Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [41:51] 5 grudnia 2022 Herstorie: Emily z Wichrowych Wzgórz Odludek. Dziecię natury wędrujące z rozwianym włosem po wrzosowiskach. Jedna z trzech słynnych sióstr. Samorodna geniuszka, której przypadkiem wyszła jedna z najlepszych - i do dziś namiętnie czytanych - powieści XIX wieku. A może uparta intorwetyczka, którą interesował wyłącznie świat jej wyobraźni, a rzeczywistość, w tym obowiązki wobec kogokolwiek i czegokolwiek poza swoim talentem, konsekwentnie ignorowała? ?Wolność była dla Emily jak powietrze; bez niej więdła", napisała jej siostra, Charlotte. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o autorce ?Wichrowych Wzgórz?, Emily Brontë.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [18:44] 2 grudnia 2022 Sztuczna inteligencja nie taka straszna jak ją malują? Poznajemy sekrety AI Książki i filmy zniekształciły obraz sztucznej inteligencji. Wydaje nam się, że chodzi o jeden wielki program, który potrafi panować nad urządzeniami elektronicznymi. Tymczasem są to zupełnie różne programy, które wcale nie muszą okazać się złowrogie, a stykamy się z nimi codziennie. Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy Macieja Wojnickiego, programistę, twórcę LOFI Robot. Teraz szansę zgłębienia sekretów AI będą mieli nauczyciele, ponieważ Fundacja Orange stworzyła bezpłatny kurs "Burza Mózgów". Zapraszamy do wysłuchania podcastu nie tylko pedagogów.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:18] 30 listopada 2022 Na wizytę do psychiatry dziecięcego na NFZ czeka się trzy lata. Martyna Wojciechowska: "Jako matka odbiłam się od systemu?" Według raportu z ubiegłego roku w Polsce prawie 1500 dzieci i nastolatków podjęło próbę samobójczą, a 127 zakończyło się śmiercią. A Komenda Główna Policji zarejestrowała wzrost zachowań samobójczych o 101 procent. ?Młode Głowy? to nazwa ogólnopolskiego projektu, który ma zbadać stan psychiczny młodzieży w Polsce. To pierwsze w kraju, całkowicie bezpłatne badanie. Autorką projektu jest dziennikarka Martyna Wojciechowska. A pomysł jest wynikiem jej własnych doświadczeń. Jako mama przekonała się, jak trudno o pomoc dla dziecka. I postawiła sobie cel ? przeprowadzenie, z założoną przez siebie fundacją ?UNAWEZA?, badań na niespotykaną skalę wśród dzieci i młodzieży, które pokażą ich stan emocjonalny i powody problemów psychicznych.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [44:52] 28 listopada 2022 Herstorie: niania geniuszy w klapkach - Sheryl Sandberg Nazywano ją ?dorosłą w pokoju?, ?królową skalowania?, ?nową twarzą feminizmu?, wreszcie ?tyfusową Mary?. To ona pomogła Markowi Zuckerbergowi z obiecującego startupa zrobić społecznościowego giganta - i zmienić jego użytkowników i użytkowniczki w towar, którego dane sprzedawane są reklamodawcom. Zachęcała kobiety, by ?włączyły się do gry?, ale jej nie zmieniały, tylko grały na męskich zasadach. I z uśmiechem, nikt wszak nie lubi niesympatycznych kobiet. Nawet żałobę potrafiła sprzedać jak okazję do ?rozwoju osobistego?. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Sheryl Sandberg.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:06] 25 listopada 2022 Każde pokolenie ma własne miasto. A powinny mieć wspólne Wielomilionowe metropolie czy powiatowe mieściny - wszędzie żyją obok siebie ludzie z różnych pokoleń, ale jednym żyje się łatwiej, a drugim trudniej. Najstarsi mieszkańcy dotkliwie odczuwają brak troski o to, by dostosować wspólną przestrzeń do ich wymagań. "Miasta często nie nadążają za zmianami społecznymi" - mówi dr inż. Agnieszka Labus. Architektkę i urbanistkę zaprosiła do rozmowy Anna J. Dudek. Coraz liczniejszą część społeczeństwa stanowią seniorzy, więc coraz ważniejsze będzie zapewnienie im swobodnego dostępu do ulic, parków, urzędów, komunikacji zbiorowej. Chodzi o potrzeby, które mogą wydawać się trywialne - choćby sieć publicznych toalet, których obecnie jest za mało. "Mam nadzieję, że młode architektki i architekci będą traktowali projektowanie uniwersalne jako standard" - dodaje ekspertka. Na podcast zaprasza OTODOM, partner akcji "Zaprojektowane po ludzku"
