Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:23] 1 grudnia 2021 Czy istnieje idealna strategia używania aplikacji randkowych? Rozbrajamy dziś na części pierwsze jedną z najbardziej znanych aplikacji randkowych - Tindera. Monika Summer-Brason zaprosiła do rozmowy online dating coach dr Kamilę Kacprzak-Wachniew, współautorkę książki "Związki miłosne w sieci". Nasza gościni prowadząc badania, sama znalazła męża przez aplikację randkową. Porozmawiamy o tym, jak różne strategie używania aplikacji randkowych przyjmują kobiety i mężczyźni oraz o tym, jaki wpływ na nasze decyzję ma przejrzenie setki różnych profili. "Dać ludziom szanse i umawiać się na drugą randkę. Zwłaszcza kiedy ma się podstawy, że człowiek, z którym się spotykamy spełnia nasze oczekiwania jako partner" - podpowiada dr Kacprzak-Wachniew. Partnerem podcastu jest właściciel serwisu CANAL + online, z polskimi i zagranicznymi serialami oraz filmami.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [44:43] 29 listopada 2021 Herstorie: Polki prawa wyborcze musiały sobie wywalczyć 103 lata temu, 28 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej, który przyznał Polkom, w światowej zresztą awangardzie, prawa wyborcze. Ledwo skończyła się Wielka Wojna, nowe państwo polskie nie miało jeszcze granic, społeczeństwo było patriarchalne i bardzo religijne, nie mieliśmy też silnego ruchu sufrażystek - bo jak to tak, domagać się prawa głosu, gdy Ojczyzna jęczy w zaborczych kajdanach - a tu nagle taka rewolucja. Jak ten zapis się w ordynacji wyborczej znalazł i jaki z niego użytek zrobiły Polki opowiada w dzisiejszym odcinku naszego podcastu Olga Wiechnik, autorka książki ?Posełki. Osiem pierwszych kobiet?.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:54] 29 listopada 2021 Przemoc dotyczy każdej warstwy społecznej. "Dorośli mają ogromny opór, żeby przyznać, że doznawali przemocy" Każda z nas bez względu na status społeczny czy wiek może niestety doświadczyć przemocy. Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy działaczkę społeczną i naukowczynię dr inż. Ewę Aplas z Soroptimist International, żeby porozmawiać o kampanii "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet" w ramach kampanii ?Orange the World? organizowanej przez UNESCO. "Na co dzień powinniśmy zajmować się edukacją zarówno kobiet jak i mężczyzn, zarówno dzieci jak i młodzieży. Bez względu na płeć, bez względu na środowisko, że przemoc może dotknąć nas wszystkich" - podkreśla dr Aplas. Porozmawiamy o tym, że przemoc nie jest tylko fizyczna oraz jak trudno ofiarom przyznać się przed sobą, że jej doznawały. Opowiemy też o idei "przemocometru", który ma pomóc rozpoznać zachowania przemocowe.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:37] 26 listopada 2021 Zabiegi poprawiające jakość życia - jak porównać korzyści i ryzyko? Dla każdego z nas zabieg poprawiający jakość życia może być inny. Dla jednych będzie to operacja bariatryczna, która wpłynie zarówno na nasze samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. Dla kogoś innego zabieg nie będzie mieć żadnego wpływu na stan zdrowia, ale pomoże łatwiej akceptować siebie. Agnieszka Urazińska rozmawia z psychologiem klinicznym dr Mateuszem Zatorskim z Uniwersytetu SWPS o podejmowaniu decyzji w sprawie przeróżnych zabiegów - okulistycznych, kosmetycznych, plastycznych i wielu innych. Jak rozważyć wszystkie za i przeciw? Czy powinniśmy zrobić to sami, a może zasięgnąć pomocy specjalisty? Czy stworzenie listy pomaga? Jak zabiegi chirurgiczno-kosmetyczne mogą wpłynąć na nasze samopoczucie? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego Podcastu Wysokich Obcasów! Partnerem podcastu jest firma Alcon.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:11] 25 listopada 2021 Święto Dziękczynienia - zaglądamy na amerykański stół W czwarty czwartek listopada Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia. W tym roku wypada 25 listopada, a Kamila Kalińczak sprawdza jak wyglądają obchody i jakie dania królują na amerykańskich stołach. "To jest dzień, w którym nie możesz być sam" - opowiada mieszkający od lat w Stanach Zjednoczonych korespondent TVN Marcin Wrona, autor książki "Wroną po Stanach". Porozmawiamy też o popularnym wśród młodych święcie Friendsgiving oraz czemu część Amerykanów używa nazwy Turkey Day, czyli Dzień Indyka.