Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:15] 16 kwietnia 2021 Każda kobieta ma prawo do zadowolenia z życia seksualnego Czy my, Polki musimy łamać tabu, żeby osiągnąć spełnienie fizyczne i psychiczne? Jak wpłynęły na nas wieki ograniczeń i patriarchalnych norm? Jak głęboko mamy wpojony wstyd za nasze wybory seksualne? "Kobiety są bardzo hojnie obdarowane przez matkę naturę w zakresie czerpania rozkoszy z aktywności seksualnej" - podkreśla seksuolożka kliniczna i współautorka książki "Kobiety, które pragną więcej. Życie seksualne Polek" Sylwia Jędrzejewska w rozmowie z Moniką Summer-Brason. Czas przyznać sobie prawo do podążania za własnymi potrzebami!
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [52:36] 12 kwietnia 2021 Siedź cicho, nóżki razem. Uległe dziewczynki wyrastają na idealne ofiary Nie siedź z rozłożonymi nogami. No, uśmiechnij się, od razu będziesz ładniejsza. Chcesz zostać kierowcą rajdowym? To nie dla ciebie. Wchodzenie na drzewa to zajęcie dobre dla chłopców. Dziewczynki codziennie są bombardowane stereotypowymi informacjami na temat swojej płci przez rodziców, dziadków, nauczycieli czy sąsiadów. "W dziesiątym roku życia społeczeństwo zaczyna domagać się zachowań kobiecych od dziewczynek" - zwraca uwagę socjolożka i pedagożka dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w rozmowie z Natalią Waloch. Będzie o poczuciu kobiecości i męskości, różnicy między płcią biologiczną a społeczno-kulturową. Zadamy też pytanie - po co się malujesz? Podcast przygotowany w ramach akcji ?Czułość i Wolność. Budujmy równowagę w relacjach? realizowanej we współpracy z Kulczyk Foundation.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:21] 9 kwietnia 2021 Kim są "Kobiety, które czują za bardzo"? "Kobiety, które czują za bardzo" to najnowsza książka psycholożki i psychoterapeutki Katarzyny Kucewicz, znanej w sieci jako Psycholog na insta. Będzie o kobietach wysokowrażliwych i dla kobiet wysokowrażliwych. "Za bardzo przeżywasz, nie przejmuj się tak, nie histeryzuj" - takie oceny słyszymy od dziecka. Kucewicz zwraca uwagę na stygmatyzację, która jest częstym doświadczeniem. Nawet 20% społeczeństwa to osoby wysokowrażliwe, a jednak nadal zamiast zrozumienia otrzymują łatki histeryczek. O powody pyta Monika Tutak-Goll. Podcast przygotowany w ramach akcji ?Czułość i Wolność. Budujmy równowagę w relacjach? realizowanej we współpracy z Kulczyk Foundation.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:31] 5 kwietnia 2021 Pandemia odebrała nam przypadkowe spotkania i dodała lęk przed nimi Pandemia zabierając nam przypadkowe spotkania z naszymi znajomymi na ulicy, czy w sklepie sprawiła, że nasze dni stały się jeszcze bardziej monotonne. To jedna z tych rzeczy, których nie dostrzegaliśmy, dopóki ich nie zabrakło. "To nas zamyka w takich przestrzeniach tylko rodzinno-przyjacielski, a dla budowania szerszej wspólnoty, dla budowania obywatelskości to jest ogromne zagrożenie" - podkreśla filozofka prof. Aleksandra Derra z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w rozmowie z Natalią Waloch. Będzie o nowej pandemicznej codzienności i bolączkach, ale też potrzebie innych ludzi w naszym otoczeniu.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [23:18] 2 kwietnia 2021 "Albo się rozbierzesz, albo nie dopuszczę cię do egzaminu" - o przemocy w szkołach aktorskich Aktorki i aktorzy zaczęli zabierać głos o przekraczaniu granic i stosowaniu przemocy w szkołach teatralnych. Agnieszka Urazińska rozmawia z aktorką Pauliną Walendziak, absolwentkę łódzkiej filmówki, która sama doświadczyła przekraczania granic na uczelni. Nie zabrakło tematu otwartego listu opublikowanego przez aktorkę Annę Paligę. "Ofiary przemocy może zaraz spotkać kolejne bolesne doświadczenie w postaci negowania ich przeżyć" - mówi Walendziak i podkreśla, że studenci po takich doświadczeniach tracą poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do profesorów. Wywiad z Pauliną Walendziak można też przeczytać w najnowszym wydaniu Wysokich Obcasów Extra.