Podcasty

 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [32:50] 21 stycznia 2022 "Moja przyjaciółka stomia" W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów zapraszamy na spotkanie z niezwykłą kobietą, która mimo choroby i przeciwności losu czerpie z życia całymi garściami. Gościnią Agnieszki Urazińskiej jest aktorka i przedsiębiorczyni Marianna Kowalewska. Jeszcze jako nastolatka musiała z powodu choroby mieć założoną stomię. To była kwestia życia i śmierci. Dziś opowiada i inspiruje swoją siłą działania. Przezwyciężyła chorobę, zdobyła wymarzony zawód, założyła też firmę, a teraz spełnia się w roli mamy i pomaga innym stomiczkom produkując dla nich specjalną (i piękną!) bieliznę. "Ja musiałam z Australii majtki sprowadzać!" - śmieje się dziś Marianna, tłumacząc, że nikt przed nią nie zabrał się za produkcję bielizny dla stomiczek. Zapraszamy do posłuchania pełnej ciepła historii o samoakceptacji i kobiecym rozwoju. Partnerem podcastu jest marka biżuteryjna YES.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [50:05] 17 stycznia 2022 Herstorie: czwarta władza Katharine Graham Wychowywano ją na ozdobę salonów. Ojciec udziały w rodzinnej firmie wręczył jej mężowi - nie godzi się przecież, żeby mężczyzna pracował dla żony. Przez ponad dwie dekady była w cieniu swojego charyzmatycznego, ale i toksycznego małżonka: wiecznie krytykowana, uciszana, wyśmiewana, coraz bardziej znikała. Dopiero po czterdziestce i tragedii przejęła stery - własnego życia i biznesu. I, mimo paraliżującego braku pewności siebie, okazała się w tym dobra. Była pierwszą kobietą na kierowniczym stanowisku w grupie medialnej, a jej gazeta z drugorzędnego stołecznego dziennika stała się konkurencją dla ?New York Timesa?. A po drodze doprowadziła do ustąpienia prezydenta i pomogła zakończyć wojnę. W dzisiejszym odcinku naszego podcastu Herstorie Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o legendarnej wydawczyni ?Washington Post?, Katharine Graham.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:05] 14 stycznia 2022 Polka za granicą - Włochy Danuty Indyk W pochmurnym i nieprzyjaznym sezonie zimowym zapraszamy na odrobinę apenińskiego słońca. Nie ostrego, w którym Włochy smażą się przez całe lato, ale tego jesiennego, łagodnego, wyznaczającego czas zbiorów oliwek. Właśnie wtedy Kamila Kalińczak rozmawiała z Danutą Indyk, znaną w sieci jako Polka w Toskanii. Zwiedzimy prowadzoną przez Danusię agroturystykę i okoliczne wzgórza. "Jak ktoś przyjedzie do Toskanii, nie będzie to pierwszy i ostatni raz, na tym się nie skończy. Albo będzie cały czas o niej marzył, albo tutaj wracał" - ostrzega Danusia. Porozmawiamy o tym, jak wyglądają zbiory oliwek i jakimi grzechami nie kalać kuchni włoskiej. Przyjrzymy się też różnicom między północą, południem i centralną częścią Włoch. Na koniec jak w każdym odcinku zapytamy - co Polki mogłyby podarować Włoszkom, a Włoszki Polkom?
