Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [32:44] 1 lutego 2023 Sharenting. Jak bardzo zagraża naszym dzieciom? Rodzice, w zasadzie od momentu, kiedy tylko ich pociechy przyjdą na świat, chcą swoją radość i dumę oznajmić całemu światu. Kiedyś zdjęcia drukowaliśmy i chowaliśmy do prywatnego albumu. Dziś, gdy większość naszego życia przeniosła się do internetu, te same zdjęcia publikujemy w mediach społecznościowych, pozwalając tym samym, aby zostały tam już na zawsze. Dzieci na plaży, w łazience, te dumne trzymające świadectwo z paskiem, ale też umorusane błotem, "bo to takie zabawne". Niektórzy z nas łudzą się, że zobaczy je jedynie wąskie grono znajomych, inni cyberprzestępczością w ogóle się nie przejmują i potrafią założyć otwarty profil nawet kilkuletniemu dziecku. Pewnie nikt z nas nie powiesiłby zdjęcia dziecka na słupie ogłoszeniowym. Tymczasem bez oporów publikujemy fotografie pociech w sieci. Skąd w nas taka beztroska? Czym jest sharenting i jak bardzo zagraża naszemu dziecku? Czy naprawdę wiemy, co po takiej publikacji dzieje się z wizerunkiem naszego dziecka? O tym porozmawialiśmy z Anną Borkowską, psycholożką, ekspertką Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [40:03] 30 stycznia 2023 Herstorie: Jane Austen - złośliwa i romantyczna Bywa nazywana matką chick-litu (tzw. niepoważnej literatury dla kobiet) i twórczynią komedii romantycznej, ale gdyby zdrapać brokat z tego "żyli długo i szczęśliwie po kilku zabawnych perypetiach", widać wyraźnie, że jej powieści są mniej o miłości, a bardziej o? rynku. Tym matrymonialnym oczywiście, na którym w jej czasach odbywała się wymiana: młodość i uroda za majątek i wygodne życie, posag za tytuł, pieniądze za koneksje. Sama za mąż nigdy nie wyszła, ale była bardzo uważną i wybitnie złośliwą obserwatorką bliźnich. Jej książki weszły do światowego kanonu i są regularnie ekranizowane, ale nasza bohaterka nigdy nawet nie zobaczyła własnego nazwiska na okładce. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Jane Austen.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [11:27] 25 stycznia 2023 10 minut na miłość - Ratunku! Gdzie jest moje libido? Historia pewnego utraconego popędu seksualnego, która pomoże Ci odpowiedzieć na pytania: czy brak ochoty na seks to powód do niepokoju? Kiedy zacząć się martwić i jak diagnozować ewentualne problemy z libido? Co to jest "languishing" i jaki ma związek z naszym popędem? A także, dlaczego 27-letnia redaktorka magazynu "Elle" wyrzekła się seksu na 12 lat! - tego wszystkiego dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: 1. Książka "Sztuka sypiania samej" https://lubimyczytac.pl/ksiazka/222157/sztuka-sypiania-samej 2. Rozmowa z Sophie Fontanel https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53662,27920677,sophie-fontanel-francuska-dziennikarka-kiedy-mialam-15-lat.html 3. Rozmowa z dr. Robertem Kowalczykiem o popędzie seksualnym https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,96950,27890562,cwiczenia-z-pozadania.html 4. Tekst o tym, czym jest lanquishing https://www.wysokieobcasy.pl/zyclepiej/7,181614,28032475,languishing-przypomina-depresje-brak-spontanicznosci.html 5. Serwis Żyć lepiej. Psychologia codziennie https://www.wysokieobcasy.pl/zyclepiej/0,53664.html#TRNavSST 6. Książka "Sztuka Kobiecości" https://kulturalnysklep.pl/product-pol-4382-Sztuka-kobiecosci.html