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:02] 29 marca 2021 Polka za granicą - Brazylia Hanny Zborowskiej Przenosimy się do Brazylii, raptem 3 minuty od plaży, gdzie od lat mieszka Hanna Zborowska. Porozmawiamy o tym, jak bardzo różni się życie Brazylijczyków w czasie pandemii od tego sprzed roku. Kamila Kalińczak zapyta też o to, czego polskie i brazylijskie kobiety mogą się od siebie nawzajem uczyć. "Brazylijki kochają swoje krągłości" - opisuje Hanna Zborowska, ale obala mit brazylijskiego macho, tłumacząc, że mężczyźni wychodzą z domu dopiero, kiedy się żenią i nieraz muszą matkować im żony. Ogromną rolę w brazylijskim życiu codziennym odgrywają gosposie, które pracują niemal w każdym domu, zajmując się gotowaniem i opieką nad dziećmi. Hanna Zborowska zdradzi ponadto co znajdziemy w jej najnowszym e-booku "Moja Brazylia. Subiektywny przewodnik po najbarwniejszym kraju świata".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [35:35] 26 marca 2021 Praca Polki w pandemii Na zlecenie Wysokich Obcasów firma Kantar przygotowała raport o tym, jak pandemia dotknęła Polki pod względem zawodowym i domowym. O wnikliwą analizę Natalia Waloch poprosiła ekonomistkę i wiceprezeskę Stowarzyszenia Kongres Kobiet dr Ewę Rumińską-Zimny. Czy pandemia uderzyła w kobiety bardziej? Jak elastyczny czas pracy wpłynął na podział obowiązków domowych? Czy udało nam się wyjść z patriarchalnego modelu rodziny? Jakie są konsekwencje feminizacji zawodów opiekuńczych? "Na wyższych stanowiskach kierowniczych kobiety zarabiają ponad 30% mniej niż mężczyźni, wykonując tę samą pracę" - zauważa dr Rumińska-Zimny podczas dyskusji o luce płacowej. Plan na zaradzenie jej już istnieje i mówimy o nim w podcaście. Raport powstał w ramach realizowanego wspólnie z firmą State Street Bank projektu "Nieustraszona w pracy", którego celem jest podkreślanie znaczenia odwagi, siły, wyznaczania sobie autentycznych celów, konsekwencji w działaniu i wzajemnego wspierania się kobiet, które wciąż muszą walczyć o to, by na rynku pracy traktowano je na równi z mężczyznami.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:17] 22 marca 2021 Po pierwsze nie przelewać! O roślinach domowych i balkonowych z Mają Popielarską Choć wiosnę mamy nadal jedynie w kalendarzu, przeprowadzimy małe szkolenie z obsługi roślin domowych, balkonowych i ciętych. Naszą ekspertką jest dzisiaj felietonistka Instytutu Dobrego Życia i królowa polskich ogrodów Maja Popielarska, którą dokładnie przepytuje Kamila Kalińczak. Dlaczego piękne rośliny kupione w sklepie u nas marnieją mimo wszelkich starań? Czy rośliny da się podzielić na trudne i łatwe? Gdzie kupić kwiaty cięte, żeby wytrzymały dłużej? Skąd do nas przybywają róże? Czemu trawniki miejskie są gorszym wyborem niż łąki kwietne? "Patrzenie, jak coś się zmienia i rozwija, daje frajdę" - opisuje opiekę nad roślinami Popielarska. W dzisiejszym podcaście znajdzie się zarówno coś dla zaczynających przygodę z domowymi ogrodami, jak i dla nieco bardziej zaawansowanych "rośliniar". A Maja Popielarska będzie jedną z naszych gościń w czasie spotkania z cyklu "Kobiety wiedzą co robią" już 24 marca. Tym razem będziemy rozmawiać m. in. o różnorodności kobiet i tego, z czego czerpiemy przyjemność. W spotkaniu weźmie też udział Katarzyna Miller - psycholożka i psychoterapeutka, autorka wielu bestsellerów, w których podpowiada kobietom jak podnieść się po życiowych porażkach i odnaleźć sensy życia. Spotkanie zaczynamy o godzinie 18.00 na Facebooku Wysokich Obcasów
