Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [46:53] 23 maja 2022 Herstorie: Jak zostać królową Anglii i Francji? Przewodnik Eleonory Akwitańskiej Była najbogatszą i najpotężniejszą kobietą średniowiecznej Europy, a przy okazji jedną z lepiej wykształconych. Jedyną w historii królową i Anglii i Francji. Poeci rozpływali się nad jej urodą, a mnisi sarkali na jej nadmierny wpływ na króla. Zwiedziła więcej świata niż większość jej współczesnych: królewskie dwory Paryża, Londynu, Bizancjum i Madrytu, święte miejsca Jerozolimy, papieskie komnaty w Rzymie. Walczyła z mężem o władzę i rządziła imperium, gdy jej syn bawił się w rycerza na krucjacie. I to wszystko w czasach, gdy niewiasty, dzieci oraz ryby głosu nie miał, a do wyboru były dwa modele kobiecości - święta Maryja i grzesznica Ewa - i żaden nie przewidywał władzy, sprawczości ani inteligencji. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Eleonorze Akwitańskiej.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:27] 23 maja 2022 "Wsłuchujemy się w problemy, które nurtują lokalne społeczeństwa", czyli Kobiety wiedzą co robią! Kierunek Warszawa i Zgierz! Wracają spotkania w ramach projektu Kobiety wiedzą co robią w wersji offline! Będziecie miały szansę spotkać m.in. Martynę Wojciechowską, Joannę Chmurę, Patricię Kazadi czy Ewę Puszczyńską. Panele poprowadzą oczywiście dziennikarki Wysokich Obcasów, a wśród nich będzie Anna J. Dudek, która zaprosiła do rozmowy dyrektorkę programową projektu, Katarzynę Owczarek. Rozmowa nie dotyczy jednak jedynie najbliższych spotkań, ale również poprzednich edycji projektu. Momentów, które naszym dziennikarką szczególnie zapadły w pamięci. "Brakowało nam kolejnej formy łączności z naszymi czytelniczkami" - Katarzyna Owczarek zaczyna opowieść o początkach projektu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale trzeba się zapisać. Szczegółów szukajcie na fb profilu Wysokich Obcasów. Nasze spotkania mogą być realizowane dzięki obecności partnerów. Tym razem są to: MARKA ALWAYS PLATINIUM, MIASTO SOPOT, KULCZYK FOUNDATIONZGIERZ, MIASTO ZGIERZ, STARY MŁYN, PRZYCHODNIE LEKARSKIE ŚWIAT ZDROWIA
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:56] 20 maja 2022 Pomiędzy Samsonem a Violettą Villas - włosy w kulturze A ty noś, noś, noś długie włosy jak my... Albo ścięte na jeża, albo różowe, albo irokeza. Dziś to do nas należy wybór, jaką fryzurę chcemy nosić, ale na przestrzeni wieków mogłyśmy zostać zaszufladkowane przez sam kolor naszej czupryny. Niegdyś postrzyżyny były momentem wejścia chłopca w dorosłość, a podczas oczepin na weselu panna młoda przybierała nową fryzurę, która identyfikowała ją jako mężatkę. Agnieszka Urazińska zaprosiła do rozmowy antropolożkę z Uniwersytetu Łódzkiego - Annę Figiel, by porozmawiać, czemu włosy mają dla nas tak ogromne znaczenie i są symbolem kobiecości. Choć możemy wybrać sobie dowolną fryzurę, to społeczeństwo wywiera na nas presję, by się dostosować np. farbując siwe włosy. "Kategorie estetyczne definiują nas jako członka społeczeństwa. Im lepiej wyglądamy, tym w oczach społeczeństwa jesteśmy bardziej wartościowymi jednostkami. To jest bardzo smutne, ale niestety prawdziwe." - zwraca uwagę antropolożka. My dziś dumnie prezentujemy swoje siwe kosmyki i zapraszamy do wysłuchania podcastu. Partnerem podcastu jest suplement diety VITAPIL.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [33:13] 18 maja 2022 Mama wraca do pracy. Jak przypomnieć kobiecie, o tym, jak wielkie kompetencje uzyskuje zostając matką? Każda z nas - mam - wie, jak trudny jest powrót do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego. Wiele z nas zmaga się wtedy nie tylko z notorycznym uczuciem niewyspania i wypalenia, ale też z zaniżonym poczuciem wartości i permanentnym stresem: jak ja sobie teraz poradzę? Szukamy więc ucieczki od stresu, a taką ucieczką często stają się używki. Dla młodych, zestresowanych mam, stolica uruchomiła więc program ?Mama ? Warszawianka na rynku pracy". Dlaczego kobiety piją? Czy problem alkoholowy wśród młodych mam to rzeczywiście coraz bardziej powszechna sytuacja? Jak przypomnieć kobiecie, o tym, jak wielkie kompetencje uzyskuje zostając matką? Rozmawiamy o tym z Dorotą Czekaj, prezeską Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, która jest współorganizatorem warszawskiego programu oraz z Katarzyną Andrusikiewicz, psycholożką, psychoterapeutką uzależnień.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [44:18] 16 maja 2022 Herstorie: autorka najpiękniejszych książek dla dzieci - Astrid Lindgren Znamy ją jako dobrotliwą leciwą cioteczkę żywiącą nieskończoną miłość do dzieci. I o ile druga część jest prawdą, o tyle pierwsza, hmm, niezupełnie. Będąc nastolatką, buntowała się: jako pierwsza dziewczyna w miasteczku obcięła włosy na chłopczycę i tańczyła jak szalona. Pociągała ją przygoda i nieznane, co doprowadziło do tego, że w wieku 18 lat zaszła w ciążę. W tamtych czasach nieślubne dzieci odbierano matkom. Na to nie mogła się zgodzić, więc zaplanowała wszystko tak, by nie stracić syna, co oznaczało wiele lat życia z tajemnicą. Doświadczenie trudnego macierzyństwa i rozłąki z dzieckiem zaowocowało silnym przekonaniem, że "przyszłość świata rozstrzyga się w dziecięcych pokojach". Jako całkiem już dojrzała kobieta napisała książkę, która zrewolucjonizowała literaturę dziecięcą i dała podwaliny pod zupełnie nowy stosunek do dzieci. O jej bohaterce tzw. autorytety grzmiały, że jest nienormalnym, niemoralnym i niewychowanym dzieckiem. A dzieci - cóż, dzieci Pippi pokochały. A potem pokochały Ronję, Emila i czeredę z Bullerbyn. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o pod każdym względem niepokornej Astrid Lindgren
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [28:19] 13 maja 2022 Praca produkcyjna bez pracy reprodukcyjnej nie istnieje Programistki, chirurżki czy prezeski. Kobiety coraz odważniej i liczniej ubiegają się o wysokopłatne zawody, które jak dotąd były domeną mężczyzn. Nadal jednak brakuje powszechnych rozwiązań, które ułatwią matkom powrót do zawodu. Po polskim rynku pracy oprowadzi nas dziś Anna Bojanowska-Sosnowska, wiceprezeska Obserwatorium Ekonomiczno-Społecznego i prodziekanka Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. "Społeczeństwo chciałoby, żeby kobiety wychowywały dzieci, jakby nie miały pracy, i pracowały, jakby nie miały dzieci" - mówi ekspertka. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o pozycji pracowniczek i szefowych oraz zmianie podejścia do pracy dzięki pokoleniu Z. Partnerem podcastu jest marka biżuteryjna YES.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [36:46] 9 maja 2022 Herstorie: nieustraszona badaczka Syberii - Maria Czaplicka W mrozie sięgającym minus 60 stopni brnęła przez Syberię w saniach zaprzężonych w renifery. W dodatku sam na sam z mężczyzną, co w tamtym czasie budziło rzecz jasna kontrowersje. Bardziej jednak niż on interesowały ją syberyjskie plemiona, których nikt wcześniej nie zbadał. Ona to zrobiła i to tak, że światu opadła szczęka. Kiedy wydała książkę "My Siberian Year", z miejsca stała się najpopularniejszą naukowczynią w Wielkiej Brytanii, a zaraz potem pierwszą kobietą wykładającą na Oxfordzie. Miała wybitny umysł i wszelkie predyspozycje do tego, by stać się ikoną feminizmu i być dziś na T-shirtach jak Maria Skłodowska-Curie. Miała jednak też tego pecha, że była pionierką przez naprawdę duże "P" i świat nie bardzo był gotów szybko wejść na przetarty przez nią szlak. Jej bestsellerową książkę na ojczysty język polski przełożono dopiero w 2013 r, czyli po 97 latach od momentu, gdy wyszła w Wielkiej Brytanii. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o antropolożce i etnolożce Marii Antoninie Czaplickiej