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [37:55] 23 listopada 2022 W szkole, w domu, pod apteką, czyli jak ćpają nasze dzieci? "Szkoła wolna od narkotyków to ściema. Jedni jedzą drożdżówkę, inni idą na papierosa, a jeszcze inni palą jointa. To nikogo nie dziwi, nawet nauczycieli, którzy chyba udają, że nie widzą kłębów dymu i nie czują zapachu gandzi" - mówi w książce "Hajland, jak ćpają nasze dzieci" jeden z bohaterów. Średni wiek inicjacji narkotykowej to piętnaście lat i dotyka młodzieży każdego rodzaju szkół. Co powinni zrobić nauczyciele, a co rodzice? Jakie sygnały w zachowaniu dziecka powinny nas zaniepokoić? Gdzie leży granica między młodzieńczymi eksperymentami z używkami a prawdziwym uzależnieniem? O tym rozmawiamy z Agatą Jankowską, dziennikarką, współautorką książki "Hajland, jak ćpają nasze dzieci"
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [66:57] 21 listopada 2022 Herstorie: gdy najwięksi świata bali się udzielić wywiadu - Oriana Fallaci Jako nastolatka działała z ojcem w ruchu oporu. Przenosiła ulotki i meldunki, raz nawet granat ukryty w sałacie. Po tym okresie życia została jej nienawiść do faszyzmu, przed którym zawsze będzie ostrzegać, oraz miłość do wojny, na którą latami będzie się pchać. Choć karierę dziennikarską zacznie od pisania o celebrytach, szybko skorzysta z szansy i zostanie korespondentką wojenną. Spędzi całe tygodnie Wietnamie, w Meksyku zostanie trzykrotnie postrzelona i rzucona na stos trupów. Wreszcie stanie się postrachem przywódców. Kissinger całe życie będzie mówił, że udzielenie jej wywiadu było największym błędem jego życia. Była twarda, kłótliwa, uparta, nieprzejednana. Z drugiej strony, gdy się zakochiwała, stawała się kruchą kobietką, gotową leżeć u stóp ukochanego mężczyzny. Ale tylko do czasu aż na horyzoncie pojawiła się nowa wielka misja. Potrafiła rozpalić cały świat swoimi ostrymi poglądami, zaskoczyć go zmienianiem zdania i irytować tym, że nie daje się nikomu zaszufladkować ani zawłaszczyć. Najbardziej stałą rzeczą w jej życiu była maszyna do pisania marki Olivetti z poopalanymi od papierosów klawiszami. To na niej wszystkie swoje teksty napisała Oriana Fallaci, o której w najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [17:52] 21 listopada 2022 Dlaczego rozwój boli? Refleksyjność w mindfulness Jak odkryć radość z życia? Trzeba zacząć od poznania siebie, odpuszczenia sobie i zaakceptowania. A to wszystko wiąże się z talentami i mocnymi stronami. Kiedy je poznamy możemy zacząć żyć pełnią życia. Jak odkryć w sobie moc, by żyć w poczuciu szczęścia i spełnienia w podcaście? Jak zaakceptować siebie w podcaście Aleksandry Mijakoskiej Siemion i Taisji Laudy ?Odkryj swoje mocne strony?
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:42] 18 listopada 2022 Nie tylko karp w galarecie. Świąteczna kuchnia na nowo z Katarzyną Bosacką Choć karp pojawia się na polskich stołach już od kilku wieków, to dopiero czasy PRL-u zmieniły go w tradycyjną, świąteczną rybę. Mimo tego nie należy odrzucać dziedzictwa słusznie minionego systemu. Karp jest zdrowy! A nawet potrawy, które powtarzają się co roku, da się przyrządzić tak, by zaskoczyć domowników, a nawet samą siebie. Na miesiąc przed świętami Katarzyna Seiler zaprosiła do rozmowy Katarzynę Bosacką - autorkę książek kucharskich, ekspertkę kulinarną i dziennikarkę. Porozmawiamy o tym, jak tchnąć nowe życie w bożonarodzeniowy stół, a równocześnie nie zaprzepaścić wielowiekowej tradycji. Święta nie muszą być tylko przykrym, żywieniowym obowiązkiem. Dajcie się skusić na trochę karpiowego szaleństwa. Parterem podcastu jest Polski Karp - Organizacja Producentów. Materiał współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu "Rybactwo i morze"
