Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [42:08] 15 sierpnia 2022 Herstorie: Trump w garsonce - Phyllis Schlafly W 98. rocznicę urodzin przypominamy postać Phyllis Schlafly! Prymuska. Kobieta, która w wieku 28 lat startowała w wyborach do Kongresu, a po pięćdziesiątce zrobiła dyplom z prawa. Świetna organizatorka, niezmordowana aktywistka, liderka, która setkom kobiet dała know how i odwagę, by wyjść z domu i działać. A jednocześnie ideolożka, która całe życie spędziła na przekonywaniu, że ?naturalnym? powołaniem kobiety jest dom i rodzina, a równość praw oznacza utratę przywilejów. Swoje przemówienia zaczynała od dziękowania mężowi, że pozwolił jej przyjść i wystąpić publicznie. To głównie przez nią nie przeszła poprawka gwarantująca Amerykankom równe prawa z mężczyznami. Betty Friedan wyrwało się, że chciałaby spalić ją na stosie. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów opowiadamy o konserwatywnej aktywistce Phyllis Schlafly, znanej wam być może z serialu ?Mrs. America?.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:17] 12 sierpnia 2022 "Dziecko je to samo co matka", czyli jak dbać o dietę w ciąży Jeszcze ze szkoły pamiętamy, jak ważny dla ciężarnej jest odpowiedni poziom kwasu foliowego. Jednak na prawidłowy rozwój płodu wpływa wiele różnych minerów, witamin, mikro i makro elementów. Na co kobiety w ciąży powinny zwracać uwagę? Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy ginekologa-położnika dr n. med. Tadeusza Oleszczuka, autora książek "Czego ginekolog Ci nie powie", i "Uspokój swoje hormony". To co kobieta, je w czasie ciąży, ma wpływ na dziecko również po urodzeniu, ale trzeba pamiętać o konsultacji z lekarzem. "Nie wolno suplementować niczego bez wcześniejszego zbadania" - podkreśla dr Oleszczuk. W podcaście obalimy też mity na temat uprawiania seksu i sportu w czasie ciąży. Parterem podcastu jest Gedeon Richter
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:24] 10 sierpnia 2022 "Mamo, bo to on zaczął" - czy jest idealny sposób na wychowania zgodnego rodzeństwa? Rodzeństwo to skarb - brat lub siostra może stać się największym przyjacielem. Na szczęście tak często bywa. Ale nawet najlepszym rodzeństwom zdarzają się kłótnie, które przyprawiają rodziców o ból głowy. "Mamo, bo to on zaczął!", "Mamo, bo ona mnie bije!", "Tato, on mnie przezywa!". Rodzice marzą, że będą się kochać i wspierać, a oni kłócą się od rana do wieczora i spierają o najmniejszy drobiazg. A rywalizacja o to, kto pierwszy dobiegnie do kanapy urasta to problemu życia i śmierci. Czy kłótni między dziećmi da się w ogóle uniknąć? Jak rodzic powinien zachować się w sytuacji konfliktowej między rodzeństwem? Jak ustrzec się przed sytuacją, kiedy jedno z dzieci może poczuć się mniej ważne? Zdecydowanie reagować, czy czekać, aż dzieci same się dogadają? I to najważniejsze - co zrobić, żeby w przyszłości dzieci umiały być dla siebie wsparciem. Sprawy pomaga uporządkować Magdalena Boćko-Mysiorska, pedagożka, ekspertka od wychowania z wykorzystaniem komunikacji bez przemocy.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:41] 8 sierpnia 2022 Lektura nie tylko dla rodziców - Kamil Baleja o swojej książce "Tato, no weź" Gdy mówimy o rodzicach, to przede wszystkim podkreśla się rolę matek. Ojcowie bywają pomijani. A przecież ojcostwo to wielka zmiana w życiu i odpowiedzialność na długie lata. Jedni podchodzą do tej roli bardzo poważnie, niektórych nawet nieco ona przytłacza. A są też tacy, którzy przede wszystkim się nią cieszą. Tak jak Kamil Baleja, dziennkarz, prezenter, ojciec dwójki dzieci, o których pisze - Księciunio i Mała Gałganica, autor książki "Tato, no weź". W rozmowie z Magdaleną Keler i Agnieszką Urazińską Kamil Baleja odczarowuje mit poważnego i surowego ojca, przekonuje że mężczyźni chętnie opowiadają o emocjach. No i opowiada o ojcostwie, które nazywa najbardziej ekstremalną i niekończącą się przygodą życia.