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:10] 23 stycznia 2023 Herstorie: smutny żywot córki króla - Lisa Marie Presley Miała 9 lat, kiedy straciła ojca. Ojca, który dla świata był niemal bogiem i który córkę uwielbiał i spełniał jej zachcianki dokładnie tak, jak robią to zakochani w swoich córeczkach królowie w bajkach. Kiedyś powiedziała, że nigdy nie widziała śniegu, a on natychmiast poleciał z nią do Idaho, by jej go pokazać. Kiedy zmarł, z dnia na dzień stała się dziedziczką ogromnej fortuny i jednocześnie smutną osieroconą królewną, która już nigdy nie miała znaleźć trwałego szczęścia. Jej życie to opowieść o stracie i żalu. Próbowała sił w muzyce i choć krytycy ją chwalili, świat wolał interesować się jej osobistymi problemami niż tym, co ma do powiedzenia w sztuce. Znalazła jednak niszę, w której jej głos wybrzmiewał silniej niż w piosenkach: jak mało kto umiała mówić o swoich porażkach i lekcjach, jakie z nich wyciągnęła. W najnowszym odcinku Herstorii "Wysokich Obcasów" Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Lisie Marie Presley.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:12] 18 stycznia 2023 Te dzieci po prostu są nasze. Rozmowa z mamą zastępczą Przemek miał 3,5 roku, a w szyi rurkę tracheostomijną. Nie chodził, nie mówił. Miał trafić do domu pomocy. Juleczka urodziła się z połową mózgu i medycy mówili, że nie będzie z nią kontaktu, a ona przez kilka lat żyła otoczona wielką miłością. Wiktor ma afazję i chorobę genetyczną. Ala ciężkie skrzywienie kręgosłupa i FAS. Renata i Janusz Zalewscy od kilkunastu lat są rodziną zastępczą dla ciężko chorych, niepełnosprawnych dzieci, takich których nikt nie chce. A oni? Oni się niepełnosprawności nie boją. - Nam się nawet niektóre rybki w akwarium rodzą niepełnosprawne. Takie trochę pokrzywione. Ale pływają, jedzą, są akceptowane przez inne rybki. Tak powinno być - uważa Renata. A o dzieciach mówi krótko: - Po prostu są nasze. Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska zaprosiły do rozmowy mamę zastępczą, która wyjaśnia, jak to się stało, że otworzyła swój dom i swoje serce, jak funkcjonuje rodzina zastępcza i dlaczego tak bardzo potrzebni są ludzie, którzy decydują się założyć taką rodzinę.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [37:38] 16 stycznia 2023 Herstorie: punk is not not dead - Vivienne Westwood Była dziewczyną z klasy robotniczej, której startu w dorosłe życie nie ułatwiło dosłownie nic. Wychowała się w czasie kryzysu, kiedy w Wielkiej Brytanii na kartki było nie tylko jedzenie i ubrania, ale reglamentowano nawet gumkę do majtek. Do tego została samotną matką dwójki dzieci, dla której work-life balance był sprawą tak nieosiągalną, że raz zostawiła młodsze dziecko na tydzień w żłobku. Przy tym wszystkim jednak tam, gdzie ludzie mają w umysłach zaszyte lęki i bariery, tam ona miała naturalny bunt. Nigdy nie chciała być projektantką mody, szkołę artystyczną rzuciła, bo nudziło ją rysowanie. Jak mówiła: chciała po prostu czasem uszyć sobie coś fajnego i to nosić. Cóż, wyszło trochę inaczej, bo jej pocięte t-shirty nabite ćwiekami, agrafki i bluzki z wizerunkami dziewcząt z kolorowych magazynów chciało nosić całe pokolenie młodych ludzi. A kiedy zaczęła ubierać Sex Pistols - jej chłopak był ich menedżerem - świat oszalał na punkcie punka. Przez pięć dekad łamała wszystkie granice w modzie: ubierała modelki w ciuchy rodem z porno oraz tradycyjne szkockie kraty, Elżbiecie II spięła usta agrafką, wpuszczała na wybieg osoby na wózkach inwalidzkich i modelki plus size, gdy chudość była bogiem. A przede wszystkim w bomabastycznym, sztucznym, narcystycznym i bezideowym świecie wielkiej