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [36:54] 14 listopada 2022 Herstorie: twarz walki z przymusowym hidżabem - Masih Alinejad Jako mała dziewczynka spała w hidżabie, bo rodzice byli zawołanymi konserwatystami, którzy z radością powitali rewolucję Chomeiniego. Ona natomiast od najmłodszych lat nie wykazywała podobnego entuzjazmu i szybko zaczęła ojca i matkę przyprawiać o ból głowy. Pierwszy raz została aresztowana jako 20-latka. Potem jako dziennikarka śledcza wytropiła korupcję w parlamencie oraz udowodniła irańskiej władzy zamordowanie 57 obywateli podczas Zielonej Rewolucji. Prawdziwym wrogiem państwa stała się jednak, gdy poszła na wojnę z obowiązkiem noszenia hidżabu. Dzisiejsze protesty to m.in. zasługa jej wieloletniej kampanii. Tak dla Iranu dotkliwej, że władze chciały uprowadzić ją z USA, co udaremnili agenci FBI. Bez wątpienia irański rząd podpisałby cyrograf, że pozbyć się Masih Alinejad, o której w najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [23:23] 11 listopada 2022 Polka za granicą - RPA Magdaleny Osiejewicz Sawubona! To powitanie w tylko jednym z jedenastu języków urzędowych Republiki Południowej Afryki. Choć dzieli nas ponad 10 tysięcy kilometrów, jesteśmy w tej samej strefie czasowej, ale mamy inną porę roku. Kiedy Kamila Kalińczak rozmawiała z Magdaleną Osiejewicz, autorką bloga "Magda w RPA" u nas była końcówka lata, a u naszej gościni zima. Porozmawiamy o tym, przy jakiej temperaturze nosi się w Kapsztadzie puchówki, czym jest wodne safari, jak w RPA są traktowane kobiety i na wiele innych tematów. Zapraszamy na podcast z cyklu "Polka za granicą".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:39] 9 listopada 2022 Taka sama jest miłość, takie same obawy ? rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością Mama na wózku? Mama z niesprawną ręką? Jak ona sobie radzi? Co z dzieckiem? Rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością wielu ludziom w głowie się nie mieści. A wystarczy się chwilę zastanowić, zatrzymać, przyjrzeć, żeby zobaczyć, że i seks, i rodzicielstwo i wielka radość życia to nie są tylko przywileje zdrowych. W podcaście Wysokich Obcasów ?Być Rodzicem? kolejny raz mówimy o tym, o czym mówi się za mało. O potrzebach i radościach, które odczuwają i ci sprawni i ci z niesprawnością rozmawiamy z Eweliną Bruk, mamą trzyletniej Lilianki oraz Żanetą Krysiak, edukatorkę seksualną, kierowniczkę projektu Sekson fundacji Avalon.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [44:35] 7 listopada 2022 Herstorie: Emmeline Pankhurst - sufrażystka, chuliganka, bojowniczka Urodziła się w czasach, gdy kobiety zasadniczo były częścią domowego inwentarza - w zależności od klasy traktowane były jak konie pociągowe lub salonowe pieski, ale praw miały niewiele więcej od zwierząt - i była jedną z osób, które ten stan rzeczy zmieniły. Przez dwadzieścia lat niezmordowanie i wszelkimi metodami, tymi legalnymi i tymi mniej, walczyła o prawo głosu dla kobiet. Przemawiała do wielotysięcznych tłumów, wbijała szyby i urządzała strajki głodowe w więzieniu. Zmieniała polityczne barwy i skłóciła się z córkami. Ten nieśmiertelny cytat z Gandhiego - "najpierw cię ignorują, potem się z ciebie śmieją, potem z tobą walczą, a wreszcie wygrywasz" - jest o niej. W Dniu Feminizmu Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o sufrażystce Emmeline Pankhurst. Partnerką podcastu jest Answear.LAB marka stworzona przez kobiety dla kobiet, mówiąca o ich roli we współczesnym świecie
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [18:10] 7 listopada 2022 Podcast "Poznaj swoje mocne strony": Obudź w sobie dziecko i przestań się bać Czy pamiętasz o czym marzyłaś będąc dzieckiem? Kim chciałeś być? Udało Ci się zrealizować marzenia, a może tkwisz w czymś, co nie daje Ci radości, spełnienia i poczucia sensu? Jeśli tak, pora wrócić do przeszłości. Przypomnij sobie jakie to uczucie nie bać się i z dziecięcą radością dążyć do przodu. Nie wiesz jak się do tego zabrać? Posłuchaj podcastu Taisji Laudy i Aleksandry Mijakoskiej-Siemion, o tym jak odkrywać swoje mocne strony. Zapraszamy na podcast w ramach projektu "Odblokuj swój potencjał"