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:12] 19 marca 2021 Polka za granicą - Zanzibar Katarzyny Werner Kiedy w Polsce marzec nadal serwuje śnieg i grad, my wybieramy się na słoneczny Zanzibar, gdzie niemal 1,5 roku temu przeprowadziła się dziennikarka Katarzyna Werner. 21 kroków - tyle dzieliło ją od oceanu podczas rozmowy z Kamilą Kalińczak. Będziemy rozmawiać o pomyśle na przeprowadzkę do Afryki, o dorastaniu dziecka w zupełnie nowym i bardzo otwartym środowisku, ale też o braku wolnego czasu na rajskiej wyspie. "Jest to jakiś rodzaj ucieczki od tego świata, w którym żyliśmy" - mówi Werner. A może by tak rzucić wszystko i wyjechać na Zanzibar? Przynajmniej na pół godziny.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:46] 15 marca 2021 Lekcja etykiety - co zrobić z rękami, torebką i płaszczem na oficjalnym spotkaniu? Przed nami krótkie, ale intensywne szkolenie z etykiety. Kamila Kalińczak dyskutuje z trenerką etykiety Aleksandrą Pakułą o tym, jak powinniśmy się zachować w sytuacjach formalnych, ale nie tylko. Będzie zarówno rady na czas pandemiczny: co ubrać na spotkanie przez Zooma, jak odpowiednio ustawić kamerę i kiedy nie trzeba jej włączać. Przygotowujemy się również na czasy postpandemiczne: będzie o kolejności podawania ręki, co zrobić z torebką po herbacie, a nawet jak jeść wiśnie w towarzystwie. "Gdy przychodzą ważne dla nas sytuacje, w których nam zależy, to nagle okazuje się, że jednak te reguły są ważne i my bardzo szybko szukamy informacji w Internecie" - mówi Aleksandra Pakuła. Ostatecznie rozwikłamy też kwestię męskich koszul z krótkim rękawem i chwili, kiedy można już ściągnąć marynarkę na weselu.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [32:02] 12 marca 2021 Polka za granicą - Norwegia Hanny Zielińskiej Z kilkumilionowej Warszawy przenosimy się do małego miasteczka w środkowej Norwegii. Tam przeprowadziła się była dziennikarka Radia TOK FM Hanna Zielińska. Będzie o zderzeniu z mitem surowej Skandynawii, istocie norweskiego macierzyństwa i życiu w scenerii jak z pocztówki ukazującej malowniczy fiord. "Gdzieś na sferę kontaktu z naturą przeniosło się życie religijne" - tłumaczy Hanna Zielińska w rozmowie z Kamilą Kalińczak. Zwraca też uwagę na potrzebę Norwegów, by przebywać na świeżym powietrzu, nazywaną Friluftsliv. Opatulone dzieci w wózkach śpią na zewnątrz, na mrozie. Trzylatki chodzą na terenowe wycieczki, a pierwszym pytaniem Norwegów po operacji brzmi: kiedy mogę znów chodzić po górach? W podcaście także o tym, jak polskie dzieci odnajdują się w norweskim systemie edukacji.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:03] 8 marca 2021 Zawodowczynie - o stawianiu granic z Aleksandrą Popławską W dniu kobiet porozmawiamy o wstydzie i granicach stawianych przez aktorki. W ramach cyklu Zawodowczynie Paulina Reiter rozmawia z aktorką teatralną i filmową Aleksandrą Popławską, znaną m. in. z serialu Wataha. "Mogę coś przekroczyć tylko wtedy, kiedy mam poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wtedy mogę się od tego odbić, żeby polecieć gdzieś w kosmos" - tak Popławska odpowiada na pytanie o chęć przekraczania granic przez aktorów i reżyserów w teatrze. Zmuszanie do czegokolwiek jest dla aktorki absolutnie nie do zaakceptowania. Udało nam się porozmawiać z Popławską w dniu jej pierwszej premiery teatralnej w czasie pandemii, dlatego usłyszycie o kondycji polskich teatrów i tego jak się zmieniały przez ostatnie lata. Zapraszamy też do przeczytania wywiadu z Aleksandrą Popławska, Magdaleną Popławską, ich córkami oraz mamą w najnowszym numerze Wysokich Obcasów Extra.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:36] 5 marca 2021 Dzień Doceniania Pracownika - pozytywna informacja zwrotna to podstawa Między podejściem do pracy millenialsów a podejściem starszych - tych zatrudnionych od schyłku PRL - jest prawdziwa przepaść. "W moim pokoleniu ludzie, kiedy otrzymywali pierwszą pracę, byli mniej zainteresowani tym, ile zarabiają. Ważniejsze było to, czego mogą się nauczyć" - tłumaczy Dominik Gebler w rozmowie z Kamilą Kalińczak. Według psychologa i psychoanalityka z Mental Path Group młodzi chcą mieć więcej czasu na rozrywkę i częściej próbują optymalizować czas spędzany w pracy. W tym może pomóc dobry menadżer. "My się szczęśliwie uczymy od millenialsów takiego podejścia do pracy" - dodaje CEO platformy Nais Iwona Grochowska. W podcaście nie tylko o potrzebach pracowników, choć te są ważne dla działania każdej firmy. Porozmawiamy też o roli przełożonych - ogromnej potrzebie pozytywnego feedbacku z ich strony oraz o nadużywaniu "ale" w polskich przedsiębiorstwach. Przeanalizujemy zmiany, jakie zaszły przez lata w zarządzaniu pracownikami i poszukamy sposobów na to, jak zadbać o dobrostan podwładnych.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [25:27] 1 marca 2021 Polka za granicą - Szwecja Katarzyny Tubylewicz W samotności siła - to jedno z popularnych szwedzkich powiedzonek i nic dziwnego, bo w tym kraju tabu samotności nie istnieje. Bardzo ważnym elementem życia dla Szwedów jest natura, a tam, żeby lepiej ją poczuć trzeba zachować ciszę. Małżeństwa potrafią po wychowaniu dzieci zamieszkać oddzielnie, ale wcale się nie rozstają, po prostu wybierają własną przestrzeń. "Można cierpieć z niechcianej samotności i można też bardzo cierpieć z jej braku, z powodu tego, że jest się wciąż w tłumie" - mówi mieszkająca w Szwecji pisarka i tłumaczka Katarzyna Tubylewicz w rozmowie z Kamilą Kalińczak. Będzie o szwedzkich modelach związków, codzienności, pozytywnym egoizmie i najnowszej książce Katarzyny Tubylewicz "Samotny jak Szwed".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [20:07] 26 lutego 2021 Sztuka kuchni pandemicznej, czyli "Cuda w kuchni" Wszyscy pamiętamy szał na domowe pieczenie chleba po pierwszym lockdownie, aż zabrakło drożdży w sklepach. Ale kuchnia pandemiczna to nie tylko chleb, to umiejętność planowania i panowania nad zapasami w naszej kuchni. "Zanim wymyślę, co moja rodzina będzie jadła przez najbliższe dni to otwieram wszystkie szafki, lodówkę i patrzę co powinno wkrótce zostać zużyte" - mówi ekspertka kulinarna Katarzyna Bosacka w rozmowie z Magdą Keler. Wracamy do naszych rodzinnych smaków, które dają nam poczucie bezpieczeństwa, a to wszystko znajdziemy w książce "Cuda w kuchni" Katarzyny Bosackiej.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [28:17] 22 lutego 2021 Co to znaczy być osobą wysoko wrażliwą? W naszej populacji osób wysoko wrażliwych (OWW) może być nawet 25%! Zaliczają się do nich zarówno introwertycy jak i ekstrawertycy. "To nie jest tylko kwestia ilości, ale też głębokości przetwarzania" - wyjaśnia sposób odczuwania osób wysoko wrażliwych psycholożka i trenerka Natalia de Barbaro, która sama jest jedną z nich. Razem z Natalią Waloch rozmawiają o tym, jak osoby wysoko wrażliwe mogą "przejąć" emocje od innych i skąd właściwie bierze się ich wysoka wrażliwość. Spokojnie, nie zabraknie też wielu przykładów pozytywnych doświadczeń OWW. Może sama jesteś wśród osób odczuwających o 30% więcej bodźców ze świata więcej niż większość społeczeństwa? Wysoko wrażliwość nie jest jednak jedynym tematem rozmowy. Wiele z nas ma tak silnie wpojone pewne wzorce, że postępujemy według nich, nawet jeśli nam nie służą. To główny temat najnowszej książki Natalii de Barbaro "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie", dlatego wspólnie z autorką tej drogi poszukamy.