Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:33] 3 listopada 2023 Odblokuj swój potencjał: Kiedy możemy zaznać spokoju? Gościem Aleksandry Mijakoskiej-Siemion jest Tomasz Kryszczyński, psycholog, trener, doświadczony nauczyciel mindfulness. Czy naprawdę potrzebujemy spokoju? Kiedy go osiągamy? Czy spokój można pomylić z nudą? Co o nauce spokoju mówi mindfulness?
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [28:39] 27 października 2023 Wpiszmy urlop macierzyński w CV! (Gość: Paweł Jemioł) Jak zachować równowagę między pracą a życiem osobistym? Dlaczego nie należy fetyszyzować nazw stanowisk? Czego możemy się nauczyć od nordyckiego i skandynawskiego modelu organizacji pracy? Czy pracownicy, którzy nie wychodzą z pracy, zawsze są najbardziej efektywni? Czego kobiety uczą się na urlopie macierzyńskim i dlaczego te umiejętności powinny być widoczne w CV? Co mężczyznom daje urlop ojcowski? I dlaczego nie powinniśmy generalizować, mówiąc o zaangażowaniu w pracę generacji Z? Gościem Anny J. Dudek jest Paweł Jemioł, ekspert firmy Nordea.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:41] 20 października 2023 Jak być kobietą alfa w biznesie? (Gościni: Joanna Kępczyńska) Gościnią Anny J. Dudek jest Joanna Kępczyńska, członikini zarządu E.ON Polska ds. finansowych. Co to znaczy być kobietą alfa? Jak być odważną w biznesie? Czy bycie kobietą na wysokich stanowiskach sprawia, że możemy działać niestandardowo? Jakie cechy są pożądane na eksponowanych stanowiskach?
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:28] 13 października 2023 Od przyjaźni do wspólnej firmy Zaczęło się od rozmów o zdrowiu. Kiedyś szukały dobrych suplementów diety. Uznały, że wyprodukują je same. Łączą doświadczenia z branż medycznej, farmaceutycznej i technologicznej. Jak zakłada się start-up z przyjaciółką - opowiadają Nina Nicheska i Katarzyna Godlewska, szefowe Nikalab. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:59] 6 października 2023 Odblokuj swój potencjał: Jak pozwolić sobie pomóc? (Gościni: Bożena Kowalkowska) Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z Bożeną Kowalkowską, dziennikarką, autorką książek dotyczących odzyskiwania czasu o tym, w jaki sposób pozwolić sobie pomagać. Czy za pomoc zawsze trzeba się odwdzięczyć? Co może nam dać pomaganie, a co możemy uzyskać, kiedy pozwolimy sobie przyjąć czyjąś pomoc.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:43] 29 września 2023 Zakupy na pocieszenie mogą być wartościowe. Zwłaszcza jeżeli łączą się z przeżyciami i czasem spędzonym z bliskimi W którym momencie zakupów powinna się nam zapalić czerwona lampka? O tym Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z prof. Uniwersytetu SWPS dr hab. Agatą Gąsiorowską. - Kupując sobie kolejne rzeczy, nie tylko wydajemy dużo pieniędzy, ale też ponosimy koszta psychologiczne - mówi nasza ekspertka. Opowiada, co to są za koszta, kiedy zakupy stają się niebezpieczne, a kiedy są czymś pozytywnym i zdrowym.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:07] 22 września 2023 Co zmieniło #metoo w polskim środowisku filmowym (Gościni: Urszula Dębska) Anna J. Dudek rozmawia z Urszulą Dębską, aktorką o tym, co się dzieje, kiedy aktorka cierpi na depresję? Czy polskie środowisko filmowe zmieniło się przez #metoo? Czy w kinie wciąż możliwy jest romans?
