Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [37:49] 18 września 2023 Herstorie: przyprawiła rogi Henrykowi VIII - Katarzyna Howard Henryk VIII nazywał ją różą bez kolców i klejnotem kobiecości, dziś powiedzielibyśmy, że młodsza o 32 lata żona była raczej symptomem kryzysu wieku średniego. Długo przedstawiano ją jako nimfomankę lub głupią małolatę, dziś pisze się o niej jako o ofierze podwójnych standardów i wykorzystywanym przez mężczyzn dziecku. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o żonie nr 5, Katarzynie Howard.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:33] 15 września 2023 Kto powalczy o tytuł najlepszej biografii 2022 roku? Gośćmi Wojciecha Szota są prof. Zbigniew Kadłubek, przewodniczący jury Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz", oraz dr Jan Baron, sekretarz nagrody. Rozmawiają o pięciu książkach, które znalazły się w finale konkursu, a także o tym, kim jest jego tajemniczy patron.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [39:58] 13 września 2023 Być rodzicem: Gdy dziecko staje się wrogiem - bo czasem nie wystarczy kochać "Macierzyństwo było spełnieniem moich marzeń. Stało się przekleństwem. Jestem dla swojego dziecka największym wrogiem. Tarczą, do której córka strzela. Oddałam jej wszystko, co miałam. Całą siebie. Dla córki jestem 'debilką', 'krową'. Jestem kucharką, sprzątaczką i bankomatem". Tak mówią rodzice w reportażu "Macierzyństwo stało się przekleństwem" opublikowanym w sierpniowym wydaniu Wysokich Obcasów. To opowieść o rodzicach, którzy są w rozpaczy, bo mają dzieci, które trudno kochać. A z burzy, która rozpętała się pod tekstem w komentarzach, wynika, że takich rodziców jak w reportażu i takich problemów jest wielu. Tylko o tym się nie mówi. Co robić, gdy miłość nie wystarcza, a dziecko staje się wrogiem? Dlaczego tak trudno czasem być z dzieckiem i je zrozumieć. Co zrobić, żeby nie stać się dla młodego człowieka żywą tarczą? Jak uniknąć błędów? A jeśli już sytuacja staje się dramatyczna, co zrobić? Jak przetrwać? W dzisiejszym odcinku podcastu "Wysokich Obcasów" "Być Rodzicem" Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler zaprosiły ekspertkę od trudnych tematów dr Ewę Woydyłło, psycholożkę, psychoterapeutkę, autorkę książek.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [34:58] 11 września 2023 Herstorie: fotografka wojenna w wannie Hitlera - Lee Miller Trudno powiedzieć, czy witalność oraz siłę charakteru rozwinęła mimo tragedii w dzieciństwie czy też z jej powodu. Dość, że szła przez życie tak, jakby niczego się nie bała, a wolty jakie wykonywała, zadziwiały świat. Kto bowiem spodziewałby się, że fotomodelka i muza artystów sama zostanie znakomitą fotografką zaprzyjaźnioną z surrealizmem? I dalej: że ta fotografka dotąd oddana formalnym eksperymentom i spędzająca życie na salonach z bohemą pewnego dnia włoży mundur oraz wielkie, żołnierskie buciory i z aliantami ruszy przez Europę? To ona jako jedna z pierwszych pokazała światu, że owszem, ludzie ludziom zgotowali ten los. Podchodziła z aparatem najbliżej jak się dało do wyzwalanych więźniów obozów koncentracyjnych, stosów kości oraz ciał, których naziści nie zdążyli się pozbyć. Do historii przeszło jej zdjęcie w wannie Hitlera, ale o niebo ciekawsza jest opowieść o tym, jak się w niej znalazła. W dzisiejszym odcinku Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Lee Miller