mody ona zawsze miała do powiedzenia coś ważnego. "Jedynym powodem, dla którego jestem w modzie, jest zniszczenie słowa ?konformizm?" mówiła Vivianne Westwood, o której w najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów opowiedzą Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [15:56] 13 stycznia 2023 10 minut na miłość: atrakcyjność fizyczna - czyli o tym, jak nasz wygląd wpływa na nasz związek Co ma nasza waga do zadowolenia z seksu? Czy naprawdę nie mamy się czym martwić, skoro negatywna ocena własnej urody jest w piątce najważniejszych problemów kobiet? I co to snapchatowa dysmorfia, która sprawia, że biegniemy do gabinetu chirurgii plastycznej?- dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: Polecajki: 1 Książka ?Czy to normalne? Seks, związki i statystyka? 2. Rozmowa Moniki Tutak z socjolożkami: Anną Buchner i Marią Wierzbicką-Tarkowską https://www.wysokieobcasy.pl/akcje-specjalne/7,174350,28610982,caly-ten-stres.html 3. Film ?Płytki Facet? https://www.filmweb.pl/film/P%C5%82ytki+facet-2001-31082 4. piosenka ?Brzydcy? https://www.youtube.com/watch?v=UWn2y8K-j4Q 5. Książka ?Droga do siebie.O poczuciu wartości? 6. Książka ?Żywe Lalki. Powrót seksizmu? 7. serwis ?Żyć lepiej. Psychologia dla ciebie? https://www.wysokieobcasy.pl/zyclepiej/0,53664.html#TRNavSST 8. Film "Facet na miarę" https://www.filmweb.pl/film/Facet+na+miar%C4%99-2016-748574
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [62:23] 9 stycznia 2023 Herstorie: Wyrok ze stycznia '93 ws. aborcji, czyli wstęp do piekła kobiet 7 stycznia 1993 roku Sejm uchwalił ustawę antyaborcyjną, która na 30 lat zabetonowała stan praw reprodukcyjnych w Polsce. W dzisiejszym odcinku Herstorii Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiedzą, jak wyglądało przerywanie ciąży w Polsce od czasów II RP, jak hartował się tzw. kompromis, jak Kościół przejął język debaty o aborcji, jak feministki go mozolnie odzyskiwały, jak PiS dramatycznie zwiększył poparcie dla aborcji, no i jak Polki radzą sobie dziś, gdy wyrok Trybunału Julii Przyłębskiej niemal zlikwidował aborcję w szpitalach. Dziś mamy też gościnie specjalne: Wandę Nowicką, Agnieszkę Graff, Natalię Broniarczyk i Kamilę Ferenc. Zapraszamy.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [10:29] 6 stycznia 2023 10 minut na miłość - numerki, czyli seks wolny od arytmetyki Dlaczego zamiast cieszyć się seksem, wolimy grzebać w łóżkowej przeszłości naszych partnerów/ek? Czy powinniśmy spowiadać się z seksualnych doświadczeń? Dlaczego kobiety zaniżają ilość swoich kochanków i co takiego jest w liczbie 12, że panowie zaczynają się bać? - dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: 1.Film Erin Brockovich https://www.filmweb.pl/film/Erin+Brockovich-2000-883 2. Książka ?7 grzechów przeciw seksualności? 3.Podcast ?Każda kobieta ma prawo do zadowolenia z życia seksualnego? - rozmowa z seksuolożką Sylwią Jędrzejewską https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/0,176631.html?podcast=104690 4. Książka "Seksuolożki" Marty Szarejko 5. rozmowa Pauli Szewczyk z Martą Szarejko https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,96950,25080925,o-seksie-wolimy-milczec.html