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:33] 15 września 2023 Kto powalczy o tytuł najlepszej biografii 2022 roku? Gośćmi Wojciecha Szota są prof. Zbigniew Kadłubek, przewodniczący jury Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz", oraz dr Jan Baron, sekretarz nagrody. Rozmawiają o pięciu książkach, które znalazły się w finale konkursu, a także o tym, kim jest jego tajemniczy patron.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:18] 8 września 2023 Odblokuj swój potencjał: Jak mówić o sobie dobrze? Czy wypada mówić dobrze o sobie? Mówi się, że trzeba być skromnym i za dużo się nie chwalić. Są jednak sytuacje, kiedy to jest bardzo potrzebne. "Warto wiedzieć, w czym jesteśmy dobrzy i jak możemy to wykorzystać. I musimy wyczuć, kiedy, komu i jak dobrze o sobie mówić" - mówi gościni Oli Mijakoskiej-Siemion, Taisja Laudy, twórczyni unikatowego programu "Formuła Geniuszu" i autorka książki "Moje życie z Mr. Good".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:19] 18 sierpnia 2023 Czy środowisko lekarskie sprzyja karierom kobiet (Gościni: Katarzyna Zych-Krekora) Anna J. Dudek, dziennikarka "Wysokich Obcasów" pyta dr n. med. Katarzynę Zych-Krekorę, pediatrkę, specjalistkę echokardiografii serca, ultrasonografkę płodu o pracę kobiet i mężczyzn w środowisku lekarskim, jak łączyć pracę z życiem zawodowym, czy lekarze znajdują się w lepszej sytuacji niż lekarki.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [18:58] 4 sierpnia 2023 Odblokuj swój potencjał: Jak celeberować codzienność? Rozmowa z Bożeną Kowalkowską Małe szczęścia. Małe gesty i drobne chwile, które tworzą nasze dni. Trzeba się zastanowić, co mi sprawia przyjemność i co ja lubię? Mała kawa, kwiaty w domu, świeża pościel, ulubiona herbata z rozmarynem... Jak dostrzegać miłe chwile w codziennym życiu? W ramach programu "Odblokuj swój potencjał" Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z Bożeną Kowalkowską, autorką poradników nt. organizowania czasu.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:31] 21 lipca 2023 Wewnętrzny krytyk (a może krytyczka) w pracy (Gościni: Dagmara Seliga) Czy wewnętrzny krytyk/krytyczka mogą nam pomóc? Czy jego/jej głos odzywa się w momencie zmiany? Jak poradzić sobie z syndromem oszusta/oszustki? Kiedy się zatrzymać w rozwijaniu swoich kompetencji? Ile kursów to za dużo? Dlaczego kobiety na kierowniczych stanowiskach zaczynają zachowywać się jak mężczyźni? Co tracą? Jak to zmienić? Jak rozpoznać swoje mocne strony? Czy w polskich miejscach pracy jest miejsce na emocje i czułość? Anna J. Dudek, dziennikarka "Wysokich Obcasów", rozmawia z Dagmarą Seligą, ekspertką zdrowia psychicznego pracowników w programie MultiLife, współpracującą z Benefit Systems, partnerką w firmie doradczej Fluent.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:43] 14 lipca 2023 Męska końcówka: Jak się zdobywa Koronę Wodospadów Ziemi Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", rozmawia z Dariuszem Pachutem, podróżnikiem i trenerem o OSHEE Slide Challenge, czyli zdobywaniu najwyższych wodospadów świata, a także o współpracy zespołowej, sportach ekstremalnych, pasji do podróżowania i stawianiu sobie poprzeczki coraz wyżej.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:57] 7 lipca 2023 Odblokuj swój potencjał: Medytacja. Od czego zacząć? Medytacja to ćwiczenie, które rozwija mindfulness. Mindfulness to świadomość bieżącego doświadczania w najszerszym znaczeniu. Od czego zacząć praktykę medytacji? Przede wszystkim od nastawienia i gotowości do pracy nad sobą. Należy też zastanowić się nad nauczycielem lub grupą - to może pomóc. Ważne jest też ciało. Wygodna pozycja jest kluczem do sukcesu skupienia się na sobie. Istotne jest też otoczenie - medytacja nie uda nam się w hałasie. "Mindfulness to praca na emocjach, na ciele i na nawykach. Ludzie myślę, że szybki kurs medytacji zmieni ich życie. To tak nie działa. Mindfulness to długotrwała praca nad sobą i zmiana nawyków. Potrzebna jest wytrwałość i wysiłek" - mówi w dzisiejszym odcinku gość Aleksandry Mijakoskiej-Siemion, Tomasz Kryszczyński, psycholog, trener i nauczyciel mindfulness.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:32] 30 czerwca 2023 Czy podział na męskie i kobiece zawody ma sens? (Gościni: Ewa Jastrzębska) Wiele kobiet ma tzw. syndrom oszustki. Czujemy się niewystarczająco dobrze, mamy poczucie, że coś nam się udało przypadkiem, a nie, że na coś zasłużyłyśmy naszą ciężką pracą. Czy podział na męskie i kobiece zawody nie jest już archaiczny? Czy to środowisko, które było zarezerwowane dla mężczyzn się feminizuje? Czy w środowisku zdarzają się sytuacje, w których kobiety czują się źle traktowane? Jak się to wszystko zmienia? W dzisiejszym odcinku Anna J. Dudek rozmawia z producentką filmową Ewą Jastrzębską.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:13] 23 czerwca 2023 Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Co jest pierwszą reakcją, gdy spotykamy się z cierpieniem psychicznym naszych bliskich? "Strach i lęk są normalne, bo martwimy się o najbliższych. Na szczęście nasze emocje się zmieniają i powoli znika typowy dla starszych pokoleń wstyd. Osoby w kryzysie psychicznym zaznaczają, że najważniejsza dla nich jest po prostu obecność bliskich. Chodzi o bycie obok i brak oceny. Nie należy próbować terapeutyzować drugiej osoby" - mówi w rozmowie z Urszulą Pieczek Anna Cyklińska, psychoedukatorka, psycholożka, autorka książki "Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia" i ambasadorka akcji "Wyborczej" "Żyć lepiej".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [23:10] 16 czerwca 2023 Santorski: Nowoczesne środowisko pracy to nie folwark, a laboratorium - jest w nim miejsce na błędy i eksperymenty Anna J. Dudek z "Wysokich Obcasów" rozmawia z Jackiem Santorskim, psychologiem, inwestorem, trenerem biznesu i założycielem Akademii Psychologii Przywództwa o tym, że nowoczesne środowisko pracy powinno przypominać "laboratorium, gdzie jest miejsce na eksperymenty i błędy, a nie fabrykę czy folwark", o tym, że "cechą charakteryzującą nowoczesnych menadżerów jest przede wszystkim empatia", a także o tym, co w podejściu do pracy zmieniły pandemia, inflacja, generacja Z i algorytmizacja.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [36:49] 13 czerwca 2023 Dlaczego Polki umierają na porodówkach i co robić, żeby przestały Izabela z Pszczyny, Justyna z Wodzisławia Śląskiego, Marta z Katowic, a teraz Dorota z Nowego Targu: kolejna kobieta nie żyje, bo szpital zwlekał z przerwaniem jej ciąży. Dwie inne pacjentki wyegzekwowały aborcje, ale wymagało to interwencji aktywistek, posłanek oraz telewizji. Kto odpowiada za kryzys na polskich porodówkach: prawo, wyrok Trybunału Konstytucyjnego, rząd, lekarze, Kościół, a może media? Katarzyna Wężyk rozmawia z Kamilą Ferenc, prawniczką Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [16:20] 9 czerwca 2023 Odblokuj swój potencjał. Czy można nie wiedzieć? Rozmowa z Bożeną Kowalkowską Co zrobić, gdy zapytani o coś nie znamy odpowiedzi? Jak wybrnąć z kłopotliwej sytuacji? Czy możemy zwyczajnie przyznać się do niewiedzy? A co w przypadku, gdy ?nie wiem? oznacza niepodejmowanie decyzji? W ramach programu ?Odblokuj swój potencjał? Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z Bożeną Kowalkowską, autorką poradników nt. organizowania czasu.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:03] 19 maja 2023 Z menopauzą do apteki Problemy ze snem, uderzenia gorąca, spadek energii - o takich objawach słyszą farmaceutki od kobiet w okresie menopauzy. Apteka to często pierwsze miejsce, w którym kobiety mówią o swoich dolegliwościach. Często nie kojarzą, że mogą one wiązać się z menopauzą. Co mogą doradzić farmaceutki? Czym są fitoestrogeny? Jakie preparaty powstały specjalnie z myślą o zmianach hormonalnych zachodzących w okolicach 50. roku życia? Odpowiadają farmaceutki. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak.