Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:32] 23 września 2022 Zrównoważona turystyka? To możliwe! Do naszych codziennych praktyk włączyłyśmy segregację odpadów czy kupowanie ciuchów z drugiego obiegu. Z samochodu przesiadamy się na pociąg i do komunikacji miejskiej. Latem warto nie robić sobie od tych dobrych nawyków wakacji. Zrównoważona turystyka pozwala podróżować i odkrywać nowe miejsca z poszanowaniem dla lokalnej przyrody i społeczności. "Pierwszą rzeczą, która może zadecydować o tym, czy jesteśmy odpowiedzialni i świadomi, jest wybór miejsca, do którego wyjeżdżamy" - zwraca uwagę Bartek Szaro, autor bloga "Paragon z podróży". Zrównoważona wcale nie oznacza nudna - można poczuć się jak wspinacz wysokogórski w wiosce hamaków nad rzeką Saarą albo przenocować w specjalnej kapsule nad samym Bałtykiem. U naszych zachodnich sąsiadów znajdziemy specjalne certyfikaty w miejscach spełniających wymagania ekoturystyki. Na podcast zaprasza Niemiecka Centrala Turystki w ramach kampanii "Feel Good"
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [16:02] 21 września 2022 Sposób na matematykę Początek roku szkolnego to dobry moment, żeby porozmawiać o matematyce i o tym, jak ją polubić. Jak przekonać humanistów, że matematyka może być ciekawa? Jak napisać książkę, którą czyta się tak, że człowiek nawet sobie sprawy nie zdaje, że właśnie się uczy? No i skąd pomysł, żeby wziąć na warsztat ekologię, ale od matematycznej strony? O to pytamy Maję Krämer, autorkę książki ?Matematyka na zielono?. Partnerem podcastu jest Fundacja mBanku
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [36:26] 19 września 2022 Herstorie: mitologia kobiet Pierwsza to wzór wiernej żony: kobieta, która cierpliwie czeka przez 20 lat, aż jej mąż wróci z wojny, pokona potwory oraz wyrwie się z objęć kochanek. Druga to jej negatyw: bezwstydna kusicielka, posiadaczka potężnych mocy, kobieta wolna i niebezpieczna - czytaj: zła. Tak przynajmniej nasze dzisiejsze bohaterki przedstawia mitologia. Ale pisarki od jakiegoś czasu przepisują ich historie - pardon, herstorie - pokazując, że jak się zdrapie z nich patynę, seksizm i przyzwyczajenie, to można zobaczyć ciekawe, nieoczywiste i bardzo współczesne wątki. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Penelopie i Kirke.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [18:43] 16 września 2022 Pomysł na weekend - wypad do Lubeki! Wybierzcie się z nami do miasta siedmiu wież! Naszym przewodnikiem jest dziś Filip Turowski, autor bloga Głodny Świata, który znalazł w Lubece coś dla smakoszy, entuzjastów historii oraz wielbicieli natury. Historia miasta sięga XII wieku, a rozsławiła je Liga Hanzeatycka, która ustanowiła tam swoją główną siedzibę i sprowadzała między innymi migdały, z których w Lubece powstawał sławny na całą Europę marcepan. A jeśli słodkości wam nie w smak, to w menu są także przysmaki rybne. Bałtyk jest tu piękny nawet zimą! Jakie jeszcze tajemnice skrywa Lubeka? Zapraszamy do wysłuchania podcastu. Partnerami podcastu są: Niemiecka Centrala Turystyki oraz Lübeck und Travemünde Marketing GmbH
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:04] 14 września 2022 Dla kogo przeznaczone są studia MBA? O tym, jakie możliwości dają studia MBA (Master of Business Administration), opowiada dr Paweł Urbański, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. - "Uczestnictwo w programie to nie tylko blok przedmiotów z prawda, zarządzania, administracji, ale także wiele zajęć, które na celu mają doskonalenie tzw. umiejętności miękkich, które mają ogromne znaczenie w biznesie. Bardzo ważnym aspektem jest także networking i możliwości, jakie w tym zakresie stwarza program" - mówi dr Urbański. Rozmawiamy także o tym, jakie znaczenie w zarządzaniu ma empatia i jakie cechy ma dobry manager. Partnerem podcast jest Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [51:52] 12 września 2022 Herstorie: królowa jest tylko jedna - 70 lat panowania Elżbiety II Posiadaczka tęczowej garderoby. Miłośniczka corgich. Kobieta, która przez 70 lat na świeczniku nie powiedziała nic kontrowersyjnego (ani choćby umiarkowanie interesującego). Przeżyła II wojnę światową, dekolonizację, rewolucję seksualną, reformy Margaret Thatcher, wynalezienie Internetu, pandemię i upublicznienie nagrania, na którym jej syn mówi kochance, jakim artykułem higienicznym chciałby być i gdzie się znaleźć. Była symbolem stałości w zmieniających się czasach, reliktem ery, gdy przeciwności losu znosiło się ze sztywno uniesionym podbródkiem i nie użalając się nad sobą, a obowiązek stawiano na piedestale. I nie przytulano przesadnie dzieci. W dzisiejszym odcinku Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o królowej Elżbiecie II.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:10] 9 września 2022 Czyja biografia zostanie nagrodzona Juliuszem? W stawce Różewicz, Szymanowski, Bauman, Pniewski, Celan Kapitule Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz udało się już spośród ponad pięćdziesięciu tytułów wybrać pięciu finalistów. Każdej biografii z osobna przygląda się Paulina Reiter, która zaprosiła do rozmowy jurorkę, Agatę Passent. Do dyskusji wkradła się też biografia Stanisława Lema, która choć nie znalazła się w finale, szczególnie zapadła w pamięć naszej gościni. "Fascynujące jest to, jaką autorzy biografii przyjmują optykę" - opowiada Agata Passent. Przykład? Choćby odbiór muzyki Karola Szymanowskiego po zakończeniu lektury. Zwycięzcę poznamy w październiku - podczas Rybnickich Dni Kultury. Nominowani: - "Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia" ? Anna Arno - "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" ? Artur Domosławski - "Różewicz. Rekonstrukcja" ? Magdalena Grochowska - "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim" ? Danuta Gwizdalanka - "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy" ? Grzegorz Piątek Partnerem podcastu jest miasto Rybnik - organizator i fundator Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:27] 7 września 2022 Dzieci są coraz grubsze i coraz mniej sprawne Gdy porównamy zdjęcia z plaży z lat 70 czy 80 z aktualnymi, to widać wyraźnie, że teraz mamy jakby zdecydowanie pełniejsze kształty. Coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem. A dzieci, zamiast ganiać za piłką i biegać po osiedlu, wsiadają do samochodu, abyśmy mogli je zawieźć na kolejne zajęcia dodatkowe. W jakim stanie fizycznym są nasze dzieci? Jak zachęcić je do aktywności, jak pomóc zawalczyć o sprawność? Czy da się coś zrobić, żeby w-f nie był lekcją, której się unika? Na te pytania odpowie ekspert - dr Michał Matyjaszczyk, specjalista medycyny rodzinnej z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [43:13] 5 września 2022 Herstorie: zatańcz z Sanną Marin Najmłodsza premierka na świecie. Przywódczyni koalicyjnego rządu, w którym swoje partie reprezentuje pięć kobiet, i tylko jedna z nich przekroczyła 35 rok życia, gdy obejmowały władzę. Przeprowadziła swój kraj przez pandemię i wprowadzi go do NATO. A poza tym ma okładkową urodę, fotogeniczną rodzinę, kondycję biegaczki, no i potrafi się - po godzinach pracy, oczywiście - bawić. I nie zamierza przestać tańczyć, nawet jeśli krytycy mówią, że kobiecie na jej stanowisku/w jej wieku/sytuacji rodzinnej to nie wypada. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o premierce Finlandii Sannie Marin.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [17:54] 2 września 2022 Polska dieta śródziemnomorska, czyli karp! Polacy jedzą ponad 70 kilogramów mięsa rocznie, dla zdrowia powinniśmy ograniczyć to o połowę. Dla tych, którzy nie chcą całkiem rezygnować z drobiu czy wieprzowiny, mamy zdrowsze rozwiązanie - ryby! Urszula Mijakowska, dietetyczka i diet coach tłumaczy, co sprawia, że dieta śródziemnomorska jest jedną z najzdrowszy na świecie. Co jednak, gdy mieszkamy nad Morzem Bałtyckim, a nie Śródziemnym? Zapraszamy do wysłuchania podcastu! Parterem podcastu jest Polski Karp - Organizacja Producentów. Materiał współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu "Rybactwo i morze"
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:59] 29 sierpnia 2022 Herstorie: najbardziej znana nieznana filozofka Hypatia Na pytanie o jakiegoś greckiego filozofa bez zająknięcia wymienicie od razu Platona czy Arystotelesa. A filozofkę? Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk w dzisiejszym odcinku cyklu "Herstorie Wysokich Obcasów" przedstawią sylwetkę Hypatii z Aleksandrii. Żyła w burzliwych czasach, kiedy zaogniały się spory między chrześcijanami a wyznawcami rzymskiego panteonu. Cechowała ją sofrozyne, czyli umiejętność znajdowania pośredniej drogi między skrajnościami. Jak to się dla niej skończyło i co Hypatia ma wspólnego ze św. Katarzyną? Zapraszamy, by przenieść się z nami do Aleksandrii w IV w. n.e.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:10] 26 sierpnia 2022 Historia Anastasii, która ruszyła do ogarniętej wojną Ukrainy, by sprowadzić swoją córkę do Polski Wojna trwa już pół roku, w środę w Ukrainie świętowano Dzień Niepodległości. Z tej okazji chcemy przypomnieć historię Anastasii. Gdy wybuchła wojna, Polina, 5-letnia córka pochodzącej z Ukrainy Anastasii Pugachovej, była u dziadków w Piatychatkach za naszą wschodnią granicą. W kilka godzin Anastasia była gotowa i spakowana, by jechać po córkę i wrócić z nią do Torunia. Porozmawiamy o drodze, którą musiała przebyć, by dotrzeć do Poliny, oraz o osobach, które jej w tym pomogły. "Ja bardzo wierzę w ludzi i w to, że człowiek jest dobry" - mówi Anastasiia, poetka i liderka zespołu NAStalgia, w rozmowie z Natalią Waloch.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [38:28] 24 sierpnia 2022 Jak rozmawiać z dziećmi o miesiączce Pierwsza miesiączka. Jedna z najważniejszych chwil w życiu kobiety. Niestety często pomijana, przemilczana, okryta wstydem. Wciąż nie mówi się o niej w szkole, wciąż my - rodzice - nie potrafimy o niej rozmawiać z naszymi córkami. Ale też i synami. Wstyd przenosimy z pokolenia na pokolenie. Jak sprawić, aby krwawienie miesiączkowe przestało być tabu? Czy rozmowa z dorastającą córką powinna różnić się od tej przeprowadzonej z synem? Kiedy zacząć rozmowy z dziećmi o miesiączce? O tym porozmawiałyśmy z Kamilą Raczyńską-Chomyn, edukatorką seksualną i menstruacyjną. To jest podcast w ramach projektu "Z miesiączką na Ty", którego Partnerem jest dystrybutor suplementu diety Actiferol z unikalną formą żelaza
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:29] 22 sierpnia 2022 Jak płynnie przejść z wakacji w rok szkolny? Koniec sierpnia dla jednych wiąże się z wyczekiwaniem, dla innych z rosnącymi obawami. Dotyczy to zarówno dorosłych jak i dzieci, choć ich obawy są zupełnie inne. Jakie są sposoby, by z trybu wakacyjnego wejść w tryb aktywności szkolnej (w miarę bezboleśnie)? Agnieszka Urazińska zaprosiła do rozmowy psycholożkę, dr Aleksandrę Piotrowską z Uniwersytetu Warszawskiego. "Nowy rok szkolny to nowy rozdział w naszym życiu i nowe otwarcie" - zwraca uwagę ekspertka. Myśli o nadchodzącej szkolnej dyscyplinie lepiej nie odkładać do ostatniego momentu. Warto razem z dzieckiem rozplanować sobie ten czas. Wspólne uporządkowanie szuflady biurka, przygotowanie plecaka i całej wyprawki ma szansę stworzyć atmosferę wyczekiwania. O czym jeszcze warto pomyśleć w tych ostatnich tygodniach sierpnia? Zapraszamy do wysłuchania podcastu. Partnerem podcastu jest eobuwie.pl
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:19] 19 sierpnia 2022 Polka za granicą - Japonia Nati Ishigaki Hai tai! Przenosimy się do Japonii, na Okinawę, gdzie z mężem i trzema córkami żyje Nati Ishigaki. Porozmawiamy o codziennym życiu w Kraju Kwitnącej Wiśni, różnicach między wyspami, jak wyglądają śluby i o zwariowanej telewizji. "Japonia jest rozwinięta gospodarczo, ale też zacofana w wielu aspektach" - mówi Ishigaki w rozmowie z Kamilą Kalińczak. Za przykład daje bankowość internetową, która jest mniej popularna niż w Polsce. Sprawdzimy też, czy zapracowanie Japończyków jest tylko stereotypem, czy jednak rzeczywiście praca jest dla nich najważniejsza.