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:18] 8 września 2023 Odblokuj swój potencjał: Jak mówić o sobie dobrze? Czy wypada mówić dobrze o sobie? Mówi się, że trzeba być skromnym i za dużo się nie chwalić. Są jednak sytuacje, kiedy to jest bardzo potrzebne. "Warto wiedzieć, w czym jesteśmy dobrzy i jak możemy to wykorzystać. I musimy wyczuć, kiedy, komu i jak dobrze o sobie mówić" - mówi gościni Oli Mijakoskiej-Siemion, Taisja Laudy, twórczyni unikatowego programu "Formuła Geniuszu" i autorka książki "Moje życie z Mr. Good".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:24] 30 sierpnia 2023 Być rodzicem: Sam w domu, sama na wakacjach, czyli granice samodzielności dziecka Zniknięciem małżeństwa z Warszawy żyła przez dwa miesiące cała Polska. Rodzice, zanim wyjechali w podróż tylko we dwójkę, zostawili dla nastoletnich synów krótki list: "Jesteście dzielni. Poradzicie sobie". Rozgorzała ogólnopolska dyskusja, która głównie toczyła się wokół beztroski rodziców, mało kto jednak zadawał sobie pytanie: a co, jeśli te dzieci mogły już same zostać? A prawo jest w tej kwestii zawiłe. I o ile w przypadku starszych nastolatków, rodzice zakładają po prostu, że faktycznie sami sobie poradzą, tak sytuacja komplikuje się w przypadku dzieci młodszych. Co z samodzielną mamą, która musi wyjść wyrzucić śmieci, a dwulatek przecież w tym czasie smacznie sobie śpi? Co z absurdalnymi adnotacjami w blokach o tym, że do 12. roku życia trzeba jeździć z dzieckiem windą? Czy dojrzałą nastolatkę można zostawić w domu z kilkuletnim rodzeństwem? Dlaczego 7-latek za naszą zgodą może samodzielnie wrócić ze szkoły, ale w domu zostawić go już samego nie możemy? Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska rozmawiają z adwokatką Patrycją Kasicą, specjalistką od spraw rodzinnych.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [41:44] 21 sierpnia 2023 Herstorie: Mała wielka sędzia - Ruth Bader Ginsburg Prawo studiowała w czasach, kiedy dziekan pytał (nielicznych) studentek, czemu zajmują miejsce mężczyzn. Wyspecjalizowała się w dyskryminacji ze względu na płeć: najpierw jako prawniczka broniąca praw klientek przed Sądem Najwyższym, potem jako sędzia tegoż Sądu - druga kobieta w historii na tym stanowisku. W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Ruth Bader Ginsburg.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:19] 18 sierpnia 2023 Czy środowisko lekarskie sprzyja karierom kobiet Anna J. Dudek, dziennikarka "Wysokich Obcasów" pyta dr n. med. Katarzynę Zych-Krekorę, pediatrkę, specjalistkę echokardiografii serca, ultrasonografkę płodu o pracę kobiet i mężczyzn w środowisku lekarskim, jak łączyć pracę z życiem zawodowym, czy lekarze znajdują się w lepszej sytuacji niż lekarki.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [33:29] 16 sierpnia 2023 Być rodzicem: Co z tymi zębami? Dziecko u stomatologa Mamy coraz lepsze samochody, coraz bardziej markowe ubrania i pięknie urządzone domy. A w nich - zadbane dzieci. Tylko gdy te dzieci otworzą buzię - jest dramat. Na początku XXI w. łódzkie 12-latki miały przeciętnie trzy-cztery zęby zaatakowane próchnicą. Teraz jest to średnio siedem-osiem zębów do leczenia. Dzieci ze zdrowymi zębami zdarzają się sporadycznie. Dziś porozmawiamy o zębach naszych dzieci. Ze statystyk wynika, że już 15-20 proc. dzieci zaczynających przedszkole ma próchnicę. Połowa przedszkolaków ma zepsute zęby. A wśród dzieci, które przedszkole kończą, to już grupa 70 proc. Gabinet stomatologiczny w szkole to rzadkość. Zaledwie co dziesiąte polskie dziecko, które ukończyło ósmy rok życia, nie ma zepsutych zębów. Z najnowszych danych wynika też, że wśród 13-latków nawet 98 proc. dzieci ma próchnicę. I nie ma co robić badań - wiemy, że wciąż się boimy dentysty. My dorośli, na pewno. Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler zapraszają do rozmowy eksperta, który podpowie, jak o zęby dbać i co zrobić, żeby dzieci nie bały się dentysty. To dr Jacek Pypeć, specjalista stomatologii wieku dziecięcego, pracuje w Zakładzie Stomatologii Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [41:05] 14 sierpnia 2023 Herstorie: Głos najbardziej gorszącej piosenki świata - Jane Birkin Jej kariera ? a nagrała wiele płyt i zagrała w 80 filmach - była równie nonszalancka, jak jej styl, podejmowała wyzwania i eksperymentowała tak, jakby nie miała nic do stracenia. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Jane Birkin.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [39:36] 7 sierpnia 2023 Herstorie: tyle wygrać na rozwodzie - Anna z Kleve Król zamówił jej portret i się zakochał, ale na żywo go rozczarowała. "Nie podoba mi się!", ogłosił, i ekspresowo się rozwiódł. Do historii przeszła jako "flandryjska klacz", brzydka, odrzucona, trochę śmieszna, a trochę żałosna. Ale czy aksamitny rozwód i szczodra odprawa to naprawdę taki straszny los dla żony Henryka VIII? W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o małżonce nr 4., Annie z Kleve.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [18:58] 4 sierpnia 2023 Odblokuj swój potencjał: Jak celeberować codzienność? Rozmowa z Bożeną Kowalkowską Małe szczęścia. Małe gesty i drobne chwile, które tworzą nasze dni. Trzeba się zastanowić, co mi sprawia przyjemność i co ja lubię? Mała kawa, kwiaty w domu, świeża pościel, ulubiona herbata z rozmarynem... Jak dostrzegać miłe chwile w codziennym życiu? W ramach programu "Odblokuj swój potencjał" Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z Bożeną Kowalkowską, autorką poradników nt. organizowania czasu.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:07] 2 sierpnia 2023 Być rodzicem: Czy odpoczynku można się nauczyć? Wakacje dla wielu z nas zamiast odpoczynkiem stają się stresującym przeżyciem. Szczególne miejsce w tym szeregu zestresowanych zajmują rodzice małych i nastoletnich dzieci. Bo jak tu odpocząć, kiedy każde chce iść w inną stronę? Kiedy maluch non stop płacze, starsze nie chce iść na plażę, bo to nuda, a średnie nie zje nic w restauracji, bo "nie mają kotlecika". Jak w tym wszystkim zapomnieć o pracy i problemach dnia codziennego? A przecież też po to na te wakacje uciekamy. A może dobrym pomysłem są wakacje tylko we dwoje? Albo wręcz w pojedynkę, kiedy nasze urlopowe plany rozjeżdżają się nawet z marzeniami współmałżonka? Jak wyzbyć się poczucia winy, że przecież najpierw muszę zająć się innymi? O nauce odpoczynku Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska rozmawiają z psychologiem Michałem Wiatrowskim.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:31] 21 lipca 2023 Wewnętrzny krytyk (a może krytyczka) w pracy Czy wewnętrzny krytyk/krytyczka mogą nam pomóc? Czy jego/jej głos odzywa się w momencie zmiany? Jak poradzić sobie z syndromem oszusta/oszustki? Kiedy się zatrzymać w rozwijaniu swoich kompetencji? Ile kursów to za dużo? Dlaczego kobiety na kierowniczych stanowiskach zaczynają zachowywać się jak mężczyźni? Co tracą? Jak to zmienić? Jak rozpoznać swoje mocne strony? Czy w polskich miejscach pracy jest miejsce na emocje i czułość? Anna J. Dudek, dziennikarka "Wysokich Obcasów", rozmawia z Dagmarą Seligą, ekspertką zdrowia psychicznego pracowników w programie MultiLife, współpracującą z Benefit Systems, partnerką w firmie doradczej Fluent.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:43] 14 lipca 2023 Męska końcówka: Jak się zdobywa Koronę Wodospadów Ziemi Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", rozmawia z Dariuszem Pachutem, podróżnikiem i trenerem o OSHEE Slide Challenge, czyli zdobywaniu najwyższych wodospadów świata, a także o współpracy zespołowej, sportach ekstremalnych, pasji do podróżowania i stawianiu sobie poprzeczki coraz wyżej.