-
Małgorzata Skowrońska, prof. Dominika Dudek
"Jesteśmy istotami społecznymi, niesamodzielnymi i niesamowystarczalnymi. Stado szybciej się obroni niż samotna jednostka. Musimy mieć przy sobie ludzi nie tylko ze względów bezpieczeństwa". Rozmowa z prof. Jerzym Aleksandrowiczem, psychiatrą i psychoterapeutą.
18-11-2020 11:02
-
Anna Augustyn-Protas
Beata Tyszkiewicz i Andrzej Łapicki pilnowali się, by nigdy nie pokazać się prywatnie razem, jeśli już, to w sytuacjach zawodowych. Łącząca ich chemia i siła przyciągania się były jednak dla otoczenia czytelne. Wiele lat później na jednym z publicznych pokazów córka aktora Zuzanna Łapicka-Olbrychska widok ojca w towarzystwie Beaty skomentowała najnaturalniej w świecie: "O, rodzice przyszli".
14-11-2020 06:25
-
Magda Gacyk
Ci, którzy zadbają o dietę bogatą w tłuste pędraki, pękate gąsienice i wypasione pasikoniki, mają większą szansę przetrwać zbliżający się katastroficzny kryzys żywnościowy. - Głód doprowadził do upadku wiele potężnych cywilizacji. Jesteśmy na najlepszej drodze, by powtórzyć ich los - twierdzi Lester Brown, założyciel opiniotwórczego Worldwatch Institute.
09-11-2020 06:00
-
Agnieszka Rostkowska
- Dochodzi do mnie, że i ja muszę być ranna. Odzyskuję czucie. Od nóg idzie tępy ból, chyba obie połamane. Patrzę w dół, ale nóg nie widzę. Nie ma. Rozglądam się nerwowo, muszę znaleźć swoje nogi. Muszę. Ale widzę jedynie swoją torebkę, odrzuciło ją o kilka metrów - wspomina Lisa Çalan. To ostatnia rzecz, jaką zobaczyła. Potem straciła wzrok
28-10-2020 06:00
-
Maja Staśko, Patrycja Wieczorkiewicz
Nie pamiętam, jak znalazłam się w jego mieszkaniu. Gwałcił mnie przez kilka godzin, do świtu. Co jakiś czas odzyskiwałam przytomność. Próbowałam się bronić, szczególnie za pierwszym razem. Nie wiem, co działo się później. Pamiętam jedynie strach. Uznałam, że nie będę walczyć, bo to się może jeszcze gorzej skończyć
23-10-2020 08:33
-
Anna Fryczkowska
Głód? Bywało. Ale ja lepiej pamiętam co innego. Byliśmy bez grosza przy duszy, dopiero na początku drogi, tyle wieczorem mieliśmy, ile za dnia zarobiliśmy, więc nocowaliśmy nigdzie i za nic, czyli na ogół w stodołach, czasem na stryszku nad obórkami czy owczarniami. Fragment książki "Cyrkówka" Anny Fryczkowskiej.
22-10-2020 14:41
-
Sylwia Chutnik
Formalne równouprawnienie niewiele zmieniło w życiu kobiety, zostawiając ją ze starymi problemami w nowej scenerii. Ale kobiety "nie są spokojne", co stanowi pewnego rodzaju ostrzeżenie i zapowiedź buntu. Publikujemy fragment książki Sylwii Chutnik "Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954-1955".
16-10-2020 10:20
-
Renia Spiegel
Przerażało, groziło, aż przyszło. Stało się to, czego tak bardzośmy się bali. Getto. Boimy się wywozu. Boże, zlituj się. Widziałam dziś wesołą, szczęśliwą parkę. Szli na wycieczkę, wracali rozbawieni. Zygusiu, Kochanie moje najszczersze, kiedy my tak pójdziemy? - publikujemy fragment książki "Dziennik Reni Spiegel. Życie młodej dziewczyny w cieniu Holocaustu".
12-10-2020 11:24
-
Karolina Sulej
"Kobiety czują nagość dotkliwie. Ruchy mają obronne. Kulą się w sobie, garbią plecy, ściskają kolana. Rękami zakrywają piersi i łona. Z dawnego wykwintu pozostały im już tylko ślady tuszu na rzęsach, manikiur i loki. Wokół krążą esesmani, podśmiewając się i komentując ich ciała - wystawione na widok publiczny, najczęściej po raz pierwszy". Publikujemy przedpremierowy fragment książki Karoliny Sulej "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady".
08-10-2020 05:57
-
Hanna Krall
Co łączy przedwojenny żydowski Muranów, stan wojenny i World Trade Center? Hanna Krall, jedna z najwybitniejszych polskich reporterek, powraca z książką "Synapsy Marii H.".
26-09-2020 06:00
-
Marta Szarejko
"Nawet w niektórych krajach katolickich test jest wymagany przed ślubem. Zwłaszcza, że śluby bierze się najczęściej koło trzydziestki. Nikt się nie łudzi, że narzeczeni przez tyle lat nie mieli kontaktów seksualnych" - fragment książki "Seksuolożki. Nowe rozmowy".
10-09-2020 07:00
-
Sylwia Chwedorczuk
"Maria szuka przyczyn zbliżenia małżonków, oskarża Annę o najgorsze pobudki i nazywa siebie "apéritifem dla starzejącej się małżeńskiej miłości", twierdząc, że romans z nią wzniecił nowe uczucia u Kowalskich, gdy tymczasem ona pokochała Annę całą swoją istotą i bezinteresownie." Fragment książki "Kowalska. Ta od Dąbrowskiej".
08-09-2020 16:39
-
Elena Ferrante
Długo oczekiwana książka "Zakłamane życie dorosłych" Eleny Ferrante nareszcie ukazała się także po polsku. Publikujemy jej premierowy fragment.
04-09-2020 16:20
-
Agnieszka Wójcińska
"Białoruś tym różni się od innych krajów byłego Związku Radzieckiego, że kobiety wciąż tu pracują zawodowo en masse. Niestety, w gorzej płatnych zawodach niż mężczyźni, więc idealna rodzina to wciąż taka, gdzie jest dwójka partnerów, którzy pracują i zarabiają. Na to, że kobieta powinna mieć męża i dzieci, wciąż silna presja społeczna". Fragment książki "Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi"
12-08-2020 15:12
-
Agnieszka Cubała
Porwana sukienka to nie temat, na którym buduje się legendę. Nie ma tu patosu, heroizmu, wielkości. Zgwałconej dziewczynie nikt nie wybuduje pomnika. Nie można się nią pochwalić. Jej śmierć nie jest piękna. Dlatego najczęściej nie mówi się o niej prawie wcale. Albo wspomina po cichu i wstydliwie.
01-08-2020 05:51
-
Helene Flood
Fragment bestsellerowego thrillera "Psychoterapeutka", norweskiej psycholożki Helene Flood, wydanego przed Wydawnictwo Agora,
15-07-2020 09:13
-
Aleksandra Gumowska
Większość mężczyzn z Hongkongu, którzy mają kochanki, jeździ do nich do "miasta kochanek" Shenzhen, tuż za granicą Hongkongu. To czterdzieści minut jazdy pociągiem. Wiadomo, dokąd pójść, żeby znaleźć prostytutkę, a dokąd po kochankę.
23-06-2020 11:40
-
Carla Montero
W rodzinie Verellich były same kobiety. Mężczyźni zwyczajnie umierali, tak mi opowiadano. Normalne było nie mieć pradziadka, ale większość moich kolegów ze szkoły miała dziadka. No i ojca, oczywiście, chociaż ta nieobecność została wyjaśniona wraz ze zniknięciem mamy.
17-06-2020 07:16
-
Kobiety bez diety
"Ciało samo w sobie jest głośnikiem, a dźwięki tak naprawdę wydają emocje, wcześniejsze lata i to, jak siebie traktowaliśmy. Jeśli byłaś dla ciała katem, dziś ono po prostu musi krzyczeć - na przykład właśnie poprzez chorobę". Fragment książki "Kobiety bez diety", wyd. Burda Książki.
16-06-2020 10:58
-
Łukasz Pilip
Nela Mała Reporterka przypomina kumpelę z podwórka. Przez Facebooka można podesłać jej fotografię z wakacji, zapytać, jakiego lubi kotka. Popularność zawdzięcza temu, że nam, Polakom, brakuje wyrazistej postaci w dziecięcej literaturze. Efekt? Nela Mała Reporterka na spotkaniach autorskich podpisuje książki przez pięć godzin. To o dwie więcej niż Mariusz Szczygieł.
01-06-2020 11:34