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:07] 10 stycznia 2022 Herstorie: diablo inteligentna zakonnica Hildegarda z Bingen Mówi się, że jeden naukowiec nie jest w stanie zbadać całego jej dorobku. Pisała księgi filozoficzne, religijne i medyczne. Jest jedyną znaną autorką dramatu z XII w., swoim moralitetem ?Ordo Virtutum? wyprzedziła epokę o całe dwa wieki. Napisała też taką ilość pieśni, że zajmuje pierwsze miejsce wśród XII-wiecznych kompozytorów, których znamy z nazwiska. Swój żeński klasztor wyprowadziła spor męskiej kurateli. Miała swoją wizję służby Bogu oraz kobiecości. Rozumiała jej złożoność, zmysłowość i dzikość. Uwielbiała śpiewać i tańczyć, afirmowała cielesność. Stąd zawdzięczamy jej jeden z pierwszych opisów kobiecego orgazmu w naszej kulturze. Uważała zresztą, że orgazm powinni przeżywać i mężczyźni, i kobiety. Była charyzmatyczna, korepondowała z władcami i papieżem, doradzała politykom. W nowym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Kattarzyna Wężyk opowiadają o Hildegardzie z Bingen.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [31:55] 7 stycznia 2022 Piotr Jacoń: "Kwestia transpłciowości jest wyjęta z jakiegokolwiek systemu zarówno prawnego jak i medycznego" W dzisiejszym podcaście Wysokich Obcasów pokażemy perspektywę rodzica osoby transpłciowej. Porozmawiamy o tym, jak wspierać kogoś takiego. Znana z działań na rzecz języka inkluzywnego Kamila Kalińczak zaprosiła do programu autora książki "My, trans" - Piotra Jaconia, dziennikarza, ojca transpłciowej Wiktorii. W swojej książce opisuje historie osób trans i ich rodzin. Wyjaśnimy, jak ważne potrafi być pytanie o to, jakich zaimków używać, ale też których określeń nie stosować i jakich pytań nie zadawać. "Ona nie zmienia płci. Ona walczy o swoją płeć, którą ktoś, gdzieś, kiedyś jej źle określił. Kiedy się tę fundamentalną kwestię zrozumie, rozmowa wygląda inaczej" - opowiada o zmaganiach swojej córki Piotr Jacoń.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [42:07] 3 stycznia 2022 Herstorie: królowa komedii Lucille Ball Była - i wciąż jest - najsłynniejszą komiczką Ameryki. Niedoszłą boginią złotej ery Hollywood, królową filmów klasy B plus, która po czterdziestce - w czasach, gdy po czterdziestce kobieta znikała - odnalazła to, w czym była naprawdę dobra i odniosła spektakularny sukces. A przy okazji uratowała, na trochę, swoje małżeństwo. Przez sześć sezonów ?I Love Lucy? było najchętniej oglądanym serialem w Ameryce: w poniedziałkowy wieczór oglądało go 11 milionów rodzin. Przy 15 milionach zarejestrowanych odbiorników. Podobno w przerwach na reklamy na chwilę obniżał się poziom wody w miejskich zbiornikach: cały naród szedł na szybkie siku, i naciskał spłuczkę. To ?I Love Lucy? po raz pierwszy pokazało na ekranie mieszane - biało-latynoskie - małżeństwo i ciążę, a także zrewolucjonizowało telewizyjną produkcję i sposób zarabiania na hitach. W dzisiejszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Lucille Ball.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [26:13] 30 grudnia 2021 Noworoczne postanowienie - nie marnuj! Początek nowego roku to dobry moment na zmianę starych nawyków. Kamila Kalińczak zaprosiła do rozmowy edukatorkę ekologiczną i ekspertkę od zrównoważonego rozwoju - Sylwię Majcher, która wyjaśni, jak nie marnować kilogramów jedzenia. Kupowanie pojedynczych bananów (bez kiści), przygotowanie konkretnej, krótkiej (!) listy zakupów, pozbycie się odruchu robienia zapasów chleba przed długim weekendem - to początek drogi, którą przedstawia Sylwia Majcher. Porozmawiamy też o greenwashingu firm z różnych branż. Jak firma odzieżowa może być "eko", skoro niemal co tydzień wypuszcza nową serię ubrań? Na żywności też nieraz widzimy "certyfikaty" potwierdzające, że produkt pochodzi ze zrównoważonej uprawy albo jest po prostu ekologiczny. Okazuje się jednak, że czasem ten certyfikat jest zwykłym rysunkiem i nic za nim nie stoi. Jak być naprawdę oszczędną i nie nabrać się na ekościemy - tłumaczy autorka książki "Gotuję, nie marnuję".
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [35:41] 27 grudnia 2021 Herstorie: empatyczna filozofka Simone Weil Kiedy usłyszy, że przyjaciele rodziców chwalą ich wybitnego syna i śliczną córkę, postanawia narzucić sobie żelazną dyscyplinę i wyćwiczyć wolę tak silną, żeby nic nie mogło jej złamać. I faktycznie jej charakter będzie twardy jak diament. I jak diament będzie zawsze nieoszlifowana, kanciasta i zupełnie niepasująca do świata. Jako nastolatka będzie zimą chodzić bez skarpet i czapki, żeby poczuć to, co biedacy. Jako dorosła kobieta ponad siły harować w fabryce, żeby wiedzieć, czym jest los robotnika. Szła zawsze tam, skąd inni uciekali, pojechała na przykład do Berlina po dojściu Hitlera do władzy, żeby lepiej zrozumieć, co się tam dzieje. Ratując ludzkość, w międzyczasie napisała filozoficzne arcydzieło. Kiedy Albert Camus dostał literackiego Nobla, poszedł posiedzieć w spokoju w jej paryskim mieszkaniu. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów opowieść o Simone Weil, wybitnej filozofce, która nie poprzestawała na rozmyślaniu
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:51] 23 grudnia 2021 Niechciane "komplementy" i pytania przy świątecznym stole. Tłumaczymy, jak reagować "Kiedy w końcu nam przedstawisz jakiegoś przystojnego kawalera? Ale masz podkrążone oczy, na pewno się przepracowujesz! To już przecież najwyższy czas na dziecko! W końcu trochę schudłaś!". Rodzinne spotkania w święta potrafią dać się nam we znaki. Jak zareagować na obraźliwy "komplement" skrywany pod udawaną troską - tłumaczy psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz, znana w sieci jako Psycholog na Insta. Święta nie są po to, żeby spełniać czyjeś oczekiwania, dlatego życzymy spokoju i naprawdę miły komplementów od rodziny.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [46:52] 20 grudnia 2021 Herstorie: prawdziwa mała kobietka Louisa May Alcott ?Pieniądze są środkiem i celem mojej wyrachowanej egzystencji?, mawiała. Dla pieniędzy napisała powieść, w której sportretowała siebie i swoje siostry, ale w wersji przykrojonej do obowiązującej moralności i oczekiwań wobec kobiet - w wersji, która się sprzeda. Nieoczekiwanie dla wszystkich, z autorką włącznie, ?Małe kobietki? - opowieść o siostrzaństwie i babskiej solidarności, o marzeniach i kompromisach, o dorastaniu, no i o pieniądzach - stały się nie tylko hitem, ale ponadczasową dziewczęcą klasyką. W dzisiejszym odcinku naszego podcastu Katarzyna Wężyk i Natalia Waloch opowiadają o Louisie May Alcott, o tym, jak jej biografia odbijała się w jej książce, o ekranizacjach ?Małych kobietek?, a także o tym, dlaczego to Amy jest najlepszą z sióstr March (a fanki Jo zapraszamy do polemiki w komentarzach).
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [29:10] 17 grudnia 2021 Jak wspierać i szukać wsparcia na świątecznych spotkaniach? Święta tuż za rogiem, a to okazja, by wesprzeć naszych najbliższych lub samej szukać wsparcia. Jak wyrazić chęć pomocy by nie zabrzmiało to jak ocenianie? Jak prosić o pomoc, kiedy czujemy się zagrożone? Kamila Kalińczak zaprosiła do rozmowy coucherkę i mentorkę Paulę Adamską, która wspiera kobiety w wychodzeniu z toksycznych związków. Choć święta mogą być bardzo radosnym czasem, to zdarza się, że przechodzimy wtedy trudny moment w naszym życiu. "Żadne święto nie odbiera wam prawa do tego, żebyście odczuwali swoje emocje" - podkreśla Paula Adamska i tłumaczy, jak ważne jest stawianie przez nas granic. Partnerem podcastu jest marka biżuteryjna YES.