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [42:08] 15 sierpnia 2022 Herstorie: Trump w garsonce - Phyllis Schlafly W 98. rocznicę urodzin przypominamy postać Phyllis Schlafly! Prymuska. Kobieta, która w wieku 28 lat startowała w wyborach do Kongresu, a po pięćdziesiątce zrobiła dyplom z prawa. Świetna organizatorka, niezmordowana aktywistka, liderka, która setkom kobiet dała know how i odwagę, by wyjść z domu i działać. A jednocześnie ideolożka, która całe życie spędziła na przekonywaniu, że ?naturalnym? powołaniem kobiety jest dom i rodzina, a równość praw oznacza utratę przywilejów. Swoje przemówienia zaczynała od dziękowania mężowi, że pozwolił jej przyjść i wystąpić publicznie. To głównie przez nią nie przeszła poprawka gwarantująca Amerykankom równe prawa z mężczyznami. Betty Friedan wyrwało się, że chciałaby spalić ją na stosie. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów opowiadamy o konserwatywnej aktywistce Phyllis Schlafly, znanej wam być może z serialu ?Mrs. America?.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:17] 12 sierpnia 2022 "Dziecko je to samo co matka", czyli jak dbać o dietę w ciąży Jeszcze ze szkoły pamiętamy, jak ważny dla ciężarnej jest odpowiedni poziom kwasu foliowego. Jednak na prawidłowy rozwój płodu wpływa wiele różnych minerów, witamin, mikro i makro elementów. Na co kobiety w ciąży powinny zwracać uwagę? Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy ginekologa-położnika dr n. med. Tadeusza Oleszczuka, autora książek "Czego ginekolog Ci nie powie", i "Uspokój swoje hormony". To co kobieta, je w czasie ciąży, ma wpływ na dziecko również po urodzeniu, ale trzeba pamiętać o konsultacji z lekarzem. "Nie wolno suplementować niczego bez wcześniejszego zbadania" - podkreśla dr Oleszczuk. W podcaście obalimy też mity na temat uprawiania seksu i sportu w czasie ciąży. Parterem podcastu jest Gedeon Richter
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:24] 10 sierpnia 2022 "Mamo, bo to on zaczął" - czy jest idealny sposób na wychowania zgodnego rodzeństwa? Rodzeństwo to skarb - brat lub siostra może stać się największym przyjacielem. Na szczęście tak często bywa. Ale nawet najlepszym rodzeństwom zdarzają się kłótnie, które przyprawiają rodziców o ból głowy. "Mamo, bo to on zaczął!", "Mamo, bo ona mnie bije!", "Tato, on mnie przezywa!". Rodzice marzą, że będą się kochać i wspierać, a oni kłócą się od rana do wieczora i spierają o najmniejszy drobiazg. A rywalizacja o to, kto pierwszy dobiegnie do kanapy urasta to problemu życia i śmierci. Czy kłótni między dziećmi da się w ogóle uniknąć? Jak rodzic powinien zachować się w sytuacji konfliktowej między rodzeństwem? Jak ustrzec się przed sytuacją, kiedy jedno z dzieci może poczuć się mniej ważne? Zdecydowanie reagować, czy czekać, aż dzieci same się dogadają? I to najważniejsze - co zrobić, żeby w przyszłości dzieci umiały być dla siebie wsparciem. Sprawy pomaga uporządkować Magdalena Boćko-Mysiorska, pedagożka, ekspertka od wychowania z wykorzystaniem komunikacji bez przemocy.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:41] 8 sierpnia 2022 Lektura nie tylko dla rodziców - Kamil Baleja o swojej książce "Tato, no weź" Gdy mówimy o rodzicach, to przede wszystkim podkreśla się rolę matek. Ojcowie bywają pomijani. A przecież ojcostwo to wielka zmiana w życiu i odpowiedzialność na długie lata. Jedni podchodzą do tej roli bardzo poważnie, niektórych nawet nieco ona przytłacza. A są też tacy, którzy przede wszystkim się nią cieszą. Tak jak Kamil Baleja, dziennkarz, prezenter, ojciec dwójki dzieci, o których pisze - Księciunio i Mała Gałganica, autor książki "Tato, no weź". W rozmowie z Magdaleną Keler i Agnieszką Urazińską Kamil Baleja odczarowuje mit poważnego i surowego ojca, przekonuje że mężczyźni chętnie opowiadają o emocjach. No i opowiada o ojcostwie, które nazywa najbardziej ekstremalną i niekończącą się przygodą życia.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:28] 5 sierpnia 2022 "Równowaga do śmierci, czyli po prostu życie". O Opiece paliatywnej Opieka paliatywna pomaga umrzeć po ludzku - w spokoju, w ciszy, wśród bliskich. O wsparciu pod koniec życia pacjenta, łagodzeniu bólu i towarzyszeniu rodzinie w przejściu żałoby opowiada Joanna Szwedo, pielęgniarka, specjalistka opieki paliatywnej z dwudziestoletnim stażem. "Dużo możemy zrobić będąc i przygotowując rodzinę pacjenta" - opowiada o śmierci pacjenta pielęgniarka. Zapraszamy do wysłuchania trudnej, ale też przynoszącej nadzieję rozmowy. Partnerem podcastu jest Winncare Polska, parter akcji "Pod dobrą opieką"