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [35:32] 6 maja 2022 Rzut oka na polski rynek sztuki z Wojciechem Brewką Wojciech Brewka porzucił księgowość i zajął się malarstwem. W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów będzie opowiadał o arkanach sztuki współczesnej w Polsce. Kamila Kalińczak zapyta, jak długo powstają obrazy i jak się je wycenia, gdy są już gotowe. Będzie też o emocjach towarzyszących aukcjom dzieł sztuki. "Jesteśmy narodem kolekcjonerów" - mówi Wojciech Brewka. Zaczynamy od puszek po piwie i gumach turbo, a kończymy na butach za kilka tysięcy złotych. Być może czyjaś kolekcja zacznie się tworzyć po wysłuchaniu podcastu.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:48] 4 maja 2022 Samoakceptacja. Jak rozmawiać z dzieckiem, aby ono siebie akceptowało? Stabilne poczucie własnej wartości to jeden z najcenniejszych zasobów, w które rodzice mogą emocjonalnie wyposażyć na przyszłość swoje dziecko. Przekonania na własny temat kształtują się już od wczesnego dzieciństwa, a na dziecko wpływają nie tylko komunikaty słowne, ale też te niewypowiedziane - nasze gesty, milczenie, mimika. Ale samoakceptacja, to nie to samo co pewność siebie, a wielu z nas - rodziców - myli te pojęcia, w błędnym założeniu, że ta pewność siebie stanie się kluczem do sukcesu życiowego naszych dzieci. Jak zatem mówić do dziecka, aby się akceptowało i czym różni się samoakceptacja od pewności siebie? O tym rozmawiamy z prof. Iwoną Chmurą-Rutkowską, socjolożką i pedagożką, z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [28:20] 29 kwietnia 2022 Matka w sądzie: gdy dowody na trucie i molestowanie dziecka nie wystarczają sędziemu W najnowszym podcaście z cyklu "Matka w sądzie" Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy Annę [imię zmienione] i jej mecenaskę. Będzie wam naprawdę trudno uwierzyć w tę historię. Pani Anna jest ofiarą przemocy domowej, tak samo jak jej kilkuletni synek. Sterroryzowana kobieta szukała pomocy na policji. "Założenie niebieskiej karty nie obroniło nas przed przemocą, było jeszcze gorzej" - opowiada Pani Anna. Oboje doświadczyli przemocy instytucjonalnej. Mimo przedstawiania opinii specjalistów, raportu toksykologicznego, wskazaniu przez opiekunów z przedszkola ojca dziecka jako sprawcy przemocy, sąd cały czas pozwala na kontakt ojca z dzieckiem sam na sam. Sąd na prośby matki jest głuchy, a jej mecenaska potwierdza, że w swojej karierze nie spotkała się jeszcze dotąd z tak kuriozalnymi sytuacjami.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [39:48] 25 kwietnia 2022 Herstorie: Rose Dugdale - walcząca z imperializmem potomkini handlarzy niewolników Wychowano ją na debiutantkę: pannę z dobrego domu, która miała dygnąć przed królową, a potem wyjść za mąż za odpowiedniego kawalera. Ona miała inne plany. Chciała być rewolucjonistką, bojowniczką szlachetnej sprawy, pogromczynią imperializmu i kapitalistycznego wyzysku, a przede wszystkim wyzwolicielką Irlandii spod brytyjskiego jarzma. Problem w tym, że sami Irlandczycy nie bardzo chcieli być uratowani przez pannę dziedziczkę w tweedach i z akcentem BBC. Nie wpuszczają cię drzwiami, uznała, to wejdź oknem - i ukradnij po drodze parę Vermeerów? W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie WO Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają szaloną historię Rose Dugdale, rewolucjonistki i złodziejki obrazów.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [28:20] 22 kwietnia 2022 Wiosnę czuje się już w kościach. Niech da się ją odczuć także na skórze! Mamy już szczerze dosyć szarej, matowej po zimie skóry. Jednak pragnąc słońca, nie zapominajmy o kremie z filtrem! Jak się odpowiednio przygotować na nadchodzące lato? Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy dermatolożkę, dr n. med. Agnes Frankel, specjalistkę medycyny regeneracyjnej. Poznamy dziś zdrowe podstawy dbania o cerę, a także czterech jeźdźców apokalipsy, przed którymi należy ją należycie chronić. Rozwiążemy też zagadkę. Jak to jest, że te drogie kosmetyki z apteki (!), ze wszystkimi aktywnymi składnikami, zamiast nam pomóc, potrafią pogorszyć nam cerę, zamiast ją poprawić? Plan na dziś - wysłuchanie podcastu i nałożenie kremu spf 50! Partnerem podcastu jest marka Vichy.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [40:14] 20 kwietnia 2022 ?Ukraińskie dzieci w polskich szkołach ? a z nimi ich cierpienie i strach? Dzieciństwo to czas beztroski i radości. Dla tysięcy ukraińskich dzieci ta beztroska skończyła się raz na zawsze w dniu wybuchu wojny. Mamy te dzieci u nas, w polskich szkołach. Niektóre się uśmiechają, ale pod tym uśmiechem może się kryć rozpacz. Inne się izolują, nie nawiązują kontaktu. Wszystkie są wyzwaniem, bo potrzebują naszego wsparcia. Tym razem podcast Być Rodzicem poświęcamy ukraińskim dzieciom w Polsce. O tym, jak mądrze pomagać w niezwykłej sytuacji, do której nikt nie był przygotowany, Agnieszce Urazińskiej i Magdalenie Keler opowie ekspert ? Tomasz Bilicki, psychoterapeuta i nauczyciel wiedzy o społeczeństwie. Wyjaśni też, dlaczego ? jego zdaniem ? proponowanie dzieciom-uchodźcom zdawania egzaminu ósmoklasisty jest przemocą systemową.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [45:27] 18 kwietnia 2022 Paulina Mikuła: "Dzisiaj już nie jestem w stanie zastanawiać się, czy ktoś żartuje, czy hejtuje" Przeglądając komentarze w Internecie, niemal od razu trafiamy na agresję słowną. Zwłaszcza teraz język i sposób, w jaki mówimy do siebie, ma znaczenie. Kamila Kalińczak zaprosiła do rozmowy Paulinę Mikułę, popularyzatorkę wiedzy o języku i autorkę kanału na YouTubie "Mówiąc inaczej". Będzie nie tylko o regułach polszczyzny i ich (nie)obowiązkowym stosowaniu, ale też o hejcie, z którym spotykają się twórcy i twórczynie w Internecie. "Agresja potrafi mieć bardzo ładną formę, potrafi być przykryta pięknymi słowami" - tak Paulina Mikuła opisuje toksyczne zachowania w sieci. Zapraszamy do wysłuchania podcastu i wzięcia pod lupę języka, jakiego używamy na co dzień.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:51] 15 kwietnia 2022 Zuzanna Piechowicz: "Za mało zajmujemy się poczuciem sensu i spełnienia w pracy" Pracoholizm? Przecież to zaleta, a nie choroba. Niestety takie przeświadczenie jest nadal bardzo żywe w naszym społeczeństwie i niesie za sobą wiele konsekwencji. Na szczęście kolejne pokolenia patrzą na pracę zupełnie inaczej i nie chcą "żyć by pracować" tak jak rodzice. Na dyskryminację w miejscu pracy narażone są zwłaszcza kobiety, dlatego Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy dziennikarkę specjalizującą się w tej tematyce, trenerkę umiejętności miękkich - Zuzannę Piechowicz, którą możecie znać z audycji "Dobra praca" czy "Dobra terapia". Szukamy sposobów na walkę z nierównościami płacowymi i folwarcznym zarządzaniem, dyskutujemy o potrzebie jawności płac. "Jak mamy wiedzieć, czy ktoś nas dyskryminuje, jeżeli nie wiemy, ile zarabia kolega, który ma takie same obowiązki, kompetencje i jest na równorzędnym stanowisku" - zwraca uwagę Piechowicz i podkreśla, jak ważne w środowisku pracy jest siostrzeństwo i wzajemne wsparcie. Zachęcamy do wysłuchania podcastu i zastanowienia się nad swoim dobrostanem w pracy. Partnerem podcastu jest marka biżuteryjna YES.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [60:12] 11 kwietnia 2022 Herstorie: reżyserki ukryte za kamerą Gala tegorocznych Oscarów była prawdziwym świętem kobiet, które zgarnęły mnóstwo statuetek. I chyba tego właśnie nie wytrzymało ego Willa Smitha, który postanowił zaznaczyć swoją obecność, waląc Chrisa Rocka po twarzy. Dzięki temu cały świat przez kilka dni mówił o nim, nie o laureatkach. Nie żeby kiedykolwiek kobiety w kinie były szczególnie hołubione. Dlatego właśnie w najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o reżyserkach sprzed dekad, o których świat zdaje się zapominać oraz tych całkiem współczesnych, dających nam wzruszenie i rozrywkę. Mówią też o swoich ulubionych filmach zrobionych przez kobiety lub pokazujących niezwykłe kobiece postaci