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:28] 5 sierpnia 2022 "Równowaga do śmierci, czyli po prostu życie". O Opiece paliatywnej Opieka paliatywna pomaga umrzeć po ludzku - w spokoju, w ciszy, wśród bliskich. O wsparciu pod koniec życia pacjenta, łagodzeniu bólu i towarzyszeniu rodzinie w przejściu żałoby opowiada Joanna Szwedo, pielęgniarka, specjalistka opieki paliatywnej z dwudziestoletnim stażem. "Dużo możemy zrobić będąc i przygotowując rodzinę pacjenta" - opowiada o śmierci pacjenta pielęgniarka. Zapraszamy do wysłuchania trudnej, ale też przynoszącej nadzieję rozmowy. Partnerem podcastu jest Winncare Polska, parter akcji "Pod dobrą opieką"
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [32:04] 3 sierpnia 2022 Każde dziecko potrzebuje wspaniałych wakacji Są dzieci, które zamierają z zachwytu, gdy widzą morze - bo przez lata znały je tylko z filmów. Są dzieci, które jedzą zupę, drugie danie i deser tą samą łyżką - bo nikt ich nie uczył, jak korzystać ze sztućców. Są dzieci, które ukradkiem napychają kieszenie chlebem w stołówce - bo chcą się najeść na zapas. Marek Feruga z Fundacji Muszkieterowie nie raz się już wzruszał, gdy odwiedzał kolonistów. Jest przekonany, że każde dziecko potrzebuje wspaniałych wakacji. Tyle, że przybywa rodzin, których nie stać na opłacenie kolonii. Dlatego Fundacja Muszkieterowie od pięciu lat organizuje kolonie dla setek najbardziej potrzebujących dzieci. "Nasza zasada jest taka, żeby przygotować takie kolonie, na które chcielibyśmy posłać własne dzieci" mówi Marek Feruga w rozmowie z Agnieszką Urazińską.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [33:55] 1 sierpnia 2022 Nie wstydź się powiedzieć CIPKA! Koniec z tabu miejsc intymnych Jak oswoić słowa, które wywołują w nas wstyd i zażenowanie, choć wcale nie powinno tak być? Agnieszka Urazińska zaprosiła do podcastu edukatorkę ginekologiczną i onkologiczną, Agę Szuścik, która prowadzi w sieci profil "Życie po raku". Razem porozmawiały o tym, jak używać bez oporu słów "wulwa" albo "wagina" i dlaczego to ważne. Poza małą lekcją pojęć anatomicznych usłyszycie też o tym, czemu służy badanie doświadczenia pacjenckiego, czym jest wielka lista ginekologów i ginekolożek oraz jak wyrażenie "te miejsca" potrafi utrudnić nam życie. "Chodzi o to, żebyśmy idąc do ginekologa, nie bały się słowa >srom<" - zwraca uwagę edukatorka. Partnerem podcastu jest Oceanic, producent hipoalergicznych kosmetyków AA Intymna
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:18] 29 lipca 2022 W razie niskiego libido otwórz się przed ginekologiem Stres, sen, dieta, stan zdrowia. Te cztery czynniki wpływające na nasze libido. Przemęczone po pracy często nie mamy ochoty na seks, co potrafi zmienić się diametralnie, kiedy pojedziemy na wakacje. Jak radzić sobie na co dzień? To pytanie zadała Anna J. Dudek i zaprosiła do rozmowy ginekologa-położnika dr n. med. Tadeusza Oleszczuka, autora książek "Czego ginekolog Ci nie powie", i "Uspokój swoje hormony". Zmęczenie to jednak nie wszystko, czasem brakuje słów. "Mamy w sobie tyle tabu, że nie rozmawiamy z partnerem o seksie" - zwraca uwagę lekarz. Porozmawiamy też o jedzeniu, które może pozytywnie wpłynąć na nasze libido, a także o tym, jak ważne są badania hormonalne. Parterem podcastu jest Gedeon Richter.