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [53:30] 13 grudnia 2021 Herstoria całego świata - aborcja była, jest i będzie Dotyczy każdej kobiety na świecie, bo nigdy nie wiemy, co nas spotka. Była, jest i będzie, co pokazuje nam historia. Tym razem nasz odcinek jest wyjątkowy, bo jego bohaterką jest aborcja, a w zasadzie książka o niej "Aborcja jest", którą napisała Katarzyna Wężyk, czyli połowa naszego herstorycznego duetu. Pozycja właśnie dostała Grand Press dla Reporterskiej Książki Roku oraz Grand Press Czytelników i Czytelniczek. W dzisiejszym odcinku opowiemy więc, jak przez wieki ewoluował stosunek ludzi do seksu, rozrodczości i aborcji. Jak to się stało, że macice, którymi przez wieki zajmowały się akuszerki i położne, w XIX w. trafiły w męskie ręce lekarzy. Co z aborcją wspólnego mają polowania na czarownice oraz jak wiąże się ona z najsłynniejszą ciążą świata - tą Maryi, którą katolicki patriarchat wciąż stawia kobietom za wzór.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:20] 10 grudnia 2021 Wiemy jak walczyć z luką płacową! W dzisiejszym Podcaście Wysokich Obcasów przenosimy się do świata biznesu razem z Kamilą Kalińczak. O tym, jak można stworzyć w firmie środowisko równych szans, które wspiera rozwój pracownika, opowie senior menadżerka w Philip Morris Polska - Karolina Gębura-Nowak, odpowiedzialna za pozyskiwanie i rozwój talentów, employee branding i politykę różnorodności. Sprawdzimy, jak na rozwój biznesu wpływa walka z luką płacową, zapewnianie różnorodnego środowiska w miejscu pracy i program wspierający równość rodzicielską. "Musimy edukować i uświadamiać, a biznes może w tym obszarze odegrać bardzo dużą rolę" - podkreśla Karolina Gębura-Nowak, mówiąc o znacznie większym obciążeniu obowiązkami domowymi pracujących kobiet. Partnerem podcastu są organizatorzy projektu Nieustraszona w pracy.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [14:21] 8 grudnia 2021 Jak kochają Polacy? Romantyczny jak... Polak? Monika Summer-Brason sprawdza, gdzie Polki i Polacy szukają nowych związków, jak szybko decydują się na stworzenie wspólnego gospodarstwa domowego oraz które nacje uważają za najbardziej romantyczne. To wszystko ukazuje raport z badania, przeprowadzonego na zlecenie Canal Plus przez agencję Minds and Roses "Miłość w czasach aplikacji". Nie zabraknie też wątku nieudanych randek czy wpływie patriarchalnych tradycji na szukanie drugiej połówki. Zapraszamy na najnowszy Podcast Wysokich Obcasów! Partnerem podcastu jest właściciel serwisu CANAL + online, z polskimi i zagranicznymi serialami oraz filmami.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [48:03] 6 grudnia 2021 Herstorie: (nie)idealna Michelle Obama Autorka sprzedanego w milionach egzemplarzy bestselleru. Znakomita mówczyni. Prawniczka z dyplomem Harvardu. Ikona stylu. Podcasterka i producentka. Kobieta ambitna, świetnie przygotowana i opanowana, która całe życie starała się udowodnić, sobie i innym, że jest dość dobra - nie miała specjalnie wyjścia: jest kobietą i jest czarna, nie mogła sobie pozwolić na najmniejsze potknięcie. Pierwsza dama, dla której osiem lat w Białym Domu wcale nie było ukoronowaniem życiowych osiągnięć. W dzisiejszym odcinku podcastu opowiadamy o Michelle Obamie. Partnerem podcastu jest kanał CBS Reality.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [35:19] 6 grudnia 2021 Rynek pracy po urlopie macierzyńskim W dzisiejszy Podcaście Wysokich Obcasów Agnieszka Urazińska sprawdza, jak rynek pracy traktuje kobiety decydujące się na dziecko i wracające z urlopu macierzyńskiego. Czy pracodawca umie docenić taką pracowniczkę, czy może będzie preferował zatrudnianie mężczyzn? Do rozmowy zaprosiłyśmy ekspertki - talent development and learning specialist Monikę Lis ze State Street oraz współzałożycielkę Fundacji Mamo Pracuj i platformy rekrutacyjnej dla kobiet Talenti.pl Agnieszkę Czmyr-Kaczanowską. Porozmawiamy o tym, że kobieta wcale nie musi stanąć przed wyborem kariera zawodowa lub macierzyństwo oraz jak taki powrót do pracy może wyglądać. "Warto walczyć o swoją przestrzeń zawodową" - podkreśla Agnieszka Czmyr-Kaczanowska. Partnerem podcastu są Organizatorzy projektu Nieustraszona w pracy
