Podcasty

  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:07] 22 września 2023 Co zmieniło #metoo w polskim środowisku filmowym (Gościni: Urszula Dębska) Anna J. Dudek rozmawia z Urszulą Dębską, aktorką o tym, co się dzieje, kiedy aktorka cierpi na depresję? Czy polskie środowisko filmowe zmieniło się przez #metoo? Czy w kinie wciąż możliwy jest romans?
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:33] 15 września 2023 Kto powalczy o tytuł najlepszej biografii 2022 roku? Gośćmi Wojciecha Szota są prof. Zbigniew Kadłubek, przewodniczący jury Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz", oraz dr Jan Baron, sekretarz nagrody. Rozmawiają o pięciu książkach, które znalazły się w finale konkursu, a także o tym, kim jest jego tajemniczy patron.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:18] 8 września 2023 Odblokuj swój potencjał: Jak mówić o sobie dobrze? Czy wypada mówić dobrze o sobie? Mówi się, że trzeba być skromnym i za dużo się nie chwalić. Są jednak sytuacje, kiedy to jest bardzo potrzebne. "Warto wiedzieć, w czym jesteśmy dobrzy i jak możemy to wykorzystać. I musimy wyczuć, kiedy, komu i jak dobrze o sobie mówić" - mówi gościni Oli Mijakoskiej-Siemion, Taisja Laudy, twórczyni unikatowego programu "Formuła Geniuszu" i autorka książki "Moje życie z Mr. Good".
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:19] 18 sierpnia 2023 Czy środowisko lekarskie sprzyja karierom kobiet (Gościni: Katarzyna Zych-Krekora) Anna J. Dudek, dziennikarka "Wysokich Obcasów" pyta dr n. med. Katarzynę Zych-Krekorę, pediatrkę, specjalistkę echokardiografii serca, ultrasonografkę płodu o pracę kobiet i mężczyzn w środowisku lekarskim, jak łączyć pracę z życiem zawodowym, czy lekarze znajdują się w lepszej sytuacji niż lekarki.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [18:58] 4 sierpnia 2023 Odblokuj swój potencjał: Jak celeberować codzienność? Rozmowa z Bożeną Kowalkowską Małe szczęścia. Małe gesty i drobne chwile, które tworzą nasze dni. Trzeba się zastanowić, co mi sprawia przyjemność i co ja lubię? Mała kawa, kwiaty w domu, świeża pościel, ulubiona herbata z rozmarynem... Jak dostrzegać miłe chwile w codziennym życiu? W ramach programu "Odblokuj swój potencjał" Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z Bożeną Kowalkowską, autorką poradników nt. organizowania czasu.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:31] 21 lipca 2023 Wewnętrzny krytyk (a może krytyczka) w pracy (Gościni: Dagmara Seliga) Czy wewnętrzny krytyk/krytyczka mogą nam pomóc? Czy jego/jej głos odzywa się w momencie zmiany? Jak poradzić sobie z syndromem oszusta/oszustki? Kiedy się zatrzymać w rozwijaniu swoich kompetencji? Ile kursów to za dużo? Dlaczego kobiety na kierowniczych stanowiskach zaczynają zachowywać się jak mężczyźni? Co tracą? Jak to zmienić? Jak rozpoznać swoje mocne strony? Czy w polskich miejscach pracy jest miejsce na emocje i czułość? Anna J. Dudek, dziennikarka "Wysokich Obcasów", rozmawia z Dagmarą Seligą, ekspertką zdrowia psychicznego pracowników w programie MultiLife, współpracującą z Benefit Systems, partnerką w firmie doradczej Fluent.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:43] 14 lipca 2023 Męska końcówka: Jak się zdobywa Koronę Wodospadów Ziemi Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", rozmawia z Dariuszem Pachutem, podróżnikiem i trenerem o OSHEE Slide Challenge, czyli zdobywaniu najwyższych wodospadów świata, a także o współpracy zespołowej, sportach ekstremalnych, pasji do podróżowania i stawianiu sobie poprzeczki coraz wyżej.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:57] 7 lipca 2023 Odblokuj swój potencjał: Medytacja. Od czego zacząć? Medytacja to ćwiczenie, które rozwija mindfulness. Mindfulness to świadomość bieżącego doświadczania w najszerszym znaczeniu. Od czego zacząć praktykę medytacji? Przede wszystkim od nastawienia i gotowości do pracy nad sobą. Należy też zastanowić się nad nauczycielem lub grupą - to może pomóc. Ważne jest też ciało. Wygodna pozycja jest kluczem do sukcesu skupienia się na sobie. Istotne jest też otoczenie - medytacja nie uda nam się w hałasie. "Mindfulness to praca na emocjach, na ciele i na nawykach. Ludzie myślę, że szybki kurs medytacji zmieni ich życie. To tak nie działa. Mindfulness to długotrwała praca nad sobą i zmiana nawyków. Potrzebna jest wytrwałość i wysiłek" - mówi w dzisiejszym odcinku gość Aleksandry Mijakoskiej-Siemion, Tomasz Kryszczyński, psycholog, trener i nauczyciel mindfulness.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:32] 30 czerwca 2023 Czy podział na męskie i kobiece zawody ma sens? (Gościni: Ewa Jastrzębska) Wiele kobiet ma tzw. syndrom oszustki. Czujemy się niewystarczająco dobrze, mamy poczucie, że coś nam się udało przypadkiem, a nie, że na coś zasłużyłyśmy naszą ciężką pracą. Czy podział na męskie i kobiece zawody nie jest już archaiczny? Czy to środowisko, które było zarezerwowane dla mężczyzn się feminizuje? Czy w środowisku zdarzają się sytuacje, w których kobiety czują się źle traktowane? Jak się to wszystko zmienia? W dzisiejszym odcinku Anna J. Dudek rozmawia z producentką filmową Ewą Jastrzębską.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:13] 23 czerwca 2023 Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Co jest pierwszą reakcją, gdy spotykamy się z cierpieniem psychicznym naszych bliskich? "Strach i lęk są normalne, bo martwimy się o najbliższych. Na szczęście nasze emocje się zmieniają i powoli znika typowy dla starszych pokoleń wstyd. Osoby w kryzysie psychicznym zaznaczają, że najważniejsza dla nich jest po prostu obecność bliskich. Chodzi o bycie obok i brak oceny. Nie należy próbować terapeutyzować drugiej osoby" - mówi w rozmowie z Urszulą Pieczek Anna Cyklińska, psychoedukatorka, psycholożka, autorka książki "Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia" i ambasadorka akcji "Wyborczej" "Żyć lepiej".
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [23:10] 16 czerwca 2023 Santorski: Nowoczesne środowisko pracy to nie folwark, a laboratorium - jest w nim miejsce na błędy i eksperymenty Anna J. Dudek z "Wysokich Obcasów" rozmawia z Jackiem Santorskim, psychologiem, inwestorem, trenerem biznesu i założycielem Akademii Psychologii Przywództwa o tym, że nowoczesne środowisko pracy powinno przypominać "laboratorium, gdzie jest miejsce na eksperymenty i błędy, a nie fabrykę czy folwark", o tym, że "cechą charakteryzującą nowoczesnych menadżerów jest przede wszystkim empatia", a także o tym, co w podejściu do pracy zmieniły pandemia, inflacja, generacja Z i algorytmizacja.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [36:49] 13 czerwca 2023 Dlaczego Polki umierają na porodówkach i co robić, żeby przestały Izabela z Pszczyny, Justyna z Wodzisławia Śląskiego, Marta z Katowic, a teraz Dorota z Nowego Targu: kolejna kobieta nie żyje, bo szpital zwlekał z przerwaniem jej ciąży. Dwie inne pacjentki wyegzekwowały aborcje, ale wymagało to interwencji aktywistek, posłanek oraz telewizji. Kto odpowiada za kryzys na polskich porodówkach: prawo, wyrok Trybunału Konstytucyjnego, rząd, lekarze, Kościół, a może media? Katarzyna Wężyk rozmawia z Kamilą Ferenc, prawniczką Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [16:20] 9 czerwca 2023 Odblokuj swój potencjał. Czy można nie wiedzieć? Rozmowa z Bożeną Kowalkowską Co zrobić, gdy zapytani o coś nie znamy odpowiedzi? Jak wybrnąć z kłopotliwej sytuacji? Czy możemy zwyczajnie przyznać się do niewiedzy? A co w przypadku, gdy ?nie wiem? oznacza niepodejmowanie decyzji? W ramach programu ?Odblokuj swój potencjał? Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z Bożeną Kowalkowską, autorką poradników nt. organizowania czasu.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:03] 19 maja 2023 Z menopauzą do apteki Problemy ze snem, uderzenia gorąca, spadek energii - o takich objawach słyszą farmaceutki od kobiet w okresie menopauzy. Apteka to często pierwsze miejsce, w którym kobiety mówią o swoich dolegliwościach. Często nie kojarzą, że mogą one wiązać się z menopauzą. Co mogą doradzić farmaceutki? Czym są fitoestrogeny? Jakie preparaty powstały specjalnie z myślą o zmianach hormonalnych zachodzących w okolicach 50. roku życia? Odpowiadają farmaceutki. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:17] 5 maja 2023 Odblokuj swój potencjał. Smutek i poczucie żalu. Dlaczego mogą nas rozwijać? Rozmowa z Tomaszem Kryszczyńskim Smutek jest dla nas informacją i sygnałem, że coś się dzieje. Oczywiście długotrwały smutek może przekształcić się w depresję, która jest zabójcza. Jak za pomocą mindfulness radzić sobie z emocjami? Mindfulness pomaga ludziom w radzeniu sobie ze smutkiem, żeby nie następowały nawroty epizodów depresyjnych. W ramach programu "Odblokuj swój potencjał" Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z Tomaszem Kryszczyńskim, psychologiem, trenerem i nauczycielem mindfulness.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:28] 7 kwietnia 2023 Kobiety awansują na podstawie osiągnięć, a mężczyźni - na podstawie potencjału (Gościni: Malwina Faliszewska) Anna J. Dudek rozmawia z Malwiną Faliszewską, trenerką wspierającą kobiety na rynku pracy o potrzebie obecności kobiet w różnych branżach i zawodach zwyczajowo do tej pory uznawanych za "męskie". O zrywaniu z tą mitologizacją, budowaniu pewności siebie u kobiet, a także o atrybutach i unikalnych cechach kobiet - pracowniczek, wykorzystywaniu ich potencjału; wspieraniu motywacji do rozwoju i próbowaniu swoich sił w nieoczywistych zawodach.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:08] 31 marca 2023 Odblokuj swój potencjał: Kiedy i jak odpuszczać? Rozmowa z Taisją Laudy Jak odpuszczać, żeby nie mieć poczucia straty? Dlaczego nie musimy kończyć wszystkiego, co zaczęliśmy robić? Jak w związku z tym nie mieć poczucia winy? "Jeżeli robisz coś, co nie sprawia ci przyjemności, i to już trwa długo, to jest właśnie ten moment. Musisz podążać za swoimi talentami, mieć poczucie, że się rozwijasz i robić to, co sprawia ci przyjemność" - mówi gościni Oli Mijakoskiej-Siemion, Taisja Laudy, autorka "Formuły Geniuszu".
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:19] 24 marca 2023 Jakie emocje towarzyszą nam na zakupach Emocje to temat rzeka. Bo ciężko o nich mówić, a przyznać się, że im ulegamy, to niemalże oznaka słabości. Lubimy czuć się szczęśliwi, potrzebni. Lubimy też zaspokajać swoją potrzebę przyjemności, a jednocześnie być postrzegani jako racjonalni. O tym, jak właściwie jest z emocjami, a które są szczególnie znamienne dla Polek i Polaków, oraz jak różni się ich postrzeganie, np. w zależności od wieku - w rozmowie z Dominiką Maison, profesor psychologii UW. Podcast prowadzi Aleksandra Mijakoska-Siemion.
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [10:43] 17 marca 2023 10 minut na miłość: to porn or not to porn? Pornografia - czy na pewno tylko dla mężczyzn? Czym jest femiporno i co oglądają dziewczyny? Czy fantazjowanie o gwałcie może potęgować podniecenie i przeżycie rozkoszy? I dlaczego warto kręcić własne "homemade" filmy - dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: 1. Wywiad Tomasza Kwaśniewskiego z prof. Michałem Lwem Starowiczem https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,96950,28076227,porno-czasem-szkodzi-czasem-pomaga.html 2. Film "Nimfomanka" https://www.filmweb.pl/film/Nimfomanka+Cz%C4%99%C5%9B%C4%87+I-2013-629445 3. Film "9 songs" https://www.filmweb.pl/film/9+Songs-2004-139132 4. Film "Życie Adeli" https://www.filmweb.pl/film/%C5%BBycie+Adeli+%E2%80%93+Rozdzia%C5%82+1+i+2-2013-655740 5. Książka "Chciałabym, chciała? O czym Polki marzą w łóżku" https://wielkalitera.pl/sklep/poradniki/chcialabym-chciala-o-czym-polki-marza-w-lozku-2/ 6. Dokument "Seks, sieć i kasa: historia pornhuba" https://www.filmweb.pl/film/Seks%2C+sie%C4%87+i+kasa%3A+Historia+Pornhuba-2023-10031457/discussion/Internet+to+z%C5%82o...,3349057
  • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:27] 10 marca 2023 Czym jest tradycyjny kontekst uważności, o którym zapomina Zachód? Co to jest szlachetna ośmioraka ścieżka, w której mindfulness jest tylko jednym z ośmiu elementów? O pozostałych siedmiu elementach - poglądzie, intencji, mowie, działaniu, sposobie życia, wysiłku i koncentracji - w podcaście "Życie z mindfulness" rozmawiają Aleksandra Mijakoska-Siemion i Tomasz Kryszczyński. Na podcast zapraszamy w ramach projektu "Odblokuj swój potencjał".