Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [49:40] 5 czerwca 2023 Królowa Krystyna: oddała koronę, bo nie chciała być żoną Przy urodzeniu pomylono jej płeć, a o jej seksualność do dziś spierają się historycy. Wychowywano ją na króla. Pasowało jej to: kobiecymi zajęciami gardziła, wolała polowania, konie i debaty. Chciała uczynić ze Sztokholmu ?Paryż Północy?, ale zabrakło jej pieniędzy i wytrwałości. Udało jej się za to zabić Kartezjusza: filozof przeziębił się w nieogrzewanej komnacie i zmarł. Królowaniem znudziła się szybko - obowiązki były nudne, poddani niewdzięczni, no i cały czas naciskali, żeby wyszła za mąż i rodziła następców, a na to nie miała ochoty. W wieku 27 lat abdykowała na rzecz kuzyna, przeszła na katolicyzm i przeprowadziła się do Rzymu. A to był dopiero początek życia pełnego przygód, spektakularnie nieudanych intryg, samobójczych fochów, romansów z dwórkami i kardynałami, a nawet zbrodni? W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o królowej Krystynie.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [61:12] 29 maja 2023 Herstorie: Chcemy całego życia! Pisarka, flirciara, skandalistka Zofia Nałkowska Jako 15-latka pisała: ?Świat dzieli się na smutną szlachetność i rozkoszny brud. Kobiety mają do wyboru jedno lub drugie, mężczyznom wolno swobodnie przemieszczać się od jednego do drugiego". Zazdrościła im "prawdziwej, wesołej, zwierzęcej miłości, tych orgii, które dla kobiety są przejściem Rubikonu, a dla mężczyzny - fragmentem w życiu". Jej słynny okrzyk "Chcemy całego życia!" nie wywołał skandalu dlatego, że żądała dla kobiet równości w życiu publicznym, lecz dlatego, że żądała jej w łóżku. Chciała kochanków, orgazmów, nie chciała wstydu i macierzyństwa. Ach i jeszcze powiedziała paniom z towarzystwa, że w zasadzie nie ma różnicy między nimi a prostytutkami. Ale bynajmniej nie była tylko skandalistką. Jej umysł był wybitny, a patrzenie na świat bezlitośnie realistyczne. Nigdy nie umiała zamydlić sobie oczu: ani na niewiernych mężów, ani na polski antysemityzm, ani na swoje własne starzenie się, które nazywała zdychaniem. Była pionierką powieści psychologicznej, pierwszą damą literatury, uwielbianą na salonach lwicą, feministką nie bardzo lubiącą kobiety, niezależną kobietą wielbiącą tyranów i nonkonformistką, która poszła na układ z komuną. Pozostaje bodaj najbardziej skomplikowaną i barwną postacią, jaką kiedykolwiek miał polski światek literacki. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Zofii Nałkowskiej.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:22] 24 maja 2023 Być rodzicem: Matczyne lęki Lęk o dziecko pojawia się nawet wcześniej niż ono samo na tym świecie. Już w ciąży mamy muszą zmierzyć się z obawami o zdrowie płodu, a zaraz po narodzinach wydaje nam się, że już nigdy nie zmrużymy oka, bo będziemy nieustająco pilnować naszego malucha. Z czasem pewne lęki mijają, pojawiają się za to nowe. Czy moje dziecko zdobędzie przyjaciół? Czy bezpiecznie wróci z pierwszej wycieczki bez rodziców? Czy to już ten moment, kiedy może samo poradzić sobie z powrotem do domu ze szkoły? Czy będzie szczęśliwe? Mamy mają swoje lęki, ojcowie zwykle je tonują. Czasem jednak nawet oni nie potrafią wyciszyć wszystkich naszych strachów. Dzielimy się w tym odcinku z Wami naszymi lękami i próbujemy Was przekonać, że większość naszych obaw... tylko tak strasznie na pierwszy rzut oka wygląda. Na podcast zapraszają Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [42:45] 22 maja 2023 Herstorie: uznana za wariatkę, bo sprzeciwiała się mężowi - Elizabeth Packard "Mam własny umysł i wolę, i takie samo prawo do opinii jak mój mąż? - uważała. Mąż tego zdania nie podzielał. "Wydaje się dziwnie zdeterminowana, by postawić na swoim, co musi oznaczać, że jest szalona? - uznał i zamknął ją w zakładzie dla chorych psychicznie. Bo mógł. Bo amerykańskie prawo w 1860 r. dawało mu taką możliwość. Jej z kolei nie pozwalało nawet na odwołanie się od tej decyzji. Zdiagnozowano u niej tzw. moralne szaleństwo, czyli zachowanie niezgodne z normami przypisanymi jej płci. W zamknięciu spędziła trzy lata. Gdy wyszła, wzięła się do udowadniania, że ona jest zupełnie normalna, za to chore jest prawo dające mężom taką władzę nad żonami. W dzisiejszym odcinku "Herstorii Wysokich Obcasów? Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Elizabeth Packard.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:03] 19 maja 2023 Z menopauzą do apteki Problemy ze snem, uderzenia gorąca, spadek energii - o takich objawach słyszą farmaceutki od kobiet w okresie menopauzy. Apteka to często pierwsze miejsce, w którym kobiety mówią o swoich dolegliwościach. Często nie kojarzą, że mogą one wiązać się z menopauzą. Co mogą doradzić farmaceutki? Czym są fitoestrogeny? Jakie preparaty powstały specjalnie z myślą o zmianach hormonalnych zachodzących w okolicach 50. roku życia? Odpowiadają farmaceutki. Na podcast zaprasza Katarzyna Staszak.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [45:40] 15 maja 2023 Herstorie: nie tylko dziewczyna Anielewicza - bohaterka z getta Mira Fuchrer O mały włos do historii przeszłaby jako "dziewczyna Anielewicza". Tak bowiem mówili o niej ci, którzy przeżyli powstanie w gettcie: taka ładna, jasna dziewczyna, co chodziła z Mordechajem. Na szczęście herstoryczne poszukiwania zataczają coraz szersze kręgi i objęły również ją. Dzięki temu wiemy, że była poważna, choć lubiła się śmiać, mówiła dobitnie zawsze zachrypniętym głosem i bardzo lubiła nosić granatowy beret. Oraz - co ważniejsze - że była nieludzko wprost odważna, jako łączniczka codziennie ryzykując życie. To jej Żydzi w gettach w całej Polsce zawdzięczali dostęp do wiarygodnych informacji, bo to ona narażała się każdego dnia, trzymając w mieszkaniu przy Pawiej radioodbiornik. Wreszcie to ona napadła na Judenrat i zrabowała 100 tys. zł dla żydowskiego podziemia. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o bohaterce z warszawskiego getta Mirze Fuchrer, a ich gościnią jest Monika Tutak-Goll, która pomogła tę niezwykłą postać ocalić od zapomnienia.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:11] 10 maja 2023 Być rodzicem: "Mamo, ta książka jest nudna, nie ma obrazków!" Dlaczego ilustracje w książkach dla dzieci są tak ważne? "Krzyczące" kolorem, ale też stonowane, wręcz minimalistyczne. Często nierealistyczne, wręcz surrealistyczne. Nie ma jednego, dobrego przepisu na dobry rysunek dla dzieci. Który - wbrew obiegowej opinii - wcale nie ma być jedynie dodatkiem do treści. Bo ilustracje w książkach dla dzieci są nie tylko dopełnieniem narracji, tworzą też odrębną historię. To dzięki nim dziecko wchodzi w świat sztuki, rozwija w sobie poczucie estetyki i staje się wrażliwe na piękno. Ale też rozwija fantazję i kreatywność. O tym, jak stworzyć rysunek idealny i jak trudne jest ilustrowanie dla dzieci, opowiada nam Emilia Dziubak, autorka ilustracji do bestsellerowych książek "Proszę mnie przytulić" i "Rok w lesie", która zasiada w jury konkursu Piórko. Na podcast zapraszają Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [53:36] 8 maja 2023 Herstorie: Ayn Rand - chciwość jest dobra Miała pięć lat, kiedy obiecała sobie: "pewnego dnia będę miała wszystko, czego tylko chcę. I nikt mnie nie zmusi, żebym się tym dzieliła". Rosyjska Żydówka, która dorastała po rewolucji październikowej, stworzyła najbardziej amerykańską i kapitalistyczną filozofię (o ile można to nazwać filozofią): obiektywizm. Jej przesłanie sprowadza się do tego, że "chciwość jest dobra, a egoizm jeszcze lepszy". Wyłożyła ją w dwóch tysiącstronicowych cegłach, "Źródle" i "Atlasie zbuntowanym". Każda opowiada historię nadczłowieka, który odmawia dzielenia się swoją pracą i talentem z plebsem i biurokratami, oraz kobiety, która przyjemność znajduje w poddaniu się silniejszemu mężczyźnie. Obie były bestsellerami. W swoich książkach stawiała na ołtarzu indywidualizm i samodzielne myślenie, prywatnie wyrzucała z grona uczniów każdego, kto choćby minimalnie się z nią nie zgodził. A najbardziej podpadł jej "intelektualny dziedzic". Za romans z inną kobietą. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Ayn Rand.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:17] 5 maja 2023 Odblokuj swój potencjał. Smutek i poczucie żalu. Dlaczego mogą nas rozwijać? Rozmowa z Tomaszem Kryszczyńskim Smutek jest dla nas informacją i sygnałem, że coś się dzieje. Oczywiście długotrwały smutek może przekształcić się w depresję, która jest zabójcza. Jak za pomocą mindfulness radzić sobie z emocjami? Mindfulness pomaga ludziom w radzeniu sobie ze smutkiem, żeby nie następowały nawroty epizodów depresyjnych. W ramach programu "Odblokuj swój potencjał" Aleksandra Mijakoska-Siemion rozmawia z Tomaszem Kryszczyńskim, psychologiem, trenerem i nauczycielem mindfulness.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [66:57] 1 maja 2023 Herstorie: gdy najwięksi świata bali się udzielić wywiadu - Oriana Fallaci Jako nastolatka działała z ojcem w ruchu oporu. Przenosiła ulotki i meldunki, raz nawet granat ukryty w sałacie. Po tym okresie życia została jej nienawiść do faszyzmu, przed którym zawsze będzie ostrzegać, oraz miłość do wojny, na którą latami będzie się pchać. Choć karierę dziennikarską zacznie od pisania o celebrytach, szybko skorzysta z szansy i zostanie korespondentką wojenną. Spędzi całe tygodnie Wietnamie, w Meksyku zostanie trzykrotnie postrzelona i rzucona na stos trupów. Wreszcie stanie się postrachem przywódców. Kissinger całe życie będzie mówił, że udzielenie jej wywiadu było największym błędem jego życia. Była twarda, kłótliwa, uparta, nieprzejednana. Z drugiej strony, gdy się zakochiwała, stawała się kruchą kobietką, gotową leżeć u stóp ukochanego mężczyzny. Ale tylko do czasu aż na horyzoncie pojawiła się nowa wielka misja. Potrafiła rozpalić cały świat swoimi ostrymi poglądami, zaskoczyć go zmienianiem zdania i irytować tym, że nie daje się nikomu zaszufladkować ani zawłaszczyć. Najbardziej stałą rzeczą w jej życiu była maszyna do pisania marki Olivetti z poopalanymi od papierosów klawiszami. To na niej wszystkie swoje teksty napisała Oriana Fallaci, o której w najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:48] 26 kwietnia 2023 Być rodzicem: Ciąża po czterdziestce - dlaczego jest to wyzwanie Żyjemy w czasach, gdy decyzja o macierzyństwie i ojcostwie coraz częściej nie jest wynikiem spontanicznej potrzeby, tylko analiz i zdrowego rozsądku. W Unii Europejskiej średnio pierwsze dziecko rodzi kobieta niemal 30-letnia. Średnio, bo wiele pań decyduje się zostać mamą zdecydowanie później - ciężarne w wieku 40 lat i te starsze już nikogo nie dziwią. A jednak z jakiegoś powodu rozmawiamy o późnych ciążach. O wątpliwościach, zagrożeniach, cieniach i blaskach późnego macierzyństwa Agnieszka Urazińska rozmawia z dr. Tomaszem Rokickim, ginekologiem i położnikiem z kliniki InviMed.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [35:55] 24 kwietnia 2023 Herstorie: Pierwsza Polka na ośmiotysięczniku - Halina Krüger-Syrokomska Pionierka polskiego alpinizmu? Stawiamy dukaty przeciwko orzechom, że mówicie "Wanda Rutkiewicz". Pudło! Kiedy pewnego dnia 1968 r. Norwegowie sięgają w kioskach po pismo "Alle Mannen", magazyn w rodzaju Playboya, ze zdumieniem widzą, że na okładce, zamiast ponętnej modelki, są dwie dziwnie ubrane dziewczyny. To polskie alpinistki, które właśnie dokonały historycznego przejścia przez filar Trollryggen, czyli najdłuższą skalną ścianę w Europie. Owszem, jedna z tych dziewczyn to Rutkiewicz, ale to ta druga przetarła przetarła szlaki kobietom ? nie tylko Polkom - które pragnęły wspinać się w górach w czasie, gdy mężczyźni wprost mówili, że kobieta pasuje do gór jak kwiatek do kożucha. Była pierwsza na wielu trasach łącznie z tym, że była pierwszą Polką na ośmiotysięczniku. W góry nigdy nie pchała jej rywailzacja, zawsze była to radość przebywania w pięknym otoczeniu. Kiedy się nie wspinała, z pasją pracowała w wydawnictwie i wychowywała córkę. Do legendy przeszły jej życzliwość i pogoda ducha, ale też siarczysty język, którym zawsze waliła prosto z mostu. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Halinie Krüger-Syrokomskiej
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [45:53] 17 kwietnia 2023 Herstorie: Legendarna naczelna "Cosmopolitan" - Helen Gurley Brown Na początku lat 60. przekonała Amerykanki, że nie ma co się śpieszyć do ślubu i pieluch, singielka bawi się dużo lepiej, o ile skorzysta z kilku praktycznych porad. Poza tym kariera to świetnie przygotowanie do małżeństwa - uczysz się, jak zadowolić mężczyznę. Przez ponad trzy dekady była naczelną "Cosmopolitan", magazynu dla kobiet - to jest dziewcząt, wiecznych dziewcząt - który feministki nazywały "zestawem survivalowym kobiety uciemiężonej", a czytelniczki kupowały dla praktycznych rad i lekkiego tonu. A nasza bohaterka mawiała, że jest za całkowitą równością, tyle że mierzy się z rzeczywistością. Rzeczywistością, w której wolała się wygodnie umościć niż ją zmieniać. W dzisiejszym odcinku ?Herstorii Wysokich Obcasów? Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Helen Gurley Brown.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [32:44] 12 kwietnia 2023 Być rodzicem: Żeby słowa nie przeszkadzały - jak rozmawiać z dzieckiem Dlaczego rozmowa jest taka ważna? Od kogo dzieci uczą się rozmawiać? Co możemy zrobić, żeby umiały mówić o uczuciach? Zazwyczaj my, rodzice, skupiamy się na tym, jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały. A my, Agnieszka Urazińska i Magdalena Keler, w podcaście "Być Rodzicem", zastanawiamy się, jak słuchać, żeby chciały do nas mówić. O tym, co przeżywają, o tym, co czują i jak sobie radzą z tymi emocjami. Pomaga nam w tym ekspertka od emocji i od słów - dr Ewa Woydyłło, psycholożka i psychoterapeutka. Dr Woydyłło jest ambasadorką serwisu "Żyć Lepiej. Psychologia codziennie", w którym dziennikarki i dziennikarze "Wysokich Obcasów" i "Gazety Wyborczej" przygotowują teksty dotyczące emocji, o które tak bardzo trzeba dbać w tych niełatwych czasach.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:07] 10 kwietnia 2023 Herstorie: diablo inteligentna zakonnica Hildegarda z Bingen Mówi się, że jeden naukowiec nie jest w stanie zbadać całego jej dorobku. Pisała księgi filozoficzne, religijne i medyczne. Jest jedyną znaną autorką dramatu z XII w., swoim moralitetem ?Ordo Virtutum? wyprzedziła epokę o całe dwa wieki. Napisała też taką ilość pieśni, że zajmuje pierwsze miejsce wśród XII-wiecznych kompozytorów, których znamy z nazwiska. Swój żeński klasztor wyprowadziła spor męskiej kurateli. Miała swoją wizję służby Bogu oraz kobiecości. Rozumiała jej złożoność, zmysłowość i dzikość. Uwielbiała śpiewać i tańczyć, afirmowała cielesność. Stąd zawdzięczamy jej jeden z pierwszych opisów kobiecego orgazmu w naszej kulturze. Uważała zresztą, że orgazm powinni przeżywać i mężczyźni, i kobiety. Była charyzmatyczna, korepondowała z władcami i papieżem, doradzała politykom. W nowym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Kattarzyna Wężyk opowiadają o Hildegardzie z Bingen.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:28] 7 kwietnia 2023 Kobiety awansują na podstawie osiągnięć, a mężczyźni - na podstawie potencjału Anna J. Dudek rozmawia z Malwiną Faliszewską, trenerką wspierającą kobiety na rynku pracy o potrzebie obecności kobiet w różnych branżach i zawodach zwyczajowo do tej pory uznawanych za "męskie". O zrywaniu z tą mitologizacją, budowaniu pewności siebie u kobiet, a także o atrybutach i unikalnych cechach kobiet - pracowniczek, wykorzystywaniu ich potencjału; wspieraniu motywacji do rozwoju i próbowaniu swoich sił w nieoczywistych zawodach.