jeździć z dzieckiem windą? Czy dojrzałą nastolatkę można zostawić w domu z kilkuletnim rodzeństwem? Dlaczego 7-latek za naszą zgodą może samodzielnie wrócić ze szkoły, ale w domu zostawić go już samego nie możemy? Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska rozmawiają z adwokatką Patrycją Kasicą, specjalistką od spraw rodzinnych.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [33:29] 16 sierpnia 2023 Co z tymi zębami? Dziecko u stomatologa Mamy coraz lepsze samochody, coraz bardziej markowe ubrania i pięknie urządzone domy. A w nich - zadbane dzieci. Tylko gdy te dzieci otworzą buzię - jest dramat. Na początku XXI w. łódzkie 12-latki miały przeciętnie trzy-cztery zęby zaatakowane próchnicą. Teraz jest to średnio siedem-osiem zębów do leczenia. Dzieci ze zdrowymi zębami zdarzają się sporadycznie. Dziś porozmawiamy o zębach naszych dzieci. Ze statystyk wynika, że już 15-20 proc. dzieci zaczynających przedszkole ma próchnicę. Połowa przedszkolaków ma zepsute zęby. A wśród dzieci, które przedszkole kończą, to już grupa 70 proc. Gabinet stomatologiczny w szkole to rzadkość. Zaledwie co dziesiąte polskie dziecko, które ukończyło ósmy rok życia, nie ma zepsutych zębów. Z najnowszych danych wynika też, że wśród 13-latków nawet 98 proc. dzieci ma próchnicę. I nie ma co robić badań - wiemy, że wciąż się boimy dentysty. My dorośli, na pewno. Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler zapraszają do rozmowy eksperta, który podpowie, jak o zęby dbać i co zrobić, żeby dzieci nie bały się dentysty. To dr Jacek Pypeć, specjalista stomatologii wieku dziecięcego, pracuje w Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:07] 2 sierpnia 2023 Czy odpoczynku można się nauczyć? Wakacje dla wielu z nas zamiast odpoczynkiem stają się stresującym przeżyciem. Szczególne miejsce w tym szeregu zestresowanych zajmują rodzice małych i nastoletnich dzieci. Bo jak tu odpocząć, kiedy każde chce iść w inną stronę? Kiedy maluch non stop płacze, starsze nie chce iść na plażę, bo to nuda, a średnie nie zje nic w restauracji, bo "nie mają kotlecika". Jak w tym wszystkim zapomnieć o pracy i problemach dnia codziennego? A przecież też po to na te wakacje uciekamy. A może dobrym pomysłem są wakacje tylko we dwoje? Albo wręcz w pojedynkę, kiedy nasze urlopowe plany rozjeżdżają się nawet z marzeniami współmałżonka? Jak wyzbyć się poczucia winy, że przecież najpierw muszę zająć się innymi? O nauce odpoczynku Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska rozmawiają z psychologiem Michałem Wiatrowskim.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:21] 19 lipca 2023 Samodzielne matki mają głos - i prawo do szczęścia Co piąte dziecko w Polsce wychowywane jest przez jedno z rodziców - najczęściej przez matkę. Coraz więcej związków się rozpada. Samodzielne rodzicielstwo niesie ze sobą bagaż odpowiedzialności, zmagań z codziennością, także materialną, czasem poczucia winy. Często jednak, ważniejsze niż trud, bywa wyzwolenie. Może być ciężej. Ale to wcale nie oznacza, że rozstając się z partnerem nie unieszczęśliwiamy dziecka. Jak wyzwolić się z poczucia winy? Jak pomóc dziecku? Jak unikać błędów? I w końcu - jak dać sobie prawo do zadbania o własne potrzeby? O to w podcaście Być Rodzicem Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler pytają Agnieszkę Czajkowską-Wendorff, psycholożkę, psychoterapeutkę, mówczynię motywacyjną.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:37] 5 lipca 2023 Dajcie dzieciom głos! Dzieci i ryby głosu nie mają. Tak mówili nasi dziadkowie i rodzice. Dziś coraz rzadziej słyszymy to przysłowie, ale wciąż wiele z nas tak niestety myśli. A tymczasem dzieci to najlepsi ludzie, jacy zamieszkują planetę Ziemia. I chyba jedyni, którzy mogą tę planetę uratować. Ze swoją uważnością, wrażliwością, otwartym sercem i świeżym spojrzeniem na świat. Dzieci mówią, jak jest, szczerze, prosto w oczy. Są świetnymi obserwatorami i ufnie dzielą się swoją mądrością. Często widzą zdecydowanie więcej niż my, dorośli. Dlaczego więc tak rzadko oddajemy im głos? O to w dzisiejszym odcinku Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler pytają Katarzynę Stoparczyk, dziennikarkę radiową i telewizyjną, autorkę projektu "Dajcie nam głos! Kasia Stoparczyk i Dzieci"
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:24] 21 czerwca 2023 Wakacyjny przewodnik: nicnierobienie, dziecko samo w domu i pierwszy obóz nastolatka Dzieci na wakacje czekają z utęsknieniem. Dla dorosłych to logistyczne wyzwanie. Bo lipiec i sierpień to nie tylko czas chwilowego odpoczynku na urlopie. To także coroczny problem z zaplanowaniem dwóch miesięcy bez szkoły czy przedszkola. Półkolonie, wyjazd do dziadków, obóz, a może nuda w domu z pracującym rodzicem obok? Kiedyś dzieci biegały całe wakacje po podwórku z osiedlową bandą. Dziś ze wszystkich sił staramy się otoczyć je bezpiecznym kokonem i aktywnie zapełnić każdą godzinę dnia. Może jednak lepiej, kiedy pozwolimy dzieciom na "nicnierobienie"? I uznamy, że wakacje same się ułożą? A jeśli już wysyłamy pociechy na wojaże, to jak ich do nich przygotować bez popadania w przesadę? Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska rozmawiają z dr Martą Majorczyk, psycholożką, pedagożką i doradczynią rodzinną.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:45] 7 czerwca 2023 Przemoc położnicza. Dlaczego tak często rodzącej towarzyszą przemoc i pogarda? Dzięki rozwojowi medycyny możemy skutecznie walczyć z niepłodnością, techniki ultrasonograficzne pozwalają skuteczniej niż kiedykolwiek badać płód. Mamy coraz piękniejsze szpitale i coraz bardziej nowoczesny sprzęt medyczny i świetnie wykształcony personel. Co z tego, skoro wciąż na tych pięknych porodówkach kobiety słyszą "nie drzyj się, musi boleć", a w najintymniejszych chwilach czują się poniżone, pominięte, niewystarczające. O porodach mówi się najczęściej w aspekcie medycznym. Albo się o nich nie mówi. "Najważniejsze, że dziecko zdrowe" - słyszą kobiety. I same często to powtarzają. Pewnie, że to ważne. Ale poród i to, co działo się z kobietą w tym czasie, bywa bagażem, który pozostaje na resztę życia. Może wzmacniać, uskrzydlać. Ale może też boleć. Wie tym dobrze nasza gościni, Justyna Dąbrowska, autorka książki "Przeprowadzę cię na drugi brzeg - rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu". Na podcast zapraszają Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:22] 24 maja 2023 Matczyne lęki Lęk o dziecko pojawia się nawet wcześniej niż ono samo na tym świecie. Już w ciąży mamy muszą zmierzyć się z obawami o zdrowie płodu, a zaraz po narodzinach wydaje nam się, że już nigdy nie zmrużymy oka, bo będziemy nieustająco pilnować naszego malucha. Z czasem pewne lęki mijają, pojawiają się za to nowe. Czy moje dziecko zdobędzie przyjaciół? Czy bezpiecznie wróci z pierwszej wycieczki bez rodziców? Czy to już ten moment, kiedy może samo poradzić sobie z powrotem do domu ze szkoły? Czy będzie szczęśliwe? Mamy mają swoje lęki, ojcowie zwykle je tonują. Czasem jednak nawet oni nie potrafią wyciszyć wszystkich naszych strachów. Dzielimy się w tym odcinku z Wami naszymi lękami i próbujemy Was przekonać, że większość naszych obaw... tylko tak strasznie na pierwszy rzut oka wygląda. Na podcast zapraszają Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:11] 10 maja 2023 "Mamo, ta książka jest nudna, nie ma obrazków!" Dlaczego ilustracje w książkach dla dzieci są tak ważne? "Krzyczące" kolorem, ale też stonowane, wręcz minimalistyczne. Często nierealistyczne, wręcz surrealistyczne. Nie ma jednego, dobrego przepisu na dobry rysunek dla dzieci. Który - wbrew obiegowej opinii - wcale nie