2022-10-01
1
10
2022

Numer 07/2022

Okladka:

Nasz mały wewnętrzny rasista śpi sobie grzecznie tak długo, aż ktoś da mu pretekst, żeby się obudził

Natalia de Barbaro

Seks, psychologia, życie:

Kierowca zajechał mi drogę. Nie było wątpliwości – on wyjeżdżał z polnej drogi, ja byłam na asfaltowej, on nie zauważył odwróconego żółtego trójkąta. Nie powiem, że nigdy nikomu nie zajechałam drogi, ale cudze przewiny wobec nas ważą często więcej niż nasze wobec innych. Cudze podlegają innym zgoła interpretacjom. Ja zajechałam, bo kot wyskoczył na drogę, życie chciałam ratować, oszczędzić cierpienia tym, którzy by po nim płakali. Ktoś zajechał, bo pisał durne SMS-y i szukał emotki, jakby nie było lepszych zajęć za kierownicą.

Kiedy więc tamten zajechał, stało się to, na czym już kilka razy się złapałam – automatycznie spojrzałam na tablicę rejestracyjną. Wiadomo! Usłyszałam w sobie głos z działu resentymentów i uprzedzeń, ale na szczęście wychwyciłam go na tyle szybko, że zdążyłam zagłuszyć.

Wszyscy podlegamy mechanizmom uprzedzeń, także tych, z którymi się absolutnie nie zgadzamy. Śmiałkom i śmiałkiniom, którzy uważają, że wymknęli się tej regule, proponuję dostępny online elegancki i obchodzący nasze dobre samopoczucie test utajonych skojarzeń (Implicit Assocation Test) opracowany przez naukowców z Harvardu. Okazuje się, że nasz mały wewnętrzny rasista, mizogin etc. śpi sobie grzecznie tak długo, aż ktoś da mu – na ogół słaby, ale jednak – pretekst, żeby się obudził. Kiedy jesteśmy wściekli, smutni, kiedy wydaje nam się, że zostaliśmy czegoś pozbawieni, na przykład kilku sekund czasu, bo puściliśmy przodem samochód, który miał być za nami, odruchowo szukamy czegoś, co mogłoby być punktem zaczepienia do historii o tym, że „my" jesteśmy fajni, a „oni" – nie.

A ponieważ w nadchodzącym sezonie kilogram czereśni ma kosztować kilkadziesiąt złotych, miejsc parkingowych w miastach coraz dotkliwiej brakuje, jedna lekarka może w ciągu dnia przyjąć kilkunastu, a nie 120 pacjentów, ponieważ wreszcie mieszkań na wynajem jest określona liczba – staniemy, a może już stanęliśmy, przed zadaniem, żeby nie ulec obraźliwym dla naszej inteligencji duchowej banalnym mechanizmom.

Tymczasem kierowca, który wyjechał z polnej dróżki, kulturalnie włączył światła mijania i opuścił szybę, żeby mi pomachać. Wtedy okazało się, że właśnie oboje słuchaliśmy „Po prostu bądź" Maanamu w wykonaniu Ralpha Kamińskiego. Wzruszenie tak mnie rozproszyło, że prawie zjechałam na drugi pas.

Natalia de Barbaro – psycholożka, autorka bestsellerowej „Czułej przewodniczki. Kobiecej drogi do siebie"

Tekst pochodzi z magazynu "Wysokie Obcasy Extra" nr 7(121)/2022

POPRZEDNIE NUMERY