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [37:32] 3 kwietnia 2023 Herstorie: Beryl Markham - jako pierwsza przeleciała przez Atlantyk (z zamarzniętym paliwem) Urodziła się w Anglii, w rodzinie, której główną rozrywką były polowania na lisy i bale, ale już jako kilkulatka była dzikim, bosym dzieckiem, które całe dnie biegało po dworze i mówiło lepiej w suahili niż po angielsku. Nie okiełznała jej nawet szkoła z internatem i wyrosła na kobietę, która żyła, jak chciała. Była znakomitą trenerką koni, ale to jako pilotka przeszła do historii - pierwsza pokonała samotnie Atlantyk. Uwiodła angielskiego księcia i próbowała odbić ukochanego Karen Blixen, z którą się podobno przyjaźniła. Trzy razy wychodziła za mąż, miewała do dyspozycji miliony swoich mężów, ale najszczęśliwsza była na farmie w Nairobi z całym dobytkiem mieszczącym się w dwóch podróżnych sakwach. Miała cudowną zdolność do wywracania stolika i zaczynania wszystkiego od nowa. Ach, i napisała o tym wszystkim książkę, której zazdrościł jej sam Hemingway. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Beryl Markham.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:08] 31 marca 2023 Kiedy i jak odpuszczać? Jak odpuszczać, żeby nie mieć poczucia straty? Dlaczego nie musimy kończyć wszystkiego, co zaczęliśmy robić? Jak w związku z tym nie mieć poczucia winy? "Jeżeli robisz coś, co nie sprawia ci przyjemności, i to już trwa długo, to jest właśnie ten moment. Musisz podążać za swoimi talentami, mieć poczucie, że się rozwijasz i robić to, co sprawia ci przyjemność" - mówi gościni Oli Mijakoskiej-Siemion, Taisja Laudy, autorka "Formuły Geniuszu".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [33:14] 29 marca 2023 Być rodzicem: Wiemy, że klapsy to zło. A krzyk i zawstydzanie dziecka? Rozmowa o przemocy psychicznej Bicie, popychanie, poszturchiwanie - to jest naruszanie granic. To jest przemoc. A słowo? A negatywne wpływanie na czyjeś emocje? Tu już mniej chętnie używamy słowa przemoc. Z większą gorliwością usprawiedliwiamy innych, a także sobie łatwiej wybaczamy. I trudniej nam zrozumieć, że w ten sposób też możemy ranić i ranimy tych, których kochamy najbardziej - własne dzieci. Dlaczego tak często nie dostrzegamy tego problemu, nie definiujemy go i nie traktujemy z należytą uwagą? W jaki sposób możemy skrzywdzić dziecko. Co zrobić, aby nie stać się oprawcą? Magdalena Keler i Agnieszka Urazińska pytają o to Agnieszkę Czajkowską-Wendorff, psycholożkę, psychoterapeutkę, mówczynię motywacyjną.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [51:11] 27 marca 2023 Herstorie: Respect dla Arethy Franklin z Natalią Przybysz Być może jej ojciec, charyzmatyczny pastor, miał głos wart milion dolarów, ona miała jednak głos jak ósmy cud świata. Budzona w środku nocy, siadała do pianina, grała i śpiewała, nie bez przyjemności odnotowując podziw w oczach imprezujących w ich domu gości. Ale w życiu tej małej było też dużo goryczy: matka opuściła dom, a potem szybko umarła. Dziewczynka szukała ciepła u kochanek ojca i niestety była też łatwym łupem dla seksualnych drapieżników. Pierwszego syna urodziła jako 12-latka, trzy lata później na świat przyszedł kolejny. To jednak nie pohamowało jej ambicji: chciała śpiewać i być najlepsza. I cóż: udało się. Nie, żeby nie zaliczała dołków i wszystko zawsze szło jak po maśle, ale prawda jest taka, że jak już weszła na tron, nigdy nie dała się z niego wypchnąć. Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają herstorię Arethy Franklin, bohaterki wybranej przez gościnię dzisiejszego odcinka Natalię Przybysz.