ma być jedynie dodatkiem do treści. Bo ilustracje w książkach dla dzieci są nie tylko dopełnieniem narracji, tworzą też odrębną historię. To dzięki nim dziecko wchodzi w świat sztuki, rozwija w sobie poczucie estetyki i staje się wrażliwe na piękno. Ale też rozwija fantazję i kreatywność. O tym, jak stworzyć rysunek idealny i jak trudne jest ilustrowanie dla dzieci, opowiada nam Emilia Dziubak, autorka ilustracji do bestsellerowych książek "Proszę mnie przytulić" i "Rok w lesie", która zasiada w jury konkursu Piórko. Na podcast zapraszają Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:48] 26 kwietnia 2023 Ciąża po czterdziestce - dlaczego jest to wyzwanie Żyjemy w czasach, gdy decyzja o macierzyństwie i ojcostwie coraz częściej nie jest wynikiem spontanicznej potrzeby, tylko analiz i zdrowego rozsądku. W Unii Europejskiej średnio pierwsze dziecko rodzi kobieta niemal 30-letnia. Średnio, bo wiele pań decyduje się zostać mamą zdecydowanie później - ciężarne w wieku 40 lat i te starsze już nikogo nie dziwią. A jednak z jakiegoś powodu rozmawiamy o późnych ciążach. O wątpliwościach, zagrożeniach, cieniach i blaskach późnego macierzyństwa Agnieszka Urazińska rozmawia z dr. Tomaszem Rokickim, ginekologiem i położnikiem z kliniki InviMed.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [32:44] 12 kwietnia 2023 Żeby słowa nie przeszkadzały - jak rozmawiać z dzieckiem Dlaczego rozmowa jest taka ważna? Od kogo dzieci uczą się rozmawiać? Co możemy zrobić, żeby umiały mówić o uczuciach? Zazwyczaj my, rodzice, skupiamy się na tym, jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały. A my, Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler, w podcaście "Być Rodzicem", zastanawiamy się, jak słuchać, żeby chciały do nas mówić. O tym, co przeżywają, o tym, co czują i jak sobie radzą z tymi emocjami. Pomaga nam w tym ekspertka od emocji i od słów - dr Ewa Woydyłło, psycholożka i psychoterapeutka. Dr Woydyłło jest ambasadorką serwisu "Żyć Lepiej. Psychologia codziennie", w którym dziennikarki i dziennikarze "Wysokich Obcasów" i "Gazety Wyborczej" przygotowują teksty dotyczące emocji, o które tak bardzo trzeba dbać w tych niełatwych czasach.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [33:14] 29 marca 2023 Wiemy, że klapsy to zło. A krzyk i zawstydzanie dziecka? Rozmowa o przemocy psychicznej Bicie, popychanie, poszturchiwanie - to jest naruszanie granic. To jest przemoc. A słowo? A negatywne wpływanie na czyjeś emocje? Tu już mniej chętnie używamy słowa przemoc. Z większą gorliwością usprawiedliwiamy innych, a także sobie łatwiej wybaczamy. I trudniej nam zrozumieć, że w ten sposób też możemy ranić i ranimy tych, których kochamy najbardziej - własne dzieci. Dlaczego tak często nie dostrzegamy tego problemu, nie definiujemy go i nie traktujemy z należytą uwagą? W jaki sposób możemy skrzywdzić dziecko. Co zrobić, aby nie stać się oprawcą? Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska pytają o to Agnieszkę Czajkowską-Wendorff, psycholożkę, psychoterapeutkę, mówczynię motywacyjną.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:49] 15 marca 2023 Nie chcą mówić. Nie chcą słuchać. Jak dotrzeć do tych dzieci? Wydaje nam się, że zawsze dogadamy z naszym dzieckiem - małym, czy dużym. Bo kochamy. Bo je znamy. Dziecko dorasta. I okazuje się, że wcale nie znamy. Nawet jeśli mocno kochamy. Że coraz trudniej się dogadać. A najgorsze, że nie ma złotego środka. A może jest? Do rozmowy zaprosiłyśmy człowieka, który mówi, że kocha dzieciaki. I wzrusza go, gdy słyszy od nich, że traktują go jak wzór. Bo tak, takie rzeczy może usłyszeć nauczyciel. Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler zapraszają do rozmowy Marcina Józefaciuka, nauczyciela siedmiu przedmiotów, ultramaratończyka, prowadzącego program "Nastolatki rządzą kasą".