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [44:07] 2 stycznia 2023 Herstorie: Josephine Baker - "Chcę umrzeć, tańcząc" Pisali o niej ?gibka bogini?, ?pantera?, ?czarna Wenus?, ale też ?kobieta-guma?. W jednym występie potrafiła kusić i rozśmieszać: wypinać swoją sławną pupę i przewracać oczami. Ucieleśniała białe kolonialne fantazje o (przepraszamy za banał, ale to cytaty) tzw. ?egzotycznych pięknościach? z tzw. ?Czarnego Lądu? - i kazała sobie słono płacić za przyjemność oglądania jej ciała ubranego tylko w spódniczkę z bananów. W rodzinnych Stanach nie wpuszczano ją do lokali dla białych, po Paryżu spacerowała z gepardem w diamentowej obroży, do łóżka brała następców tronu i maharadżów, i wyprzedawała sale koncertowe. Była symbolem szalonych lat 20., ale jej kariera - i przygody - bynajmniej się wtedy nie zakończyły: w CV ma jeszcze aktywistkę i? szpieżkę. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Josephine Baker.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [11:52] 30 grudnia 2022 10 minut na miłość - perfect match, czyli o poszukiwaniu "idealnego" partnera/ki Czy na znalezienie naszego "perfect matcha" mamy szansę choć trochę większą niż na znalezienie Świętego Graala? Czego właściwie szukamy, jakie błędy popełniamy i czy to ma sens? - Dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: Polecajki: serial ?Dopasowani? https://www.filmweb.pl/serial/Dopasowani-2021-8700252 rozmowa z Olgą Tokarczuk https://wyborcza.pl/7,75517,25594909,spotkanie-z-olga-tokarczuk-w-centrum-premier-czerska-8-10-jak.html komedia romantyczna ?Niedobrani? https://www.filmweb.pl/film/Niedobrani-2019-794885 komedia romantyczna ?Randka w nieskończoność? https://www.filmweb.pl/film/Randka+w+niesko%C5%84czono%C5%9B%C4%87-2022-10017814 Tekst o apkach randkowych https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,96950,25615775,tinder-i-inne-aplikacje-i-portale-randkowe-jak-wylowic.html
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [46:52] 26 grudnia 2022 Herstorie: prawdziwa mała kobietka Louisa May Alcott ?Pieniądze są środkiem i celem mojej wyrachowanej egzystencji?, mawiała. Dla pieniędzy napisała powieść, w której sportretowała siebie i swoje siostry, ale w wersji przykrojonej do obowiązującej moralności i oczekiwań wobec kobiet - w wersji, która się sprzeda. Nieoczekiwanie dla wszystkich, z autorką włącznie, ?Małe kobietki? - opowieść o siostrzeństwie i babskiej solidarności, o marzeniach i kompromisach, o dorastaniu, no i o pieniądzach - stały się nie tylko hitem, ale ponadczasową dziewczęcą klasyką. I ulubioną lekturą/filmem na świąteczne wolne: w końcu zaczyna się od nieśmiertelnego ?Gwiazdka nie będzie Gwiazdką bez prezentów?. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Louisie May Alcott.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [11:51] 23 grudnia 2022 10 minut na miłość - zdrada, czyli o budowaniu własnego szczęścia na cudzym nieszczęściu Czy w imię własnego szczęścia mamy prawo "odbijać" partnera innej kobiecie? Czy zakazany owoc naprawdę smakuje lepiej i czy warto własne szczęście budować na cudzym nieszczęściu? Dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Państwa zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Was polecajki: 1. serial ?The Affair? https://www.filmweb.pl/serial/The+Affair-2014-680676 2. Książka ?Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności? - Esther Perel 3. Esther Perel na YT https://www.youtube.com/watch?v=P2AUat93a8Q&t=3s 4. Wywiad Katarzyny Pawłowskiej z psycholożką Katarzyną Miller https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53664,23197533,katarzyna-miller-latwo-dostac-etykietke-zdziry-to-moze-spotkac.html 5. Piosenka - Love The Way You Lie Rihanna ft.Eminem https://www.youtube.com/watch?v=uelHwf8o7_U 6. Piosenka Kelis - "Caught Out There" https://www.youtube.com/watch?v=N3JFwd1bk4Q
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:34] 21 grudnia 2022 Są dzieci, które nie cieszą się z prezentów Boże Narodzenie to czas rodzinnej sielanki, wypełniony radością. Tak byśmy chcieli je widzieć. Do tego obrazka pasują grzeczne, uśmiechnięte dzieci. Ale czasem jest inaczej. Nie chce kapusty z grochem, nie rozmawia z ciocią, nie zachwyca choinką. Rozwydrzony? Niegrzeczny? Niekoniecznie. Wiele jest dzieci, dla których świąteczny rozgardiasz, nieznane zapachy, dużo dźwięków i tłum ludzi na rodzinnych imprezach to doznania nie do z niesienia, na granicy fizycznego bólu. Dlaczego nie wszystkich cieszą święta? Co zrobić, żeby oszczędzić tym wrażliwym dzieciom stresu? O tym właśnie w przedświątecznym wydaniu podcastu Wysokich Obcasów ?Być Rodzicem? Agnieszka Urazińska rozmawia z dr Agnieszką Siedler, psycholożką, współzałożycielką Fundacji na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży Tu i Tam.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:23] 19 grudnia 2022 Herstorie: uczennica przerosła mistrza Rodina - Camille Claudel W sztuce wyprzedziła epokę oraz przerosła swojego mistrza i przy okazji kochanka. Jej talent, sposób życia oraz osobowość przerosły z kolei jej rodzinę. 10 marca 1913 r. dwóch rosłych mężczyzn siłą zapakowało ją do kibitki i zawiozło do tzw. szpitala dla obłąkanych. Wtedy ostatni raz widziała Paryż, ludzi, ulice, drzewa i sprzedawców pieczonych kasztanów. Przez kolejnych 30 lat oglądać będzie tylko szpitalne mury. Wcześniej była żywiołową, dziką dziewczynką od małego zdradzającą rzeźbiarski talent. Matkę jej natura odrzucała, ojciec zawiózł do Paryża, by mogła się kształcić. Pod okiem mistrza dłuta Auguste'a Rodina doskonaliła styl, a potem wywindowała go na takie wyżyny kunsztu, że historycy sztuki do dziś spierają się, czy to ona więcej zaczerpnęła od niego - jak zwykło się przez dziesięciolecia uważać, czy też może to Rodin żywił się w swoich pracach geniuszem swojej uczennicy. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o wybitnej rzeźbiarce Camille Claudel
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [10:38] 16 grudnia 2022 10 minut na miłość - o udawaniu orgazmów przez mężczyzn Kogo wyobrażacie sobie Państwo, gdy słyszycie o udawaniu orgazmów? W ciemno obstawiam, że 99% odpowiedzi to "kobieta". Ale uwaga niespodzianka! Otóż Panowie też udają i to na potęgę. Jak i dlaczego? - o tym dowiecie się z podcastu "10 minut na miłość". A jeśli temat Was zainteresował i chcielibyście go zgłębić, mamy dla Państwa polecajki: 1. Wywiad Krystyny Romanowskiej z seksuologiem Michałem Pozdałem https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,152731,27346703,mam-goraca-prosbe-do-kobiet-nie-udawajcie-orgazmow-nikt-z.html 2. Książka ?Sztuka Obsługi Penisa? - Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski 3. Książka ?Mężczyzna multiorgazmiczny. Jak mężczyzna może ulepszyć swoje życie seksualne? - Chia Mantak, Abrams Douglas 4. Film ?Wstyd? https://www.filmweb.pl/film/Wstyd-2011-601499 5. scena udawanego orgazmu z filmu ?Kiedy Harry poznał Sally? https://www.youtube.com/watch?v=b0OeM6UUAoI 6. scena udawanego orgazmu z filmu ?Jeszcze dłuższe zaręczyny? https://www.youtube.com/watch?v=AtcaQ4_DBOs
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [63:15] 14 grudnia 2022 Maja Ostaszewska - Jestem przyszłością Żyjemy w świecie, w którym my kobiety często słyszymy NIE. Słyszymy NIE, kiedy chcemy definiować kobiecość na nowo. Słyszymy NIE, kiedy jesteśmy odważne i silne, i kiedy wychodzimy poza schemat. NIE, kiedy chcemy równego traktowania w każdej dziedzinie. Słyszałyśmy już wystarczająco dużo NIE. Najwyższy czas, by razem tworzyć świat pełen kobiecej siły, który w zamian powie nam TAK. Podcast Jestem Kobietą marki YES Biżuteria prowadzony przez top modelkę i aktywistkę Martę Dyks, to przestrzeń, w której razem z innymi kobietami chcemy tworzyć lepszy świat dla kobiet. Wszystkich kobiet. Naszą pierwszą gościnią jest zaangażowana w walkę o demokrację, praworządność i prawa kobiet - Maja Ostaszewska. Nagradzana i doceniana zarówno przez krytyków, jak i publiczność, aktorka teatralna i filmowa oraz działaczka społeczna i aktywistka. Prywatnie mama dwójki dzieci, buddystka.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [34:06] 12 grudnia 2022 Herstorie: 150 okrążeń Ziemi to za mało - astronautka Shannon Lucid Trzeba przyznać, że od małego miała zadatki na podróżniczkę, choć pierwszy rok życia spędziła w niewoli w japońskim obozie. Zanim skończyła sześć lat, okrążyła z rodzicami-misjonarzami Ziemię dwa razy. Jako dziewczynka postanowiła wyprawić się piechotą do Chin, by sprawdzić, czy na pewno jest tam noc, gdy w Stanach świeci słońce. Potem postawiła zostać badaczką kosmosu. Dodajmy: w czasie, gdy ludzkość jeszcze żadnego człowieka nie wysłała na orbitę okołoziemską. Jak powiedziała, tak zrobiła. Okrążyła Ziemię rekordową ilość razy, na stacji kosmicznej Mir jadła liofilizowany barszcz i przeczytała 50 nudnych książek. Poleciała w kosmos z 40 szczurami oraz płodami w jajkach przepiórczych, by zbadać, jak nieważkość wpływa na organizm. Ach, i to wszystko jako matka trojga dzieci: "Kiedy byłam w kosmosie, nie zrzędziłam im, a one nie musiały jeść tego, co ugotowałam". W najnowszym odcinku Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają Shannon Lucid, kosmicznej rekordzistce, która otworzyła kobietom drzwi astronautycznej kariery w NASA.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [18:57] 9 grudnia 2022 Kobiety pracują od zawsze, ale prawa na rynku pracy mają dopiero od niedawna Stulecia zabrało naszej cywilizacji, żeby dać kobietom prawa pracownicze i urlopy na czas macierzyństwa. Jeszcze dłużej zajęło dopuszczanie ich do "męskich zawodów". Mogłyśmy zostać co najwyżej pielęgniarką, ale o byciu lekarką (nawet z odpowiednim wykształceniem) większość mężczyzn nie chciała słyszeć. Choć sytuacja od lat się polepsza, wiele pracy jeszcze przed nami. Dziewczynki cały czas wychowywane są na miłe i uległe, a chłopcy na liderów. O herstoriach kobiet w męskich zawodach i perspektywach na przyszłość Anna J. Dudek rozmawia z Anną Kowalczyk, autorką książki "Brakująca połowa dziejów". Partnerem podcastu są organizatorzy projektu Nieustraszona w pracy.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:38] 7 grudnia 2022 "Ubierz czapeczkę!" Kiedy i jak budować odporność u dzieci Jesień i zima to czas, kiedy wiele z naszych żłobkowiczów i przedszkolaków więcej czasu spędza przeziębionych w domu niż w placówkach opiekuńczych i edukacyjnych. I choć dla małych dzieci infekcje to bardzo ważny trening dla organizmu, warto je wspomóc w budowaniu tej odporności. Jedni radzą jeść czosnek, inni trzymają dziecko w chłodzie, jeszcze inni pod pierzyną. Jak na nasze zdrowie wpływa ruch i czy warto dzieci suplementować? Czy da się dobrze zbudować odporność? O tym porozmawiałyśmy z dr Natalią Krysiak, pediatrką, która na co dzień pracuje w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Partnerem podcastu jest marka Actimel