Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:03] 15 stycznia 2021 Czym jest ubóstwo menstruacyjne i dlaczego dotyczy każdej i każdego z nas? Przynajmniej 500 milionów kobiet na całym świecie doświadcza ubóstwa menstruacyjnego - wynika z raportu przygotowanego przez Kulczyk Foundation we współpracy z inicjatywą Founders Pledge. Ubóstwo menstruacyjne poza brakiem dostępu do środków higienicznych, może się objawiać przez brak dostępu do wiedzy o swoim ciele, brak bezpiecznego miejsca, gdzie można zadbać o higienę i życie w społeczeństwie stygmatyzującym temat menstruacji mówi dyrektorka działu projektów pomocowych Anna Frankowska z Kulczyk Foundation. Frankowska opowiada m. in. o Nepalu, gdzie kobiety w czasie miesiączki uważane są za nieczyste i wysyłane w odosobnienie. Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka również wielu Polek. W naszym kraju miesiączka nadal jest temat bardzo rzadko poruszanym publicznie, a nawet w reklamach podpasek krew powinna mieć kolor niebieski. "Stawianie menstruacji w obszarze tabu zarówno w rozmowach między małżonkami, między rodzicami i dziećmi to jest to wyzwanie, z którym tak naprawdę się mierzymy" - tłumaczy dyrektor zarządzający Kulczyk Foundation Przemysław Pohrybieniuk w rozmowie z Agnieszką Urazińską. Podcast realizowany w ramach akcji "Czułość i Wolność". Budujmy równowagę w relacjach" realizowanej we współpracy z Kulczyk Foundation.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:44] 8 stycznia 2021 Cała prawda o zabiegach kosmetycznych Co trzeba mieć w kosmetyczce? Kiedy zacząć dbać o skórę? Jak dobrać odpowiednie dla nas kosmetyki? Lepiej wybierać dostosowane do wieku czy rodzaju skóry? ABC dbania o skórę (nie tylko twarzy) przestawia kosmetolożka Magda Suchan w rozmowie z Agnieszką Urazińską. "Od tego jak my na początku zadbamy o naszą skórę, tak nam ona odwdzięczy się na starość" - tłumaczy Magda Suchan znana w sieci jako Mama Kosmetolog. Partnerem cyklu "Bądź dla siebie dobra" jest kanał BBC Lifestyle, wydawca programu "Cała prawda o zabiegach kosmetycznych". Do obejrzenia w poniedziałek 11 stycznia o 22:00
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:51] 5 stycznia 2021 Białoruś - "Kobiety są odważne, stanęły w obronie tego, który jest bity i to one dzisiaj są głosem wolności" Dziś na Białorusi mija 150. dzień protestów przeciwko rządom Łukaszenki oraz sfałszowanym wyborom prezydenckim. Natalia Waloch zaprosiła do rozmowy mieszkającą w Polsce Białorusinkę Nastę Niakrasavą - muzyczkę, muzykolożkę i badaczkę kultur ludowych. Choć mieszka w Polsce, codziennie po przebudzeniu sprawdza informacje ze swojego kraju. Z nimi też zasypia. "Brutalne tłumienie protestów, pobicia, gwałty - ta ogromna skala represji nie pozostawiła nikogo obojętnym" - mówi Nasta Niakrasava, która również nie pozostała bezczynna. Nagrała "Mury" w tłumaczeniu Andreja Chadanowicza, żeby okazać solidarność i wspierać muzycznie protestujących, bo muzyka jest zawsze obok człowieka. Zaśpiewała również w naszym podcaście dla wszystkich więźniów politycznych i dla tych, którzy czekają na powrót bliskich.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:55] 3 stycznia 2021 Jak mądrze schudnąć? Nowy rok to moment, kiedy ruszamy na siłownie, bierzemy się za siebie i rozpoczynamy kolejne diety. Tym razem na siłownię nie mogliśmy się wybrać, dlatego skupimy się na tym, co i jak jemy. "Może się okazać, że po kilku miesiącach nasze włosy czy paznokcie się osłabią, albo pogorszy się kondycja skóry. Jeżeli my to widzimy naocznie to musimy mieć świadomość, że to wszystko dzieje się z wnętrzem organizmu" - opowiada o skutkach restrykcyjnych diet dietetyczka kliniczna i psychodietetyczką dr Katarzyna Błażejewska w rozmowie z Anną J. Dudek. Dr Błażejewska tłumaczy, że złą dietą możemy doprowadzić się do osteoporozy, nietolerancji glutenu czy strachu przed różnymi produktami. Czy nasze zachcianki żywnościowe mogą być sygnałem, że czegoś brakuje naszemu organizmowi? W jaki sposób rok 2020 zmienił nasz styl żywienia? Od jakich małych zmian warto zacząć polepszać naszą dietę? Podcast powstał w ramach akcji "Bądź dla siebie dobra". Partnerem cyklu jest kanał BBC Lifestyle, wydawca programu "Jak mądrze schudnąć?". Do obejrzenia od 4 stycznia co poniedziałek o 20:55.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:11] 23 grudnia 2020 W Sercu Miasta nikt nie jest wykluczony, czyli jak możemy pomóc osobom w kryzysie bezdomności Serce Miasta to organizacja charytatywna skupiająca wolontariuszy z przeróżnych środowisk, którzy razem współpracują, żeby pomóc osobom w kryzysie bezdomności. Rodziny z dziećmi, drag queens, osoby odpracowujące prace społeczne - wymienia Lusia Żagałkowicz z Serca Miasta w rozmowie z Pauliną Reiter. Z powodu pandemii większość punktów pomocy zamknęła się, stawiając osoby w kryzysie bezdomności w jeszcze gorszej sytuacji. "Ci ludzie zostali sami na ulicy. Oni myśleli, że jest jakieś radioaktywne promieniowanie i wszyscy o tym wiedzą, a nikt ich o tym nie poinformował" - opowiada Lusia, podkreślając, że to był dla tych osób ogromny stres i pandemia jeszcze mocniej pokazała, że nie są objęci wystarczającą opieką systemową. Zbliża się czas świąteczny, dlatego Lusia postanowiła zorganizować Wigilię dla osób, którym Serce Miasta pomaga. Jak ta Wigilia ma wyglądać i jak my możemy pomóc ją zorganizować? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Lusią Żagałkowicz.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [35:35] 18 grudnia 2020 Dzieci pięknieją od miłości - o życiu rodzin zastępczych i adopcyjnych Czym różnią się od siebie rodziny zastępcze i adopcyjne? Kto może zostać taką rodziną albo rodzicem? Rozmawiamy z Małgorzatą Wilamek, która wraz z mężem tworzy rodzinę zastępczą - o tym jak wygląda ich codzienne życie, jakie dzieci są i były pod ich opieką oraz jakie są smutki i radości rodzin zastępczych. A czemu ważne jest, by dzieci trafiały do rodzin zastępczych i adopcyjnych, zamiast do domów dziecka? To i wiele więcej tłumaczy współtwórczyni kampanii "Rodzina dla dzieci" i pracownica łódzkiego MOPSu Karolina Tatarzyńska.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:03] 11 grudnia 2020 Koniec z pytaniem, dlaczego nie odeszła. Zacznijmy rozmawiać o sprawcach Ze statystyk wynika, że zabójstwo ze strony obecnego lub byłego partnera, jest najczęstszą forma? zabójstwa kobiet na całym świecie. Dlaczego tak rzadko mówimy o problemie używając wyrażenia ?kobietobójstwo?? Czy zabijanie kobiet ze względu na płeć jest przejawem zakorzenionej w społeczeństwie mizoginii? Jak wyglądają kryminologiczne studia nas męskością? Czym jest paradoks nordycki? Na pytania Pauli Szewczyk odpowiada doktorka Magdalena Grzyb, karnistka i kryminolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:07] 4 grudnia 2020 Zawodowczynie. O fotografii reporterskiej z Agatą Grzybowską Tym razem gościnią cyklu "Zawodowczynie" jest fotoreporterka, dokumentalistka i fotografka Agata Grzybowska, która została ostatnio zatrzymana podczas Strajku Kobiet przed Ministerstwem Edukacji Narodowej, podczas wykonywania czynności zawodowych. Nie będziemy się jednak skupiać jedynie na tym temacie, ale spróbujemy zrozumieć na czym polega praca fotografki i różne jej oblicza. "Fotografia dokumentalna czy reporterska jest narzędziem po prostu, żeby nieść głos tych ludzi " - opowiada Agata Grzybowska, która podkreśla, że chce pokazać bohaterów i bohaterki, którzy są w jakiś sposób wykluczeni. Zapraszamy nie tylko pasjonatki fotografii do wysłuchania podcastu Wysokich Obcasów, choć dla nich kilka porad też się znajdzie.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:44] 27 listopada 2020 Zawodowczynie. O aktorstwie z Agatą Buzek Zapraszamy na pierwszy podcast z cyklu "Zawodowczynie" autorstwa Pauliny Reiter. Na pierwszy ogień bierzemy aktorstwo! "Praca aktora, aktorki polega właściwie głównie na komunikowaniu się z emocjami" - mówiła laureatka Orła za najlepszą rolę kobiecą Agata Buzek. A co, kiedy trzeba zagrać emocję, której się nie doświadczyło? Jak podejmować decyzję w środowisku, w którym zrodził się ruch Me too? Czy w Polsce da się w ogóle "wyżyć" z aktorstwa? Zapraszamy do okrywania tajników aktorstwa razem z Pauliną Reiter i Agatą Buzek.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:02] 20 listopada 2020 Przemoc w Polsce - "Coś się zaczyna dziać dopiero, kiedy kobieta umrze" Ostatnia kampania społeczna dotycząca przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym wobec kobiet miała miejsce 7 lat temu! Jednocześnie według zaleceń konwencji stambulskiej tego typu kampanie powinny odbywać się co roku. Statystyki rządowe i policyjne odnośnie przemocy wobec kobiet różnią się od tych, prowadzonych przez organizacje wspierające kobiety. "To jest około miliona kobiet rocznie" - mówiła szefowa Fundacji Feminoteka Joanna Piotrowska w rozmowie z Anną J. Dudek. Feminoteka jedynie od początku roku udzieliła pomocy prawnej, psychologicznej lub terapeutycznej niemal 400 kobietom. Fundacja obchodzi w tym roku 15-lecie swojej działalności i z tej okazji zorganizowała aukcje, z których dochód zostanie przeznaczony na fundusz dla kobiet po gwałcie. Wszystkie aukcje dostępne są TUTAJ.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:35] 13 listopada 2020 "Każda pacjentka powinna mieć prawo wyboru" - ginekolożka o zakazie aborcji Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z sędziami dublerami odebrało kobietom prawo do aborcji w przypadku ciężkich wad płodu. Zaprosiłyśmy do rozmowy ginekolożkę Szpitala Bielańskiego dr Annę Parzyńską, znaną w sieci jako dr Ashtanga zajmującą z kobietami w ciąży, które stają przed wyborem dokonania aborcji. Dr Anna Parzyńska również przeprowadza zabiegi aborcji. "Nie dopuszczałam do siebie, że ludzie mogą tak zadecydować i tak potraktować kobiety" - komentuje wydane pod koniec października orzeczenie TK. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o pracy ginekolożki z pacjentkami, o skutkach decyzji TK zarówno dla kobiet jak i ich lekarzy oraz możliwej pomocy kobietom po opublikowaniu orzeczenia.
Wysokie Obcasy Praca
Zrobić coś pierwszy raz na świecie to wielka rzecz. Kamala Harris rozbiła bank bycia „tą pierwszą”, wysyłając dziewczynom jasną wiadomość: „miejcie ambitne marzenia”. W najnowszym numerze magazynu „Wysokie Obcasy Praca” zastanawiamy się czy dzięki niej łatwiej nam będzie przebijać szklane sufity? Przedstawiamy kobiety, którym lockdown wywrócił życie do góry nogami i ich strategie na przetrwanie, piszemy, jak dbać o wizerunek pracując zdalnie oraz jak radzić sobie z hejtem.

Z mitami na temat sztucznej inteligencji rozprawia się Aleksandra Przegalińska a Dorota Warakomska uczy, jak być mistrzynią celnej riposty. W magazynie także książki, podcasty i gadżety, które warto mieć.
Kup