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [46:00] 22 listopada 2021 Herstorie: rewolucja jest kobietą - w Liberii ma twarz Leymah Gbowee Kiedy 7 października 2011 r. odbierała pokojową Nagrodę Nobla, żadna gazeta, żadne serwis na świeci nie zapomniał napisać o niej tego jednego zdania: ?w 2003 r. zorganizowała strajk seksualny tysięcy liberyjskich kobiet.? Udowodniła, że w XXI w. można co prawda zorganizować rewolucję za pomocą Facebooka, ale niemniej skutecznie jest odwołać się do sposobów prababek. Jej młodość to głód, bezdomność i cierpienie. W rządzonej przez Charlesa Taylora Liberii rośnie całe pokolenie młodych mężczyzn, którzy nie przeżyli jednego dnia bez karabinu w ręku. Mord i gwałt to ich codzienność. matki patrzą, jak żołnierze gwałcą ich córki, córki patrzą na gwałcone matki. A ona im pomaga wyjść z traumy. Wreszcie uznaje, że przemoc trzeba zatrzymać. O Leymah Gbowee, która wyprowadziła na ulice tysiące Liberyjek wszystkich wyznań, a następnie nakłoniła je do strajku seksualnego, w wyniku czego w końcu w końcu upadła krwawa dyktatura Taylora w najnowszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [28:08] 19 listopada 2021 Szczęśliwe jelita to szczęśliwy mózg! Nieustające motyle w brzuchu, gdy jesteśmy zakochani albo skręcające się kiszki z nerwów przed egzaminem. Każdy z nas nie raz odczuwał istnieje osi mózgowo-jelitowej. To od nas zależy w jakiej kondycji jest mikrobiota w naszych jelitach, czyli nawet dwa kilogramy mikroorganizmów, które tam żyją. Margit Kossobudzka rozmawia z dietetyczką kliniczną dr Joanną Neuhoff-Murawską o tym, jak dbać o nasze jelita. Co jest najlepszym źródłem niezbędnych dla nas witamin oraz mikro i makro elementów? Czy stan naszych jelit może mieć bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie? Czy przy jedzeniu kiszonek też trzeba zachować umiar? Zapraszamy do odkrycia, czemu możemy powiedzieć, że jelita są naszym "drugim mózgiem". Partnerem podcastu jest firma Sanprobi.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:43] 17 listopada 2021 Renata Przemyk: "Mogę się wwiercać wzrokiem, hipnotyzować i czarować" Dziś w Podcaście Wysokich Obcasów Kamila Kalińczak gości jedną z najbardziej znanych polskich piosenkarek - Renatę Przemyk. Podsumujemy niemal dwa lata pandemii w branży muzycznej - od odwoływania koncertów, przez występu online bez obecności publiczności, aż do dzisiejszej sytuacji. Porozmawiamy o tym, jak to jest występować bez kontaktu ze słuchaczami, który - jak przyznaje Renata Przemyk jest dla niej bardzo ważny. "Lubię się wzrokiem wręcz wwiercać, wybierając poszczególne osoby na widowni" - podkreśla piosenkarka. A co jeśli ma się wadę wzroku i nie można nosić soczewek? Na to Renata Przemyk też znalazła sposób! Partnerem podcastu jest firma Alcon.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [42:08] 15 listopada 2021 Herstorie: Trump w garsonce - Phyllis Schlafly Prymuska. Kobieta, która w wieku 28 lat startowała w wyborach do Kongresu, a po pięćdziesiątce zrobiła dyplom z prawa. Świetna organizatorka, niezmordowana aktywistka, liderka, która setkom kobiet dała know how i odwagę, by wyjść z domu i działać. A jednocześnie ideolożka, która całe życie spędziła na przekonywaniu, że ?naturalnym? powołaniem kobiety jest dom i rodzina, a równość praw oznacza utratę przywilejów. Swoje przemówienia zaczynała od dziękowania mężowi, że pozwolił jej przyjść i wystąpić publicznie. To głównie przez nią nie przeszła poprawka gwarantująca Amerykankom równe prawa z mężczyznami. Betty Friedan wyrwało się, że chciałaby spalić ją na stosie. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów opowiadamy o konserwatywnej aktywistce Phyllis Schlafly, znanej wam być może z serialu ?Mrs. America?.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [21:38] 12 listopada 2021 Jak z wiekiem nie dorobić się okularów? Odkrywamy sekrety korekcji wzroku Nawet połowa z nas ma problemy ze wzrokiem, jedni nie widzą z daleka, inni z bliska, ale większość dopadnie prezbiopia, czyli tzw. starczowzroczność. Zazwyczaj w okolicach czterdziestki zaczynamy mieć problemy, by przyjrzeć się rzeczom znajdującym się blisko. Nie wszyscy chcą jednak męczyć się z codziennym noszeniem okularów lub zakładaniem soczewek. W XXI wieku na szczęście nowoczesna medycyna pozwala nam na operacje oczu, których tajniki odkrywa przed nami okulista dr n. med. Krzysztof Ochalik. Czym różni się laserowa korekta wzroku od refrakcyjnej wymiany soczewki? Jak inwazyjne to są metody? Kto może poddać się korekcji wzroku? Pyta Agnieszka Urazińska. Partnerem podcastu jest firma Alcon.