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:48] 8 kwietnia 2022 "Psychoterapia na sytuację kryzysu patrzy jako na szansę rozwojową" Od ponad dwóch lat na nasze zdrowie psychiczne psuje pandemia, a teraz także wojna u naszych sąsiadów. Wiele z nas na co dzień pomaga i widzi dramat uchodźców przybyłych do Polski, zalewają nas straszne wieści z ukraińskich miast. Jak w takiej sytuacji zadbać o swoje samopoczucie? Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy psychologa i psychoterapeutę Krzysztofa Bąka z ośrodka Wellbee, żeby porozmawiać o raportach "Dobrostan psychiczny kobiet w pracy" oraz "Wojna w Ukrainie. Postawy i emocje Polek i Polaków wobec wojny" zleconych w ramach projektu "Nieustraszona w pracy". Jak bardzo myślimy o pracy po godzinach? Jak bardzo przeraża nas wojna? "W sytuacji tego ogromnego stresu nasiliły się stereotypowe reakcje u mężczyzn" - zwraca uwagę Krzysztof Bąk. Zapraszamy do wysłuchania Podcastu Wysokich Obcasów i zadbania o swój dobrostan. Partnerem podcastu są organizatorzy projektu "Nieustraszona w pracy"
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:05] 6 kwietnia 2022 Niejadek - co zrobić, kiedy wydaje ci się, że twoje dziecko je za mało "Zjedz chociaż mięsko", "Za mamusię i tatusia", "A co on taki zabiedzony, dziecko powinno być pulchniutkie". Kto z nas choć raz nie usłyszał tych zdań w dzieciństwie, a potem sam nie powtarzał ich własnym dzieciom? Zdarza się, że dla niektórych dzieci jedzenie bywa prawdziwym problemem. Ale czy niejadków wśród dzieci jest faktycznie tak dużo, jak wydaje się to ich rodzicom? Jak odróżnić dzieci, które po prostu jedzą mniej, od takich, które wymagają wsparcia ze strony specjalisty? O tym, kim tak naprawdę jest niejadek, o sposobach na postępowanie z dzieckiem, które odmawia sięgnięcia po nowe potrawy i o tym, co robić, kiedy brak chęci do jedzenia to rzeczywiście wynik choroby rozmawiamy z Justyną Walerowską-Madej, dietetyczką.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [45:56] 4 kwietnia 2022 Herstorie: szara eminencja w czerwieni - Nancy Reagan Fancy Nancy w pomidorowej czerwieni. Królowa Lodu. Evita z Bel Air. Żona idealna, niezmiennie wpatrzona w męża jak w święty obrazek. Mała kobietka stojąca za Wielkim Mężczyzną, księżyc odbijający jego słońce. Tak naprawdę - połowa bardzo skutecznego politycznego duetu i jedna z najbardziej wpływowych Pierwszych Dam w historii. Znajomi, podwładni i biografowie pary są zgodni: Ronald Reagan nigdy nie zostałby prezydentem, gdyby nie żona. Najlepiej ich związek podsumował aktor Jimmy Stewart: - Gdyby ożenił się z nią za pierwszym razem, załatwiłaby mu Oscara. W dzisiejszym odcinku naszego podcastu Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Nancy Reagan. Wydaje Martyna Osiecka.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:57] 1 kwietnia 2022 Maja Ostaszewska Superbohaterką Wysokich Obcasów! "Ten wieczór był emanacją niezwykłej wspólnoty, wrażliwości, odwagi i mądrości kobiet" Dziś gościmy superbohaterkę! Zanim otrzymała tytuł, Maja Ostaszewska została nominowana za zaangażowanie na granicy. Za odruch serca, który nakazuje pomóc drugiemu człowiekowi, gdy jego życie jest zagrożone. Paulina Reiter zaprosiła aktorkę do rozmowy o pomocy migrantom z Białorusi, uchodźcom z Ukrainy, ale też zwierzętom. Maja Ostaszewska wielokrotnie podkreśla, że pomoc na każdym z tych pól jest tak samo ważna. Wymienia też kolejne organizacje pracujące na granicy. "Uważam, że odebrałam tę nagrodę w imieniu wszystkich, którzy działają" - podkreśla Maja Ostaszewska. Zachęcamy do wysłuchania podcastu i pójścia w ślady tegorocznej Superbohaterki Wysokich Obcasów.