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:14] 4 listopada 2022 Jak uczyć dzieci asertywności i reagowania na próby molestowania? Z jednej strony wymagamy od naszych dzieci, żeby były posłuszne i robiły, co każą im dorośli, a z drugiej oczekujemy od nich asertywności. Jak uczyć dziewczynki i chłopców, by wiedzieli co robić, kiedy odczuwają dyskomfort przez działania innych osób? Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy współpracującą z Centrum Praw Kobiet psycholożkę, Agę Sugier. Eksperta prowadzi szkolenia, które pomagają chronić nas i innych przed molestowaniem w miejscach publicznych. Porozmawiamy o metodzie 5D oraz przedstawimy konkretne sytuacje, które mogą się przydarzyć dzieciom i ich rodzicom. Partnerem podcastu jest L?Oréal Paris w ramach kampanii "STAND UP ? sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych"
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [43:09] 31 października 2022 Herstorie: Nazywam się Betty Ford i jestem alkoholiczką Złamała tabu otaczające raka piersi i kobiecy alkoholizm. Walczyła o poprawkę przyznającą kobietom równe prawa. Legalizację przerywania ciąży uznała za ?najlepszą rzecz na świecie?, a seks przedmałżeński za sposób na zmniejszenie liczby rozwodów. Prasie mówiła dokładnie to, co myślała, i nie przejmowała się tym, że doradcy jej męża dostają palpitacji. A, no i zatańczyła na stole. Wszystko to będąc żoną republikańskiego prezydenta. W latach 70. ubiegłego wieku. W dzisiejszym odcinku ?Herstorii Wysokich Obcasów? Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Betty Ford.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [12:06] 28 października 2022 Po alergiach przyszła pora na smog. Jak dbać o powietrze w domu? Problemy układu oddechowego niestety nie kończą wraz z latem. Nie trzeba się już martwić pyłkami tylko pyłami PM10 i PM2,5. Bardzo suche powietrze w mieszkaniu również działa na naszą niekorzyść. Jaką wilgotność w domu powinniśmy utrzymać? Jak dbać o drogi oddechowe zimą? Kiedy jest najlepszy moment, by przewietrzyć mieszkanie? Pytamy o to alergologa, dr. Piotra Dąbrowieckiego z Wojskowego Instytutu Medycznego, członka zarządu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Partnerem podcastu jest firma Dyson
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:43] 26 października 2022 Dziewczynki mogą wszystko ? rozmowa z Martyną Wojciechowską Dziewczynki lubią różowe. Jak chłopak, to powinien grać w piłkę. Takie teksty słyszymy od dziecka i niejeden rodzic te schematy przekazuje dzieciom podświadomie. A przecież można inaczej. I trzeba. Bo schematy nie zawsze pomagają. Świetnie o tym wie Martyna Wojciechowska ? dziennikarka, podróżniczka, mama. Sama wyszła poza schemat. Od dziecka marzyła, że będzie jeździć motocyklem, a zamiast tiulu wolała wygodne spodnie. Badania przeprowadzone dla firmy LEGO pokazują, że dziewczynki są otwarte na różnorodność. 90% dziewczynek w Polsce zgadza się ze stwierdzeniem ?to jest OK, jeśli dziewczynki chcą grać w piłkę nożną, a chłopcy tańczyć w balecie?. Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler zapraszają na rozmowę z Martyną Wojciechowską ? o stereotypach związanych z płcią i o ich przezwyciężaniu.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [53:02] 24 października 2022 Herstorie: Matka Teresa - "Miłość musi bolec" Drobna zakonnica w białym sari, z łagodnym uśmiechem na pomarszczonej twarzy. Anioł miłosierdzia ze slumsów Kalkuty. Przyjaciółka Jana Pawła II. Już za życia uważana za świętą, po śmierci ekspresowo kanonizowana. W jej domach umierających nie używano środków przeciwbólowych, bo, jak mówiła, ?świat odnosi wielkie korzyści z cierpienia biednych ludzi?. Agitowała za zakazem aborcji, antykoncepcji i rozwodów - chyba że akurat rozwodziła się księżna Diana. Z darów zebrała miliony, ale nie wydała ich na szpitale, szkoły czy leki, tylko na podtrzymanie Banku Watykańskiego. A, no i broniła księdza pedofila. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Matce Teresie.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [03:51] 24 października 2022 Medytacja w ruchu: Wytrząść z siebie stres Co można zrobić, kiedy czujemy się zestresowani i spięci? Najlepiej ruszyć się. Ale jak to zrobić, gdy nie mamy na to czasu i przestrzeni? Wystarczą trzy minuty i wytrząsanie. Ula Radzińska pokazuje jak za sprawą medytacji w ruchu szybko odzyskać równowagę i poprawić swój dobrostan.