Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [18:17] 17 września 2021 Zagłębie Ruhry - postindustrialna stolica kultury Dziś Wysokie Obcasy zabiorą Państwa w dość nietypowe miejsce z turystycznego punktu widzenia - do Zagłębia Ruhry. Będzie okazja podziwiać kunszt, z jakim Niemcom udało się przemienić przemysłowe przez lata tereny w miejsce, które chce się zwiedzać, zaspokajające głód kultury. Światowa lista dziedzictwa UNESCO kojarzy się z zamkami czy parkami narodowymi, ale trafiły na nią kopalnia i koksownia Zollverein w Essen. Dziś za dnia zachwycają swoim industrialnym dziedzictwem, a w nocy przepięknymi iluminacjami. To jednak nie wszystko, bo Zagłębie Ruhry oferuje szereg muzeów, wystaw i nieco inne spojrzenie na turystykę.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [53:53] 13 września 2021 Herstorie: najpotężniejsza kobieta Europy - Angela Merkel Upadek muru berlińskiego przesiedziała w saunie. Do polityki weszła sporo po trzydziestce, prosto z wydziału chemii teoretycznej. Polityczni mentorzy cenili pracowitość protegowanej, ale ją lekceważyli. Każdemu po kolei we właściwym czasie wbijała nóż w plecy i po jego politycznym trupie wspinała się wyżej. W 2005 roku została pierwszą kobietą na czele niemieckiego rządu. Przez 16 lat i cztery kadencje trzymała stery nie tylko w Berlinie, ale i w Brukseli. We wrześniu cesarzowa Europy ma odejść z polityki, i będzie to koniec epoki. W dzisiejszym podcaście Herstorie Wysokich Obcasów opowiadamy o kanclerce Niemiec Angeli Merkel.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [37:20] 10 września 2021 "Człowiek nie może być nielegalny" - o języku inkluzywnym Czy zastanawiasz się jakich zwrotów używasz na co dzień? Kamila Kalińczak razem z polonistą i wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego Mateuszem Adamczykiem tłumaczą, czym jest język inkluzywny. Będzie też o feminatywach, powiedzonkach i zmianach, jakie zachodzą w polszczyźnie. "Język powinien mieć miejsce dla nas wszystkich" - mówi Mateusz Adamczyk. Porozmawiamy też o zaczynaniu maili od "witam" oraz o tym, czy warto poprawiać błędy językowe innych.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [51:59] 6 września 2021 Herstorie: pionierka dziennikarstwa śledczego Nellie Bly Była reporterką w czasach, gdy kobiety pisały o modzie i kronice towarzyskiej - o ile w ogóle pracowały w gazecie. Dała się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym, żeby napisać o panujących w nim patologiach. Rzuciła wyzwanie Juliuszowi Verne: objedzie świat krócej niż w 80 dni, i to bez przyzwoitki! Opatentowała kankę na mleko. W dzisiejszym podcaście Herstorie WO opowiadamy o pionierce dziennikarstwa śledczego i nieustraszonej podróżniczce Nellie Bly.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:47] 3 września 2021 Jak być opiekunką, a nie właścicielką psa? Zjedzone buty, wycie z tęsknoty czy ucieczki - to trudne początki opieki nad psem. W lepszym zrozumieniu czworonogów pomoże nam dziś Dorota Warakomska, którą doskonale znacie jako dziennikarkę, a jest również psią behawiorystką i opiekunką labradora Bluesa. "Najważniejsze jest zrozumienie psa, zrozumienie jak myśli. Do wychowania psa potrzeba cierpliwości i wyrozumiałości. Na pewno nie przemocy fizycznej, czy zmuszania do czegokolwiek" - mówi Warakomska. Porozmawiamy o podstawowych błędach, które popełniają właściciele psów (o efektach tych zmian opowie Kamila Kalińczak) oraz o wzruszającej historii Doroty Warakomskiej i jej labradora.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [43:11] 30 sierpnia 2021 Herstorie: Virginia Hall - jednonoga szpiegini, która przechytrzyła nazistów we Francji Jeśli Ginger Rogers robiła to samo, co Fred Astaire, tylko do tyłu i w szpilkach, to Virginia Hall robiła więcej, niż James Bond, tylko bez martini - ok, na amfetaminie, wtedy w żołnierskich racjach - i z drewnianą nogą. Była jednym z najważniejszych alianckich szpiegów podczas II wojny światowej. Stworzyła obejmującą pół Francji siatkę ruchu oporu, organizowała ucieczki i akcje dywersyjne. Nie dała się złapać, choć Gestapo wyznaczyło za nią nagrodę. Dokonała tego, będąc jednonogą kobietą, która po francusku mówiła z amerykańskim akcentem, i w czasach, kiedy wojna była domeną mężczyzn, a niepełnosprawność dyskwalifikowała nie tylko w pracy wymagającej szybkich ucieczek. Virginia walczyła całe życie: nie tylko z III Rzeszą, ale i z seksizmem, uprzedzeniami i własną słabością. I przetrwała. Była prawdziwą Wonder Woman.