- Pisali, że gratulują sukcesu, że głupio im za to, co o mnie mówili, za wyśmiewanie. "Wiesz, dzieci bywają okrutne, ale nic do ciebie nie mieliśmy" - mówi Lucyna Styrkacz, bohaterka kampanii społecznej "Poznamy się".
Trzymam ją w szkatułce. Przetrwała liczne zawieruchy i przeprowadzki, i jest teraz takim moim skarbem. Czasem przynosi mi szczęście. Ta łyżeczka jest jedynym przedmiotem, który łączy mnie z przeszłością, bo wiem, że w lipcu 1942 roku rodzice trzymali ją w ręku. Rozmowa z urodzoną w getcie Elżbietą Ficowską, najmłodszym dzieckiem uratowanym dzięki Irenie Sendlerowej.
- Znam przypadki, gdy dziecko umieszczane jest w klasie specjalnej, bo szkoła jest z góry uprzedzona i przekonana, że sobie nie poradzi. Czasem romski uczeń ląduje w klasie integracyjnej, bo jest tam już jego brat i kuzyn, więc dyrekcja decyduje, że tak będzie dla niego "lepiej" - z animatorką kultury romskiej, Noemi Łakatosz rozmawia Paula Szewczyk.
"W Szwecji zdarzają się przypadki, że dzieci czasami trzeba bronić także przed własnymi rodzicami. Całe społeczeństwo ten fakt akceptuje". Rozmowa z Maciejem Czarneckim*, reporterem, autorem książki "Dla dobra dziecka".
"Założyli mi na głowę worek, ręce za plecami skuli kajdankami. Już nie myślałam o życiu ani o tym, ilu ich przyjdzie - opowiada Iryna Dovgan, Ukrainka uprowadzona i torturowana przez rosyjskich separatystów. Życie uratowało jej zrobione ukradkiem zdjęcie, które obiegło świat.
Agnes Szmidt, Romka: Mama była Polką, pochodziła z tak zwanej dobrej rodziny. A tu nagle ciąża i dziecko z "Cyganem"? To był WSTYD. Proszę tak zapisać, wielkimi literami. Na Romów patrzono wtedy jak na ludzi gorszej kategorii
"Widzę, w ile mitów na temat seksu wierzyłam. Że od pewnego momentu mężczyzna nie może się powstrzymać". Rozmowa z Małgorzatą Bajko i Jagną Kaczanowską, autorkami książki "My też. Rozmowy o wychodzeniu z traumy seksualnej"
Samotność wymaga silnego "ja". Pakt ze swoją samotnością jest warunkiem dobrej starości. Rozmowa z Katarzyną Sobczuk, filozofką i artystką.
Pamiętam, byłam świeżo po studiach. Nowa praca, międzynarodowe towarzystwo tolerancyjnych ludzi. Gdy usłyszeli, że jestem Romką, zaczęli się ode mnie odsuwać. Zabierać telefony z biurek i chować. Tego samego dnia się zwolniłam. Rozmowa z Oleną Vaidalovych, romską aktywistką
Ostatnio zaczął ją zdradzać. To też jest akceptowane przez bliskich, bo przecież nie będzie "kochał się z kłodą". Rozmowa z pedagożką i edukatorką seksualną Renatą Orłowską
Byłam bardzo wrażliwa, nieodporna na krytykę, miałam zerowe poczucie wartości. W jakimś sensie transpłciowość była rodzajem ucieczki w jakieś inne życie, może lepsze.
Romowie uciekający z Ukrainy doświadczali wykluczenia na każdym etapie drogi. Na granicy byli traktowani gorzej niż inni uchodźcy. Znam przypadki, gdy w ośrodkach pomocowych Romowie często spychani byli na margines, gdzie musieli walczyć o miejsce w kolejce po jedzenie. Rozmowa z psycholożką Sonią Styrkacz
Nie chcę żyć w zakłamaniu. W Australii nigdy nie będę u siebie, bo ta kraina nie należy do białych.
Hedwig Höss dbała, by dzieci chodziły schludnie ubrane. Wkładała im ubranka po innych dzieciach, które obok domu zabijał ich tata. W filmie "Strefa interesów" wcieliła się w nią Sandra Hüller.
Sama miałam w sobie bardzo dużo autohomofobii. Uważałam, że jak laski się całują, to jest zboczone i obrzydliwe. I bardzo długo tak myślałam o sobie, nie dopuszczałam myśli, że bycie lesbijką jest OK
Nie wszyscy pochwalali ich związek. Szczególnie ci, którzy znali żonę Piłsudskiego, Marię. On mówił o ich relacji "tragiczny trójkąt", ona konsekwentnie aż do swojej śmierci odmawiała mu rozwodu.
Nie odzywam się tylko wtedy, gdy nie znam odpowiedzi. Jeśli znam, nie zamierzam milczeć. Rozmowa z Frances H. Arnold*, inżynierką, laureatką Nagrody Nobla
Sąsiedzi niejednokrotnie składali na jej rodzinę skargi. Że szurają krzesłami, zamykają głośno drzwi. Otoczenie odbierało te dźwięki jako hałas, a rodzice dziewczyny tak po prostu żyli. Bo nie słyszeli siebie nawzajem. Rozmowa z Anną Goc, reporterką, autorką książki "Głusza"
Jeżeli mamy emocje zamknięte w piwnicy, pseudokomplement może być próbą ich uniknięcia - lęku, zazdrości, poczucia niższości. Rozmowa z psycholożką Danutą Golec
"Kierowcy są przekonani, że wolno im więcej, bo są w ruchu drogowym ważniejsi". Przypominamy rozmowę z reporterem Bartoszem Józefiakiem, autorem książki "Wszyscy tak jeżdżą"
Co robi dla siebie? To pytanie ją zaskakuje. Nie wie, co to jest odpoczynek. Czasem myśli, że po prostu jej przeznaczeniem jest opiekować się innymi.
Majer Kirszenblatt chciał ocalić żydowski Opatów od zapomnienia. Wiedział, że po Zagładzie nie ma wielu pamiętających to, co on
Zawsze umalowana, uczesana, wszędzie jej było pełno. Jakby obiecała sobie, że po Zagładzie wykorzysta życie na dwieście procent
Mam jakieś 120 tatuaży, nie wiem, nie liczę. Niedawno wytatuowałam sobie "$MA". Bo dlaczego nie? Trzeba umieć śmiać się też z tego, co trudne.
Oglądając scenę, w której Kulig krzyczy do Hajewskiej: "Jaki to ku*wa pech, mieć takiego męża!", zaczęłam się trząść. Czułam, jakbym oglądała siebie
Potrzebowała dziesięciu lat, by nabrać stuprocentowej pewności, że zrobi operację i pozbędzie się tego, co ma na dole. Dziś Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych.
Aleksandra Szkólska nieraz słyszała na ulicy: "Ojej, jaka ładna dziewczynka, szkoda, że nie ma ręki". Rodzice czasem na jej widok straszyli dzieci: "Pani widocznie była niegrzeczna"
Po selekcjach i obozach córka próbowała z matką rozmawiać, ale ta mówiła tylko: "Nie męcz mnie". Że wszystko płonie w Krysi głowie, zrozumieć mogła tylko niania, Oja, ale Oi już nie było
Kamil swój pierwszy spłaszczak na klatkę zamówił z Chin, bo był najtańszy. Zdarł mu skórę, miał rany pod pachami, aż leciała krew. Dla Gabrieli ściskanie piersi było niewyobrażalne, ale uszyła dziecku spłaczak na miarę. Bo choć miała wątpliwości, najważniejsze, by żyło.
Często sprawcy nie muszą uciekać się do manipulacji dotyczącej własnej tożsamości, podawać się za kogoś, kim nie są, wymyślać swojej historii. Manipulacja polega raczej na normalizowaniu kontaktu seksualnego osoby dorosłej z dzieckiem - mówi Łukasz Wojtasik, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa dzieci w internecie od 25 lat związany z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.
"Tak jak społeczność międzynarodowa zebrała się, by potępić i kryminalizować rasowy apartheid w RPA, musi zrobić to samo z tym ze względu na płeć" - apeluje z teherańskiej celi Narges Mohammadi.
Amy i Ano tuż po urodzeniu zostały zabrane matce i sprzedane do dwóch różnych rodzin. Okazuje się, że skradzionych ze szpitali dzieci, takich jak one, były w Gruzji tysiące.
"Masz wystarczająco dużo prześladowców, którzy próbują włamać się do twojego domu, więc zaczynasz przygotowywać się do złych rzeczy" - pisała o stalkerach wokalistka.
"Może nie wyglądam na Japonkę, ale myślę jak Japonka" - mówi o sobie najpiękniejsza kobieta w Japonii. Ale nie wszyscy uznają jej zwycięstwo, zadając pytanie, czy urodzona w Europie powinna była w konkursie startować.
"Niestety takie coś rzeczywiście do niej dotarło, ale niestety znowu choruję, co w środowisku poetyckim jest wiadome (...). Chciałem przeprosić, wyjaśnić sprawę".
W sytuacji molestowania seksualnego dla osoby pokrzywdzonej i dla sprawcy ważniejsze są szybkie działania firmy, w tym napiętnowane etycznie i wizerunkowe, niż inicjowanie postępowań sądowych. Rozmowa z adwokatką dr Katarzyną Gajowniczek-Pruszyńską
Część osób wręcz celowo zasypuje się obowiązkami, mówią: "Brałam na siebie, ile się dało", właśnie po to, by nie konfrontować się z tym, co przeżyły. Niektóre, słysząc o molestowaniu w telewizji, przełączają kanał, ucinają rozmowy
"Na tym rysunku jest dwóch Polaków, gdy jest ich dwóch, mogą się wspierać. A Ukrainiec jest sam, bo nie ma kolegów w tej klasie i nikogo, kto by go wspierał" - mówią młodzi uchodźcy o nauce i relacjach w szkole.
Parom tej samej płci nie chodzi wyłącznie o utrudnione życie codzienne, ale i o poczucie godności, bezpieczeństwo i równość. Teraz piłka jest po stronie polskich władz, które muszą ten wyrok wykonać i to jak najszybciej.
Miał szczęście do kobiet. Choć stracił w Zagładzie matkę i siostrę, sam dzięki kobiecie ocalał. To także kobiety od zapomnienia ocaliły jego obrazy
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.