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:01] 19 lutego 2021 Walka o prawo do aborcji - "Te drzwi wyważała moja babcia, moja matka, teraz ja je wyważam" Razem z pisarką, publicystką i redaktorką naczelną Grupy Wydawniczej Foksal Anną Dziewit-Meller rozmawiamy o walce kobiet o prawa do aborcji w nieco szerszej perspektywie - niemal 70 lat. Już babcia publicystki Anna Podstawska-Dziewit zmagała się z zakazem aborcji na pierwszej linii frontu - jako lekarka, która ratowała kobiety po pokątnie robionych, zagrażających życiu zabiegach. Teraz walka powróciła, ale póki co front pozostaje przede wszystkim na ulicach. "Widziałam ludzi, którzy się ode mnie różnią, wyszłam poza bańkę, widziałam po prostu Polskę, której wcześniej nie znałam" - mówi Dziewit-Meller, która brała udział w protestach również poza Warszawą. W rozmowie z Natalią Waloch podkreśla, że ma nadzieję, że ta walka trwająca od tylu pokoleń w końcu się skończy, żeby nasze dzieci, jako kolejne nie musiały brać w niej udziału. Czy faktycznie jest szansa? "Protesty społeczne raz uruchomione nie dadzą się tak łatwo powstrzymać. Wypuszczono w Polsce dżinna kobiecej energii i wolności" - mówi publicystka i dodaje, że nie możemy się poddawać.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [16:34] 15 lutego 2021 Tinder i inne nieszczęścia Po lepiących się serduszkami i różem Walentynkach bardziej doskwiera wam los singielki? Zaczynacie myśleć o powrocie na Tindera? Monika Summer-Brason rozkłada najsłynniejszą aplikację randkową na części pierwsze, wyciąga "brudy", ale też pokazuje, kiedy może być całkiem przydatna. Przedstawiamy krótki poradnik obsługi Tindera, tak by być bezpieczną i zadowoloną. Znalezienia "księcia z bajki" nie gwarantujemy.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:25] 12 lutego 2021 "Zgoda na seks obowiązuje jednorazowo" - petycja o zmianę definicji gwałtu Bardzo wąska definicja gwałtu, oczekiwanie czynnego sprzeciwu czy brak ścigania z urzędu. Definicja gwałtu w polskim prawie jest przestarzała i znacznie utrudnia dochodzenie sprawiedliwości przez ofiary. Tylko co 10 kobieta doświadczająca przemocy seksualnej zgłasza się na policję. Amnesty International zorganizowało kampanię "Tak! To miłość!", która uczy, jak ważna jest zgoda na seks obu stron oraz zachęca do podpisania petycji, by wezwać Ministra Sprawiedliwości do zmiany definicji gwałtu. "Do przemocy seksualnej dochodzi w ciemnej uliczce i na wojnie, ale również w naszych domach, czyli w miejscu, w którym powinniśmy czuć się absolutnie bezpieczni" - tłumaczy dyrektorka Amnesty International Polska Draginja Nadaždin w rozmowie z Pauliną Reiter. Zgoda na seks nie musi psuć atmosfery, ale za to daje poczucie bezpieczeństwa.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:07] 8 lutego 2021 Agata Grzybowska skazana. Przypominamy rozmowę po zatrzymaniu Podczas jednego z listopadowych protestów kobiet Agata Grzybowska została zatrzymana mimo okazania legitymacji prasowej pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. 2 lutego fotoreporterka została skazana na karę grzywny. Przypominamy rozmowę tuż po zatrzymaniu. Tym razem gościnią cyklu "Zawodowczynie" jest fotoreporterka, dokumentalistka i fotografka Agata Grzybowska, która została ostatnio zatrzymana podczas Strajku Kobiet przed Ministerstwem Edukacji Narodowej, podczas wykonywania czynności zawodowych. Nie będziemy się jednak skupiać jedynie na tym temacie, ale spróbujemy zrozumieć na czym polega praca fotografki i różne jej oblicza. "Fotografia dokumentalna czy reporterska jest narzędziem po prostu, żeby nieść głos tych ludzi " - opowiada Agata Grzybowska, która podkreśla, że chce pokazać bohaterów i bohaterki, którzy są w jakiś sposób wykluczeni. Zapraszamy nie tylko pasjonatki fotografii do wysłuchania podcastu Wysokich Obcasów, choć dla nich kilka porad też się znajdzie.
Kobiety Rządzą Światem
Liderki, wizjonerki, ikony. Przedstawiamy kobiety, które zmieniają rzeczywistość. Są wszędzie – w polityce, sporcie, nauce czy kulturze i sztuce. Walczą o prawa mniejszości oraz lepszą przyszłość; pokonują stereotypy i kompleksy, udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych.
Kup