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [28:51] 27 sierpnia 2021 Kampania Masz Wybór - "Zawsze musisz zapytać o najlepsze z możliwych i bezpiecznych procedur dla siebie" W Polsce co roku rozpoznaje się około 18,5 tysiąca nowych przypadków raka piersi u kobiet. Często onieśmielone, przytłoczone chorobą pacjentki nie są w stanie zapytać lekarza o inne niż zaproponowane na początku formy leczenia. Rozmawiamy z twórczynią Fundacji Spa for Cancer Anną Hencką-Zyser, która podkreśla, że na spotkanie z lekarzem warto wziąć kartkę z wypisanymi wcześniej pytaniami, które nas nurtują. Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Spa for Cancer oraz firmy Pfizer stworzyła kampanię "Masz wybór", która ma pomóc w zdobywaniu rzetelnych informacji na temat przebiegu choroby i możliwości terapeutycznych. Porozmawiamy też o specjalnym spa dla pacjentek onkologicznych i tym, jak choroba może zmienić kobietę... również w pozytywny sposób.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [49:13] 23 sierpnia 2021 Herstorie: purytańska królowa Wiktoria z pokaźnym libido Mała kobietka panująca nad wielkim imperium. Szacowna matrona, wdowa przez cztery dekady w żałobie, matka dziewięciorga dzieci, mimo królewskiej krwi ideał mieszczańskich cnót. To jej imię nadano obejmującej ponad pół wieku epoce, która owe cnoty wzniosła na piedestał. Dziś wiktorianizm kojarzymy z kolonialnymi podbojami i kapitalizmem, z Dickensem, Marksem i Kubą Rozpruwaczem, wreszcie z hipokryzją i pruderią uosobioną przez radę, jaką królowa miała udzielić córce przed nocą poślubną: zamknij oczy i myśl o Anglii. To ostatnie to akurat mit, a sama monarchini prywatnie niewiele miała wspólnego z wzorem wiktoriańskiej kobiecości: była gwałtowną i upartą pracoholiczką, którą dzieci i dom nieszczególnie interesowały. Za to lubiła seks. I władzę. Zapraszamy do wysłuchania podcastu HerstorieWO, a o królowej Wiktorii, drugiej najdłużej panującej brytyjskiej władczyni, opowiedzą Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:11] 20 sierpnia 2021 Afganistan - "Kobietom zabrano wszystko. Zabrano nadzieję, szansę na normalne życie" Kobiety w Afganistanie od teraz będą mogły pracować i uczyć się jedynie, jeśli będzie to zgodne z prawem szariatu. Oznacza to obowiązek zasłaniania twarzy poza domem i możliwość pracy jedynie z kobietami. Przez ostatnie 20 lat kobiety w Afganistanie mogły być dziennikarkami, sportsmenkami czy sprawować państwowe urzędy. Wiele z nich poznała Agata Reed, która przez 7 lat mieszkała w Kabulu, gdzie prowadziła szkolenia dla dziennikarzy i była redaktorką naczelną Radia Bayan. Dziś opowie nam o afgańskich kobietach.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [36:46] 16 sierpnia 2021 Herstorie: lwica salonów literackich Majj Zijada W Kairze początku XX w. prowadziła najsłynniejszy salon literacki, w którym bywali wszyscy wywrotowi myśliciele epoki. Ona sama stała się jedną z największych intelektualistek okresu arabskiego odrodzenia. Poznała angielski, francuski, włoski, hiszpański, łacinę i grekę, przeczytała całą literaturę europejską - wszystko po to, by znaleźć sobie miejsce w świecie urządzonym przez mężczyzn. Wreszcie została przyjaciółką i redaktorką najsłynniejszego arabskiego pisarza. Będą do siebie pisać 19 lat i nigdy się nie spotkają. W tym odcinku Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Majj Ziyyadzie, która żądała wyzwolenia kobiet, poświęciła się literaturze oraz filozofii i nie chciała byle jakiego męża, więc uznano, że jest szalona i zamknięto ją w szpitalu.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:34] 13 sierpnia 2021 Jak mądrze schudnąć? Wakacje to moment, kiedy ruszamy na siłownie, bierzemy się za siebie i rozpoczynamy kolejne diety. My dziś skupimy się na tym, co i jak jemy. "Może się okazać, że po kilku miesiącach nasze włosy czy paznokcie się osłabią, albo pogorszy się kondycja skóry. Jeżeli my to widzimy naocznie to musimy mieć świadomość, że to wszystko dzieje się z wnętrzem organizmu" - opowiada o skutkach restrykcyjnych diet dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka dr Katarzyna Błażejewska w rozmowie z Anną J. Dudek. Dr Błażejewska tłumaczy, że złą dietą możemy doprowadzić się do osteoporozy, nietolerancji glutenu czy strachu przed różnymi produktami. Czy nasze zachcianki żywnościowe mogą być sygnałem, że czegoś brakuje naszemu organizmowi? W jaki sposób rok 2020 zmienił nasz styl żywienia? Od jakich małych zmian warto zacząć polepszać naszą dietę?
