Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [23:58] 18 czerwca 2021 Filtr na skórze, nie na zdjęciach [bezpiecznie opalanie] Zamiast nakładać kolejne filtry na Instagramie, zachęcamy do sięgnięcia po filtr SPF, żeby chronić się przed promieniowaniem UV. Agnieszka Urazińska zaprosiła do rozmowy dermatolożkę dr Ninę Wiśniewską z Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, prowadzącą własną klinikę dermatologiczną w Wyszkowie. Dr Wiśniewska tłumaczy jakie są rodzaje promieniowania UV, jakie zmiany w naszej skórze wywołują i co może nas przed nimi chronić. Z jednej strony dzięki promieniom słońca wytwarza się serotonina i witamina D3, ale oczywiście wszystko z umiarem. Czy istnieje coś takiego, jak bezpieczne opalanie? Zapraszamy do słuchania podcastu i używania kremów z filtrem.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:13] 14 czerwca 2021 Katarzyna Seiler: "Ciałopozytywność ma nas nauczyć akceptować, kochać i widzieć swoje ciało, takim jakim jest" W dzisiejszym podcaście Wysokich Obcasów Monika Tutak-Goll z Katarzyną Seiler, inicjatorką akcji ciałopozytywne w Wysokich Obcasach, obalają mity, że ruch body positive to promowanie otyłości i moda na brzydotę. Kilka dni temu ogromną dyskusję wzbudził post aktorki Agnieszki Kaczorowskiej, która napisała, że ma dosyć "mody na brzydotę", a pokazywanie swoich słabości na zdjęciach jest "siedzeniem w błotku, w którym tak miło się taplać". Katarzyna Seiler zwraca uwagę, że reakcja na wpis pokazała jak silny jest ruch ciałopozytywności w Polsce. Osoby z tego środowiska dają sobie nawzajem ogromne wsparcie i ułatwiają akceptację siebie w świecie idealnie wyglądających, przerobionych w photoshopie influencerów. "To jest nie do pogodzenia się, że ciało - nasza zewnętrzna powłoka jest ważniejsza, niż to co mamy w głowie czy sercu" - mówi Katarzyna Seiler.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:22] 11 czerwca 2021 Piróg: "Im więcej osób w różnych przestrzeniach będzie mówiło o tym, jakie są, tym bardziej będzie to akceptowalne" [Pride Month] Pride Month, Miesiąc Dumy wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale dzisiaj jest świętowany w wielu krajach na całym świecie. Czerwiec to czas celebracji różnorodności. Zaprosiłyśmy tancerza i choreografa Michała Piroga, żeby porozmawiać o sytuacji osób LGBT+ w Polsce. Jak zmieniła się na przestrzeni lat i tego ostatniego roku? Dlaczego zrównanie wobec prawa związków jednopłciowych jest tak ważne i jakie są polskie realia dla tęczowej społeczności?
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:58] 7 czerwca 2021 "Świat osób głuchych istnieje i jest niesamowity" Osoby głuche wcale nie są nieme, bo mają swój wizualno-przestrzenny język. Polski język migowy ma swoją gramatykę, która zależy od ruchu rąk, mimiki twarzy czy postawy ciała. Tak jak język polski różni się od francuskiego albo angielskiego, tak polski język migowy różni się od jego zagranicznych odpowiedników. W jego tajniki wprowadza nas tłumaczka języka migowego Alicja Szurkiewicz, która jak sama mówi żyje w dwóch różnych środowiskach - osób głuchych i słyszących. Rodzice Alicji są osobami głuchymi i dla niej to polski język migowy jest pierwszym językiem. Zapraszamy na wycieczkę do świata osób głuchych. "Możemy nauczyć się kultury, przebywania z osobami głuchymi i co ważne, żeby się nie bać, otworzyć się" - mówi tłumaczka o nauce polskiego języka migowego od osób głuchych.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:10] 4 czerwca 2021 Polka za granicą - Węgry Igi Kolasińskiej "Lengyel, magyar ? két jó barát" - to powiedzenie możecie usłyszeć na Węgrzech, jeśli powiecie, że jesteście z Polski. Czasem nawet usłyszycie je tam po polsku - "Polak, Węgier dwa bratanki". Wybieramy się do Budapesztu, gdzie mieszka Iga Kolasińska, która uczy Węgrów języka polskiego na uniwersytecie. Ile wspólnego mają nasze dwa kraje i języki? - pyta Kamila Kalińczak. A jak mają się prawa kobiet na Węgrzech? Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka cyklu "Polka za granicą".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [15:09] 1 czerwca 2021 Wysokie Obcasy zapraszają na bajkę pt. "Malutka Czarownica" Wysokie Obcasy zapraszają dziś wszystkie dzieci na bajkę! O Malutkiej Czarownicy i jej zmaganiach z zaklęciem przywołującym deszcz, a nawet całym sabatem starszych czarownic. Jak to przystało na czarownicę, nasza bohaterka ma swojego zwierzęcego towarzysza, ale nie czarnego kota, tylko mówiącego kruka Abraksasa. Bajkę czyta Monika Tutak-Goll, wicenaczelna "Wysokich Obcasów". W podcaście w wersji wideo dostępnym TUTAJ. "Malutką Czarownicę" w polskim języku migowym pokazuje Alicja Szurkiewicz.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:51] 31 maja 2021 Polka za granicą - Grecja Anny Subocz Rozpoczyna się sezon wakacyjny, więc wybieramy się do Grecji. Anna Subocz 13 lat temu rzuciła wszystko w Polsce i wyjechała na Kretę. Rozmowy, dyskusje, śpiewy - to jedne z rzeczy, które Grecy cenią najbardziej, jaki mieli zatem stosunek do pandemicznych obostrzeń? Kamila Kalińczak pyta też o prawa kobiet, edukację seksualną i ingerencję Kościoła w sprawy państwowe. Okazuje się, że Grecy od lat '80 (dopiero wtedy zniesiono obowiązek posagu) zrobili niemały postęp, mogą się też pochwalić pierwszą w swojej historii prezydentką. A czego Polki i Greczynki mogą się od siebie nawzajem nauczyć? Zapraszamy na wyprawę do Heraklionu.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:13] 28 maja 2021 Dominika Kulczyk: "Ubóstwo menstruacyjne to jest sprawa całego świata" Około 500 milionów kobiet na świecie pada ofiarą ubóstwa menstruacyjnego. Z okazji obchodzonego 28 maja Dnia Higieny Menstruacyjnej pokazujemy, jak ogromną skalę przybiera ubóstwo menstruacyjne również w naszym kraju. Tak, w Polsce też żyją kobiety, które muszą wybierać między kupnem środków higienicznych a jedzeniem dla dziecka. Nadal brakuje edukacji zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Agnieszka Urazińska rozmawia z przedsiębiorczynią, filantropką i reporterką Dominiką Kulczyk - właścicielką i przewodnicząca rady nadzorczej Polenergii S.A., założycielką i prezeską Kulczyk Foundation ? fundacji przeciwdziałającej dyskryminacji kobiet i dziewcząt na całym świecie. Dominika Kulczyk jest pomysłodawczynią i autorką serialu dokumentalnego "Efekt Domina", który od 8 lat nieprzerwanie emitowany jest na antenie TVN Discovery. Jest także autorką reportaży realizowanych dla CNN International, poruszających problemy globalnej dyskryminacji i niesprawiedliwości. Inicjatorka powstania pierwszego na świecie raportu poświęconego problemowi ubóstwa menstruacyjnego. Dominika Kulczyk propaguje ideę czułej rewolucji, mającej na celi przywrócenie równowagi pomiędzy pozycją kobiet i mężczyzn. Podcast przygotowany w ramach akcji ?Czułość i Wolność. Budujmy równowagę w relacjach? realizowanej we współpracy z Kulczyk Foundation.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [16:46] 24 maja 2021 Mama z niepełnosprawnością: "Dzieci nie zauważają inności w wózku" Już za dwa dni będziemy obchodzić dzień mamy, dlatego dzisiaj przedstawiamy historię Angeliki Grabowskiej. Cztery lata temu uczestniczyła w poważnym wypadku, w którym przerwany został jej rdzeń kręgowy. Niedługo później okazało się, że jest w ciąży. Choć rokowania początkowo dawały tylko 2% szans na odzyskanie władzy w nogach, to właśnie ciąża zwiększyła szansę na powrót do zdrowia. Kamila Kalińczak pyta, jak wygląda codzienność mamy z niepełnosprawnością i w jaki sposób, my sami możemy zaoferować pomoc, widząc osobę na wózku inwalidzkim. "Mamy z niepełnosprawnościami są takimi samymi matkami, jak pełnosprawne kobiety" - tłumaczy Angelika Grabowska, która opiekuje się córką, studiuje psychologię i walczy o powrót do zdrowia.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:51] 21 maja 2021 Sądy uparcie ignorują przemoc. Matki walą głową w mur W dzisiejszym cyklu "Matka w sądzie" będzie o kobietach, które mimo tego, że najpierw doświadczają przemocy ze strony partnera, a potem przemocy instytucjonalnej, nadal walczą. Pani Anna Stowarzyszenie Pomocy Kobietom i Matkom ?Eurydyka? opisuje historie walki kobiet z systemem o dobro ich własnego dziecka. "Sędziowie sądu rodzinnego mają pięć godzin psychologii podczas studiów" - zwraca uwagę Pani Anna i wskazuje, że regularnie prowadzący sprawy nie znają działania mechanizmu przemocy. Usłyszymy historie z Polski, o dzieciach zmuszonych do kontaktu z drugim rodzicem, nawet jeśli w sądzie zeznawały, że tego nie chciały, albo gdy doświadczały przemocy z jego strony.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:55] 17 maja 2021 Katarzyna Miller: jak być córką i nie zwariować? 26 maja zbliża się wielkimi krokami, dlatego z psycholożką Katarzyną Miller rozbierzemy na części pierwsze relacje córki z matką. Nie ma relacji, która bardziej wpływałaby na nasze życie, a jednak często bywa skomplikowana i pełna nieporozumień. "Matka, która siebie nie lubi, nie lubi swojej córki" - zwraca uwagę psycholożka w rozmowie z Kamilą Kalińczak. W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów poszukamy sposobu na polepszenie relacji z naszymi mamami, a więcej o nich przeczytacie w książce Katarzyny Miller i Anny Bimer "Być córką i nie zwariować".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:37] 14 maja 2021 Alienacja rodzicielska: wymyślona, by dręczyć matki. Świat odchodzi od tej pseudoteorii W wielu sprawach sądowych, które dotyczą opieki nad dziećmi, pojawia się termin "alienacja rodzicielska". Nieuznany przez środowisko naukowe, stworzony przez amerykańskiego psychiatrę Richarda Gardnera, który miał kontrowersyjne poglądy na pedofilię, stanowi oś strategii procesowych. Głównie tych wymierzonych w matki, które zgłosiły przemoc lub nadużycia seksualne. W Europie i na świecie coraz więcej jest głosów o szkodliwości wykorzystywania tej pseudoteorii - za jej promowanie przeprosiło m.in. francuskie ministerstwo rodziny, dostrzegając, iż wykorzystywana jest przez ojców stosujących przemoc - w Polsce zaś staje się coraz popularniejsza. I skutecznie promowana przez radykalne organizacje rodzicielskie, rzekomo walczące o "dobro dzieci". O tym, czym owo dobro jest, i o tym, jak "alienacja" jest wykorzystywana przeciwko matkom i dzieciom, rozmawiamy z psycholożką Justyną Żukowską-Gołębiewską.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:29] 10 maja 2021 Rok walczyła o odebranego syna, czyli historia walki z bezdusznym system Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu "Matka w sądzie". Razem z Anną J. Dudek poznajemy historię Magdaleny Kobiałko, której odebrano synka Frania na ponad dziewięć miesięcy. Powodem była diagnoza psychologiczna, która... nigdy nie miała miejsca. Przez dziury w systemie mama Frania praktycznie nie miała kontaktu z własnym dzieckiem, ani wpływu na to, jak był traktowany w pieczy zastępczej. A wszystko zaczęło się od tego, że postanowiła walczyć o bezpieczeństwo dziecka i swoje w sądzie, bo oboje byli ofiarami przemocy ze strony ojca Frania. "Matka, która zaczyna walczyć, walczy sama i zazwyczaj walczy przeciwko wszystkim" - opowiada o swoich zmaganiach z systemem Magdalena Kobiałko.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:16] 7 maja 2021 Gdzie się podziała polska herstoria? Maria Skłodowska-Curie, Emilia Plater, Jadwiga i... gdzie się podziały te wszystkie Polki z naszej historii? Dlaczego jest ich tak mało? Razem z autorką "Brakującej połowy dziejów", Anną Kowalczyk, odkrywamy, co się stało z polską herstorią. Choć to mężczyźni - Gall Anonim czy Jan Długosz - pisali najbardziej znane polskie kroniki, to historyczki odnajdują świetne źródła w listach i pamiętnikach kobiet, a nawet dokumentach sądowych, które pozwalają odkryć nieoczywistą część codzienności polskich chłopek. Spojrzymy też szerzej na historię zyskiwania niezależności przez kobiety dzięki pracy zarobkowej i dowiemy się czegoś o polskich górniczkach. Partnerem podcastu jest Bank BNP Paribas organizator akcji "Gdzie są nasze Patronki".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:59] 3 maja 2021 Kobiety w pandemii tracą pewność siebie - jak ją odzyskać? Mnóstwo kobiet straciło pracę z powodu pandemii, a winy upatrują w sobie. Wiele z nich doświadczyło poczucia frustracji i braku kontroli nad własnym życiem, co poskutkowało utratą pewności siebie. Monika Tutak-Goll pyta certyfikowaną trenerkę Katarzynę Malinowską, która specjalizuje się obszarze odporności psychicznej i odwagi, jak ją odzyskać. "Pandemia to nie jest czas na ćwiczenie perfekcjonizmu" - zwraca uwagę Malinowska i tłumaczy, jak psychicznie przetrwać czas pandemii.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:48] 30 kwietnia 2021 Po pierwsze: nie przelewać! O roślinach domowych i balkonowych z Mają Popielarską Wiosna w końcu do nas dotarła, więc przeprowadzimy małe szkolenie z obsługi roślin domowych, balkonowych i ciętych. Naszą ekspertką jest dzisiaj felietonistka Instytutu Dobrego Życia i królowa polskich ogrodów Maja Popielarska, którą dokładnie przepytuje Kamila Kalińczak. Dlaczego piękne rośliny kupione w sklepie u nas marnieją mimo wszelkich starań? Czy rośliny da się podzielić na trudne i łatwe? Gdzie kupić kwiaty cięte, żeby wytrzymały dłużej? Skąd do nas przybywają róże? Czemu trawniki miejskie są gorszym wyborem niż łąki kwietne? "Patrzenie, jak coś się zmienia i rozwija, daje frajdę" - opisuje opiekę nad roślinami Popielarska. W dzisiejszym podcaście znajdzie się zarówno coś dla zaczynających przygodę z domowymi ogrodami, jak i dla nieco bardziej zaawansowanych "rośliniar".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:19] 26 kwietnia 2021 Polka za granicą - Japonia Nati Ishigaki Hai tai! Przenosimy się do Japonii, na Okinawę, gdzie z mężem i trzema córkami żyje Nati Ishigaki. Porozmawiamy o codziennym życiu w Kraju Kwitnącej Wiśni, różnicach między wyspami, jak wyglądają śluby i o zwariowanej telewizji. "Japonia jest rozwinięta gospodarczo, ale też zacofana w wielu aspektach" - mówi Ishigaki w rozmowie z Kamilą Kalińczak. Za przykład daje bankowość internetową, która jest mniej popularna niż w Polsce. Sprawdzimy też, czy zapracowanie Japończyków jest tylko stereotypem, czy jednak rzeczywiście praca jest dla nich najważniejsza.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:19] 26 kwietnia 2021 Polka za granicą - Japonia Nati Ishigaki Hai tai! Przenosimy się do Japonii, na Okinawę, gdzie z mężem i trzema córkami żyje Nati Ishigaki. Porozmawiamy o codziennym życiu w Kraju Kwitnącej Wiśni, różnicach między wyspami, jak wyglądają śluby i o zwariowanej telewizji. "Japonia jest rozwinięta gospodarczo, ale też zacofana w wielu aspektach" - mówi Ishigaki w rozmowie z Kamilą Kalińczak. Za przykład daje bankowość internetową, która jest mniej popularna niż w Polsce. Sprawdzimy też, czy zapracowanie Japończyków jest tylko stereotypem, czy jednak rzeczywiście praca jest dla nich najważniejsza.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [23:01] 23 kwietnia 2021 Matka w sądzie - stereotypy o kobietach doświadczających przemocy zabijają Przedstawiamy pierwszy odcinek cyklu podcastów Anny J. Dudek pt. "Matka w sądzie". Gdy kobiety w Polsce doświadczają przemocy domowej, zazwyczaj stają się też ofiarami przemocy systemowej po zgłoszeniu sprawy na policję. Funkcjonariuszom brakuje szkoleń z tego, jak z nimi postępować. W sądzie czy prokuraturze ofiary usłyszą oskarżenia, że "chcą coś ugrać przy rozwodzie" albo pytanie "czemu nie odeszła?". O zmaganiach polskich kobiet z systemem i oprawcami opowiada założycielka fundacji Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [37:14] 19 kwietnia 2021 Jak rozmawiać o pieniądzach w związku i się nie pokłócić? Nawet 70% związków w Polsce przyznaje, że kłóci się o pieniądze. Dlaczego nie umiemy rozmawiać o domowych finansach? "Nie uczy się nas współpracować przy opracowywaniu budżetu" - zwraca uwagę wiceprezeska Obserwatorium Ekonomiczno-Społecznego oraz wykładowczyni na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Łodzi Anna Bojanowska-Sosnowska w rozmowie z Natalią Waloch. Wciąż w wielu związkach to kobieta zajmuje się zakupami, a co za tym idzie planowaniem budżetu. To często powoduje, że partner nie rozumie, skąd się biorą wydatki. Ekspertka wytłumaczy, jak problem rozpracować i zgodnie współpracować w związku. Podcast przygotowany w ramach akcji ?Czułość i Wolność. Budujmy równowagę w relacjach? realizowanej we współpracy z Kulczyk Foundation.
Kobiety Rządzą Światem
Liderki, wizjonerki, ikony. Przedstawiamy kobiety, które zmieniają rzeczywistość. Są wszędzie – w polityce, sporcie, nauce czy kulturze i sztuce. Walczą o prawa mniejszości oraz lepszą przyszłość; pokonują stereotypy i kompleksy, udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Kup