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [34:04] 8 listopada 2021 W Dzień Feminizmu krzyczymy "Ani jednej więcej!". O siostrzeństwie, macierzyństwie i wspieraniu W Światowy Dzień Feminizmu, 7 listopada, ulicami kilku miast przeszły kolejne "Marsze dla Izy". Anna J. Dudek rozmawia z prof. Moniką Płatek, prawniczką oraz Agnieszką Korsak, artystką i dyrektorką Answear Lab - o siostrzeństwie, wspieraniu się i współczesnym feminizmie. "Patriarchat niszczy zarówno kobiety, jak i mężczyzn" - podkreśla prof. Płatek. Jego skutki widać, kiedy żniwo zaczyna zbierać wyrok trybunału magister Przyłębskiej. Czy feminizm da się jednoznacznie zdefiniować? Jak wygląda jego piąta fala? Czy nasze córki, wychowane już po transformacji, mogą nas o nim uczyć nowych rzeczy? Zapraszamy do wysłuchania Podcastu Wysokich Obcasów.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [36:43] 5 listopada 2021 Życie i służba inspektor Biskupskiej. Przesłuchujemy byłą szefową Wydziału ds. Zwalczania Aktów Terroru W policji spędziła 21 lat, a służbę zakończyła na stanowisku naczelniczki Wydziału ds. Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego KGP. Dzisiejszą bohaterką podcastu Wysokich Obcasów jest mł. inspektor Grażyna Biskupska. Porozmawiamy o służbie kobiet w tak zmaskulinizowanej formacji oraz o tym, jak udaje się ten zawód połączyć z życiem rodzinnym. "Kobiety w tej pracy są bardziej skrupulatne, dokładniejsze, bardziej przenikliwe. Widzą to, czego faceci nie zobaczą" - mówi inspektor Biskupska w rozmowie z Agnieszką Urazińską. Będzie też o najgłośniejszych sprawach policyjnych w Polsce, w których nasza bohaterka brała udział - porwaniu i zabójstwie maturzysty w '97 oraz tragedii w Magdalence. Partnerem podcastu jest kanał CBS Reality, gdzie dostępne są wszystkie odcinki programu "Kryminalne akta inspektor Biskupskiej", w których poznajemy pracę byłej naczelniczki.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [41:44] 1 listopada 2021 Herstorie: jedyna cichociemna - gen. Elżbieta Zawacka Na Wszystkich Świętych przypominamy herstorię jedynej kobiety cichociemnej - gen. Elżbiety Zawackiej. Zmarła 10 stycznia 2009 roku w wieku niemal stu lat. Dziś zachęcamy, żeby zapalić znicz na grobie generał Zawackiej, która spoczywa na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Patriotka, pedagożka, kurierka, żołnierka Armii Krajowej, jedyna obok Marii Wittek kobieta ze stopniem generała - Elżbieta Zawacka, ps. "Zo". Dzięki ogromnej pewności siebie i perfekcyjnej znajomości niemieckiego podróżowała w pociągach nur fuer Deutsche, szmuglując pieniądze dla AK. Przeszła pieszo Pireneje by z Gibraltaru ruszyć drogą morską do Londynu, gdzie działał rząd RP na uchodźstwie. Spotkała się tam z naczelnym wodzem. Zdążyła złożyć tylko krótki meldunek, bo gen. Sikorski spieszył się w podróż, z której nigdy nie wrócił. Gen. Zawacka wróciła do Polski, skacząc ze spadochronem (w sukience!) jako jedyna kobieta-cichociemna. O jej stuletnim, pełnym przygód życiu opowiadają Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [28:42] 29 października 2021 "Seniorzy chcą i powinni mieć możliwość korzystania ze wszelkich atrakcji" - o polityce senioralnej Nie da się ukryć, że jesteśmy coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem. Polskie miasta coraz sprawniej rozwijają swoje polityki senioralne oraz szeroki wachlarz nie tylko pomocy, ale również aktywności i atrakcji dla osób starszych. Anna J. Dudek sprawdza, jak polityka senioralna rozwija się w Lublinie. O przystosowaniu miasta dla seniorów, zmianach jakie nastąpiły w czasie pandemii oraz budowaniu relacji z młodzieżą i solidarności międzypokoleniowej opowiada Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych Monika Lipińska.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [48:11] 25 października 2021 Herstorie: osławiona aborcjonistka Madame Restell Była self made woman, ucieleśnieniem Amerykańskiego Marzenia: ledwo piśmienną imigrantką, która pracą własnych rąk dorobiła się fortuny. Gazety nazwały ją Najbardziej Niegodziwą Kobietą w Nowym Jorku, a jej dom - rezydencja w Piątej Alei, pierwsza kamienica w mieście wyposażona w windę - był wymieniany w przewodnikach. Utworzony od jej nazwiska termin - restellizm - stał się synonimem aborcji. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o osławionej aborcjonistce Madame Restell, a także o tym, jak półtora wieku temu wyglądało przerywanie ciąży.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:09] 22 października 2021 Głusi na rynku pracy po prostu mają inny język Aż 80% osób głuchych nie ma pracy. Przemysław Kuśmierek, prezes Migam.org, opowiada Kamili Kalińczak o stworzonym przez siebie systemie wideopołączeń, który pozwala osobom głuchym na wykonywanie telefonów. Porozmawiamy też o pomocy w znalezieniu pracy osobom głuchym z wysokimi kwalifikacjami. "Jeżeli pomyślimy o głuchych trochę jak o obcokrajowcach, to właściwie wszystko jest załatwione. Przecież nie będziesz mówiła po polsku do kogoś, kto jest z Węgier" - zwraca uwagę na język migowy Przemysław Kuśmierek.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [39:27] 18 października 2021 Herstorie: Ida B. Wells, która pokazała prawdę o linczach w USA Gdy wyrzucili ją z przedziału pierwszej klasy, bo nie była dość biała, pozwała linię kolejową. Gdy jej przyjaciel został zlinczowany, bo był zbyt czarny, zajęła się dokumentacją linczów. Zbierając informacje na głębokim Południu USA, narażała życie - ale mawiała, że ?lepiej umrzeć walcząc z niesprawiedliwością niż jak szczur w pułapce?. Całe życie zmagała się nie tylko z rasizmem, ale i z seksizmem, z tym, że była zbyt ?trudna? i chciała zmiany ?za szybko?. W dzisiejszym odcinku podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o pionierce dziennikarstwa śledczego i dziennikarstwa danych, nieustraszonej reporterce i bezkompromisowej aktywistce Idzie B. Wells. A więcej o podcaście i jego bohaterkach na @herstoriewo
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [23:17] 15 października 2021 Mali krótkowidze. Gdy z ostatniej ławki nic nie widać Nawet co drugie dziecko w Polsce ma problemy ze wzrokiem. Choć krótkowzroczność może mieć podłoże genetyczne, to swój udział ma też długotrwałe patrzenie w ekrany smartfonów i tabletów. Kamila Kalińczak zaprosiła dzisiaj do rozmowy optometrystę Tomasza Tokarzewskiego z Warszawskiej Akademii Wzroku, żeby porozmawiać o tym, jak dbać o nasze oczy. W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów dowiecie się, kiedy powinniśmy wybrać się do optometrysty, jak wygląda badanie oczu i co możemy zrobić w skomputeryzowanym świecie, żeby dbać o nasz wzrok. Partnerem podcastu jest firma Hoya.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [56:58] 11 października 2021 Herstorie: autorka "Przeminęło z wiatrem" - Margaret Mitchell Napisała wspaniałą powieść o przetrwaniu i socjologiczny portret minionego świata w jednym - a pamiętana jest jako autorka epickiego romansu. Dała czytelniczkom jedną z najlepszych postaci kobiecych w historii literatury - amoralną, egoistyczną i bezwzględną, do bólu praktyczną, silną, niezmordowaną, no i niesamowicie odważną - a jednocześnie powtarzała i umacniała rasistowskie stereotypy, na których opierał się system rasowej segregacji. Była kokieteryjną pięknością z Południa i kobietą wyzwoloną, odniosła oszałamiający sukces i nie potrafiła sobie z nim poradzić. W nowym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Margaret Mitchell oraz o tym, jak powstawało ?Przeminęło z wiatrem? - książka i film. Więcej o podcaście i jego bohaterkach na @herstoriewo.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [23:57] 8 października 2021 "Za T-shirtem za 20 złotych idzie wykluczenie społeczne" - o etycznej modzie Zastanawiacie się czasem, skąd właściwie wzięła się Wasza koszulka i jakim cudem kosztowała tak mało? Czy na pewno potrzebujecie, aż tyle ubrań? Dziś do podcastu Wysokich Obcasów Agnieszka Urazińska zaprosiła Dorotę Kacperek i Michała Miziarskiego, którzy stworzyli Pole Pole. Razem kreują etyczną modę z Tanzanii - zatrudniają lokalne krawcowe i dokumentują każdy etap produkcji swoich ubrań. Będzie o tym, czemu ciuchy nie powinny kosztować 20 zł, czym właściwie jest etyczna moda i jaki wpływ na zmiany klimatu ma przemysł modowy. Nie zabraknie też wątków o pięknych i kolorowych materiałach tworzonych w Afryce!