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [39:00] 9 sierpnia 2021 Herstorie: niepokorna Alice Roosevelt Longworth Zawsze robiła tylko to, co chciała. Księżniczka Alice, pierwsza celebrytka XX wieku, która wylansowała błękit pod kolor swoich oczu, na przyjęcia chodziła z żywym wężem, a jej ojciec - prezydent USA Theodore Roosevelt - wzdychał, że może albo rządzić krajem, albo pilnować córki, obu na raz nie da rady. Gospodyni wpływowego waszyngtońskiego salonu, do której przez ponad pół wieku pielgrzymował każdy, kto miał ambicje zostać kimś w amerykańskiej polityce. Jako córka i kuzynka prezydentów pozycję zawdzięczała, oczywiście, koneksjom, ale też legendarnemu ostremu językowi i nieprzejmowaniu się, co ludzie powiedzą. Patrzyła na świat z bezstronną złośliwością, a swoje motto - ?Jeśli nie masz nic miłego do powiedzenia o bliźnich, usiądź koło mnie? - miała wyhaftowane na poduszce. Zapraszamy do wysłuchania podcastu HerstorieWO, bohaterką dzisiejszego odcinka jest Alice Roosevelt Longworth.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:00] 6 sierpnia 2021 Polka za granicą - Kanada Sylwii Rioux Przenosimy się do kraju syropu klonowego i hokeja - Kanady, konkretnie prowincji Quebec, gdzie mieszka Sylwia Rioux. Porozmawiamy nie tylko o codziennym życiu Kanadyjczyków, ale również o ich reakcjach na wstrząsające odkrycie grobów dzieci z rdzennej ludności. Poszukamy różnic między Quebekiem, a pozostałymi prowincjami. Okazuje się, że wśród nich jest nie tylko francuski jako język urzędowy, ale również to, że kobiety nie mogą tu przyjąć nazwiska męża. Udało się to jednak naszej dzisiejszej rozmówczyni. W jaki sposób? Zapraszamy w podróż do Kanady z Wysokimi Obcasami!
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [22:53] 2 sierpnia 2021 "To my decydujemy, jak chcemy karmić swoje dziecko i jakimi metodami" - o laktacji i laktatorach W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów skupimy się na karmieniu piersią i laktacji. Naszą dzisiejszą ekspertką jest położna i coachka laktacyjna marki Lovi Karolina Wyrembek-Urban. Porozmawiamy o presji otoczenia wobec młodej mamy, o tym czy istnieje coś takiego jak "dieta mamy karmiącej", czemu nie zawsze udaje nam się karmić piersią i czy coś może nam w tym pomóc. "Mama podczas pracy szuka najlepszej drogi w karmieniu dla siebie. My po prostu dajemy w tym wsparcie" - opowiada o swoim zawodzie Karolina Wyrembek-Urban. Rozłożymy też laktator na części pierwsze i opowiemy do jak wielu rzeczy może być wykorzystany.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [52:28] 2 sierpnia 2021 Ewa Woydyłło-Osiatyńska tłumaczy, jak mówić o sobie dobrze To jest dzień, by zacząć mówić o sobie dobrze! Pomoże nam w tym doskonale znana czytelniczkom Wysokich Obcasów psycholożka i psychoterapeutka Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Zaczniemy od komplementów, problem z ich przyjmowaniem mają zwłaszcza kobiety. Od dziecka jesteśmy przygotowywane do fałszywej skromności. Ważne jest, żeby się pozytywnie wzmacniać. "Nie ma co oceniać człowieka, tylko doceniać! Ale docenia się za to, co ten człowiek sam zrobił" - tłumaczy psycholożka. Zapraszamy do słuchania podcastu i skomplementowania kogoś ze swojego otoczenia, żeby polepszyć nie tylko jego dzień, ale też swój.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [27:30] 30 lipca 2021 Diamenty (wypożyczone) to najlepszy przyjaciel kobiety, czyli jak nie przepłacać na biżuterii Diamenty na ślub, szafiry na wesele, a rubiny na eleganckie przyjęcie bez wydawania fortuny? Tak, to jest możliwe. Wystarczy, że biżuterię zamiast kupować, będziemy wypożyczać. Dzisiejszą gościnią Agnieszki Urazińskiej jest twórczyni pierwszej w Polsce internetowej wypożyczalni biżuterii Bizumania Anna Kwiatkiewicz. Porozmawiamy jakie są aktualne trendy w noszeniu biżuterii, jak wygląda proces wypożyczania oraz na jakiej zasadzie działa abonament Bizumani. "To jest biżuteria taka użytkowa, fajna, lekka, którą chcemy się bawić. Chcemy zmieniać w zależności od naszego stroju i nastroju" - opisuje Anna Kwiatkiewicz. zdjęcia wysłałam
