- Kiedy wszystko wokół wydawało się niepewne i budziło przerażenie, wysianie nasion dawało ludziom poczucie, że jest jakaś przyszłość, że czegoś należy oczekiwać - przekonuje Sue Stuart-Smith, autorka "Kwitnącego umysłu"
Jest okazja, aby wrócić do moich ogrodowych kuriozów. Tym razem zauważyłem pąki na pnączu cytryńca. Czyżbym w tym roku doczekał się pierwszych jagód?
To może nie są jeszcze widoki jak z Burgundii, ale winnice obok mnie się rozrastają. Już niedługo tauberschwarze, rieslingi, gruner veltlinery czy saint laurenty będą rosły na prawie 10 ha. I to wszystko po sąsiedzku, tuż za płotem ogródka
Kwiecień to miesiąc, w którym ogrodnik amator może dostać palpitacji serca. Kwitną już wcześniejsze odmiany drzew owocowych, inne są w pełnej gotowości i zakwitną za chwilę. Jak świdośliwa. A tu co chwila przymrozki.
Jedną z roślin, która najbardziej kojarzy mi się z letnią, upalną sjestą jest agapant. W chłodne, a chwilami nawet mroźne święta uznałem więc, że już czas sprawdzić dla rozgrzewki, jak te afrykańskie lilie miewają się po zimie.
W moim domu przyjęło się, że kiedy jakiś kwiat pięknie rośnie, mówimy głośno, tak żeby wszyscy usłyszeli: "O, jaka brzydka, marna roślina, do wyrzucenia!"
Przeszkadzają nam inni mieszkańcy miasta, jeżeli nie są to ludzie. Rozmowa z dr hab. Edytą Rosłoń-Szeryńską z Katedry Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie
Zamiast zacząć zakupy od narzędzi, całą zimę polowałam w second handach na disco lampki, poduszki ogrodowe w tygrysy i małe drewniane dzwoneczki z zawieszkami w kształcie księżyców. Dlatego też kiedy pojechałam wreszcie do poważnego sklepu po sprzęt, którym mogłabym wszystkie te rzeczy przewieźć, okazało się, że wszystkie ładne różowe taczki zniknęły.
Basia zerwała do wazonu pęk nagich gałązek forsycji. Wystarczyły im dwa dni w domu, aby pokryły się gęsto żółtymi kwiatami.
Moja ciocia z Koszalina miała eschynantusa - to taka roślina o mięsistych liściach. Te liście u cioci bardzo się błyszczały. "A, czasami, jak mam czas, to przecieram je piwem" - opowiadała ciocia. A liści było 200. Rozmowa z Radkiem Berentem i Łukaszem Marcinkowskim, właścicielami poznańskiej kwiaciarni Kwiaty&Miut
Choć wydawać by się mogło, że to tylko imponująca ozdoba, wertykalne ogrody są zarówno praktycznym rozwiązaniem architektonicznym w przestrzeni miejskiej, jak i ciekawym sposobem na wprowadzenie zieleni do małych mieszkań.
Kopiemy, sadzimy, flancujemy, siejemy albo przynajmniej zachwycamy się zielenią, która wybucha wokół nas. Tej wiosny jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy kontaktu z naturą. O tym, co nam daje bliskość ziemi i roślin, rozmawiam z Agnieszką Kaszyńską*, architektem krajobrazu.
Na długo zanim dojrzeją truskawki, zanim zerwiemy pierwsze czereśnie, możemy mieć owoce z własnego ogrodu. Już w połowie maja zaczyna dojrzewać jagoda kamczacka, czyli haskap. To pierwsze owoce po długiej zimie. Warto je mieć.
Wyobrażałam sobie, że na działce pije się przez cały dzień szampana, leży w żeliwnej wannie pod gołym niebem i z tej pozycji, jedząc szaszłyki z grilla, obserwuje się spadające gwiazdy
Powoli, powoli czuć przedwiośnie w ogrodzie. Zimowe cięcie drzew jest okazją do poszukiwania pierwszych znaków budzącego się życia
Już Pliniusz Starszy pisał, że cień orzecha szkodzi ludzkiemu zdrowiu, a pod jego koroną nic nie wyrośnie. Nam wyrosła ogrodowa szopka pod rozłożystym orzechem. Pilnuje jej anioł
Jest jedna roślina, nad którą drżę, gdy tylko słupek na termometrze leci w dół. Szkoda mi jej, bo wiem, ile szczęścia może przynieść latem
To będzie mrożąca krew w żyłach i soki w gałęziach opowieść o tym, że warto się postarać, poczekać i nie tracić nadziei. A wtedy czeka nas... laur
Czytelnicy mi mówią, że moja książka pozwoliła im spojrzeć na świat trochę inaczej. Mówią: "Nagle widzę wokół siebie te wszystkie owady! Zauważam pszczoły, słyszę ich bzyczenie" - mówi norweska pisarka Maja Lunde, autorka powieści "Historia pszczół".
Kobiety z jej sfery oddawały się sztuce układania kwiatów w wazonach, ale nie grzebały w ziemi, od tego miały ogrodników. Vita Sackville-West grzebała - sama uprawiała swój ogród i kolekcjonowała rośliny tak jak inne kobiety biżuterię.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.