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:57] 7 lipca 2023 Odblokuj swój potencjał: Medytacja. Od czego zacząć? Medytacja to ćwiczenie, które rozwija mindfulness. Mindfulness to świadomość bieżącego doświadczania w najszerszym znaczeniu. Od czego zacząć praktykę medytacji? Przede wszystkim od nastawienia i gotowości do pracy nad sobą. Należy też zastanowić się nad nauczycielem lub grupą - to może pomóc. Ważne jest też ciało. Wygodna pozycja jest kluczem do sukcesu skupienia się na sobie. Istotne jest też otoczenie - medytacja nie uda nam się w hałasie. "Mindfulness to praca na emocjach, na ciele i na nawykach. Ludzie myślę, że szybki kurs medytacji zmieni ich życie. To tak nie działa. Mindfulness to długotrwała praca nad sobą i zmiana nawyków. Potrzebna jest wytrwałość i wysiłek" - mówi w dzisiejszym odcinku gość Aleksandry Mijakoskiej-Siemion, Tomasz Kryszczyński, psycholog, trener i nauczyciel mindfulness.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:32] 30 czerwca 2023 Czy podział na męskie i kobiece zawody ma sens? Wiele kobiet ma tzw. syndrom oszustki. Czujemy się niewystarczająco dobrze, mamy poczucie, że coś nam się udało przypadkiem, a nie, że na coś zasłużyłyśmy naszą ciężką pracą. Czy podział na męskie i kobiece zawody nie jest już archaiczny? Czy to środowisko, które było zarezerwowane dla mężczyzn się feminizuje? Czy w środowisku zdarzają się sytuacje, w których kobiety czują się źle traktowane? Jak się to wszystko zmienia? W dzisiejszym odcinku Anna J. Dudek rozmawia z producentką filmową Ewą Jastrzębską.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:13] 23 czerwca 2023 Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym? Co jest pierwszą reakcją, gdy spotykamy się z cierpieniem psychicznym naszych bliskich? "Strach i lęk są normalne, bo martwimy się o najbliższych. Na szczęście nasze emocje się zmieniają i powoli znika typowy dla starszych pokoleń wstyd. Osoby w kryzysie psychicznym zaznaczają, że najważniejsza dla nich jest po prostu obecność bliskich. Chodzi o bycie obok i brak oceny. Nie należy próbować terapeutyzować drugiej osoby" - mówi w rozmowie z Urszulą Pieczek Anna Cyklińska, psychoedukatorka, psycholożka, autorka książki "Przewodnik po emocjach. Jak lepiej rozumieć własne uczucia" i ambasadorka akcji "Wyborczej" "Żyć lepiej".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [23:10] 16 czerwca 2023 Santorski: Nowoczesne środowisko pracy to nie folwark, a laboratorium - jest w nim miejsce na błędy i eksperymenty Anna J. Dudek z "Wysokich Obcasów" rozmawia z Jackiem Santorskim, psychologiem, inwestorem, trenerem biznesu i założycielem Akademii Psychologii Przywództwa o tym, że nowoczesne środowisko pracy powinno przypominać "laboratorium, gdzie jest miejsce na eksperymenty i błędy, a nie fabrykę czy folwark", o tym, że "cechą charakteryzującą nowoczesnych menadżerów jest przede wszystkim empatia", a także o tym, co w podejściu do pracy zmieniły pandemia, inflacja, generacja Z i algorytmizacja.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [36:49] 13 czerwca 2023 Dlaczego Polki umierają na porodówkach i co robić, żeby przestały Izabela z Pszczyny, Justyna z Wodzisławia Śląskiego, Marta z Katowic, a teraz Dorota z Nowego Targu: kolejna kobieta nie żyje, bo szpital zwlekał z przerwaniem jej ciąży. Dwie inne pacjentki wyegzekwowały aborcje, ale wymagało to interwencji aktywistek, posłanek oraz telewizji. Kto odpowiada za kryzys na polskich porodówkach: prawo, wyrok Trybunału Konstytucyjnego, rząd, lekarze, Kościół, a może media? Katarzyna Wężyk rozmawia z Kamilą Ferenc, prawniczką Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.