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [19:58] 28 lipca 2021 Polka za granicą - życie Kamili Zalewskiej w trasie z Robbiem Williamsem Czas na kolejną wyprawę za granicę! Dziś w podróż zabiera nas choreografka i tancerka Kamila Zalewska, która na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii. Jednak to nie Zjednoczone Królestwo będzie głównym tematem naszej rozmowy, ale życie w trasie koncertowej. Kamila Zalewska od trzech lat tańczy podczas koncertów Robbiego Williamsa i razem z zespołem zwiedziła pół świata - Dubaj, Amerykę Południową, Australię. "Dla mnie Robbie Williams jest już jak rodzina. Jestem wdzięczna, że dostałam okazję, by pracować z nim" - opisuje tancerka. Porozmawiamy o tym, co się działo, gdy pandemia złapała ich podczas trasy koncertowej i czy świat muzyki wraca do normalności.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:20] 26 lipca 2021 Herstorie: najbardziej znana nieznana filozofka Hypatia Na pytanie o jakiegoś greckiego filozofa bez zająknięcia wymienicie od razu Platona czy Arystotelesa. A filozofkę? Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk w dzisiejszym odcinku cyklu "Herstorie Wysokich Obcasów" przedstawią sylwetkę Hypatii z Aleksandrii. Żyła w burzliwych czasach, kiedy zaogniały się spory między chrześcijanami a wyznawcami rzymskiego panteonu. Cechowała ją sofrozyne, czyli umiejętność znajdowania pośredniej drogi między skrajnościami. Jak to się dla niej skończyło i co Hypatia ma wspólnego ze św. Katarzyną? Zapraszamy, by przenieść się z nami do Aleksandrii w IV w. n.e.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [32:10] 23 lipca 2021 Pan od francuskiego o tym, jak przekazywać wiedzę przez media społecznościowe Bonjour! Przenosimy się do Francji, gdzie od niedawna mieszka Jacek Mulczyk-Skarżyński, który pod pseudonimem "Pan od francuskiego" uczy języka za pomocą kreatywnych filmików wrzucanych na Instagrama. Dowiemy się nie tylko, jak prawidłowo wymawiać słowo "croissant", ale porozmawiamy też o coraz częstszym wykorzystywaniu mediów społecznościowych do przekazywania wiedzy, zamiast jedynie dzielenia się ładnymi obrazkami. "Ten ciężar treści edukacyjnych jest coraz większych w mediach społecznościowych. Pokazuje to, że ludzie tak jak w przypadku telewizji oczekują nie tylko rozrywki, ale też edukacji czy wiedzy" - mówi Jacek Mulczyk-Skarżyński. A skoro nasz gość mieszka w innym kraju, musiałyśmy nawiązać do naszego cyklu "Polka za granicą" i zadać pytanie, czego Francuzi mogliby się nauczyć od Polaków, a czego my od Francuzów?
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [50:53] 19 lipca 2021 Herstorie: twórczyni pigułki antykoncepcyjnej Margaret Sanger Dzięki Margaret Sanger mamy pigułkę. Tę pigułkę, uznawaną za jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku. Antykoncepcja hormonalna pozwoliła kobietom uzyskać kontrolę nad własną płodnością i władzę nad swoim ciałem. Sama Sanger od dzieciństwa widziała, co z kobietami robi rokroczne zachodzenie w ciążę - jej matka urodziła jedenaścioro dzieci i zmarła przed 50. urodzinami. Bez antykoncepcji ubogim kobietom, które nie miały już za co wykarmić kolejnego dziecka, narażonym na ostracyzm pannom czy tym o słabym zdrowiu nie pozostawało nic innego niż aborcja - wtedy nielegalna, niebezpieczna i bolesna. O długiej walce Margaret Sanger o stworzenie ogólnodostępnej antykoncepcji opowiadają Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk.