2022-08-20
20
08
2022

Numer 03/2022

Okladka:

Fascynują nas opowieści o ludziach w szponach pożądania i porzucających rozum. Ale nie, gdy dotyczą nas samych

Katarzyna Pawłowska

Ona: po trzydziestce, zadbana, udane życie rodzinne, dochody na przyzwoitym poziomie.

On: przystojny, dba o nią, pracuje, ma dobry kontakt z dziećmi.

Słowem: idealnie. I tu pojawia się nagle ten trzeci, uosobienie wszystkiego, co ona kocha. Piekielnie inteligentny, zmysłowy, nieziemsko przystojny. Wraz z nim pojawia się siła, która pcha ją w jego ramiona o każdej porze dnia i nocy, bez względu na cokolwiek. On, dzieci, praca – wszystko przestaje mieć sens i smak.

Dla niej liczy się tylko ten trzeci. To może trwać miesiąc, rok albo trzy lata. Ona może się wyrzec dzieci, stracić mieszkanie, pieniądze, pracę. Jej życie legnie w gruzach.

W innej, nawet częstszej wersji to on spotyka tę trzecią. Albo tego trzeciego. Albo ona spotyka tę trzecią. I scenariusz rozwija się podobnie.

Wszyscy znamy takie historie. Z opowieści, z kina, z doświadczenia. W zależności od punktu widzenia obwiniamy ją, jego, tę trzecią lub tego trzeciego. A i tak wiemy, że gdzieś tam głęboko, w czeluściach naszej podświadomości tkwi mroczna siła, która ich do tego popchnęła.

Od lat religie i kultura ukazują nam, jak bardzo niszczące jest pożądanie. To ono sprawia, że przekraczamy normy, zdradzamy najbliższych, zostawiamy mężów, żony i dzieci, lecimy jak ćmy w ogień i zostawiamy po sobie zgliszcza.

Fascynują nas opowieści o ludziach w szponach pożądania, porzucających rozum i dobro wspólne, wybierających drogę poza dobrem i złem. I cieszymy się, że te historie (jeszcze? już?) nie opowiadają o nas samych. Ale są ludzie, którzy strumień pożądania potrafią skierować na tor życia. Wiedzą, że jest siłą, która może spajać związek, i chcą sprawić, żeby nie zniknęło jak najdłużej.

O nich przeczytacie w tym numerze „Wysokich Obcasów Extra".

Przeczytacie też opowieść Joanny Okuniewskiej, podcasterki, której przez lata rzesze kobiet w różnym wieku nadsyłały opowieści o swoich relacjach i pragnieniach miłosnych. Okuniewska mówi, że marzeń o wielkim pożądaniu jest tam niewiele – bardziej niż wielkich uniesień pragniemy ciepła, kapciuszków, przytulania.

Mam nadzieję, że w tych opowieściach odnajdziecie siebie niezależnie od tego, czy uwielbiacie wyzwania i eksperymenty w seksie, czy wolicie kapciuszkowe bezpieczeństwo.

Ale pamiętajcie: to pożądanie sprawia, że chce nam się żyć.

Zaglądajcie na naszą stronę

i profil na instagramie

Tekst pochodzi z magazynu "Wysokie Obcasy Extra" nr 3(117)/2022

POPRZEDNIE NUMERY