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:24] 3 grudnia 2021 Poradnik świadomego zakupu ubrań T-shirt wyprany trzy razy zaczął wyglądać jak szmatka? Guziki odpadły pierwszego dnia noszenia nowego swetra? Niestety, za niską ceną ubrań z sieciówek idzie zazwyczaj równie niska jakość materiałów i wykonania. "Znana i droga" marka też wcale nie musi być gwarancją udanego zakupu. Jak w sklepie ocenić jakość materiału i szycia? Na co powinnyśmy zwracać uwagę zanim zdecydujemy się na nową bluzkę? O świadomych zakupach i zrównoważonej modzie opowie Michałz Kędziora znany w sieci jako Mr. Vintage, autor książek o modzie męskiej. Kamila Kalińczak pyta, jak zmienił się rynek modowy przez ostatnie lata, co do zaoferowania mają polskie marki i skoro zbliżają się święta, co wybrać na prezent dla bliskiego nam mężczyzny. Partnerem podcastu jest szwajcarska firma Victorinox.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [30:23] 1 grudnia 2021 Czy istnieje idealna strategia używania aplikacji randkowych? Rozbrajamy dziś na części pierwsze jedną z najbardziej znanych aplikacji randkowych - Tindera. Monika Summer-Brason zaprosiła do rozmowy online dating coach dr Kamilę Kacprzak-Wachniew, współautorkę książki "Związki miłosne w sieci". Nasza gościni prowadząc badania, sama znalazła męża przez aplikację randkową. Porozmawiamy o tym, jak różne strategie używania aplikacji randkowych przyjmują kobiety i mężczyźni oraz o tym, jaki wpływ na nasze decyzję ma przejrzenie setki różnych profili. "Dać ludziom szanse i umawiać się na drugą randkę. Zwłaszcza kiedy ma się podstawy, że człowiek, z którym się spotykamy spełnia nasze oczekiwania jako partner" - podpowiada dr Kacprzak-Wachniew. Partnerem podcastu jest właściciel serwisu CANAL + online, z polskimi i zagranicznymi serialami oraz filmami.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [44:43] 29 listopada 2021 Herstorie: Polki prawa wyborcze musiały sobie wywalczyć 103 lata temu, 28 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej, który przyznał Polkom, w światowej zresztą awangardzie, prawa wyborcze. Ledwo skończyła się Wielka Wojna, nowe państwo polskie nie miało jeszcze granic, społeczeństwo było patriarchalne i bardzo religijne, nie mieliśmy też silnego ruchu sufrażystek - bo jak to tak, domagać się prawa głosu, gdy Ojczyzna jęczy w zaborczych kajdanach - a tu nagle taka rewolucja. Jak ten zapis się w ordynacji wyborczej znalazł i jaki z niego użytek zrobiły Polki opowiada w dzisiejszym odcinku naszego podcastu Olga Wiechnik, autorka książki ?Posełki. Osiem pierwszych kobiet?.
 • Pauzuj Wznów Posłuchaj [24:54] 29 listopada 2021 Przemoc dotyczy każdej warstwy społecznej. "Dorośli mają ogromny opór, żeby przyznać, że doznawali przemocy" Każda z nas bez względu na status społeczny czy wiek może niestety doświadczyć przemocy. Anna J. Dudek zaprosiła do rozmowy działaczkę społeczną i naukowczynię dr inż. Ewę Aplas z Soroptimist International, żeby porozmawiać o kampanii "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet" w ramach kampanii ?Orange the World? organizowanej przez UNESCO. "Na co dzień powinniśmy zajmować się edukacją zarówno kobiet jak i mężczyzn, zarówno dzieci jak i młodzieży. Bez względu na płeć, bez względu na środowisko, że przemoc może dotknąć nas wszystkich" - podkreśla dr Aplas. Porozmawiamy o tym, że przemoc nie jest tylko fizyczna oraz jak trudno ofiarom przyznać się przed sobą, że jej doznawały. Opowiemy też o idei "przemocometru", który ma pomóc rozpoznać zachowania przemocowe.