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [23:44] 27 lipca 2022 Pierwsza miłość Lato to czas, gdy budzą się uczucia. To właśnie na wakacjach, na pierwszym obozie, z dala od rodziców, wiele nastolatków przeżywa pierwszą miłość. A to nie tylko motyle w brzuchu, ale często także nagłe i bolesne rozstania. Pierwsza miłość to szkoła uczuć, która przygotowuje młodzież do dojrzałych, partnerskich, intymnych relacji. Zapada w pamięć na zawsze. Dlatego tak ważne jest uszanowanie tej pierwszej relacji ze strony rodzica. I tak ważne, jak rodzic zachowa się, gdy dziecko będzie mu o tym uczuciu mówić. Albo gdy będzie o nim milczeć. Co się dzieje w głowie zakochanego nastolatka? Jak rozmawiać o miłości z dzieckiem, aby nie naruszyć jego granic prywatności? Jak wspierać dziecko po rozstaniu? Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska pytają o to Macieja Olsztyńskiego, psychologa.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [56:19] 25 lipca 2022 Herstorie: filozofka, feministka, skandalistka - Simone de Beauvoir ?Nie rodzimy się kobietami - stajemy się nimi?, napisała, i rozpoczęła feministyczną rewolucję. To, co jest nam sprzedawane jako ?kobiecość? - uległość, bierność, łagodność, poświęcenie - wcale nie jest biologicznym przeznaczeniem, tylko patriarchalnym mitem, przekonywała. I można się z niego wyzwolić. Współtworzyła egzystencjalizm, najpopularniejszy powojenny kierunek filozoficzny, i przez pół wieku gorszyła burżujów swoim związkiem z Jean-Paulem Sartrem. Miała nienasycony apetyt na życie - na wiedzę, miłość, seks, podróże, słowa, używki - i nie zamierzała za niego przepraszać. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Simone de Beauvoir.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:28] 22 lipca 2022 Smart aging, czyli jak starzeć się powoli i ładnie Walka ze starością jest z góry skazana na porażkę, dlatego zamiast być "anty", proponujemy działać "smart". Jak starzeć się powoli i nie przesadzić z zabiegami medycyny estetycznej? Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy dermatolożkę, prof. Barbarę Zegarską, która opowie nam o tym, jak zabezpieczać skórę przez szkodliwym promieniowaniem UVA, a nawet światłem z naszych komputerów i smartfonów! Przybliży też temat nadmiernego używania toksyny botulinowej. "Są zmarszczki bardzo postarzające, ale są też zmarszczki, które świadczą o naszym charakterze" - opowiada prof. Zegarska. Zapraszamy do wysłuchaniu podcastu i pamiętaniu o kremie z filtrem! Na podcast zaprasza gama Neovadiol od marki VICHY ? eksperta w pielęgnacji skóry menopauzalnej
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [45:32] 18 lipca 2022 Herstorie: Nora Ephron - dzięki niej Harry poznał Sally Jej życiową dewizą było wybiórcze podejście do rzeczywistości. W skrócie: zignoruj porażki, ciesz się sukcesami. Oraz tymi drobiazgami codzienności, które sprawiają, że życie nie tylko bywa znośne, ale staje się nawet czymś całkiem przyjemnym. Kiedy zdradził ją mąż - notabene ten słynny Carl Bernstein, który z Woodwardem odkrył i opisał Watergate - popłakała, a potem napisała zabójczo zjadliwą książkę, którą następnie przerobiła na film. W Hollywood wiodło się jej, mówiąc oględnie, zmiennie. Mówiąc wprost: zaliczyła tyle klap, że każdy na jej miejscu przerzuciłby się z filmu na handel nieruchomościami albo połów krewetek. Ona jednak wpadła na pomysł, żeby robić filmy o tym, na czym zna się najlepiej: zwykłych ludziach, szukających miłości i doceniających uroki życia, tam, gdzie inni widzą tylko nudę i rutynę. Do historii kina trafiła na wieki wieków dzięki "Kiedy Harry poznał Sally" i scenie udawanego w restauracji orgazmu, "Bezsenność w Seattle", "Masz wiadomość" ugruntowały jej pozycję królowej komedii romantycznej, a z Meg Ryan i Toma Hanksa zrobiły gwiazdy pierwszej wielkości. Ale oprócz tego, że Nora Ephron - bo to o niej Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają w najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów - lała na nasze serca lukier z posypką, była też dowcipna, zgryźliwa i cudownie autoironiczna. Ot, wspaniała ciotka na trudne czasy, co to umie i pocieszyć, i dać kuksańca.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:32] 15 lipca 2022 Bez odpowiedniego nawodnienia nie ma szans na piękną cerę Pilnujesz się, żeby wypić dwa litry wody dziennie? A latem nawet trzy? Ma to wpływ nie tylko na nasze dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale również na naszą cerę! Szczególną uwagę musimy przykładać do skóry pod oczami, która w tym miejscu jest znacznie cieńsza niż na reszcie twarzy. Agnieszka Urazińska zaprosiła do rozmowy dr Ivanę Stanković, dermatolożkę, ekspertkę L'Oréal Paris, właścicielkę kliniki DERMEA oraz Victorię Goldensquat, dietetyczkę i trenerkę kobiet. Nasze gościnie opowiedzą, jak wytworzyć sobie rutynę picia wody, czemu krem pod oczy powinien mieć inny skład niż do reszty twarzy oraz jak wyglądają podstawowe etapy pielęgnacji cery. Zapraszamy do wysłuchania podcastu przy szklance wody. Na podcast zaprasza marka L?Oreal Paris producent nowego serum pod oczy Revitalift Filler Eye Serum.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:14] 13 lipca 2022 Gdy dziecko przestaje być dzieckiem ? jak bezpiecznie przesuwać granice Piją alkohol, palą papierosy, eksperymentują także z innymi, nielegalnymi używkami ? choć nie są pełnoletni. To się zdarza nie tylko w ponurych filmach ? tak bawią się nasze dzieci. A właściwie to już nie są dzieci, tylko dorastający młodzi ludzie, którzy chcą eksperymentować. Takie są nastolatki. My też tacy byliśmy. Ale teraz to my jesteśmy dorośli. Jak się zachować? Zakazać? Przymknąć oczy? Udawać, że nas to nie dotyczy? Dylemat pomaga rozwiać dr Marta Majorczyk - pedagożka, psycholożka, psychoterapeutka. Rodzice nastolatków ? to podcast dla was!
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [44:31] 11 lipca 2022 Herstorie: kobieta bezwstydna w poszukiwaniu swojej przyjemności - Mata Hari ?Kokota? Tak. Zdrajczyni? Nigdy!? - tak broniła się na procesie wytoczonym jej przez francuskie władze. Jej pseudonim jest synonimem szpieżki, ale takiej raczej w typie Jamesa Bonda niż George?a Smileya: ponętnej kusicielki, która ze swoich wysoko postawionych kochanków wyciąga sekrety w łóżku. Złej kobiety, modliszki, istoty egzotycznej, bezwstydnej - jako tancerka pokazywała wszystko (poza piersiami, ale nie z powodów moralnych, tylko praktycznych: uważała, że są za małe) i śmiertelnie niebezpiecznej. Ale czy na pewno nią była? W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Macie Hari.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [32:06] 8 lipca 2022 Genewa, fondue i o wiele więcej. Odkrywamy Szwajcarię latem Narty to banał. W Szwajcarii można także żeglować, a kraj warto odwiedzić latem. Z okiem pociągu widać urokliwą Lucernę i wyniosłe Alpy, a podróż koleją ułatwia jeden uniwersalny bilet, czyli Swiss Pass. O poznawaniu Szwajcarii opowiada Adriana Czupryn ze Szwajcarskiej Organizacji Turystycznej (MojaSzwajcaria.pl). Będzie też o tym, jak zastąpić pociąg samochodem i co wybrać, jeśli pod opieką mamy czworonoga. Jak zaplanować wyjazd, dokąd się wybrać? To wszystko w Podcaście Wysokich Obcasów.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [50:10] 4 lipca 2022 Herstorie: making of 46 odcinków w tym 40 herstorii niesamowitych kobiet, trzy opowieści o herstorycznych zjawiskach oraz trzy rozmowy z autorkami książek o kobietach. Takim urobkiem pochwalić mogą się Herstorie Wysokich Obcasów w pierwszą rocznicę podcastu. Z tej okazji mamy dla Was odcinek urodzinowy. Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk odpowiadają w nim na pytania słuchaczek i słuchaczy oraz zdradzają kulisy swojej pracy. Opowiadają m.in. o tym, jak wybierają bohaterki odcinków, a potem pracują nad scenariuszem. Zdradzają, jak to się stało, że zostały dziennikarkami, a potem połknęły herstorycznego bakcyla oraz gdzie i w jaki sposób kształtowały się ich - tu określenie słuchaczki - supermózgi. Mówią, ile w ich podcastowej pracy jest przygotowania, a ile spontanu i dzielą się refleksją o tym, jak rozmawiać o feminizmie z ludźmi uważającymi, że kobiety i mężczyźni mają przecież równe prawa, a patriarchat to wymysł taki sam jak smoki i krasnoludki.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:29] 1 lipca 2022 Na tanie ubrania stać przede wszystkim bogatych Branża mody jest jedną z najbardziej zanieczyszczających nasze środowisko. Popularne sieciówki potrafią wypuścić ponad pięćdziesiąt nowych kolekcji w ciągu roku. Kiedy bez zastanowienia dużo nowych ubrań, na końcu okazuje się, że nic do siebie nie pasuje. Kamila Kalińczak zaprosiła do rozmowy Zofię Zochniak, współtwórczynię projektu "Ubrania do oddania". Czy powinnyśmy przerzucić się całkowicie na kupno ubrań z drugiej ręki? A może wcale nie trzeba być aż tak radykalną, żeby pomóc naszej planecie? Jak odróżnić dobre jakościowo ubrania, która starczą nam na lata od szmatek, które niedługo po kupieniu będą zaśmiecać środowisko? Zapraszamy do wysłuchania podcastu i przejrzenia własnej szafy.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:47] 1 lipca 2022 Jak być opiekunką, a nie właścicielką psa? Zjedzone buty, wycie z tęsknoty czy ucieczki - to trudne początki opieki nad psem. W lepszym zrozumieniu czworonogów pomoże nam dziś Dorota Warakomska, którą doskonale znacie jako dziennikarkę, a jest również psią behawiorystką i opiekunką labradora Bluesa. "Najważniejsze jest zrozumienie psa, zrozumienie jak myśli. Do wychowania psa potrzeba cierpliwości i wyrozumiałości. Na pewno nie przemocy fizycznej, czy zmuszania do czegokolwiek" - mówi Warakomska. Porozmawiamy o podstawowych błędach, które popełniają właściciele psów (o efektach tych zmian opowie Kamila Kalińczak) oraz o wzruszającej historii Doroty Warakomskiej i jej labradora.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:46] 29 czerwca 2022 "Jak zmienia się świat, gdy dziecko zaczyna chorować na depresję" Lekarze psychiatrzy mówią, że to już nie jest kryzys, to katastrofa. Z wyliczeń wynika, że w porównaniu do czasu sprzed pandemii, liczba dzieci na oddziałach psychiatrycznych wzrosła o połowę, a młodzieży o ponad 60 proc. W ubiegłym roku udokumentowanych prób samobójczych było 1490. A blisko 130 dzieci skutecznie odebrało sobie życie. A to tylko statystyki. A co dzieje się, gdy te problemy zaczynają dotykać nas samych? O tym opowiedziała nam Katarzyna Dobrowolska, mama dwóch córek, które chorują na depresję.